Skocz do zawartości


Zdjęcie

dziwne dźwięki podczas pracy komputera.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lich-koś

Lich-koś

    Who doesn't like chocolate rain?

  • 126 postów

Napisano 06 03 2013 - 15:19

Hej, witam. Jakiś czas mnie tu już nie było, ale jak to mówią, jak trwoga to do Boga :)

No więc problem wygląda tak. Od jakiegoś mniej więcej roku mam dość dziwny problem. Mój komputer lubi sobie pobrzęczeć. Brzęczenie zaczyna się gdy w jakiś sposób obciążę komputer czy to graficznie, czy to wieloma programami. Jestem w 100% pewien że nie jest to wina wysokiej temperatury. Co zauważyłem: brzęczenie zaczyna się w momencie gdy obroty wiatraczka na procesorze osiągają ~6000 (nie jestem tego pewien, ale chyba z tego powodu brzęczy).

Co najzabawniejsze: znalazłem sposób na zatrzymanie tego brzęczenia. Jeżeli komputer jeszcze nie brzęczy to wystarczy włączyć Everest'a i wejść do zakładki "Czujnik". Komputer nie zabrzęczy już do wyłączenia go. Następnego dnia sytuacja się powtarza, jeżeli włączę Everest'a to komputer brzęczeć nie będzie. Jeżeli nie włączę to będzie. Co ciekawsze jeżeli komputer zacznie brzęczeć to włączając Everest'a i przechodząc do zakładki "Czujnik" brzęczenie nie ustanie nawet jeżeli komputer nie będzie obciążony.

Generalnie nie bardzo wiedziałem gdzie wrzucić tego posta, nie jest to w sumie jakiś wielki problem sprzętowy, jednakże jest dość uciążliwy. Ponadto jestem ciekaw co może powodować te brzęczenie.

Załączam raport sprzętowy z Everest'a jeżeli byłaby potrzebna moja specyfikacja.

Załączone pliki

  • Załączony plik  Report.txt   211,06 KB   259 Ilość pobrań

  • 0

#2 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 06 03 2013 - 22:54

Hym. Ciekawa sprawa z tym Everestem:) Ale do rzeczy. Przy obciążeniu procesora wydziela się więcej ciepła i na podstawie wskazań sygnału czujnika regulowane są obroty wiatraczka. Im bardziej obciążasz procesor tym większe obroty. To wszystko jest normalne. Teraz pytanie czy przy włączonym Everescie(i oczywiście obciążeniu) obroty przekroczyły te magiczne 6k obrotów? Możliwe, że Twój wiatrak(no chyba, że to jednak nie wiatrak) tak już ma(deczko się zużył) lub coś zaczyna sobie drgać od częstotliwości jego wibracji.

Użytkownik bipiw edytował ten post 06 03 2013 - 22:59

  • 0

#3 Lich-koś

Lich-koś

    Who doesn't like chocolate rain?

  • 126 postów

Napisano 07 03 2013 - 16:15

No więc obroty mogą być większe, jak już mówiłem wyżej przy włączonym Evereście i dobrym włączeniu buczenia nie ma. Potem obroty mogą dowolnie rosnąć lub maleć. Próbowałem wyłączyć beepa w biosie gdyż myślałem że to może być przyczyną. Co do ciepła to generalnie nie grzeje mi się procesor, nie obciążam go aż tak bardzo. Na pewno dźwięk nie jest dźwiękiem który wydaje coś mechanicznego, to jest 100% dźwięk z karty głównej lub jakiegoś innego komponentu komputera (nie nasila się ani nie słabnie tylko jest stałej wysokości i głośności).

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: dźwięk płyta główna brzęczenie wiatraczek everest



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych