Skocz do zawartości


Zdjęcie

3 dyski / Raid / Ubuntu i Windows7


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Fast&Furious

Fast&Furious

    Początkujący

  • 56 postów

Napisano 06 02 2011 - 15:39

Witam,

Mam trochę nietypową sytuację. Posiadam 3 dyski 500 GB. Dwa mam złączone w macierz RaidO. Macierz ta dodatkowo podzielona jest na dwa Volumeny. 60 GB na system Windows 7 z paskiem 32 oraz reszta z paskiem 64. Z tej reszty zrobiłem jak na razie 3 partycje na dane, które mogę trzymać w macierzy. Trzeci dysk podłączony jest normalnie i to na nim chce wydzielić miejsce na Ubuntu. Zrobiłem partycję 15 GB na / i 10 GB na /home. Swap nie robię bo mam 4 GB ramu. Z reszty tego dysku zrobiłem partycję NTFS, którą chcę mieć widoczną w Windows 7 jako magazyn na ważniejsze dane, bo wiadomo, że raid0 jest nie pewne. Moje pytanie dotyczy umiejscowienia bootloadera w procesie instalacji Ubuntu. Tak aby podczas włączania komputera pytał się o wybór systemu. A może da się tak dać tego bootloadera, że jak przeinstaluje ponownie Windows 7 to możliwość wyboru systemów nie zniknie? Proszę Was o pomoc.

.

Użytkownik Fast&Furious edytował ten post 07 02 2011 - 00:38

  • 0

#2 Ymo

Ymo

    Zaawansowany użytkownik

  • 401 postów

Napisano 01 08 2011 - 02:40

No to odpali LiveCD, chroot do systemu na dysku i ponownie grub-install
bootloader Windows-a jest na początku jego partycji więc nawet jak go nadpiszesz możesz użyć chain loader-a i wskazać partycję Windows-a a on wystartuje.

Tylko nie wiem co to za raid... bo opisałeś go tak lakonicznie.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych