Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwne zastyganie komputera


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 misioeq

misioeq

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 10 08 2010 - 17:58

Witam serdecznie!
Od jakiegoś czasu (coś ok. 2 tygodni) borykam się z dziwnym problemem - konkretnie komputer robi tz. freeze. Nie reaguje ani na kliknięcia myszką ani na działania klawiatury. Po prostu obraz na monitorze "zasyga" i pomaga jedynie restart.
Próbowałem wymienić baterię na płycie głównej - 2 pierwsze uruchomienia po tej zmianie chodził. Potem zaczęło się to samo - włączam komputer, wpisuję hasło, wyskakuje mi parę programów (Avira AntyVir, Wilq Kalendarz, FlashGet i Spybot). Czasami nie zdąrzę nawet pozamykać wyskakujących okienek, a juz mam zwis. Czasami komp wariuje po otworzeniu przeglądarki albo folderu. A czasami pogram, lub porobie cos innego i wiesza się tak po 5-6 godzinach uzytkowania, chociaż też nie zawsze.
Teraz wyjąłem baterię i działa bez zarzutów. Ale nie wiem jak długo...
Zwracam się do Was z pytaniem, co może być przyczyną tych dziwnych zwisów? Czy coś z pamięcią, z dyskiem twardym, prockiem czy z płytą głowną. Czy jest jakiś sposób na sprawdzenie tego, i czy trzeba będzie serwisować, czy może jest możliwość samodzielnej naprway?
Windows 7 Ultimate 32-bit
Procesor Intel Core2Duo E8500 (~3,16GHz)
Grafika NVidia GeForce GTX260
RAM 4GB Corsair 1066MHz
Płyta główna Gigabyte GA-EP43-DS3
Dysk HDD 750GB Samsung HD753LJ
Zasilacz 650W Corsair.
Nie wiem co jeszcze mogę dodać.
Edit: Komputer mam już równo rok.
Wiem, ze to mało prawdopodobne, ale bardzo proszę o jak najszybsze udzielenie jakiś wskazówek. Za każdą pomoc będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam!

Użytkownik misioeq edytował ten post 10 08 2010 - 17:59

  • 0

#2 Jotgie

Jotgie

    Zorientowany

  • 905 postów

Napisano 10 08 2010 - 19:31

Czy ostatnio coś instalowałeś, dodawałeś sprzęt, akcesoria?
Wygląda mi to na awarię zasilacza. Zacinanie, zawieszania w większości przypadków spowodowane jest zasilaczem.
Przydałby się jeszcze wrzut z np. Speefana odnośnie temperatur i napięć.

  • 0

#3 misioeq

misioeq

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 10 08 2010 - 20:10

Witam!
Instalowałem dużo rzeczy, sam już nawet nie pamiętam, po czym to mogłoby się dziać. Akcesoriów żadnych nie dodawałem, tylko to co było (monitor LCD+klawiatura+myszka+głośniki 5.1 to wszystko)
Z SpeedFana mam tylko takie coś:
Zaraz po włączeniu komputera:
GPU: 51C
Temp1: 40
Temp2: 33
Temp3: -2C
Temp: 0C
HD0: 37C
Core 0: 31C
Core 1: 31C
Po uruchomieniu Wiedźmina (ER, 1.5) i czasie grania ok. 45 min, zmieniły się tylko:
GPU: 75C (ale chwilę po wyłączeniu wróciło do 56C)
Temp1: 46C
Napięcia mam takie:
Vcore1: 1,10V
Vcore2: 1,98V
+3,3V: 3,36V
+5V: 5,00V
+12V: 0,38V
-12V: -16,80V
-5V: -8,48V
+5V: 5,27V
Vbat: 3,04V
(Sorry, ale wrzuta nie chce mi się robić, szybciej napiszę...)
Pozdrawiam!
  • 0

#4 Jotgie

Jotgie

    Zorientowany

  • 905 postów

Napisano 10 08 2010 - 20:36

Dziwne napięcia... Sam składałeś kompa? O ile -12 i -5 to często pokazuje bzdury o tyle +12 to już coś chyba nie tak. Ale mógł przekłamać Speedfan.
Weź może wrzuć jeszcze napięcia z Everesta.

PS. Zapytałem się szwagra - składa kompy w sklepie - też twierdzi, że to może być zasilacz i jego by w pierwszym rzędzie sprawdził. To, że jest w miarę dobry nic nie znaczy. Ja swego czasu też musiałem wyrzucić dobrego Chiefteca, bo się okazało, że źle współpracował z płytą główną.
Masz możliwość - pożycz i sprawdź.
Acha, jeszcze coś. Masz Wina7, a do niego brakuje sterowników. Jeżeli wrzucisz nie te, nawet do klawiszy czy myszki to też mogą one powodować zwiechy.

Użytkownik Jotgie edytował ten post 10 08 2010 - 20:43

  • 0

#5 misioeq

misioeq

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 10 08 2010 - 20:43

Nie, komputer był składany w sklepie, i chodził dobrze aż do teraz (czyli przez około rok)
Tu mam zrzutę z Everesta.

PS. Zapytałem się szwagra - składa kompy w sklepie - też twierdzi, że to może być zasilacz i jego by w pierwszym rzędzie sprawdził. To, że jest w miarę dobry nic nie znaczy. Ja swego czasu też musiałem wyrzucić dobrego Chiefteca, bo się okazało, że źle współpracował z płytą główną.
Masz możliwość - pożycz i sprawdź.
Acha, jeszcze coś. Masz Wina7, a do niego brakuje sterowników. Jeżeli wrzucisz nie te, nawet do klawiszy czy myszki to też mogą one powodować zwiechy.

To co robić? Zasilacz mogę sprawdzić, mam fachowca, który by to załatwił. A żeby pożyczyc taki zasilacz - to raczej będzie trudno, od starego kompa raczej nie da rady, bo jest słabszy.
A z tymi sterami od Windowsa, to nie mam pojęcia. Akurat jest tak, że sam wyszukuje i instaluje oprogramowanie, czy to od USB, czy czegokolwiek. Raczej tylko od karty graficznej instaluję sam (resztę przez aplikację Windowsa)
Pozdrawiam!

Użytkownik misioeq edytował ten post 10 08 2010 - 20:47

  • 0

#6 Jotgie

Jotgie

    Zorientowany

  • 905 postów

Napisano 10 08 2010 - 21:10

Podłącz na jakiś czas stary zasilacz. "Za słaby" to względne pojęcie... Zależy, co robisz. Fachowiec przyłoży miernik i stwierdzi, że dobry... Nie ma to jak wymiana na jakiś czas.
Nie jest przecież pewne, że to zasilacz...
  • 0

#7 misioeq

misioeq

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 10 08 2010 - 21:17

Hmmm, to trzeba popróbować. Ale już nie dziś, nie chce mi się bawić o tej godzinie.
Wielkie, wielkie dzięki za rady!
P.S - jeżeli w ModeCom Feel 350W, to mogę mieć pewność, że pogram choćby w wyżej wymienionego Wiedźmina, FIFĘ jakąś, że o przeglądaniu stronek i słuchaniu muzyki nie wspomnę? (Bo z tego co tam "usłyszałem", taki procek jak mój i grafika potrzebują dużo zasilania.
W każdym razie też komputer działa od 19.30, bez zarzutu.
Pozdrawiam, i jeszcze raz wielkie dzięki!
Mały edit: chyba sobie przypomniałem, po czym mniejwięcej mam takie zwisy. Instalowałem bowiem TuneUp Utilites i cos podobnego od Ashampoo. Tyle, że TuneUp wprowadza cos do procesów, które włączają się od startu systemu i są tam, nawet jeżeli program nie jest włączony. Wyrzucę go z komputera i zobaczę, co to da.

Użytkownik misioeq edytował ten post 10 08 2010 - 21:34

  • 0

#8 Jotgie

Jotgie

    Zorientowany

  • 905 postów

Napisano 10 08 2010 - 21:43

Odinstaluj i przywróć system do jakiegoś punktu przed instalacją TuneUp
  • 0

#9 misioeq

misioeq

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 10 08 2010 - 22:00

Odinstalowałem, ale niestety, nie mam punktu przywracania, który byłby odpowiedni (czyli przed instalacja TuneUp). Spróbuję tego programu, który kasuje wszystkie pozostałości po programach w rejestrze, ukrytych folderach itp. Muszę go poszukać.
Jeszcze raz dzięki!
  • 0

#10 misioeq

misioeq

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 11 08 2010 - 16:03

Małe odświerzenie:
Nie chcę pisać nowego tematu, dlatego zapytam, konkretnie jak zainstalować system kiedy już go mam na dysku. Tzn. z tego co pamiętam, to Win7 po prostu zapisuje gdzieś stary Windows, i instaluje nowy. Ale własnie o tym 2 pytanie.
Chcę jeszcze podzielić partycję 200GB, ale nie wiem jak, gdyż wszelkie poradniki mówią o "nieprzydzielonej" części dysku. Sęk w tym, że nie chcę go formatować, a i też dysk 200GB na sam Windows plus jakieś sterowniki to trochę za dużo. Nie chcę go formatować.
To wszystko, pozdrawiam serdecznie!

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych