Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zasilanie energetyczne a komputer.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 22 12 2008 - 04:36

W poniższym temacie chcę namówić, na zadbanie o lepszą jakość zasilania energią elektryczną waszego komputera, uzasadniając mą sugestię że opłaca się, zadbanie o dobre zasilanie komputera w energię elektryczną.
Pytanie czy warto?, owszem warto i należy zadbać o odpowiednie zasilenie, komputera w stabilne i wolne od zakłóceń napięcie. Na poparcie mej sugestii wystarczy trochę się wysilić i logicznie się zastanowić, zwłaszcza jeśli zna się podstawy elektroniki oraz fizyki.
A więc od początku, wiemy że aby zasilić komputer, potrzebna jest energia elektryczna, o napięciu 230V.
Zwykle nie zwracamy większej uwagi na jakość zasilania, przeważnie zaczyna i kończy się na zasilaczu w komputerze, co potem owocuje na stabilności i bezawaryjności pracy komputera. Lecz ja w dalszym opisie postaram się udowodnić, że jakość zasilania naszego komputera to nie tylko super sprawny zasilacz ale jeszcze inne dodatkowe urządzenia mające równie zasadniczy wpływ na jego bezawaryjną i stabilną prace i zabezpiecza nas przed jego uszkodzeniem.
Oczywiście takie zabezpieczenia dotyczą nie tylko naszego komputera ale wszelkich urządzeń elektronicznych stosowanych z w domu i po za nim.
Wiemy że energia elektryczna jest to ruch cząsteczek , powodujący powstawanie pola elektromagnetycznego, a jak wiemy to pole elektromagnetyczne ma istotny wpływ pozytywny czy negatywny na otoczenie. I właśnie wpływ tego pola elektromagnetycznego ma zasadnicze znaczenie na stabilność i bezawaryjność pracy wszystkich urządzeń elektronicznych.
Zwłaszcza na urządzenia o bardzo wysokim stopniu skomplikowania i technologicznym.
Osoby zdające sobie choć trochę sprawę z roli zasilania komputera, z reguły zaglądają na wszelkiego rodzaju forum komputerowe, zadając pytanie oprócz jak najlepszego zestawu z jakiego ma być złożony nasz komputer, zadajemy pytanie o odpowiedni zasilacz do naszego komputera. I tu w tym momencie jest wszystko dobrze, ale stop czy sprawdziłeś swoje gniazdo zasilające w domu, czy jest ono odpowiednie, czy ma ono bolec uziemnik i czy jest odpowiednio połączone by spełnić rolę uziemienia?.
Jeśli nie mamy takiego gniazdka z bolcem uziemiającym, należy takie gniazdko wymienić na prawidłowe, przy montażu gniazdka dokonujemy odpowiedniego połączenia uziemiającego. W przypadku jeśli w naszym domu, są tylko dwa przewody zasilające, bez przewodu trzeciego uziemiającego, szukamy przewodu gorącego przy pomocy próbówki, po dotknięciu przewodu jeśli jarzeniówka w próbówce się zapali oznacza to że mamy przewód gorący, drugi z przewodów jest przewodem zimnym (oczywiście nazwy zimny i gorący są nazwami potocznymi). Teraz wykonujemy połączenie od punktu montowania zimnego przewodu do punktu mocowania przewodu uziemiającego czyli do bolca w gniazdku.
Teraz wiemy że mamy odpowiednie zasilanie w gniazdku sieciowym z zabezpieczeniem przeciw porażeni owym, i zabezpieczenie przeciw powstawaniu zbyt wysokich napięć elektrostatycznych, które jest również niebezpieczne dla układów elektronicznych . Takie uziemienie , powoduje odprowadzenie nadmiaru nagromadzonych ładunków elektrostatycznych, dzięki czemu zmniejsza gromadzenie się wszelkiego rodzaju kurzu na elementach elektronicznych oraz na przewodach pod napięciem.
Sumując sprawne i odpowiednie zasilanie z gniazda sieciowego, zapewnia dłuższą żywotność podzespołów elektronicznych, zmniejsza ilość szkodliwego kurzu co zapobiega zbytniemu nagrzewaniu się elementów w obudowie komputera, zabezpiecza przed porażeniem prądem.
Zasilacze mają podstawowe zadanie w stabilizacji napięć zasilających nasz komputer, zwłaszcza że skoki napięcia zmiennego wynoszą do 700V w górę i w dół 110V. Przy tak wysokich napięciach wszystkie podzespoły zaczynają się grzać jak grzałki w piecyku elektrycznym, z kolei przy zbyt niskim napięciu 110V może to powodować zanik napięcia na wszelkich podzespołach a nie daj borze czas takiego spadki napięcia wyniesie 30ms to wystarczy by zanik napięcia był dostatecznie odczuwalne przez wszystkie podzespoły elektroniczne.
W zasilaczach transformatorowych obniżaniem lub podnoszeniem napięcia, jest wykorzystywany transformator mający uzwojenie pierwotne zasilane napięciem zewnętrznym np. 230V i uzwojenie wtórne dające obniżone napięcie do zasilania urządzenia np. 23V. w czasie transformacji następują tg. zwane straty energetyczne mocy. Szczególnie gdy taki transformator obciążymy go na wyjściu transformacji (transformacja napięć, czyli zwiększanie lub zmniejszanie napięć na jednych z dwóch zwojów, w zależności od napięcia jakie przyłożymy do odpowiedniego uzwojenia).
W czasie pracy transformatora powstają tak wysokie temperatury że możemy śmiało, topić metale nie żelazne jak złoto, srebro, miedź, cynk, ołów, oraz robić odpowiednie stopy metali.
z kolei w zasilaczach bez transformatorowych, obniżaniem czy wzrostem napięć zajmują się odpowiednie układy elektroniczne np. tranzystory o dużej mocy, małej częstotliwości. Lecz takie układy wymagają odpowiedniego chłodzenia, i tu trafiamy do sedna sprawy, jeśli chodzi o zasilacze impulsowe bez transformatorowe stosowane w komputerach, mają ograniczone rozmiary. A tu chodzi o odpowiednie chłodzenie elementów elektronicznych, oraz wspomaganiem chłodzenia w postaci wentylatora/ów. To powoduje że w takim zasilaczu są ograniczone możliwości na pełniejsze odpowiednie wyposażenie w filtry fal elektromagnetycznych. Zasilacz komputera składa się z prostownika dwu połówkowego (układ Gereza), ma za zadanie wyprostowania napięcia sinusoidalnego na napięcie prosto liniowe. Za układem prostowniczym znajduje się filtr © lub (CR), ma on za zadanie wygładzenia napięcia wyprostowanego przez diody prostownicze. Za filtrami wygładzającymi napięcie jest układ stabilizacyjny ustalający stałe napięcie do zasilania odbiornika od jakości zastosowanych elementów oraz budowy układu, uzyskujemy dokładność, stabilizacji napięcia. Na końcu zasilacza znajduje się filtr © lub (CR) wygładzający napięcie. wszystkie dwa filtry spełniają rolę filtra wygładzającego napięcie czyli falę na bardziej prosto linijną oraz wpływa na częstotliwość napięcia, to samo czyni ostatni z filtrów. Oczywiście układ stabilizacyjny jest układem pracującym z pewną częstotliwością (60Hz). Mierząc na wyjściu napięcie np. 12V po przyłożeniu miernika częstotliwości uzyskamy wynik 12V/60Hz. Po co to opisuję a po to aby wyobrazić sobie ile miejsca jest potrzebne w takim zasilaczu do tego dochodzą radiatory, wentylator/y.
Dlatego zasilacze tańsze nie posiadają wszystkich niezbędnych, zabezpieczeń więc oprócz zasilacza nisko markowego polecam zakup i zastosowanie listwy zasilającej uzupełniającej system zabezpieczeń, chodzi o zabezpieczenie przeciw szkodliwym działaniem fal elektromagnetycznym. Wiadomo sama obudowa chroni komputer przed szkodliwym oddziaływaniem zewnętrznych fal elektromagnetycznych. Ale są fale elektromagnetyczne przenoszone poprzez przewody zasilające i właśnie takie zadanie spełnia, listwa zasilająca jest niejako uzupełnieniem systemu zabezpieczeń.
Ostatnim urządzeniem zapewniającym najlepszą jakość zasilania w energię elektryczną, są zasilacze awaryjne UPS-y.
To one zapewniają stałe zasilanie do czasu ukończenia pracy przy komputerze pozamykaniu oprogramowania i zamknięcia systemu. Do tej pory są przez znaczną część użytkowników komputerów pomijane, z racji nie wiedzy po co komu takie urządzenie i z racji ceny. Lecz warto do tego całego zestawu listwy zasilającej i zasilacza dokupić, zasilacz awaryjny UPS. Zapewni on nam bezpieczeństwo w czasie gdy nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej w naszym gniazdku, a w tym momencie np. robimy aktualizację sterowników płyty głównej i BIOS-u lub innego urządzenia nagrywarki dysku itp.. W przypadku aktualizacji BIOS-u jeśli w czasie tej operacji nastąpi przerwa w zasilaniu to z reguły kończy się to uszkodzeniem płyty głównej. Do szkód można dodać moment jak byśmy przeprowadzali wszelkiego rodzaju operacje finansowe można nieraz stracić bezpowrotnie dość duże pieniądze. Mało tego w takich zasilaczach filtry przeciw przepięciowe wytrzymują napięcia rzędu 1000V, a mało jest takich zasilaczy wytrzymujących tak krótko trwałe ale wysokie napięcie, by nie uległy uszkodzeniu. Takie nagłe skoki napięcia i potem równie gwałtownego zaniku, występuje w czasie nagłego zerwania linii wysokiego napięcia.
Jak dobrać odpowiedni zasilacz awaryjny do swego komputera?, więc jeśli wiemy ile mocy energetycznej potrzebuje komputer do prawidłowego działania. np. 300W to zakupujemy zasilacz UPS 600VA (volto amper).
Opisałem tu trzy zasadnicze, urządzenia w jakie każdy użytkownik komputera powinien się zaopatrzyć i korzystać z nich.
A uniknie się wszelkich problemów i niespodzianek z komputerem.
Wszystko to co polecam użytkownikom komputerów, jest zaczerpnięte z mego dwu letniego doświadczenia, a na po paracie mego artykułu zaglądnijcie pod pierwszy lepszy adres na stronie internetowej z hasłem " zasilacz awaryjny UPS", traficie pod adresy nie tylko firm produkujących i handlujących, zasilaczami awaryjnymi ale też pod opinie dlaczego warto go mieć. Na koniec podaję trzy linki potwierdzające zasadność stosowania, oprócz dobrego zasilacza i listwy zasilającej ale tag że zasilacza awaryjnego UPS.
Test UPS ,Wyjście awaryjne ,CHIP test zasilaczy.[/font][/size]

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych