Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wymiana chłodzienia i OC Q6600


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 mati0507

mati0507

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 27 08 2008 - 13:47

Witam.

Czeka mnie zmiana chlodzienia w moim C2Q. Chciał bym kręcić go do 3.0GHz. Ale potrzebuje lepszego coolera niby nic trudnego mugł bym kupić np. Thermalright ULTRA-120A. Ale problem rodzi sie dlatego iż mam obudowe typu Mini Tower. Przyblizone wymiary to:

Długość od mobo do ścianki bocznej to ok. 18cm.
Od środka procesora do zasilacza jest ok 6cm.
Od środka procesora do tylnej ścianki jest ok 8cm.

Czyli z leksza ciasnawo.

Moje typy to:
Arctic Cooling Freezer 7 PRO PWM
PENTAGRAM FREEZONE HP-90 AlCu

Jakie mało-rozmiarowe, wydajne coolery polecacie?
Chciał bym najlepiej z wentylem na PWM i wentylatorem z boku (Chyba ze wentyl od gory jest lepszy?)

mam teraz:
120mm w zasiłce
120mm na dole z przodu budy.
Oraz 80mm z tyłu. (w tym tydogniu będzie tam 92 Acutake, a 80 pójdzie na przod budy albo na dysk ew. dodatkowo na grafe)

Mam aktualnie taktowania zmienione z 266MHz na 275MHz (overclock 3%)
(Na próbę narazie)
w Idle mam 33-36C przy 1200 - 900 RPM
w stresie 56 przy 2500 RPM

Napięcie 1,1V - 1,14V

Chyba ze chłodzienie wodne tylko na procesor (do puźniejszej rozbudowy) ale tutaj mocno mnie ogranicza cena.

Z góry dziekuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam.

PS. Czy przy zwiększaniu taktowania obniżanie napięcia jest bezpieczne i ogranicza wzrost temp?

  • 0

#2 suprnova13

suprnova13

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 25 09 2008 - 11:22

Na wstępie chciałbym pogratulować tobie niskich temperatur (przynajmniej w spoczynku).
Mam identyczny procesor a w chwili jak to pisze mam 44 stopnie. Chciałbym Tobie polecić wentylator Zelman 9700 Led, jednak nie mogę tego uczynić jednocześnie mając czyste sumienie. Wentylator ten jest jednym z najlepszych jakie można dostać do chłodzenia procesorów, w dołączonym zestawie jest świetna pasta przewodzącą a dodatkowo masz porządny regulator obrotów. Gdybym jednak go nie kupił, nie zainstalował a następnie nie obserwował temperatury na cpu to bym ci go z czystym sumieniem polecić mógł. Z tym wentylem mam w spoczynku 42-44, w stresie 59-60. Doprawdy nie rozumiem dlaczego osiąga na moim sprzęcie tak żałosne rezultaty, tym bardziej że moja obudowa to NZXT Tempest, jednakowoż jestem przekonany że wentyl ten jest naprawdę dobry czego dowodem sa znajomi którzy go maja jak i liczne recenzje w sieci. Chyba mam po prostu zbyt przegrzewający sie procesor, nie wiem.

Wymiarami Zelman powinien być dokładnie na styk (najbliżej będzie pomiędzy zasilaczem a radiatorem - niecałe pół centymetra).
Do 3Ghz możesz podkręcać śmiało bez zmiany napięcia na procesorze, powyżej 3G możesz przygotować sie na restarty. Jeżeli masz mocny i dobry zasilacz podnoś minimalnie napięcie a powinieneś dojść do 3.6Ghz. Aby dojść do dokładnie 3Ghz magistrala powinna być ustawiona na 338, oczywiście pamiętaj aby ustawić Szynę PCi Express oraz pamięć Ram na tryb asynchroniczny. Jeżeli masz DDR2 800Mhz (no name) to możesz sie pokusić o góra 850 (nie wyżej), jeżeli natomiast to jest Kingston, Corsair, OCZ to zatrzymaj sie na 900Mhz.
Jednak jak już o tym wspomniałem lepiej aby działały w trybie asynchronicznym, lub ustaw właściwości na sztywno czyli pci express:100Mhz a ram jeżeli masz ddr 2 667 to na 667 a jeżeli 800 to na 800.

Jeżeli przy wysokim taktowaniu (powyżej 3Ghz) zmniejszysz napięcie to procesor będzie niestabilny, więc nie tyle powinieneś zastanawiać sie nad obniżeniem napięcia co na jego zwiększeniem oczywiście bardzo ale to bardzo małymi kroczkami (cały czas mowa o sytuacji gdy procesor ma więcej jak 3Ghz).
Oczywiście im mniejsze napięcie tym mniejsza ilość wydzielanego ciepła i gdyby mimo tych niskich napiec cpu był stabilny to nie trzeba było by wymieniać chłodzenia.



Powodzenia.

  • 0

#3 jackass

jackass

    Staruszek Jack

  • 8 823 postów

Napisano 25 09 2008 - 13:47

Chciałbym Tobie polecić wentylator Zelman 9700 Led, jednak nie mogę tego uczynić jednocześnie mając czyste sumienie. Wentylator ten jest jednym z najlepszych jakie można dostać do chłodzenia procesorów, w dołączonym zestawie jest świetna pasta przewodzącą a dodatkowo masz porządny regulator obrotów.


Nie prawda bo jest średni cooler. Wcale nie taki dobry , tylko fajnie wygląda.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: wymiana chłodzenia zmiana chłodzenia



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych