Skocz do zawartości


Zdjęcie

Deinstalacja Mandrivy 2006


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 zdzisekbutton

zdzisekbutton

    Stały użytkownik

  • 167 postów

Napisano 03 01 2007 - 19:01

Witam!
Na komputerze mam zainstalowane dwa systemy operacyjne:
-Windowsa XP sp2
-Mandrive 2006
Mam dysk 80GB. Podzieliłem go na dwie partycje po 40 GB. Ale ta na windowsie zaczyna sie kurczyć. Linux przestał się włączać: wyskakują tysiące błędów, których nie mam zamiaru naprawiać. Chce odinstalować linuxa a miejsce spod jego partycji(40GB) przerzucić na partycje Windowsa. Nie chce niczego formatować.
Prosze o szybka odpowiedź. <_<

  • 0

#2 Titter

Titter

    Linux I Sieć.

  • 237 postów

Napisano 05 01 2007 - 11:28

Formatujesz partycje z linuxem jakims programem typu fdisk tylko pod linux zeby radzil sobie z ext'ami itp, najprosciej jest to wykonac spod instalatora danego systemu. Wkladasz plyte instalacyjna, przechodzisz kilka niezbednych etapow po czym masz mozliwosc podzialu partycji. Formatujesz te odpowiedznia (jezeli masz jakiegos swapa to dodatkowo musisz scalic partycje linux+swap w jedna) a formatujesz pod fat32. Finish. Po czym jezeli masz Xp to juz pod Xp formatujesz ja na system NTFS. Mozesz sprobowac magic partition ale uwazam ze to zbedne...

  • 0

#3 PC Pogromca

PC Pogromca

    Stały użytkownik

  • 239 postów

Napisano 09 01 2007 - 13:03

Mam podobną sytuację, jak zdzisekbutton, tylko ja mam win 2000 i Ubuntu. Również chce się pozbyć Linuxa. Piszę, ponieważ mam obawy spowodowane złymi doświadczeniami z przeszłości. Kiedyś w celu usunięcia Win XP sformatowałem dysk z tym systemem, kożystając z drugiego systemu (win 2k). Problem polega na tym, że do dzisiaj XP wyświetla mi się na liście posiadanych systemów podczas uruchamiania komputera. Chce się upewnić, czy proces deinstalacji Ubuntu przebiega tak samo jak w powyższym opisie, czy nie będzie mi się on wyświetlał na liście systemów i korzystając z okazji jak pozbyć się z listy systemów wspomnianego XP.
  • 0

#4 Titter

Titter

    Linux I Sieć.

  • 237 postów

Napisano 09 01 2007 - 23:23

Jezeli chodzi o Ubuntu to nie wiem ale podejrzewam ze jak wiekszosc linuxow usuwa on wlasne wpisy w masterboot record i odinstalowuje lilo lub grub (menedzery wyboru systemu). I mozna wydajac odpowiednie polecenie odinstalowac lilo i zapomniec o linuxie formatujac jego partycje tak jak wspomnialem... Jak dobrze pamietam:
lilo -u
z poziomu konsoli systemowej w linuxie...

Co do wpisu o nieistniejacym systemie to zalatwiasz to w msconfig
MenuStart->Uruchom ---wpisujesz msconfig---->boot.ini (zakladka).
  • 0

#5 zdzisekbutton

zdzisekbutton

    Stały użytkownik

  • 167 postów

Napisano 13 01 2007 - 23:36

Mnie poszło wszystko szybciutko i sprawnie.
  • 0

#6 Titter

Titter

    Linux I Sieć.

  • 237 postów

Napisano 15 01 2007 - 11:35

a może byś tak powiedzial jak tego dokladnie dokonales i dal szanse innym sie wypwiedziec a nie zamykasz temat??
  • 0

#7 zdzisekbutton

zdzisekbutton

    Stały użytkownik

  • 167 postów

Napisano 15 01 2007 - 17:01

Hmm wszystko to co napisałeś :>
Spod instalatora Windowsa usunąłem partycje i utworzyłem ponownie. Potem to zlepiłem i działa.
  • 0

#8 Titter

Titter

    Linux I Sieć.

  • 237 postów

Napisano 18 01 2007 - 00:20

Spod instalatora Windows?? A to on ci wykryl te partycje linux'owa?? No w sumie mogl to widziec Xp jako nie wykorzystane... jesli mozesz wiecej szczegolow to podaj to bedzie dla innych. a wtedy sie zamknie :)
  • 0

#9 zdzisekbutton

zdzisekbutton

    Stały użytkownik

  • 167 postów

Napisano 18 01 2007 - 12:54

Wykrył, wykrył. Napisane było, że "nieznane" ale wystarczyło usunąc tą partycje i jeszcze raz zrobić. Potem z instalatora wyszedłem i już w windowsie sformatowałem.
  • 0

#10 Myszak

Myszak

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 19 01 2007 - 21:55

Dodam, że kasację lilo/gruba z mbr najlepiej przeprowadzić z konsoli wydając polecenie fdisk /MBR (dla win. 98/Me) lub fixmbr (dla nowych wersji okienek).
  • 0

#11 Titter

Titter

    Linux I Sieć.

  • 237 postów

Napisano 20 01 2007 - 23:15

Tak tylko ze jak zrobisz to fdisk /MBR to wykasujesz cala informacje tam zawarta a chodzi o to zeby zachowac to co jest a tylko usunac to czego tam byc nie powinno :) Ale dzieki za rady, moze akurat sie komus przyda choc to juz wykracza po za ramy tego tematu :)

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych