Skocz do zawartości


Zdjęcie

Asus 1215N - źle działający touchpad


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 ziombol

ziombol

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 08 08 2011 - 19:38

Witam,

Kupiłem netbooka Asus 1215N.Na początku wszystko było w porządku. Po kilku dniach zaczęły dziać się problemy z touchpadem. Po około 30 minutach touchpad zaczynał wariować. Zawieszał się, a przede wszystkim przy poruszaniu jednym palcem, zamiast poruszać strzałką uruchamiał gesty powiększania i przewijania.W tej chwili (2 tygodnie od zakupu) od razu po włączeniu netbooka pada nie da się używać. Reaguje tak jak na dwa palce, uruchamia gesty, totalnie świruje.

Sprawdzałem na Win 7 64bit i 32bit, sprawdzałem różne sterowniki. Nic nie pomaga.

Znalazłem coś takiego:
Mój odnośnikale wydaje mi się to trochę absurdalne.

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem ?

Bardzo proszę o pomoc.

  • 0

#2 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 09 08 2011 - 11:32

Miałem to samo w Acerze. Najprawdopodobniej wilgoć się dostała tam gdzie nie trzeba. Co ciekawe problem się sam rozwiązał po jakimś czasie. Możesz zobaczyć czy tasiemka się nie poluzowała, le wątpię aby to było przyczyną, ewentualnie wymienić cały moduł touchpada. Najlepiej oddaj na gwarancję.

  • 0

#3 vilib

vilib

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 09 08 2011 - 13:23

Mam podobny problem. Kupiłem ASUSa 1215B (5 dni temu). Nie instalowałem jeszcze na nim żadnych "śmieci". I w różnych sytuacjach normalnego użytkowania NAGLE połowa touchpada działa poprawnie a połowa nie powoduje przesuwania się kursora. Np. pojawia się w miejscu strzałki grafika przesuwania okienka ale również nic się nie dzieję. Wczoraj zdarzyło mi się TO po włożeniu do USB nowego pendriva. Myślałem że to penik ale włożyłem innego i znów podczas instalowania urządzenia ten sam defekt z touchem. Raz pomaga włączenie i wyłączenie go przez skrót z klawiatury a raz NIC... Tylko wyłączyć komputer
Przeinstalowałem system... i to samo!!!

Co jeszcze spróbować? A może od razu serwis?
  • 0

#4 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 09 08 2011 - 15:44

Zwróć na gwarancję, teraz testowaniem sprzętu zajmują się docelowi klienci, a nie laboratoria.
  • 0

#5 vilib

vilib

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 09 08 2011 - 16:17

Właśnie tak chciałem zrobić ale szukałem jeszcze impulsu ;D

Pozdrawiam
  • 0

#6 n3grom

n3grom

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 10 08 2011 - 22:11

hm sadze ze to nie wina probelmu urzadzenia gdyz mam ten sam problem pod windowsem ale zainsyalowalem linuxa i na touchpad dziala normalnie odrazu bez instalacji sterownikow jakichkolwiek. Instalowalem ubuntu 11.04 a teraz mam Mint i na obu dziala dobrze
  • 0

#7 vilib

vilib

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 10 08 2011 - 23:31

Tak więc, dziś byłem w serwisie. Oczywiście jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, zaczynam wizytę od tego że nie ma co pokazać bo netbook działa jak szalony. Po kilku próbach okazało się faktycznie że touchpad fiksuje czasem, więc pojawiło się kilka wskazówek od serwisanta, zresztą nie głupich. Do urządzenia jest dołączone specjalne oprogramowanie z "bajerami" (nie dyskutuje czy potrzebnymi) trzeba tam zaglądnąć i trochę pomieszać w funkcjach dostosowując do swoich potrzeb. WOW... praktycznie od razu zmieniła się ta tabliczka pod palcem w znacznie przyjazną a drugi krok to było zmiana okienek W7 na klasyczne. I jak na razie odpukać działa....
/
Tylko nasuwa mi się jedno pytanie: Czy to znaczy że jednak ten sprzęt nie jest w stanie korzystać w pełni z tego z czym jest sprzedawany?... to ja poproszę o opisanie tego w charakterystyce/specyfikacji sprzętu. Nie... nie zwrócę go, bo co innego zdecydowało o jego zakupie, ale niesmak pozostał. Chyba że ozdrowienie touchpada jest chwilowe i zachwilę znów zacznie się wieszać... to będę oczekiwał wymiany, a jak nie pomoże to oddam ;D
  • 0

#8 ziombol

ziombol

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 11 08 2011 - 17:10

n3grom:

bez sterowników touchpad mi też działa normalnie (prawie, w 95%, czasami tylko lekko skacze). Dopiero po zainstalowaniu sterowników na Win touchpad zaczyna wariować. Sterowniki udostępniają gesty, a touchpad działa czasami tak jakby miał dodatkowy docisk (oprócz palca) i wtedy zaczyna wszystko wariować.


vilib


mój znajomy ma dokładnie ten sam model co ja. Wszystko działa mu idealnie.


Czytając różne fora, zwłaszcza zagranicą zauważyłem że od jakiś 2 miesięcy sypią się posty z tym problemem. Pytanie tylko czy to wina softu, sprzętu... może to bios? Sam nie wiem teraz czy jest sens oddawać netbooka do serwisu i czy cokolwiek z tym zrobią.

Co ciekawe... wczoraj po raz kolejny przeinstalowałem sterowniki i od wczoraj działa świetnie. Beż żadnych problemów.

Najdziwniejszy jest dla mnie sposób w jaki niektórzy naprawiają touchpada ... (forum do którego dałem linka) Totalny absurd ale jednak chyba działa...

Vilib, daj znać czy problem zniknął całkowicie czy wrócił po jakimś czasie
  • 0

#9 vilib

vilib

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 11 08 2011 - 20:32

okazało się jednak że problem nie znikną zupełnie. Tak jak pisałeś w 90% pomaga zmiana ustawień i wyłączenie okienek aero w W7. Nie przeinstalowywałem sterowników... jeszcze :) będę co jakiś czas opisywał moją walkę z tym problemem.

Wszak to nie jest MAC a system musi działać na wielu konfiguracjach i podzespołach to spore wyzwanie dla Wina, rzadko się o tym mówi. Z drugiej strony od producenta konkretnego sprzętu oczekuje się że będzie on działał przynajmniej z oprogramowaniem które jest preinstalowane. I nie ważne że to niższa pułka, oczekuje uczciwości.

No nic na razie jak typowy Polak staram sobie poradzić sam :))))

Będe tu zaglądał pzdr dla weszystkich walczących z touchpadami ;D
  • 0

#10 ziombol

ziombol

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 11 08 2011 - 21:30

Windows i ustawienia touchpada nie mają z tym nic wspólnego. Tak jak już pisałem mój kolega ma dokładnie ten sam model i nigdy nie spotkał się z takim problemem.

Dzisiaj, po dwóch dniach pracy bez żadnych problemów, nagle touchpad znowu zaczął wariować... Po 30 minutach znowu zaczął działać poprawnie... paranoja...

Coraz bardziej zastanawiam się nad oddaniem netbooka do serwisu... tylko ciekawe czy to coś da...
  • 0

#11 vilib

vilib

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 11 08 2011 - 21:45

właśnie na nim pracuje. Jest tak jak mówisz, raz działa bez zarzutu cały dzień, a potem co chwilę się wiesza z tym "martwym" obszarem touchpada...
wydaje mi się że serwis nic nie poradzi, u mnie są pewnie nawet gotowi wymienić na nowy ale co z tego skoro to jest powszechny problem...

  • 0

#12 ziombol

ziombol

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 11 08 2011 - 23:29

Z drugiej strony ... w serwisie powiedzieli mi że jak go im oddam to prawie na pewno serwisant wymieni całego touchpada. Zresztą co innego można w takim wypadku zrobić ...

  • 0

#13 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 12 08 2011 - 07:36

Oddaj laptopa, a nie daj sobie wciskać kitu, że to wina Windows. Po pierwsze twój Windows posiada stan fabryczny, przywrócenie ustawień trwa około 20-30 minut. Jeśli po przywróceniu systemu nie działa touchpad poprawnie to nie jest twoja wina tylko producenta.
  • 0

#14 n3grom

n3grom

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 14 08 2011 - 11:40

Jeśli po przywróceniu systemu nie działa touchpad poprawnie to nie jest twoja wina tylko producenta.

przez tydzien po instalacji windowsa dzialal mi touchpad bez bledu... nagle pewnego ranka zaczal swirowac.. przywrocilem system do dnia przed swirowaniem i dzialal znowu idealnie lecz windows znowu jakies aktualizacje zainstalowal automatycznie przy wylaczaniu.. i znowu ten sam problem... teraz uzywam na nim linuxa Mint i touchpad ani razu nie odmowil wiec nie jest to wina mechaniczna lecz jakichs niezgodnosci w windowsie ze sprzetem. Proponuje kazdemu sprawdzic, stworzyc usb live np z ubuntu czy inna dystrybucja i zobaczycie ze dziala ;]
  • 0

#15 ziombol

ziombol

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 15 08 2011 - 02:15

A czy masz na tym linuxie zainstalowane sterowniki do touchpada?

Touchpad świruje bo błędnie wykrywa dwa palce. Gdy nie ma sterowników (w tym do zarządzania gestami na dwa palce) to nie nigdy świrować nie będzie, nawet jeżeli to wada sprzętowa.
  • 0

#16 n3grom

n3grom

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 15 08 2011 - 18:48

A czy masz na tym linuxie zainstalowane sterowniki do touchpada?

Touchpad świruje bo błędnie wykrywa dwa palce. Gdy nie ma sterowników (w tym do zarządzania gestami na dwa palce) to nie nigdy świrować nie będzie, nawet jeżeli to wada sprzętowa.

nic nie instalowalem, ale w windowsie gdy nie mial sterownikow tez mi swirowal ;] dzialal jeden dzien bez sterownikow potem juz lipa... teraz smigam na ubuntu 11.04 i sterowniki sprzetowe masz chyba domyslnie w jadrze systemu
  • 0

#17 kamas248

kamas248

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 19 08 2011 - 23:09

Witam. Kupiłem Asusa Eee PC 1215b zaraz po polskiej premierze (koniec maja) i po kilku dniach pojawił się identyczny problem z touchpadem jak tu opisywany. Touchpad "wariował" - czas normalnej pracy przeplatał się z niemożnością jego użycia. Szukałem informacji na temat tego problemu i na stronie, której adres padł już w tej dyskusji, znalazłem rozwiązanie: http://forum.eeeuser.com/viewtopic.php?id=89461. Jest to z całą pewnością problem sprzętowy spowodowany błędem konstrukcyjnym - pod płytką touchpada są umieszczone dwie takie "gąbki" powleczone materiałem, który zdaje się, przewodzi prąd elektryczny a nie powinien - powoduje to chyba jakiś przeskok ładunków przez co touchpad działa nieprawidłowo (w sumie nie zastanawiałem się nad istotą tego zjawiska):
http://imageshack.us/photo/my-images/217/touchpadissue.jpg
Po usunięciu tych gąbek touchpad w moim Asusie działa idealnie do dnia dzisiejszego. Być może samo usunięcie sterowników dedykowanych, które obsługują zaawansowane funkcje touchpada "zamaskuje" problem ale na pewno go nie rozwiąże. Aby dostać się do płytki touchpada należy (wszystko jest opisane na tej stronie) zdjąć górną część obudowy, w którą wmontowany jest touchpad. Nie powoduje to utraty gwarancji, gdyż nie ma tam plomby gwarancyjnej - zaplombowane jest dopiero to, co znajduję się "głębiej", przez co np. wymiana dysku twardego wiązałaby się już z utratą gwarancji. Ta część obudowy trzyma się na zatrzaskach i jej zdjęcie, przynajmniej mi, przysporzyło trochę problemów. Najlepiej do otwarcia tych zatrzasków użyć karty płatniczej jednak, jak się dowiedziałem z własnego doświadczenia, trzeba zacząć ją otwierać od strony klawiatury. Jeśli zaczniemy z innej strony to prawdopodobnie wyłamiemy przy okazji kilka zatrzasków i obudowa może w jednym miejscu potem lekko "odstawać" (w moim przypadku się tak stało, ale niestety zawsze miałem problem z "kulturalnym" otwieraniem obudów na zatrzaski :) ). Podsumowując - jeśli ktoś lubi rozkręcać różne rzeczy to uda mu się tego touchpada naprawić samemu w kilkanaście minut, zaś jeśli ktoś nie czuje się na siłach to zalecam wysyłkę do serwisu.
  • 0

#18 archange

archange

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 20 08 2011 - 00:18

Na forum faktycznie rozwiązali problem. Ale trzeba je doczytać do końca. Nie wszystkim pomoże samo usunięcie gąbek (choć niektórym tak). Problemem jest elektrostatyka obudowy. Przeskakuje ładunek między częścią gdzie jest płytka touchpada i dolną częścią. Trzeba otworzyć netbooka i:
1. Usunąć dwie gąbczaste podkładki (niektóre egzemplarze mają od razu jedną lub wcale)
jeśli nie zadziała, to
2) odkleić metalowe okleiny z dwóch otworów, do których wchodzą po skręcie śruby
jeśli i to nie zadziała, to
3) okleić wszystkie fragmenty wokół touchpada, które pokrywa metalowa folia taśmą izolacyjną.
Przetestowałem to u siebie i gwarantuję, że usuwa problem. Przestudiujcie dokładnie CAŁE tamto forum. Są zdjęcia i poglądowe filmiki, ale trzeba znać angielski. Otwierając lapka do miejsca, gdzie dostaniecie się do touchpada nie narusza żadnej z plomb gwarancyjnych, ale uważnie przestudiujcie instrukcje, które są na tym anglojęzycznym forum, bo możecie powyłamywać plastikowe zatrzaski obudowy w miejscu, gdzie jest płytka touchpada. Generalnie trzeba pamiętać żeby najpierw poodkręcać śruby w podstawie komputerka.
Kontakt z serwisem nic Wam nie da. Standardowo wymienią Wam touchpad na nowy i przeinstalują sterowniki. Nic to nie da, bo nie w sofcie i nie touchpadzie jest błąd, lecz w obudowie. Stracicie czas. Mojego 1215N serwis trzymał w naprawie blisko 1,5 miesiąca czekając na część. Wymienili, odesłali i znów wróciło to samo. Asus gościom z amerykańskiego forum powinien zapłacić, bo odwalili za nich kawał dobrej roboty i znaleźli sposób, jak poprawić bubla, który firma Asus wypuściła.
Jeszcze raz - spróbujcie, to naprawdę pomaga (ale nie tylko gąbki), jednak najpierw zalecam przestudiować wzmiankowane anglojęzyczne forum.


Witam. Kupiłem Asusa Eee PC 1215b zaraz po polskiej premierze (koniec maja) i po kilku dniach pojawił się identyczny problem z touchpadem jak tu opisywany. Touchpad "wariował" - czas normalnej pracy przeplatał się z niemożnością jego użycia. Szukałem informacji na temat tego problemu i na stronie, której adres padł już w tej dyskusji, znalazłem rozwiązanie: http://forum.eeeuser.com/viewtopic.php?id=89461. Jest to z całą pewnością problem sprzętowy spowodowany błędem konstrukcyjnym - pod płytką touchpada są umieszczone dwie takie "gąbki" powleczone materiałem, który zdaje się, przewodzi prąd elektryczny a nie powinien - powoduje to chyba jakiś przeskok ładunków przez co touchpad działa nieprawidłowo (w sumie nie zastanawiałem się nad istotą tego zjawiska):
http://imageshack.us/photo/my-images/217/touchpadissue.jpg
Po usunięciu tych gąbek touchpad w moim Asusie działa idealnie do dnia dzisiejszego. Być może samo usunięcie sterowników dedykowanych, które obsługują zaawansowane funkcje touchpada "zamaskuje" problem ale na pewno go nie rozwiąże. Aby dostać się do płytki touchpada należy (wszystko jest opisane na tej stronie) zdjąć górną część obudowy, w którą wmontowany jest touchpad. Nie powoduje to utraty gwarancji, gdyż nie ma tam plomby gwarancyjnej - zaplombowane jest dopiero to, co znajduję się "głębiej", przez co np. wymiana dysku twardego wiązałaby się już z utratą gwarancji. Ta część obudowy trzyma się na zatrzaskach i jej zdjęcie, przynajmniej mi, przysporzyło trochę problemów. Najlepiej do otwarcia tych zatrzasków użyć karty płatniczej jednak, jak się dowiedziałem z własnego doświadczenia, trzeba zacząć ją otwierać od strony klawiatury. Jeśli zaczniemy z innej strony to prawdopodobnie wyłamiemy przy okazji kilka zatrzasków i obudowa może w jednym miejscu potem lekko "odstawać" (w moim przypadku się tak stało, ale niestety zawsze miałem problem z "kulturalnym" otwieraniem obudów na zatrzaski :) ). Podsumowując - jeśli ktoś lubi rozkręcać różne rzeczy to uda mu się tego touchpada naprawić samemu w kilkanaście minut, zaś jeśli ktoś nie czuje się na siłach to zalecam wysyłkę do serwisu.


  • 0

#19 ziombol

ziombol

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 02 03 2012 - 12:32

Wątek już może trochę stary ale myślę że te informacje mogą się komuś przydać.

Oddałem mojego netbooka do serwisu. Bardzo dokładnie i szczegółowo opisałem im problem (może dzięki temu zadziałali tak skutecznie i szybko). Asus bardzo pozytywnie nie zaskoczył. Po 4 dniach otrzymałem netbooka z powrotem w 100% sprawnego. W netbooku wymieniono części oznaczone jako : [13GOA3C10L031-10]1215B TP PCB AL MYLAR SPONGLE oraz [13GOA3C10L040-20] PALMREST SCREW AL FOIL. OD 2 tygodni netbook działa sprawnie i nie ma żadnych problemów z touchpadem. Jeżeli ktoś ma podobny problem to polecam od razu odesłać netbooka do Asusa.

Pozdrawiam
  • 0

#20 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 02 03 2012 - 13:40

W moim przypadku wystarczyło zainstalować inne sterowniki do touchpada ze strony producenta.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: Asus 1215N



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych