Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z pamięcią


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 DiQ

DiQ

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 13 04 2007 - 10:39

Witajcie,
nie znam się na komputerach za dobrze, więc zawarcam się do was o pomoc. Mam dwie kości DDR 512 i mam je ustawione na 333, bo na 400 komputer resetuje się samoczynnie, raz popracuje godzine, pół albo i nawet tylko pare minut. Mam płyte główną Abit NF7 (dokładnego modelu nie znam i nie wiem jak sprawdzić). Poradźcie co mam zrobić, aby normalnie komputer pracował przy ustawiniu ramu na 400 (ta płyta podobno takie obsługuje). Proszę o wyrozumiałość i poprowadzenie mnie dokładnie krok po kroku. :blink:
Pozdrawiam.

  • 0

#2 Hugster

Hugster

    Tweaks.pl Team

  • 426 postów

Napisano 13 04 2007 - 12:43

Witam.

Na początek potrzebna by była pełna nazwa płyty. Możesz ją odczytać albo otwierając obudowę komputera - białe napisy, najczęściej pomiędzy slotami AGP a PCI. Możesz również użyć aplikacji Everest, które podaje informacje o podzespołach komputera. Kolejna rzecz, to test pamięci. Wyjmij jedną, odpal program memTest, ustaw 'pojemność' i przetestuj. Potem zrób to z dugą kością, obserwując czy aplikacja nie wykrywa błędów. Spróbuj także przestawić prędkość szyny na 'auto' i zaobserwuj czy problem również się pojawia.

Dodam jedynie, że problem z samoczynnym restartem nie musi być uzależniony od pamięcią ram. Spróbuj również zaktulizować sterowniki grafiki i sprawdź aplikacjami typu ad-aware/ spybot czy w systemie nie masz 'śmieci'.

---
Pozdrawiam
Hugster

  • 0

#3 DiQ

DiQ

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 13 04 2007 - 22:29

ID płyty głównej 12/24/2020-nVidia-nForce-6A61BA1BC-22
Nazwa płyty głównej Abit NF7(-S) v2.0 (bez SATA)

Spróbuj również zaktulizować sterowniki grafiki i sprawdź aplikacjami typu ad-aware/ spybot czy w systemie nie masz 'śmieci'.

Mam nowe strowniki grafiki, a avast nic nie znalazł. Ja myślełem że może update biosu by pomógł ale nie wiem... Jak myślicie?
memTest zrobie jutro bo dziś już nie dam rady.

Spróbuj także przestawić prędkość szyny na 'auto'

Znaczy obie kości na raz?

Dzięki za rady.
  • 0

#4 71proste

71proste

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 009 postów

Napisano 14 04 2007 - 01:34

Update biosu nie zaszkodzi.Kosci przetestuj razem i osobno,po przetestowniu ustaw w biosie szyne pamieci na auto i przetestuj ponownie:)oto chyba chodzilo przedmowcy.
  • 0

#5 DiQ

DiQ

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 14 04 2007 - 09:15

Tak zrobie. Miałbym prośbe... Znalazł by mi ktoś bios'a dla mnie, bo nijak nie wiem który ściągnąć. No i jakby ktoś napisał krok po kroku jak to zrobić byłbym bardzo wdzięczny.
Tu szukałem biosa >>>klyk<<<
  • 0

#6 71proste

71proste

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 009 postów

Napisano 14 04 2007 - 15:27

Hmm a nie latwiej Ci bedzie jak wpiszesz w google"zmiana biosu" albo "update biosu" gwarantuje Ci,ze bedziesz zadowolony z wyszukiwania,bo jest tego duzo i w wielu przypadkach bardzo szczegolowo i dokladnie,to chyba nie problem??

btw:w razie problemow pisz :blink:
  • 0

#7 DiQ

DiQ

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 15 04 2007 - 02:23

Problem to to, że nie wiem który mam bios ściągnąć, szukałem tu: <klik> ale nie wiem który jest do mojej płyty

ID płyty głównej 12/24/2020-nVidia-nForce-6A61BA1BC-22

Nazwa płyty głównej Abit NF7(-S) v2.0 (bez SATA)


Wie ktoś który mam ściągnąć?
  • 0

#8 DiQ

DiQ

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 17 04 2007 - 17:50

UP.
Zrobiłem memtest i nic nie wykrył. Słyszałem że to może być problem z 'opóźnieniem', lecz nie wiem o co chodzi, i jak to naprawić. A jak z tym biosem, wie ktoś? (patrz post powyrzej)
  • 0

#9 shadow of fight

shadow of fight

    Stały użytkownik

  • 241 postów

Napisano 18 04 2007 - 02:16

co do biosu to zerknij http://www.abit-usa.com/downloads/bioshelp.php może to ci w czymś pomoże oraz http://ocforum.pl/showthread.php?t=10313

i tu sporo znajdziesz na temat owej płytki i nie tylko http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=81124

co do opóźnień jak się nie mylę to chodzi o timing ramu, nie baw się tym jak mniemasz pojęcia o tym najlepiej ustaw w biosie ustawienia na default zazwyczaj to jest (F5) a i tak będziesz musiał tak ustawić przed updatem biosu
  • 0

#10 DiQ

DiQ

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 18 04 2007 - 11:13

Wielkie dzięki za pomoc, chyba dalej poradze już sobie sam. :)

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych