Skocz do zawartości


Adradas

Rejestracja: 13 sty 2016
OFFLINE Ostatnio: 14 01 2016 00:13
-----

Moje tematy

Tani, (nie)budżetowy PC z możliwością rozbudowy.

13 01 2016 - 13:56

Witam, to mój pierwszy temat na tym forum...tak więc witam :D
 
Od czego by tu zacząć...
 
Po krótkim okresie z laptopem, jednak więcej frajdy sprawia mi coś więcej niż wymiana pasty czy dołożenie drugiej kości RAM.
Jednak moje realia są takie, że niemogę od tak złożyć sobie PC za 2-3-4tyś złotych. Dlatego postanowiłem się własnię trochę pobawić w składnie PC oraz jego stopniowy UP!
 
Budżet jest bardzo mały, ale na początek mało wymagam.
 
Na pytania "poczekaj-dozbieraj" odpowiadam, zalany już raz lapek powoli kończy swój żywot (a raczej dysk, który już dwa razy ratowałem), a bez komputera żyć się dzisiaj nie da :D
 
CPU z racji funduszy, a raczej ich braku od AMD, ale i też dlatego, że pozostała jakaś chemia do AMD z poprzednich (10) lat, i też dlatego, że FX'y (chyba) bardziej sprawdzą się w pogramach (tu Traktor, Ableton, ogólnie przeróżne programy związane z audio).
 
Gry? Hm....Nie są mi potrzebne tak bardzo jak heroina........NIE NO, ŻART :D
A tak na serio, jak najbardziej pograłbym, jednak obejdzie się jak narazie bez najnowszych tytułów (bo ile ja mam do ogrania gierek z poprzednich lat!). Na start miło będzie pograć w WOT, CS, nie koniecznie GO.
 
MOBO!
W grę wchodzą, a raczej muszą wejść część używane. Jedynie płytę głowną kupił bym nową, gdyż chciałbym mieć: coś na przyszłą rozbudowę, czyli AM3+, jakieś OC musi być napewno, USB3.0, z DDR4 się obejdzie napewno, ale wysoko taktowane DDR3 jak najbardziej w ilości sztuk 4, PCIe 3.0, i laminat taki "w miarę".
 
Czy to dobry wybór? Czy ta płyta obsłuży mi w przyszłośći CPU 140W?
 
CPU!
Tutaj w grę wchodzi używka, na początek jakiś PHENOM II x2/x3/x4? Czy może FX-4xxx? Tutaj chcę wydać nie więcej niż 200zł. Oczywiście w przyszłości jakiś upgrade do FX-8xxx/9xxx, może AMD pokaże coś nowego jeszcze pod AM3+? Zobaczymy...
 
RAM!
Na początek jakieś 4GB, ale wysoko taktowane, czyli 1866 czy więcej?(już na zapas, bo wiem, że np. Phenom i tak tego nie ogarnie...chyba, że się mylę?) Później znowu jakiś tani up do 8/16. Np. ten: http://www.morele.net/pamiec-hyperx-savage-4gb-1866mhz-ddr3-cl9-hx318c9sr-4-661438/LUB używany jeśli się znajdzie(wgl sens kupować używany?)
 
PSU:
Tu troche taki zielony, napewno coś konkretnego, trzymającego wszystko tak jak trzeba i z zapasem mocy na przyszłość. Takie 500-550W chyba styknie? Budżet? No...jak najtaniej, ale nie, że jakaś Akyge z alledrogo za 50zł, która niby ma 600W. Używany wchodzi w grę przedwszystkim!
 
HDD:
Używany, jakieś 500GB starczy(mam dodatkowo prznośny), z racji tego, że to rzecz delikatna kupię w okolicy i osobiścię go przetstuję u znajomego. Do 100zł coś znajdę. W przyszłości coś się tam dokupi, może jakiś SSD.
 
NAPĘD:
Cięzki temat...mam w domu.
 
GPU:
Na olx/allegro można coś znaleśc już od 150zł, tak na początek wystarczy 1/2GB 256bit, ze średnim zegarem. Karta nie musi mieć wsparcia do nowych gier, bo najzwyczajniej narazie nie będę w nie grać. Tak jak wspomniałem, WOT, jakiś CS, może odpale GTA4. Nie chciałbym przekroczyć 300zł(im mniej tym lepiej). W przyszłości pokuszę się na coś z 3 zerami ;)
 
CASE:
Tu coś do 100zł używanego się chyba znajdzie?
 
Monitor mam, samsunga 19' 1440x900, narazie styknie. Pózniej jakieś 23 FHD mi wystarczy do życia.
 
Najbardziej nurtuje mnie kwestia CPU, ponieważ niewiem co kupić na start(phenom IIx2 za ok. 100zł, x3 za ok. 150zł, x4 za ok 200-230zł czy możę FX-4100 za ok 200zł) i kwestia MOBO, oraz inne poboczne pytania, które są tam wyżej porozrzucane (i za to przepraszam).
Dużo części używanych więć może ktoś będzie miał akurat coś na sprzedaż w najbliższym czasie (luty/marzec).
 
Zapraszam do dyskusji, dziękuję, pozdrawiam!