Skocz do zawartości


Zdjęcie

nie wykrywa dysku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 kozer87

kozer87

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 08 12 2006 - 21:48

na poczatku powiem od razu ze w fachowej terminologii komputerowej jestem dosc slaby. kupilem ostatnio nowy dysk seagate 160 GB ktory jest podlaczony przez kabel zasilajacy i taki dosc cienki, pomaranczowy kabel bezposrednio do plyty glownej(nie jest podlaczony przez szeroka tasme tak jak moj poprzedni dysk ktory dzialal bez zarzutu). problem w tym ze komp nie wykrywa dysku (chyba) i wyswietla sie napis Disk boot failure insert system disk. wczesniej moj kumpel potrafil mi to zrobic jednak tamten dysk sie popsul i dostalem nowy dysk takze seagate 160 GB i historia sie powtarza.wiem ze kumpel mial na dyskietce jakies pliki ze strony seagata i za ich pomoca dal rade to zrobic. czy ktos moze mi pomoc

  • 0

#2 Marix125

Marix125

    Starszy:

  • 1 394 postów

Napisano 08 12 2006 - 21:54

"Disk Boot Failure" oznacza, że brak plików startowych potrzebnych do uruchomienia systemu, prawdopodobnie nie masz wgranego systemu. Dla pewności czy widzi dysk wejdź do BIOS poprzez klawisz "Delete" i sprawdź czy dysk widnieje na liście jeśłi jest to OK, bierz się za instalację systemu, jeśli nie daj znać :P

  • 0

#3 kozer87

kozer87

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 08 12 2006 - 23:17

chcialbym zainstalowac windowsa ale nie czyta mi plyty. ustawialem w biosie zeby pierwsza czytalo plyte i nic. ustawialem na 100 roznych sposobo i tez nic. zazwyczaj wyskoczy master...failure czy slave..failure. dodam ze naped dvd dziala na pewno.
  • 0

#4 Marix125

Marix125

    Starszy:

  • 1 394 postów

Napisano 08 12 2006 - 23:33

Jeśłi pokazuje Primary Master Disk Fail lub Slave, to prawdopodobnie jest dysk uszkodzony... Spróbuj podłączyć dysk na taśmę Primary Master, a na taśmę Secondary napędy, niech na taśmie Primary jest tylko dysk i powinno być ok, jeśli problem będzie nadal występował to reklamacja dysku...
  • 0

#5 Mariusz Litwińczuk

Mariusz Litwińczuk

    Początkujący

  • 46 postów

Napisano 08 12 2006 - 23:40

Disk boot failure insert system disk.

Przełączanie niczego nie da.... - on pisze "dosc cienki, pomaranczowy kabel bezposrednio do plyty glownej" - to najprawdopodobniej dysk SATA i przełączanie urządzeć na IDE niczego nie da.
Zmień w BIOSIE kolejność urządzeń. Jeśli i to nie pomaga... podczas bootowania się systemu na niektórych płytach (a w przypadku nowych to prawie na każdej) głównych jest jakiś "F-coś tam" który pozwala wybrać z którego urządzenia się startuje (u mnie np. tak jest) - można zabootować z każdego, bez grzebania i przełączania dysków.... Czasy zworek odchodzą w zapomnienie....
  • 0

#6 Marix125

Marix125

    Starszy:

  • 1 394 postów

Napisano 08 12 2006 - 23:50

Też myślałem, że to jest SATA, ale jakoś pozostałem przy ATA :P

Czyli już wiadomo, musi dać stery do kontrolera SATA ;)
  • 0

#7 kozer87

kozer87

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 08 12 2006 - 23:54

no ok. ale jak zainstalowac sterowniki do SATA i skad je wziac ? i dysk nie jest uszkodzony bo jest to drugi dysk-nowka ktory przyszedl za poprzedni na ktorym pokozal sie bad sector
  • 0

#8 Mariusz Litwińczuk

Mariusz Litwińczuk

    Początkujący

  • 46 postów

Napisano 09 12 2006 - 02:02

Czyli już wiadomo, musi dać stery do kontrolera SATA :P

A po co? Przecież ma je zaimplementowane w BIOS-ie....
Gdyby dysku mu płyta nie widziała to by dostał inny komunikat - on otrzymuje komunikat typu "na dysku nie ma systemu operacyjnego" - co mają do tego sterowniki?
  • 0

#9 Marix125

Marix125

    Starszy:

  • 1 394 postów

Napisano 09 12 2006 - 11:13

Mają i to dużo, wiem coś o tym :P Bo siedziałem w sprawach dysków jakiś czas i wiem, że mogą być różne powody błędnej pracy dysku...
  • 0

#10 kozer87

kozer87

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 09 12 2006 - 11:31

no ok chlopaki :P ale skad wziac mam te stery i jak je zainstalowac ?
  • 0

#11 Marix125

Marix125

    Starszy:

  • 1 394 postów

Napisano 09 12 2006 - 11:58

Sterowniki można pobrać na stronie producenta dysku :P

  • 0

#12 sybirrr

sybirrr

    Początkujący

  • 52 postów

Napisano 09 12 2006 - 16:57

Po pierwsze to witam wszystkich :P


Z tego co napisałeś to problem jest prosty. Otóż posiadasz nowy dysk SATA na którym nie masz jeszcze zainstalowanego windowsa.
Po pierwsze to sprawdź w biosie czy masz włączony kontroler SATA. Nie pamiętam gdzie to dokładnie jest ale powinno pisać mniej więcej tak: "coś tam... SATA" a obok powinno być ENABLED albo DISABLED. Jeśli masz DISABLED to zmień na ENABLED.
Kolejny krok to ustawienie w Biose aby komp ruszał z płyty. Ustawiasz napęd CD na pierwszym miejscu w Boot Device.
Następnie musisz się zaopatrzyć w płytkę Windowsa z której można boot'ować. Z tego co napisałeś to prawdopodobnie nie masz takiej płyty. Więc takową zakup (czyt. pożycz od kolegi ;))
Jeśli już takową zdobędziesz to uruchamiasz kompa, wkładasz płytkę i powinna zacząć się instalacja. Zaraz po włączeniu instalatora pojawi ci się niebieskie okno, a na dole tego okna będzie pasek z jakimś tam napisem. Powinno tam pisać, że jak chcesz zainstalować inny kontroler RAID albo SCSI to wciśnij F6 (po angielsku ofkorz ;)). W tym momencie wciskasz F6. Z początku nic się nie stanie. Napis ten zniknie, będą pojawiać się inne. Ale po jakieś chwili pojawi się nowy ekranik. Na tym ekranie będzie właśnie wybór sterowników. Wkładasz dyskietkę co dostałeś z dyskiem do napędu dyskietek, wciskasz "s". Powinna pojawić się lista sterowników. Zaznaczasz odpowiedni dla siebie, czyli ten z SATA. System wczyta go do pamięci o powróci do ekranu wyboru sterownika. Z tymże że będzie już widać na nim wybrany sterownik. Wciskasz ENTER.

Dalej instalacja odbywa się identycznie jak w innych wypadkach. Powinno wykryć ci już dysk.


Sterowniki do SATA nie są zaimpletowane w Biosie. Tam tylko jest komunikat od kontrolera SATA. A Windows potrzebuje tych sterowników aby wykryć dysk.

P.S. Jeśli nie masz sterowników na dyskietce to musisz ich poszukać w Internecie. Znajdziesz je na stronce producenta płyty głównej. Musisz tylko znać dokładny jej model. Najczęściej piszę jaki masz model na samej płycie głównej (w okolicach procesora). Kilka liter i cyfr.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: DISK BOOT FAILURE bootowanie systemu



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych