Skocz do zawartości


Zdjęcie

Chciałbym złożyć komputer ktoś mi powie jak?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pensu

Pensu

    Początkujący

  • 10 postów

Napisano 30 10 2008 - 00:33

Oto podzespoły które wybrałem gdzie najlepiej je kupić? Przez internet czy może osobiście gdzieś w jakimś salonie komputerowym?ale to wiąże się z różną ceną a wiadomo że w internecie znajdę tanio ale czy ten tzw. podezspół będzie dobry jak kupie go drogą elektroniczną?
A moje drugie pytanie jak złożyć komputer mając te podzespoły czy trzeba kupować jakieś specjalne okablowanie? czekam na wasze sugestie?!? może znacie jakiegoś linka jak krok po kroku złożyć całą jednostkę?


Core 2 Duo E8400 /3.0GHz, 6MB, 1333MHz, BOX 600 zł ,
MSI P45 NEO3-FR /intel P45 331zł
A-Data 4GB (2x2GB) PC800 CL4 Extreme Edition 220zł
PowerColor Radeon HD4870 1024MB DDR5 /256bit/ DVI HDMI 999zł
Samsung 320GB 7200rpm 16MB cache SATA-II 179zł
DVD +/- RW Pioneer DVR-216 czarna 89 zł
Cooler Master Elite 331 czarna 155 zł
zasilacz OCZ StealthXStream 500W rev.2 199zł

  • 0

#2 ThomasG

ThomasG

    Początkujący

  • 31 postów

Napisano 30 10 2008 - 01:57

Weź lepiej OCZ zamiast A-DATY http://otido.pl/product_info.php?cPath=701...oducts_id=98160 a zamiast dysku Samsunga polecam WD http://otido.pl/product_info.php?cPath=674...oducts_id=95851 reszta mogła by zostać. Tylko nie wiem czy Ci zasiłka starczy bo do tej grafy minimum to 500W

  • 0

#3 pc4150

pc4150

    Stały użytkownik

  • 231 postów

Napisano 30 10 2008 - 08:13

nie słuchaj tego thomasa bardo dobrze złożyłeś komputer ale jeśli zależ ci na cis to dopłac 10zł :lol: i zamiast karty powercolor kup od asus (nie twierdze że powercolor to zła firma ale asus ma lepsze chłodenie referencyjne ;P
zestaw bardo dobry osbiście powiem tak kupował bym w apollo zależ gdzie mieszasz jeśłi koło bielsko-białej,przemyśla,krakowa,rzeszowa,radomska,tarnowa albo worocłąwia to kupuj w apollo na miejscu albo jeśli nie to przez neta ja bym sie wstrzymał z zakupem do grudnia aż minie kryzys i ceny się ustatkują jeśłi chwile poczekasz to karta graficzna wróc do swojeje normalnej ceny jaką była 750zł a procesk 550zł obudowa do 111zł itp.
  • 0

#4 Pensu

Pensu

    Początkujący

  • 10 postów

Napisano 30 10 2008 - 12:23

dzięki wielkie pc4150 tak zrobię poczekam do grudnia i wtedy zobaczę

Ok więc konfiguracja ma wyglądać tak

Core 2 Duo E8400 /3.0GHz, 6MB, 1333MHz, BOX 600 zł ,
MSI P45 NEO3-FR /intel P45 331zł
A-Data 4GB (2x2GB) PC800 CL4 Extreme Edition 220zł
Asus Radeon HD4870 1024MB DDR5 /256bit/ DVI HDMI 999zł
Samsung 320GB 7200rpm 16MB cache SATA-II 179zł
DVD +/- RW Pioneer DVR-216 czarna 89 zł
Cooler Master Elite 331 czarna 155 zł
zasilacz OCZ StealthXStream 500W rev.2 199zł

Ok zmieniłem firmę z PowerColor na Asus
Mieszkam w Sochaczewie 50 km od Warszawy więc może udam się do sklepów w Wawie w okresie grudzień-styczeń po te części?
  • 0

#5 Macsch15

Macsch15

    Profesjonalista

  • 3 705 postów

Napisano 30 10 2008 - 12:26

Poradnik jak złożyć komputer :lol:

Na wstępie powiem że składam własny komputer, rozłożyłem go w takiej wersji jak z pudełka, żeby złożyć go razem z wami. Złożenie komputera zajmie Ci koło godzinki, nie śpiesząc się, pamiętaj lepiej zrobić coś raz a dobrze niż później wracać do tego co chwila. Co nam będzie potrzebne do złożenia sprzętu? Na pewno zestaw niezbędnych śrubek + śrubokręt.


Na początku zajmiemy się płytą główną, sprawdzamy zawartość naszego pudła z płytą, Moja zawartość:

czyli :
standardowo są to dwie taśmy z dwoma wejściami:
podstawowym primary /master/slave
dodatkowym secondary /master/slave
+kabel SATA + przejściówka + kratka (której nie ma na zdjęciu).

Pierwsze co robimy, to kładziemy płytę na biurku, pod spód położymy piankę, żeby nie porysować blatu i nie uszkodzić płyty.


Po czym rozpakowujemy zawartość pudełka z procesorem, u każdego znajdziemy to samo czyli: procesor+chłodzenie boxowe (chyba że to wersja OEM to bez) +manual.


Następnie wkładamy procesor do gniazda płyty głównej, w prosty sposób możemy go włożyć, na procesorze jest charakterystyczna strzałka, identyczną strzałkę znajdziesz na gnieździe (jak na zdjęciu)



Teraz trzeba będzie nałożyć na procesor pastę termo przewodzącą, lecz jeżeli używacie boxowego chłodzenia to możecie od razu nałożyć radiator na procesor ponieważ znajduje się na nim mała warstwa pasty od razu na radiatorze,



nie będę się rozpisywał jak się zakłada radiator bo to zależy od socketu(gniazda) w książeczce(manualu) znajduje się dokładna ilustrowana pomoc jak założyć, lecz jeżeli kupiliście lepsze chłodzenie, to trzeba będzie nałożyć pastę na procesor, ja użyłem sprawdzoną pastę, ARCTIC SILVER 5.


Pastę rozłożyłem paskami (tak było mi tak wygodnie) i teraz dobrym rozwiązaniem jest rozetrzeć równomiernie na procesorze, często ludziom się nie chce w to "bawić" ale tak naprawdę lepiej poświecić te 5 minut i zrobić to dobrze.



Teraz można spokojnie zamontować chłodzenie, niestety ja to zrobię później, posiadam INFINITY - strasznie duże i by przeszkadzało w zamontowaniu pamięci.



Następną sprawą jest zamontowanie pamięci, metoda bardzo prosta, trzeba docisnąć(ale z rozwagą, nic na siłe) pamięci do samego końca aż zatyczki będą w pozycji prostopadłej, łatwiej będą miały osoby które mają pamięci z radiatorami, ułatwia sprawę z dociskaniem.



Gdy mamy już pamięci na miejscu, ja jeszcze założę swoje chłodzenie, i nie zapomnijcie podłączyć wtyczkę wiatraka, musicie poszukać koło gniazda wejścia z napisem fan1 (jak na zdjęciu)

INFO: Nie musi to być oznaczenie fan1, może być przykładowo CPU FAN, zależy od producenta, ale na pewno sobie poradzicie.



Ok, teraz kończymy montowanie na biurku i zaczynamy montować płytę w obudowie komputera.

Lecz przed zamontowaniem, trzeba wsadzić kratkę na miejsce, bardzo prosto ją założyć, wystarczy użyć trochę siły i kratka sama wskoczy na miejsce.



Teraz możemy położyć obudowe na biurku (pamiętaj, nigdy nie montuję się płyty w "powietrzu" czyli jak obudowa stoi, jest to bardzo niewygodne i ciężko coś zdziałać.


Po przykręceniu płyty do obudowy zajmiemy się montowaniem zasilacza.
Prosta sprawa, 4 śrubki, nie da się zasilacza włożyć na kilka sposobów, bo otwory śrubek są w takich miejscach które pozwalają zamontować zasilacz w jednej pozycji,
szybki sposób na przykręcenie (moim zdaniem) to pierw wkręcać palcami śrubki a później dokręcić śrubokrętem, jest to szybsze i bardziej wygodne bo drugą ręką trzymasz zasilacz lecz jeżeli ktoś posiada śrubokręt z namagnesowaną końcówką, to może być on dużym ułatwieniem.


Podłączymy teraz taśmy IDE, tylko trzeba pamiętać że wtyczka niebieska zawsze do płyty głównej, teraz na nowych taśmach standardowo jest opisana dana wtyczka jak u mnie:



Ta wtyczka właśnie idzie do płyty głównej.


Wtyczka z napisem slave pozwala na podpięcie drugiego dysku do komputera.



I z napisem master, podłącza się zawsze dysk główny.

Drugą taśmą możesz podpiąć pozostały sprzęt jak CD-ROM czy kieszeń HDD w moim przypadku.


INFO: Tak naprawdę nie ma znaczenia czy pierwszy dysk podepniemy na końcówce o nazwie master czy drugi dysk na środkowym wejściu, prawda jest taka że wszystko zależy od tego w jakim trybie one pracują, jeden musi pracować na master a drugi na slave, jeżeli chodzi o kolor taśmy IDE to nie koniecznie jest to niebieski w starszych płytach zamieszone są taśmy IDE 40 żyłowe (moja to akurat 80 żyłowa) które nie mają koloru. (czyli mają standardowy czarny)



Gdy podpięliśmy już taśmy, czas na podpięcie zasilacza do płyty głównej, podpinamy płytę kablem ATX jak na zdjęciu (wejście znajduję się w tle)


Następnie robimy to samo z wtyczką 4pin (+12V)



Teraz wypadało by zamontować sprzęt (jak cd-rom dysk itp.)
Co do cd-romu to robimy tak jak na zdjęciu czyli wkładamy od zewnątrz a nie pchać i męczyć się od środka.


Podpinamy napięcie dla sprzętu wtyczkami molex.



A teraz czeka nas zabawa:



U mnie nie ma problemów z podłączeniem kabelków do płyty głównej, wejścia oznaczone są kolorami i czytelnymi podpisami:


Niestety nie każda płyta tak ma, zwłaszcza starsze modele, gdzie nie ma kolorów i zaczyna się zagadka, wtedy na pomoc przychodzi nam manual, z lekką znajomością języka spokojnie wam się uda znaleźć w manualu co do czego, ja też szybko znalazłem w swoim manualu, też zrobiony bardzo czytelnie więc nie będziecie mieli problemów.


Po podpięciu kabli, zostaje nam ostatnia rzecz do zamontowania, karta graficzna:



Zamontowanie jej jest proste do bólu, jedna śrubka do przykręcenia, teraz komputer wygląda tak:


Już nic innego nam nie zostaje jak przykręcenie bocznej obudowy i podpięcie kabli :P

Wtyczki które nie wykorzystałem to:

Wtyczka 6pin



Wtyczka używana do zasilania karty graficznej.

Wtyczka zasilająca flop (stacje dyskietek):



Wtyczka SATA:



Używana do podpięcia dysku.

I przejściówka do zasilania dysków.


Z jednej strony wkładamy molexa a drugą końcówkę podpinamy do dysku.

To już wszystko na ten temat, życzę powodzenia i zero nerwów. :P



A tu jeszcze w formie filmu

część 1 . http://pl.youtube.com/watch?v=3_xQDrDg4IE
część 2 . http://pl.youtube.com/watch?v=cxxkb03W2oU&...feature=related
  • 0

#6 Jakub566

Jakub566

    Pedobear

  • 897 postów

Napisano 30 10 2008 - 16:15

Skąd wziąłeś ten poradnik.
Bo kilka razy tam pisze:

wejścia z napisem fan1 (jak na zdjęciu)

A gdzie zdjęcia?
  • 0

#7 Pensu

Pensu

    Początkujący

  • 10 postów

Napisano 31 10 2008 - 19:40

Dzięki wielkie tego szukałem :sweat:

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych