Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aspekty prawne dotyczące ściągania plików z internetu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 webtrax

webtrax

    Stały użytkownik

  • 180 postów

Napisano 19 02 2008 - 22:23

Jesteśmy piratami?


Kilka tygodni temu przeczytałem artykuł o zatrzymaniu mieszkańca Kielc podejrzanego o piractwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że grożą mu nawet 752 zarzuty za posiadanie na komputerze nielegalnego oprogramowania oraz około 700 plików muzycznych oraz około 70 plików filmowych ściągniętych z sieci. Wątpliwości budzi również to, że nie ma tam mowy o pobieraniu jakiegokolwiek rodzaju wynagrodzenia za rozpowszechnianie tych plików. Zainspirowało mnie to do napisania tego tekstu odnoszącego się do legalności pobierania plików z internetu.

Zapewne wielu z was ściągało sobie jakieś pliki mp3, może filmy a czasem nawet programy czy gry. Czy ktoś się zastanawiał, co może spotkać osobę ściągającą zasoby z sieci? Czy baliście się, że może przyjść do was policja i dać jakiś mandat albo zabrać komputer i skierować sprawę do prokuratury? Na to pytanie odpowiedź znacie wy, ale na pytanie zawarte w tytule postaram się odpowiedzieć ja.

Jak wiecie internet jest to globalna sieć komputerowa. Można znaleźć w nim wszystko od najświeższych informacji z kraju, czy też świata poprzez wspominane już pliki muzyczne a nawet można robić w nim zakupy. Skupmy się jednak na plikach multimedialnych. Odpowiedź na pytanie „czy ściąganie plików z internetu jest legalna?” nie jest taka prosta. Dużo zależy od tego, co ściągamy i jak to robimy.

Załóżmy, że spodobała się nam jakaś piosenka i chcemy ją mieć. Nie mamy akurat 30zł, żeby kupić płytę, na której ona się znajduje, więc zaglądamy do sieci. Znaleźliśmy tę piosenkę w formacie mp3 gotową do ściągnięcia. Klikamy „pobierz” i po jakimś czasie piosenka jest na naszym dysku. Czy mamy się w takiej sytuacji bać najścia policji? Nie. Problem może się pojawić, gdy używamy do tego programów wymiany plików p2p (ang. peer-to-peer, równy z równym), które „wymuszają” od użytkownika również udostępnianie plików ściąganych. To już jest przestępstwo. Według polskiego prawa udostępniać pliki możemy, ale tylko i wyłącznie osobom z rodziny i bliskim znajomym. Niestety programy takie jak bardzo popularne emule nie gwarantują nam, że pliki, które ściągamy powędrują tylko do wyżej wymienionego grona osób. Dlatego też ostrzegam przed używaniem tego typu programów, bo może to prowadzić do łamania prawa a w konsekwencji do postawienia przed sądem.

Przejdźmy teraz do programów komputerowych. Jeżeli w internecie udostępniony jest program, za który się płaci a on jest wystawiony do ściągnięcia za darmo bez wiedzy i zgody producenta to nie należy go ściągać a tym bardziej instalować na własnym komputerze. Dlaczego? Programy komputerowe nie mają dozwolonego użytku prywatnego, czyli wcześniej wspomnianego udostępniania rodzinie oraz bliskim osobom. Jeżeli policja znajdzie na waszym komputerze zainstalowane oprogramowanie, za które nie zapłaciliście a powinniście to wówczas nie unikniecie w żaden sposób postępowania przed sądem. Żaden adwokat nie będzie w stanie was z tego wyciągnąć.

Mówiąc o policjantach należy zaznaczyć kilka istotnych spraw. Tylko oni mają prawo do tego, aby wejść do mieszkania. Powinni mieć do tego nakaz sądowy, ale w wyjątkowych sytuacjach mogą wejść bez niego. Pamiętajcie więc, że policję wpuszczamy, ale jeżeli będą chcieli wlepić nam jakąś karę lub mandat za te programy czy udostępniane pliki to należy powiadomić o tym odpowiednie organy, czyli właśnie policję. Wydaje się śmieszne, ale oszuści często wykorzystują niewiedzę użytkowników internetu i zarabiają podszywając się pod policjantów. Karę może wymierzyć tylko i wyłącznie sąd.

Podsumowując, ściągać pliki muzyczne możemy do woli pod warunkiem, że ich nie udostępniamy innym. W tym wypadku alternatywą dla wymiany p2p może być wymiana p2m (ang. peer-to-mail), która nie wymusza udostępniania plików. Jeżeli znajdziemy w sieci jakiś program do ściągnięcia (oparty na płatnej licencji) broń Boże, nie ściągajmy go a tym bardziej nie instalujmy.

Na koniec życzę wszystkim wysokich transferów oraz odrobiny rozumu.



PS. Mam nadzieję, że artykuł ten rozjaśnił trochę sytuację odnośnie legalności ściągania plików z internetu. Pozdrawiam webtrax.

  • 0

#2 krzyhoo

krzyhoo

    Admin

  • 1 039 postów

Napisano 19 02 2008 - 22:51

Czy baliście się, że może przyjść do was policja i dać jakiś mandat albo zabrać komputer i skierować sprawę do prokuratury?

e tam policja ma ważniejsze sprawy na głowie :( a tak poważnie to jak się ktoś nie chwali specjalnie tym że jest piratem to jest raczej małe prawdopodobieństwo żeby go złapali

Według polskiego prawa udostępniać pliki możemy, ale tylko i wyłącznie osobom z rodziny i bliskim znajomym.

to dobrze, że dla mnie każdy peer i seed to bliski znajomy :(

P.S. jak coś to komp do szafy przed wejściem policji i mówić, że w naprawie :(

  • 0

#3 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 19 02 2008 - 23:05

Krzyhoo, a wiesz, że twoje rozwiązanie jest dobre? Każdy pomyśli, że to idiotyzm, ale wystarczy znać trochę prawo, a policje łatwo wyrolować.. Schowany komp do szafy ochroni cię przed policją, ponieważ zazwyczaj nie mają nakazu, a bez niego mogą cię pocałować w cztery literki :(. Jeżeli przeszukają ci chatę i znajdą komputer to nie mają prawa cię oskarżyć, ponieważ nielegalnie przeprowadzili rewizję i sami złamali prawo :(
  • 0

#4 Killaz

Killaz

    Profesjonalista

  • 2 300 postów

Napisano 19 02 2008 - 23:44

P.S. jak coś to komp do szafy przed wejściem policji i mówić, że w naprawie :(

Albo powiedzieć, że się komputera nie posiada... :(
  • 0

#5 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 19 02 2008 - 23:48

No niby wersja GURALA lepsza, bo mogą prosić o numer do informatyka, który będzie kompa rzekomo naprawiał :(
  • 0

#6 krzyhoo

krzyhoo

    Admin

  • 1 039 postów

Napisano 19 02 2008 - 23:48

Albo powiedzieć, że się komputera nie posiada...

gorzej jak komp stoi na widoku :(
  • 0

#7 Killaz

Killaz

    Profesjonalista

  • 2 300 postów

Napisano 19 02 2008 - 23:59

No właśnie, tylko czy zdążysz chociaż do tej szafy schować komputer? :(
  • 0

#8 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 20 02 2008 - 00:09

Panowie teraz to zrobił się spam. To oczywiste, że aby powiedzieć, że komputera nie ma trzeba go schować, ale teraz już koniec tematu o tym jak ominąć prawo :(
  • 0

#9 webtrax

webtrax

    Stały użytkownik

  • 180 postów

Napisano 20 02 2008 - 00:33

Chciałbym dodać coś od siebie w sprawie rolowania policji...
Nie jest tak prosto jakby mogło się wydawać. Dlaczego?

1. Policja skanuje sieć i dzięki temu właśnie wie, kto tak dużo udostępnia czyli pomysł z powiedzeniem, że się komputera nie ma odpada...
2. Jeżeli powiemy, że jest w naprawie, a oni znajdą go w domu to może nas spotkać dodatkowa kara...
3. Z reguły wchodzą z nakazem, ale w niektórych przypadkach nie muszą go mieć...

Jeżeli są jakieś pytania to chętnie odpowiem w temacie albo na PW jak kto woli:)

Pozdrawiam
  • 0

#10 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 20 02 2008 - 11:13

Jakoś nie spotkałem się z sytuacją gdzie podczas oskarżenia o korzystanie z sieci p2p policja wchodziła do domu z nakazem. Mają lepsze rzeczy do roboty niż czekać na nakaz kilka tygodni.. Musiałbym dziennie ściągać i udostępniać kilkadziesiąt GB plików.
  • 0

#11 Killaz

Killaz

    Profesjonalista

  • 2 300 postów

Napisano 20 02 2008 - 11:21

Ciekawe, co sama policja ma na swoich komputerach... :(

  • 0

#12 Bardock

Bardock

    Ocean of Apathy

  • 985 postów

Napisano 20 02 2008 - 15:27

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że to samo, co przeciętny użytkownik komputera z Podlasia :( Tylko wiecie, to oni mają łapać 'bandytów komputerowych', a nie my ich :(

  • 0

#13 Komunista

Komunista

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 20 02 2008 - 16:22

Miałem okazje być na komisariacie kilka razy (nie ważne jak tam trafiłem :( ) i u mnie na komendzie mieli linuksa 0o :( więc u mnie policja jest uczciwa jeżeli chodzi o soft, open source itd :(

nawet fajna kobitka była na pulpicie ^^ ciekawe co więcej jest na hdd tego kompa :(
  • 0

#14 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 03 03 2008 - 08:59

Ściąganie z nielegalnego źródła również jest przestępstwem, dlatego uważam że wprowadzasz w błąd użytkowników twierdząc, że programy/muzyka które nie udostępniasz nie są nielegalne. Gdyby tak było nie mielibyśmy żadnych problemów z użytkowaniem Windows. Poza tym do końca nie jest sprawa wyjaśniona czy ripowanie legalnie zakupionych płyt audio do formatu MP3 nawet na własny użytek nie jest przestępstwem.
  • 0

#15 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 03 03 2008 - 09:30

Ciekawe, co sama policja ma na swoich komputerach... :ninja:

Zdziwił bys się, pilnuja sobie tego bardzo, przynajmniej na komendach (bo pewnie w prywatnych komputerach w domu mają to co wszyscy). Albo jak ktoś wyzej napisał linux, albo oryginalny win + openofiice

Ściąganie z nielegalnego źródła również jest przestępstwem, dlatego uważam że wprowadzasz w błąd użytkowników twierdząc, że programy/muzyka które nie udostępniasz nie są nielegalne. Gdyby tak było nie mielibyśmy żadnych problemów z użytkowaniem Windows. Poza tym do końca nie jest sprawa wyjaśniona czy ripowanie legalnie zakupionych płyt audio do formatu MP3 nawet na własny użytek nie jest przestępstwem.

No własnie nie jest. Tak jest sformułowane nasze prawo, nie ma paragrafu który mówiłby o karze za posiadanie/sciąganie nielegalnego oprogramowania/muzyki. Jest mowa o karze za rozpowszechnianie i czerpanie korzysci. Wiem ze to dziwne, ale takie są zapisy w kodeksie.

Policja ma prawo przeszukac mieszkanie bez nakazu, jesli ma uzasadnione podejrzenie ze znajduja się w nim dowody przestepstwa - wiec chowanie komputera do szafy nic nie da. Inna sprawa że mozesz po prostu policji nie wpuscić do domu - nie mając nakazu żaden policjant nie bedziey ci wyważać drzwi po to żeby znaleźć parę nielegalnych programów.
  • 0

#16 webtrax

webtrax

    Stały użytkownik

  • 180 postów

Napisano 03 03 2008 - 14:05

Ściąganie z nielegalnego źródła również jest przestępstwem, dlatego uważam że wprowadzasz w błąd użytkowników twierdząc, że programy/muzyka które nie udostępniasz nie są nielegalne. Gdyby tak było nie mielibyśmy żadnych problemów z użytkowaniem Windows. Poza tym do końca nie jest sprawa wyjaśniona czy ripowanie legalnie zakupionych płyt audio do formatu MP3 nawet na własny użytek nie jest przestępstwem.



Przejdźmy teraz do programów komputerowych. Jeżeli w internecie udostępniony jest program, za który się płaci a on jest wystawiony do ściągnięcia za darmo bez wiedzy i zgody producenta to nie należy go ściągać a tym bardziej instalować na własnym komputerze. Dlaczego? Programy komputerowe nie mają dozwolonego użytku prywatnego, czyli wcześniej wspomnianego udostępniania rodzinie oraz bliskim osobom. Jeżeli policja znajdzie na waszym komputerze zainstalowane oprogramowanie, za które nie zapłaciliście a powinniście to wówczas nie unikniecie w żaden sposób postępowania przed sądem. Żaden adwokat nie będzie w stanie was z tego wyciągnąć.


co prawda Windows nie jest programem tylko systemem operacyjnym, ale traktuje się go tak samo.

co do ripowania płytek to jest to legalne jeżeli robimy to na własny użytek. Pomyśl sobie, że kupiłeś płytę za kilkaset złotych.
Wiadomo, że płyty się niszczą a Ty sobie robisz kopię bezpieczeństwa po prostu. To jest podobnie jak z nagrywaniem piosenek z radia na kasety.
Mamy do tego całkowite prawo.
  • 0

#17 IntelInside

IntelInside

    Stały użytkownik

  • 224 postów

Napisano 11 03 2008 - 15:26

co prawda Windows nie jest programem tylko systemem operacyjnym, ale traktuje się go tak samo.

co do ripowania płytek to jest to legalne jeżeli robimy to na własny użytek. Pomyśl sobie, że kupiłeś płytę za kilkaset złotych.
Wiadomo, że płyty się niszczą a Ty sobie robisz kopię bezpieczeństwa po prostu. To jest podobnie jak z nagrywaniem piosenek z radia na kasety.
Mamy do tego całkowite prawo.

Fakt, ale jest w tym pewien paradoks który powinien być wzięty pod uwagę przy pisaniu licencji. Mamy prawo do wykonania kopii zapasowej programu, ale nie możemy łamać zabezpieczenia przed kopiowaniem tegoż programu. Więc jak stworzyć jego kopie bezpieczeństwa? :turned: Łamiąc zapisy w licencji... :turned:
  • 0

#18 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 13 03 2008 - 18:28

Witam; to co ktoś ma na komputerze, jest łatwo sprawdzić, i nie tylko policja ale i ty możesz koledze wejść do komputera i zobaczyć co ma ciekawego do ściągnięcia. W jaki sposób?, wystarczy zainstalować program ARES, wejść na czat i tam kliknąć na nicka każdego kto jest na czacie. Reszty nie ma co opisywać, przestrzegam tylko że wśród spisu na czacie są ludzie z zakazanymi plikami do ściągnięcia, ludzie ci zwykle nie biorą udziału w rozmowach, tylko wchodzą na czat i sobie czekają, na chętnych do ściągnięcia ich plików.
Dlatego łatwo jest się dowiedzieć co kto ma na komputerze, bo warunkiem w p2p jest udostępnianie plików w zamian za możliwość ściągnięcia. Dodatkowo gadulstwo naprowadza policję na miejsce zamieszkania (tak w przybliżeniu) danego osobnika. Co innego ci co zajmują się wyłącznie piractwem tych, trudno namierzyć, bo z reguły informacji o sobie nikomu nie przekazują, nie biorą udziału w żadnych czatach.
  • 0

#19 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 15 03 2008 - 14:38

Nie wiem kto normalny udzielałby się na takich czatach...
Nigdy z nich nie korzystałem chociaż przyznaję, że używam sieci p2p (można robić to też legalnie do ściągania darmowych programów)
  • 0

#20 RatujPC

RatujPC

    Początkujący

  • 15 postów

Napisano 06 11 2010 - 22:33

Ludzi lekko "nie normalnych" nie brakuje- nie wiem więc skąd zdziwienie :)

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych