Skocz do zawartości


Zdjęcie

Duży wiatrak z tyłu obudowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 introspektor

introspektor

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 04 11 2014 - 15:49

Cześć, mam do Was pytanie. Na tylnej ściance mojej obudowy znajduje się sporych rozmiarów wiatrak. Ostatnimi czasy wydaje z siebie coraz głośniejsze, chroboczące dźwięki. Myślę nad jego wymianą, tyle, że nie wiem dokładnie jaki jest to rodzaj wiatraka i na jakim powinienem się skupić w trakcie poszukiwań. Ktoś może napisać coś więcej, ewentualnie podsunąć zdjęcie, aukcję takiego, jaki się nada

 



  • 0

#2 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 04 11 2014 - 16:28

Zmierz wymiary, są różne np 90x90, 120x120, 140x140 i jakie jest gniazdo na płycie głównej - ile pinów. "Chrobotanie" jest spowodowane najcześciej wycieraniem się łożyska wentylatora i jego zwiekszonym, biciem - może obcierać o mocowanie kable itp. Sprawdź czy np nie obciera o kabelki. Na krótki czas mozna taki wiatrak reanimować smarując go np olejem silnikowym, smarem teflonowym itp. No i oczywiście nagromadzonym kurzem, czasami wyczyszczenie działa cuda xD.



Użytkownik Czarcik_s edytował ten post 04 11 2014 - 16:30

  • 0

#3 introspektor

introspektor

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 04 11 2014 - 17:35

Dzięki za odpowiedź. Podłączenie jest na 4 pinach. Nie jestem w stanie zmierzyć rozmiaru wiatraka, ale obudowa to Swing RS. Coś takiego:

 

http://content.hwigroup.net/images/products/xl/008705/thermaltake_swing_rs_100_black_window.jpg

 

Odnośnie reanimacji i czyszczenia, to już próbowałem. Teraz jedyne, co może zdać egzamin to wymiana na nowy model :P


  • 0

#4 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 04 11 2014 - 22:08

Wiatraki to stoją w Holandii. Te kręcące się w obudowie to wentylatory jakbyś nie wiedział. Kup dowolny wentylator z wtyczką 3/4pin odpowiednich rozmiarów i tyle. Polecam Fander Roxo, SilentiumPC, Enermax, Scythe. Oczywiście nie bierz tych które kręcą się 1500RPM i szybciej.


  • 0

#5 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 04 11 2014 - 23:07

Prędkość obrotowa zależy min od wymiarów wentylatora xD. Im większy tym wolniejsze obroty = cichsza praca - oczywiście wraz ze wzrostem temperatury wzrasta prędkość obrotowa wiatraczka :P. Zmierz rozstaw śrub mocujących. Jak jest na 4 piny to taki kup.Teoretycznie każdy będzie dobry to zależy od tego ile kasy chcesz przeznaczyć na to - polecałbym jakiś firmowy np. be quiet! Shadow Wings SW1 120mm PWM (BL026) ok 65 PLN

Pozdrawiam

PS. Nie strzelać o wentylator - nie moja działka, sugerowałem sięparametrami i ceną wygląda zachęcająco


Użytkownik Czarcik_s edytował ten post 04 11 2014 - 23:13

  • 0

#6 introspektor

introspektor

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 05 11 2014 - 20:39

Czy to podłączenie 3/4 PIN to jest to samo co MOLEX?


  • 0

#7 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 06 11 2014 - 15:17

To złącze jest jednym z typów złącza molex.  Nazwa jest uniwersalna i obejmuje cały szereg - np zlączami typu molex są: złącza płyty głównej dysków ATA, zasilania kart graficznych. Bardzo często z tą nazwą są utożsamiane przejściówki. To o co pytasz to złacze Mini trzy lub czteropinowe oczywiście typu MOLEX xD.



Użytkownik Czarcik_s edytował ten post 06 11 2014 - 15:25

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych