Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy to możliwe żeby Instalator Windows 7 zepsuł bios ?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 dominbik@wp.pl

dominbik@wp.pl

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 01 05 2011 - 21:57

Witam !
Instalowałem sobie dzisiaj najzwyczajniej w świecie Windows 7 na laptopie i przerwałem instalację podczas kopiowania/rozpakowywanai plików po prostu wyłączeniem laptopa (przytrzymanie przycisku 5s). Teraz bios w laptopie odmawia posłuszeństwa.



Dołączona grafika
I cały problem polega na tym że po wciśnięciu F12 nie wyskakuje okno bootowania a bios post zatrzymuje się na tym (ostatni wiersz na zdjęciu):
Dołączona grafika

Ma ktoś może jakąś koncepcję jak usunąć usterkę ?
Pozdrawiam, jako podziękowanie dam plusy

dodam że w bios nie idzie wejść

  • 0

#2 Gość_cabana_*

Gość_cabana_*

Napisano 01 05 2011 - 22:07

Model laptopa? Wyciągnij na ok 30s baterię i włóż z powrotem :) (tą w laptopie)

Użytkownik cabana edytował ten post 01 05 2011 - 22:08

  • 1

#3 dominbik@wp.pl

dominbik@wp.pl

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 01 05 2011 - 22:33

Maxdata pro 800iw robiłem już tak wyciągałem baterie jak i na płycie bios reset też

dziękuję za jakikolwiek odzew

Użytkownik dominbik@wp.pl edytował ten post 01 05 2011 - 22:50

  • 0

#4 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 01 05 2011 - 23:16

30s to za mało wyciągnij baterię na dłużej ale jest jeszcze jedna na płycie dostępna tylko po otwarciu obudowy, chodzi tu o akumulator podtrzymujący podręczną pamięć RAM.
O co chodzi dokładnie w komputerze jest tak :
pamięć stała ROM dane zawarte w tej pamięci są zapisywane podczas produkcji (wytwarzania) układu scalonego, choć z reguły są to pamięci typu EPROM. Ta pamięć zawiera podstawowe uniwersalne kody rozkazów między innymi wejścia i wyjścia oraz inne, do tego zawiera generator znaków alfanumerycznych (bo inaczej zamiast tych znaków widział byś sieczkę w postaci jasnych i ciemnych punktów (pikseli) czyli inaczej kod binarny.
Oraz pamięć dodatkowa też stała typu EEPROM lub Flasz tę pamięć można zaprogramować i wykasować napięciem elektrycznym lecz po odłączeniu dane zapisane w tej pamięci nie ulegają wykasowaniu.
Lecz same te pamięci nie mają możliwości działania bez pamięci bezpośredniego dostępu jakim są pamięci RAM i tak jeśli pamięć ROM w całości ma dane o wielkości 1MB. Aby można było wykorzystać dane zapisane w pamięci ROM dane te muszą być przeniesione w postaci kopi do pamięci RAM. Wielkość pamięć RAM musi mieć 2MB i ta pamięć ram jest pamięcią podręczną, dostępną dla CPU i nie tylko. Dzięki czemu programiści mogą ingerować w listę rozkazów jak i w generator znaków alfanumerycznych.
I właśnie w takiej pamięci podręcznej RAM znajduje się kopia programu z ROM i tam najczęściej BIOS i nie tylko on ale nawet generator alfanumeryczny czy lista rozkazów ulega uszkodzeniu. Więc aby przywrócić pierwotne prawidłowe ustawienia, należy wyzerować podręczną pamięć RAM.
Po to są różnego rodzaju zworki, do resetowania inaczej czyszczenia pamięci RAM a w ostateczności wyjmuje się taki akumulator na jakiś czas ale nie na sekundy lecz na minuty lub godziny. Dlaczego na tak długo bo resetowanie pamięci to prawie to samo co rozładowywanie kondensatora z ładunków elektrycznych. Zauważcie że nie wystarczy jedno zwarcie końcówek kondensatora, ale trzeba takie zwarcie powtórzyć kila razy a i to po pewnym czasie w korzystnych warunkach nastąpi samo naładowanie się kondensatora i po dotknięciu rękoma końcówek stwierdzamy że nas poraziło.
Dlatego do rozładowania jest potrzebny rezystor który potrafi pochłonąć resztki ładunków elektrycznych oraz zapobiega powtórnemu naładowaniu się kondensatora, tak samo jest z pamięcią RAM.
To tak w skrócie sprawę wyjaśniam po co jest ten akumulatorek i dlaczego albo korzystamy z zwieraczy, obecnie w postaci przycisku lub wyjmujemy akumulatorek z gniazda .
Chaotycznie ale myślę że zrozumiesz.

Użytkownik brutus3 edytował ten post 01 05 2011 - 23:21

  • 0

#5 dominbik@wp.pl

dominbik@wp.pl

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 02 05 2011 - 00:25

EDIT: No to problem rozgryziony. Odnotuje gdyby ktoś miał głowił się nad "Pri-Master" czy niemożnością wejścia w BIOS po przerwanej instalacji:

Winowajcą okazał się dysk twardy. Wyciągnąłem i BIOS ruszył. Sądziłem że się nie uda wejść w BIOS, zbootować z płyty i sformatować dysku skoro dysk uniemożliwia wejście w BIOS. Zatem włączyłem bootowanie z dvd Win7, otworzyłem lapka i podpiąłem pod włączony komputer. Tam menadżer partycji przy instalacji Windows7 widział dysk ale nie można było zainstalować bo BIOS nie obsługuje rozruchu z tego dysku. Ale na szczęście (lub nie) panowie z M$ zrobili to tak że gdy zaznaczymy partycje i naciśniemy "Formatuj" wykona się to w czasie rzeczywistym a nie jako jakieś zaplanowane zadanie. Potem wyłączyłem komputer i wszystko poszło. Pozdrawiam, dzięki za wszystko

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: bootowanie komputera instalacja Windows kolejność bootowania



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych