Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Info] Neostrada - Opis, Historia etc.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 TiteX

TiteX

    Początkujący

  • 27 postów

Napisano 16 01 2011 - 22:19

Neostrada TP – usługa Telekomunikacji Polskiej oparta na technologii ADSL i ADSL2+ oraz na standardzie wymagającym użycia kompatybilnego modemu do połączeń internetowych. Usługa umożliwia stały dostęp do Internetu tylko na analogowej linii telefonicznej.



Szybkość transmisji

Maksymalne szybkości transmisji wynoszą (w odpowiednich pakietach; wartości w kilobitach oraz kilobajtach na sekundę (pobieranie/wysyłanie):

* 512/128 kb/s (64/16 kB/s)
* 1024/256 kb/s (128 /32 kB/s)
* 2048/256 kb/s (256/32 kB/s)
* 6144/512 kb/s (768/64 kB/s)
* 10240/1024 kb/s (1280/128 kB/s)
* 20480/1024 kb/s (2560/128 kB/s) :)

Wersje już nieinstalowane (nieoferowane):

* 640/160 kb/s (B)/20 kB/s)
* 320/128 kb/s (40/16 kB/s)
* 256/128 kb/s (32/16 kB/s)
* 128/64 kb/s (16/8 kB/s)

Parametry konfiguracji

* Mode: Routing (parametr dotyczy tylko niektórych modeli routerów)
* Encapsulation: PPPoA (RFC2364) lub PPPoE
* Multiplex: VC multiplexing (VCmux) lub LLC (w niektórych regionach kraju)
* Virtual Path ID (VPI): 0
* Virtual Circuit ID (VCI): 35
* DSL Modulation: G.dmt (ITU G.992.1) lub Multimode
* Maximum Transmission Unit (MTU): 1492 lub Auto

Historia

15 stycznia 2001 - pilotażowe uruchomienie usługi Neostrada przez TP SA w opcjach 256 kb/s, 512 kb/s, 1 Mb/s i 2 Mb/s (abonament miesięczny odpowiednio 300, 500, 1000 i 1500 zł); usługa była dostępna wyłącznie dla abonentów TP w Warszawie obsługiwanych przez centralę przy ul. Pięknej.

1 lipca 2002 - uruchomienie usługi Neostrada Plus o jednej prędkości tj. 512 kb/s w cenie 179 zł netto miesięcznie; szybkie rozszerzanie dostępności usługi, początkowo na kilka największych miast, a następnie na kolejne mniejsze miejscowości.

początek roku 2003 - zastąpienie usługi Neostrada Plus usługą Neostrada TP, wprowadzenie modemów ze złączem USB, najpierw firmy Sagem, a później firmy Alcatel (wcześniej były wydzierżawiane przez TP wyłącznie modemy ze złączem Ethernet, głównie firmy Lucent i Siemens); liczba użytkowników w połowie roku 2003 wynosiła około 50 tys.

1 czerwca 2004 - wprowadzenie wolniejszej opcji Neostrady, tj. 128 kb/s w cenie 59 zł brutto miesięcznie; w opcji tej po raz pierwszy wprowadzono miesięczny limit transferu w wysokości 5 GB na download (transmisja w kierunku od serwera do użytkownika, np. ściąganie plików); od tego momentu nastąpił bardzo szybki wzrost liczby użytkowników.

2005 - rozszerzanie opcji usługi Neostrada o kolejne prędkości (szybsze) i usługi dodatkowe.

2005/2006 - znaczne obniżenie cen świadczenia usługi Neostrada TP (obniżki wprowadzane poprzez promocje; ceny według oficjalnego cennika nie ulegają zmianie), związane z chęcią utrzymania przez TP pozycji lidera pod względem liczby klientów korzystających ze stałego dostępu do Internetu.

wrzesień 2006 - wprowadzenie do oferty TP usługi multipakiet łączącej usługę Neostrady, telefonii internetowej VoIP, Videostrady działających przy użyciu modemu Livebox TP wykorzystującego technologię ADSL2+.

1 lutego 2007 - zniesienie miesięcznych limitów transferu na wszystkich opcjach Neostrady. Zmiana ta została wprowadzona na skutek rezygnacji z usługi ok. 170 tys. dotychczasowych klientów spośród ok. 1,6 mln. oraz w związku z faktem, że operatorzy alternatywni, którzy uzyskali wówczas możliwość świadczenia usługi stałego dostępu do internetu na łączach TP nie nakładali na klientów ograniczeń w ilości pobieranych danych; ponadto podwyższono limit transferu danych ze 128 kb/s na 256 kb/s dla klientów, którzy mają możliwości techniczne do osiągania takiej prędkości - na skutek tego ta sama usługa (256 kb/s) ma dwie różne ceny.

11 kwietnia 2009 - Według informacji dziennika Rzeczpospolita zarząd TP zadecydował o likwidacji marki w przeciągu najbliższego roku. Wartość marki szacowana jest na 500 mln zł. Marka Neostrada zostanie zastąpiona marką Orange. Powodem likwidacji jest unifikacja marek w grupie France Telecom i dążenie do utrzymania jednej, globalnej marki Orange.

Kary

25 września 2006 - 100 mln zł kary za nieuprawnione łączenie usługi dostępu do Internetu Neostrada TP z usługami telefonicznymi. Decyzję po odwołaniu TP SA w całości uchylił 21 maja 2007 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdyż uznał, iż prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) nie miał prawa nałożyć kary na TP SA za wiązanie oferty Neostrady TP z abonamentem telefonicznym.

21 lutego 2007 - UKE nakłada karę w wysokości 338,97 mln zł za zbyt wysokie opłaty za utrzymanie łącza.

2 lutego 2009 - 11 mln zł kary za odmawianie klientom prawa do podpisania umowy na dostęp do Internetu w sytuacji, gdy nie posiadają oni telefonu.

Neostrada TP z telewizją

Usługa konwergentna Telekomunikacji Polskiej, polegająca na dostarczeniu klientowi usługi Internetowej (Neostrada TP) wraz z telewizją cyfrową. Obecnie jest świadczona w dwóch wersjach:

* Neostrada TP z telewizją (DTH) - przewodowe dostarczenie Internetu oraz satelitarny dostęp do telewizji
* Neostrada TP z telewizją (IPTV) - przewodowe dostarczenie zarówno Internetu jak i telewizji

Często zadawane pytania. (Aktualizowane na bieżąco).

Pytanie 1: Możesz mi wytłumaczyć dlaczego mając internet o prędkości 2Mb/s w Neostradzie - Ściągam większe pliki po 30kb/s?
Odpowiedź: Jest to zależne od wielu czynników. Właściwie ten aspekt jest bardzo rozległy, i ciężko opisać to w kilku linijkach. Na pewno za kilka dni - znajdzie się tutaj Poradnik, jak efektownie przyśpieszyć łącze, bez dodatkowych kosztów, czy bez potrzebnego obciążania swego sprzętu. Najczęściej winą takiej prędkości pobierania, jest serwer - z którego pobieramy dany plik. Nie zapominajmy, że internet, to jedna wielka sieć. Prosta konstrukcja SERWER - KOMPUTER UŻYTKOWNIKA, jest bardzo rozległa i składa się z wielu elementów, gdy jeden z nich zawodzi - wszystko się wyyyyydłuża. Równie częstym problemem jest - tzw. Gubienie pakietów. Najczęściej szary użytkownik nie ma o tym nawet pojęcia, i nie ma na niego wpływu. Co wtedy trzeba zrobić ? Synchronizować pakiety, oraz wykonać kalibracje łącza - monitorując ten zabieg co jakiś czas. To i wiele innych pomocnych rzeczy, opiszę w następnym Poradniku.

Bonus!

To teraz taka mała zabawa. Ponieważ jestem człowiekiem dość leniwym, lecz dokładnym - cechującym się zasadą "Gdy coś zaczynam, to i kończę." Dlatego proponuje ugodę, polegającą na tym - że wy, moi drodzy użytkownicy będziecie równie aktywnie wypowiadać się w temacie, a ja dzięki temu z radości, będę tworzył kolejne rozbudowane poradniki B) I nadmienię, iż to nie jest szantaż, nawet bez waszych jakże cennych komentarzy, będę dzielił się z wami wiedzą, jednakże naprawdę każdego autora wszelakich Poradników, czy Artykułów - cieszy oko, jakiś miły komentarz.

Pozdrawiam was serdecznie.

Źródełko: Wiki i wiedza ogólna.

Użytkownik TiteX edytował ten post 07 02 2011 - 15:50

  • 1

#2 server

server

    Zaawansowany użytkownik

  • 414 postów

Napisano 17 01 2011 - 18:49

Bardzo profesjonalne rozpoczęcie;] Brawo! To teraz ja zadam takie małe pytanko. Dlaczego wszystkie dostępne testy prędkości internetu wskazują, że mam 5,2Mb/s, a podpisywałem umowę na 6Mb/s? Wg firmy TP, powinienem mieć przynajmniej 5,7Mb/s...

  • 0

#3 Gość_cabana_*

Gość_cabana_*

Napisano 17 01 2011 - 19:05

Linia nie wyrabia, lub centralka, nic nie zrobisz. Ale najlepiej pobrać plik z http://noc.gts.pl B)
  • 0

#4 TiteX

TiteX

    Początkujący

  • 27 postów

Napisano 18 01 2011 - 18:12

Bardzo profesjonalne rozpoczęcie;] Brawo! To teraz ja zadam takie małe pytanko. Dlaczego wszystkie dostępne testy prędkości internetu wskazują, że mam 5,2Mb/s, a podpisywałem umowę na 6Mb/s? Wg firmy TP, powinienem mieć przynajmniej 5,7Mb/s...


Faktycznie - jest to problem lini, ew gubionych pakietów komputerka. Wystarczy nie odpowiednia grubość kabla, lub mała przerwa w nim - i przy takiej prędkości jest to odczuwalne. Zadzwoń do serwisu TP, niech sprawdzą miernikiem, jaka jest przepustowość linii - jeżeli faktycznie jest za mała, to jest właśnie wina kabli - gniazdka, bądź centrali. Jeżeli zaś na ich mierniku wykaże odpowiednią prędkość, to oznacza problem po stronie twojego sprzętu. Modem/Router, bądź komputer. Wieczorem może znajdę chwilę, to dam Ci tutaj kilka wskazówek, oraz zrobię Ci indywidualną diagnostykę przepływu danych.
  • 0

#5 pestka007

pestka007

    Początkujący

  • 19 postów

Napisano 19 01 2011 - 14:00

Hej
Skoro już jesteśmy w temacie neostrady , to skorzystam z okazji i zapytam o ich usługi? TiteX jest zadowolony z Tp? jak jest ze stabilnością, obsługa klienta, czasem usuwania ewentualnych awarii etc?
  • 0

#6 nomosz

nomosz

    Początkujący

  • 41 postów

Napisano 19 01 2011 - 16:11

Super info. przydało by się jeszcze parę zdan na temat sprzętu modemów i routerów ADSL
  • 0

#7 TiteX

TiteX

    Początkujący

  • 27 postów

Napisano 20 01 2011 - 21:32

Hej
Skoro już jesteśmy w temacie neostrady , to skorzystam z okazji i zapytam o ich usługi? TiteX jest zadowolony z Tp? jak jest ze stabilnością, obsługa klienta, czasem usuwania ewentualnych awarii etc?


Jeżeli chodzi o ceny ich usług - nie jestem zadowolony.
Jeżeli chodzi o podejście do klienta, wsparcie techniczne, i nie zawodność -> Jestem bardzo zadowolony .

:D
  • 0

#8 pestka007

pestka007

    Początkujący

  • 19 postów

Napisano 26 01 2011 - 15:11

@TiteX- dzięki za odpowiedź. Najważniejsze,żeby być właśnie zadowolonym m.in:z podejścia do klienta, stabilności i wsparcia technicznego.
Jeśli chodzi o ceny, to może jesteś na jakiś starych warunkach? Przejrzałam stronę www i ceny spadły mocno w dół - tzn. nawet te najwyższe prędkości to kwestia ok. 69 zł + 2 pierwsze miesiące są za darmo.
  • 0

#9 Pabianos

Pabianos

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 28 03 2011 - 12:03

Witam, jestem posiadaczem neostrady 1Mb/s aktualnie czekam na podwyższenie na 10Mb/s
Obsługa Klienta przyznam nie jest na dobrym poziomie , zależy na kogo trafimy na błękitnej lini
Stabilność wg mnie jest dobra stały transfer(zobaczymy przy 10Mb/s) brak awari.
Niestety nie u każdego odpalają wyższe prędkośći wina kabli , centrali , odległośći.
Ja mam ok100 metrów do Centrali niestety 20 Mb/s nie wyciągnie z powodu starego kabla który łączy centrale z puszką rozdzielającą coś typu Switch`
co do modemów nie polecałbym z TP livebox,zte
najepiej kupić do tego router ADSL TP-Link/Netgear

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: Livebox



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych