Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dobry procesor, dużo ram, a komputer słabo działa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 voximdo

voximdo

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 14 05 2011 - 12:06

Witam,

Więc najpierw zacznę od konfiguracji mojego komputera :

Procesor : Core i7 920
Ram : 6 GB DDR3
Karta graficzna : Radeon X1950 Pro

Komputer zaraz po zakupieniu (jakieś 2 lata temu) działał świetnie, lecz niestety przez ostatnie pół roku się to zmieniło. Zdarzało się że np. firefox czy gg potrafiły się dość ostro przyciąć, to samo z grą która powinna bez problemu działać (Football Manager 11). Myślałem, że może to wina systemu (bo zamulał ostro), jednak przeinstalowałem go na nowo (Windows 7 x64) i nic się nie zmieniło. Na dodatek komputer tak raz na tydzień sam się wyłącza (wrażenie jakby prąd wyłączono), ale potem się włączyć nie chce. Tj. muszę upsa wyłączyć, kiedy już komputer nie ma zasilania wcisnąć na przycisk od włączania komputera, wtedy mignie przez sekundę dioda i słychać jakby jakieś zwarcie było. Dopiero wtedy mogę podłączyć zasilanie i komputer się włączy. Dodatkowo nie działa funkcja restartu w Windowsie, tj. komputer zamiast się zresetować to po prostu się wyłącza i trzeba go ręcznie uruchamiać. Próbowałem znaleźć jakiś programów do diagnostyki, żeby sprawdzić czego to może być wina, ale niestety wszystkie programy są dosyć stare i nie wiem którego użyć ;/ To samo z benchmarkami, w 3dmarku06 cpu mi wyszło zaledwie koło 1000 punktów... Ale to też stara wersja jakaś jest.

Poradzi ktoś ?

Z góry wielkie dzięki, pozdrawiam.

  • 0

#2 Jochnka

Jochnka

    Selfie

  • 356 postów

Napisano 14 05 2011 - 12:11

Jaka płyta główna i jaki zasilacz? (nie usuwajcie tego posta, bo zasilacz ma kluczowe znaczenie).
Odkurzałeś go? (pierwsze 2 lata to mój nie wytrzymał, tylko się system rozwalił)

  • 1

#3 voximdo

voximdo

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 14 05 2011 - 12:35

Płyta główna : Gigabyte EX58-UD3R
Zasilacz : Modecom Premium 500

Odkurzany nie był.
  • 0

#4 Jochnka

Jochnka

    Selfie

  • 356 postów

Napisano 14 05 2011 - 12:52

No właśnie, może o to chodzi. Odkurz (tylko nie odkurzaczem). Ale najpierw daj tempaeratury procesora (AIDA64), a po odkurzeniu tak samo podaj.
  • 1

#5 voximdo

voximdo

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 14 05 2011 - 21:05

Odkurzyłem i wydaje się, że wszystko pracuje lepiej ;) Tylko pytanie czy wystarczająco jak na ten sprzęt ?

Porównanie w PCMark7

http://3dmark.com/compare/pcm7/26102/pcm7/25490 (wynik powyżej 2000 po odkurzaniu)

Benchmarki w AIDA64 + temperatura ze SpeedFana przed i po odkurzaniu :

http://www.speedyshare.com/files/28454041/AIDA64_Reports.rar

Myślicie że wystarczające wyniki ? Czy jednak nadal za wolno pracuje ?

Edit//

Niestety jak komputer pochodził parę godzin to mimo że obciążenie procesora wynosi praktycznie zero to temperatura wszystkich rdzeni jest maksymalna :/ Jak temu zaradzić ?

Użytkownik voximdo edytował ten post 14 05 2011 - 21:06

  • 0

#6 server

server

    Zaawansowany użytkownik

  • 414 postów

Napisano 14 05 2011 - 22:25

A masz dobrą wymianę powietrza w swoim kompie?
  • 0

#7 voximdo

voximdo

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 14 05 2011 - 22:50

Tak, jedna strona obudowy jest zdjęta i jest dość dużo miejsca obok, także z tym problemu nie ma.
  • 0

#8 server

server

    Zaawansowany użytkownik

  • 414 postów

Napisano 14 05 2011 - 23:12

Może jeszcze nałóż nową pastę termoizolacyjną.
  • 0

#9 voximdo

voximdo

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 14 05 2011 - 23:14

Też to zrobiłem, radiator dokładnie przeczyszczony i od razu nowa pasta. A może coś w biosie jest nie tak i wentylator pracuje za wolno czy coś ? Ale nie mam zbytnio pojęcia jak to sprawdzić :/
  • 0

#10 Gość_cabana_*

Gość_cabana_*

Napisano 15 05 2011 - 09:07

Za pomocą Everesta podaj temperatury
Może update biosu?

Zassaj te sterowniki do http://download.gigabyte.eu/FileList/Driver/mb_driver_chipset_intel.exe
A podkręcałeś procesor?

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych