Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwny problem z kompem,dyskiem,biosem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 tatarR

tatarR

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 05 09 2012 - 10:06

Witam, mam problem z kompem, kilka dni temu doznał szoku, któryś z kumpli przpadkiem nadepnął na kabel od lana i komputer z dość dużym hukiem się przewrócił na podłogę. Efektem tego był 'no contact' (komp niby się uruchamiał ale nie wyświetlało ekranu), po przetestowaniu poszczególnych podzespołów u kumpli stwierdzilismy że coś się z płytą stało.

Zakupiłem asusa m5a97, zamontowałem wszystko, po pierwszym odpaleniu było git w biosie (wykryło dysk+cd roma)jednak musiałem go zresetować gdyż chciałem zainstalować stery z płytki. Od tego momentu komputer nie widzi dysku, zresztą ww dysk nie chodzi po odpaleniu(jakby prądu nie dostawał)

Po wielu próbach odpaleń, przepięciach dysku do różnych wejść sata z różnymi kablami wpadłem na pomysł restartu biosu. Na tej płycie nie ma bateryjki tylko jest jakieś wejście 3 pinowe RTC RAM, działające na takiej zasadzie, że zworka wpięta do pinów 1,2 jest normal, a jak chcesz zrestartować wpinasz do 2,3 czekasz ileśtam i przepinasz spowrotem. Podczas robienia restrartu odkryłem dziwną sprawę, mianowicie odpaliłem kompa i dysk ruszył, nic nie mogłem zrobić bez biosu tzn. monitor nic nie wyświetlał. Po przepięciu zworki spowrotem na swoje miejsce (normal) bios się normalnie uruchamiał, był obraz ale dysk znowu nie działał. Teraz gdy wpinam zworke na tryb restartu jest dalej to samo czyli dysk się uruchamia(choć coś dziwnie w nim przeskakuje)ale nie ma obrazu

Pytanie: o co mu chodzi? czy to dysk jest niesprawny? czy coś z zasilaczem? czy może jest to jakiś systemowy błąd?
HELP MEE

  • 0

#2 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 05 09 2012 - 13:39

Coś dziwnie w nim przeskakuje wyjaśnia sprawę.. najpewniej doszło do uszkodzenia fizycznego dysku i nie przechodzi on testu POST bądź elektronika dysku wykrywa błąd i odmawia współpracy. Przetestuj komp bez dysku jak się uruchomi to już znasz winowajcę.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych