Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwne krzaczki na ekranie podczas startu kompa


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 vulcano63

vulcano63

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 26 06 2006 - 11:42

Witam - oto opis pewnego problemu. Uwaga - problem ten pojawia się tylko przy pierwszym uruchomieniu kompa. Gdy już zaskoczy to działa bez problemu, po wyłączeniu i włączeniu lub restarcie - wszystko potem OK. Karta graficzna w testach wypada bezbłędnie i działa OK.

Oto problem - Podczas uruchamiania kompa po dłuższym jego postoju , np. 24godz., zanim załaduje się system, czyli w momencie wczytywania biosu i testowania itp, ekran monitora miga czarno-biało a w niektórych miejscach gdzie miał być tekst pojawiają się krzaczki czyli różne znaki chyba kodu ascii. Wszystko migocze chwilę czarno-biało, potem przy wczytywaniu systemu na ekranie logowania windows pojawia się drobna kaszka z pikselków, choć napis Windows jest widoczny, po czy po zalogowaniu czarny ekran i komp nie odpowiada.
Reset nie pomaga - ten sam objaw, dopiero wyłączenie i włączenie ponowne powoduje normalny start kompa.
Pisałem już, że jest to tylko przy pierwszym uruchomieniu po dłuższym postoju.
Potem to już wszystko pięknie działa, można wyłączyć i włączyć bez problemu lub restarować. Co za problem?? Czy może to być wina słabej baterii CMOS?
sprzęt: AMD Athlon 3700+
Mobo: MSI K8N Neo4 FI (na nvidii nforce4)
Hdd Maxtor MAxline 250GB
Grafa: MSI GeForce 6800 GS
RAM: 4x512MB Geil (Ultra Latency CL2)

  • 0

#2 caveman

caveman

    Tweaks.pl team

  • 368 postów

Napisano 26 06 2006 - 12:23

Jaki zasilacz?
Sprawdzałeś monitor ew. kabel VGA?

PS. Bez problemu komputer odpala bez baterii, więc to nie jest jej wina :lol:


Wg mnie jakiś komponent musi się nagrzać, aby prawidło działać (grafika, monitor ew. kabel VGA), ale to tylko moja teoria :lol:

  • 0

#3 Gierek23

Gierek23

    Stały użytkownik

  • 272 postów

Napisano 26 06 2006 - 14:05

Ja uważam że to wina kabla VGA lub monitora (stery odpadają raczej). :lol:
  • 0

#4 vulcano63

vulcano63

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 26 06 2006 - 14:47

Dziwne to bardzo... Podłączyłem ten komp do innego monitora w innym miejscu i może nie od razu ale po 2 dniach też coś takiego mi sięojawiło. Tylko raz.
A tam przecież był inny monitor i kabel.
Dziwne teżbyło, że po takim nietypowym starcie nie mogłem zabootować systemu z dyskietki - dopiero po resecie BIOSU się udało.
Zasilacz to Tagan 2force TG-430-U22 (430W) więc chyba niezły.
  • 0

#5 Gierek23

Gierek23

    Stały użytkownik

  • 272 postów

Napisano 26 06 2006 - 18:41

Dobra możesz jeszcze stery zmienić (wyczyść stare Drivercleaner'em), a jak nie to zobacz co z tą grafiką. A może ją mocno podkręciłeś i miga przez to?
  • 0

#6 caveman

caveman

    Tweaks.pl team

  • 368 postów

Napisano 26 06 2006 - 20:16

Sflashuj bios płyty głównej na najnowszy, jeśli grafa jest podkręcona to wróć do stock.
  • 0

#7 vulcano63

vulcano63

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 26 06 2006 - 21:17

Karta nie jest podkręcona....działa na normalnych nastawach producenta.
BIOS wgrany najnowszy....
Dziwi mnie tylko komentarz, żeby wyczścić stery... przecież to się dzieje jeszcze przed załadowanie systemu, kiedy sterowniki nie są jeszcze ładowane.
Ale nasuwa mi się pytanko jeszcze - czy wyjęcie bateryjki CMOS (i tak będę wymieniał na nową) lepiej zresetuje BIOS niż zwykłe spięcie zworek???..
Może wtedy ocztyści się BIOS - to mi wyraźnie wygląda na jekiś błąd BIOSU.
  • 0

#8 caveman

caveman

    Tweaks.pl team

  • 368 postów

Napisano 26 06 2006 - 21:29

Wyjecie baterii od biosu na ~ kilka minut to tosamo co clear cmos za pomocą zworek.
Nie sądze, aby przyczyną problemów była wyczerpana bateria, ale rób jak uważasz, może to akurat pomoże :lol:
  • 0

#9 vulcano63

vulcano63

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 26 06 2006 - 23:43

Włożyłem nową baterię.... komputer nie pracował od wczoraj ok 19godz.
Wystartował bez problemów... ale oczywiście to o niczym nie świadczy... potrzeba dłuższych testów poprawności... oczywiście, _caveMAN, nie spodziewam się cudów po tej operacji przyczyn może być więcej... może to przypadek że teraz ok, zobaczymy później ... Ale na razie dzięki za komentarze... A tak a'propos nikt się z takim mogającym ekranem przy starcie systemy nie spotkał w życiu.... to dziwne że akurat ja miałem takie szczęście...odpowiem jutro jak to działa dalej... i będę szukał jeśli coś będzie nie tak.
Podmienię kolejno: grafikę, zasilacz, pamięć a na koniec MoBo... i w końcu się wyjaśni co to za badziew był... sam jestem ciekaw...
  • 0

#10 vulcano63

vulcano63

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 27 06 2006 - 22:28

Drugi dzień po wymianie bateryjki i w porządku.
NIc dziwnego się nie dzieje...
Ta niby oryginalna bateria była jakaś dziwna... nsiła ślady użytkowania...
Na razie OK... może to to było...
  • 0

#11 caveman

caveman

    Tweaks.pl team

  • 368 postów

Napisano 27 06 2006 - 22:40

Najwidoczniej to bateria zawiniła - miałeś nosa! :lol:

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych