Skocz do zawartości


Zdjęcie

Błąd 55 (brak pamięci RAM) po podłączeniu do płyty 16GB RAM.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 emwuu

emwuu

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 21 11 2014 - 21:15

Nie widziałem, czy umieścić ten post tu, czy w dziale RAM. Jak się pomyliłem, to przepraszam.

 

Mam taki problem - gdy podłączam 8GB RAM (Pamięć G.Skill TridentX DDR3 2x4GB 2400MHz) do płyty głównej Asus MAXIMUS VII RANGER Z97 to wszystko śmiga. Gdy jednak próbuję podłączyć kolejne 8GB (także 2x4GB, ten sam model) na ekraniku na płycie pojawia się błąd 55, tj. brak pamięci RAM.

 

Co zrobić, żeby po podłączeniu 16GB wszystko działało?

 

Zmieniłem w BIOSie napięcie RAMu na 1.65V (takie napięcie jest deklarowane na pamięciach), ale niestety nic to nie zmieniło.

 

EDIT: Spróbowałem podłączyć tylko dwie kości do dwóch pozostałych slotów, niestety również wtedy pojawia się błąd 55. Czy możliwe jest, że płyta główna jest uszkodzona?

 

Pozdrawiam serdecznie.



Użytkownik emwuu edytował ten post 21 11 2014 - 21:18

  • 0

#2 xXRaportXx

xXRaportXx

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 21 11 2014 - 21:49

- zmień dział na ram

- pewnie płytka ma jakiś określony limit ramu. 

- gdy jest uszkodzona polecam kupić Ci asus'a Maximus V



Użytkownik xXRaportXx edytował ten post 21 11 2014 - 21:50

  • 2

#3 emwuu

emwuu

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 21 11 2014 - 22:03

Dzięki za odpowiedź.

 

Maksymalna ilość RAMu która wchodzi do płyty to 32 GB (4x8GB), przynajmniej tak deklaruje instrukcja.

 

Wydaję mi się, że to dobry dział, bo problem dotyczy płyty głównej, gdyż pamięci na pewno są sprawne, sprawdzałem wszystkie 4 po kolei ;)

 

Mam nadzieję, że płyta nie jest uszkodzona, tylko gdzieś w BIOSie czai się jakaś ukryta opcja do której jeszcze nie doszedłem.

 

Ustawiłem timing RAMu na zgodny z wartościami na pamięciach, niestety to samo.


  • 0

#4 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 21 11 2014 - 23:15

Wkładasz moduły jedno czy dwustronne? Możliwe że płyta ma ograniczenie i przy obłożeniu 4 banków moduły muszą być Singlesided. Powinno to być napisane w manualu do płyty odnośnie łączenia pamięci ram.


  • 0

#5 emwuu

emwuu

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 22 11 2014 - 00:28

Gdy wkładam 2 moduły po 4gb do slotów DIMM_B1 i DIMM_B2 to komputer i system uruchamiają się normalnie. Gdy chcę wsadzić pozostałe 8GB (2x4 GB) (do reszty slotów, tj. DIMM_A1 i DIMM_A2) to komputer non stop się resetuje przy probie uruchomienia go (3-5 sekund po uruchomieniu). Przypominam, że wszystkie 4 kości to ten sam model i ta sama firma. 


  • 0

#6 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 22 11 2014 - 01:28

Nie odpowiadasz na pytania. Nadal nie wiemy czy masz moduły single lub doublel-sided.

Dziwnie montujesz te moduły, zamiast do slotów parzystych np 2 i 4 to wkładasz nieparzyście (3/4). Poza tym ta płyta nie obsługuje pamięci 2400MHz, co mówi instrukcja na temat łączenia 4 modułów o częstotliwości większej niż pozwala na to płyta? Niektóre modele mają ograniczenie co do obsadzania 4 banków pamięciami o zbyt wysokiej częstotliwości i mogą pracować jedynie z dwoma modułami.

Próbowałeś po obsadzeniu 4 banków załadować im profil XMP? Płyta powinna wtedy dobrać im odpowiednie parametry pracy z automatu


Użytkownik viris33 edytował ten post 22 11 2014 - 01:43

  • 1

#7 emwuu

emwuu

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 22 11 2014 - 03:20

Nie odpowiadam na pytania bo nie znam określenia signle i dobule-sided ;) Kości wydaje mi się pracują w dualu, więc chyba double-sided.

 

Po włożeniu wszystkich 4 modułów komputer resetuje się od razu po włączeniu, dopiero naciśnięcie MemOK wyzwala błąd 55 i nic nie wyświetla się na ekranie. Nie mam więc możliwości konfiguracji BIOSu z włożonymi pamięciami. 

 

Po wgraniu nowego firmwaru BIOSu pojawiła się opcja ustawienia taktowania na 2400 MHz (wcześniej była nieco wyższa wartość do wyboru, bodajże 2480MHz), jednak zmiana na nią nic nie daje. 

 

Fragment instrukcji: 

Memory module with memory frequency higher than 2133 MHz and its corresponding timing or the loaded XMP profile is not the JEDEC memory standard. The stability and compatibility of these memory modules depend on the CPU's capabilities and other installed devices. 

 

Więc coś może być na rzeczy z tym taktowaniem, jednakże ustawienie profilu XMP (zarówno pierwszego jak i drugiego, różnią się taktowaniami) nie daje rezultatów. Oczywiście BIOS konfiguruje na dwóch włożonych kościach. Zapisuje zmiany, wyłączam komputer i wkładam resztę. I amba. 

 

Co do tego, że wkładam moduły w niestandardowy sposób - wiem. Jednakże, gdy chcę włożyć je poprawnie, również pojawia się błąd 55 (brak pamięci). Dziwna sprawa. 

 

Napisałem do ASUSa, może oni coś pomogą. 


  • 0

#8 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 22 11 2014 - 10:30

Tryb Dual channel kompletnie nie ma nic wspólnego z tym czy kości są jedno lub dwustronne. Google prawdę ci powie.

W końcu zajrzałeś do instrukcji, znalazłem chwilę i pobrałem manual. Z tego co widzę ta płyta nie współpracuje z pamięciami G.Skill 2400MHz przy obłożeniu 4 banków (nie tylko z tymi bo jest jeszcze kilka innych modeli).

Jak się uda wejść do biosu zmień taktowanie na 1600MHz i powinnny hulać, jeśli nadal nie to kości są do wymiany na takie które mogą pracować w 4 slotach. Lista kompatybilnych modułów jest w manualu.



  • 1




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych