Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Algorytm] - sortowanie przez wybieranie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 kosa1

kosa1

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 10 12 2009 - 21:54

Napisz program, korzystając z fragmentów kodu poprzedniego zadania, który wczytuje liczbę 1<N<100, następnie N liczb typu real i ustawia je w kolejności rosnącej po czym wypisuje na ekranie. Program powinien realizować algorytm wybierający ze zbioru element największy i ustawiający go w odpowiednim miejscu.(sortowanie przez wybieranie).
to znowu ja, a to jest drugie moje zadanie na jutro.

  • 0

#2 Kazeeny

Kazeeny

    Stały użytkownik

  • 209 postów

Napisano 10 12 2009 - 22:44

Sortowanie przez wybieranie to jest chyba najprostszy algorytm sortowania. Jak to wygląda, możesz zobaczyć tutaj: http://www.algorytm.org/index.php?option=com_content&task=view&id=106&Itemid=28

Jak to napisać? Potrzebujesz dwóch pętli. Na początku 1. pętli przypisujesz zmiennej "min" wartość w tab[i]. W drugiej pętli (która jest zagnieżdżona w pierwszej) sprawdzasz, czy aktualny element jest mniejszy od tego, który jest w zmiennej "min". Jeżeli tak, to zapamiętujesz go w zmiennej min. Po porównaniu wszystkich elementów w tej 2. pętli (i po wyjściu z tej pętli) po prostu zamieniasz wartości. Tylko że Ty masz w zadaniu wybrać wartość największą. Algorytm bez problemu powinieneś sobie przekształcić na właściwy :)
Ot, cała filozofia ;]

PS. A te wczytywane liczby proponuję wpisywać do jakiejś tablicy, zapomniałam na początku o tym powiedzieć.

  • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych