Skocz do zawartości


Zdjęcie

Windows 7 strasznie "zamula"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Zygfryt

Zygfryt

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 16 07 2010 - 01:00

Witam.
Otóż od pewnego czasu mam problem z moim systemem. Przejawia się on tym, że podczas instalacji jakiegoś większego programu lub aplikacji, która dodatkowo instaluje jeszcze sterowniki (np. SetPoint od Logitecha lub całe oprogramowanie od NVIDII) system tragicznie zwalnia, nie da się praktycznie nic zrobić. Byłoby to znośnie, gdyby nie fakt, iż instalacja przeciętnej aplikacji (nie mówiąc o jakiejś nowszej grze) trwa 10+ minut. Zazwyczaj pasek postępu stoi w miejscu przez te kilkanaście minut, aby wreszcie w ciągu kilku sekund ruszyć jak szalony do końca. :D Do tego dochodzi długi czas zamykania systemu. O ile wylogowanie trwa kilka sekund to już zamykanie systemu trwa mniej więcej półtorej minuty. W programie pocztowym wiadomości wczytują się kilka sekund, co wcześniej nie miało miejsca.

Od razu mówię, że zanim kupiłem nową płytę główną - Gigabyte P43T UD3L - było wszystko w porządku. Dopiero po ponownej instalacji systemu zaczęły się te problemy.

Parametry "blaszaka":
Procek - Intel Core 2 Quad Q6600
Pamięć RAM - Geil 1033 MHz 2x2 GB
Dysk SSD - OCZ 128 GB
System - Windows 7 x64

Zapewniam, że mam jakąś wiedzę w tych tematach. Żaden pomysł nie przychodzi mi już do głowy, robiłem reinstall systemu, optymalizowałem Windows pod kątem pracy na dysku SSD (ponieważ prawdopodobnie rozpoznał ten dysk jako HDD, bo nie wyłączył automatycznej defragmentacji), powyłączałem wszystkie zbędne usługi i funkcje systemu, zainstalowałem najnowsze sterowniki do wszystkiego itd.

Na 95% jest to wina dysku, ponieważ, gdy zacznie zamulać to procek jest wykorzystany w 1%, a pamięć w około 30%. Tylko, pracowałem na tym dysku wcześniej na starej płycie głównej i było OK.

Czy to może być wina płyty głównej? A może jakieś zmienione ustawienia w BIOSIE (sprawdzałem jak działa na wszystkich wydanych dotąd wersjach BIOS'u) pomogą? Proszę o pomoc osoby, które miały podobny problem lub po prostu znają się lepiej ode mnie. :unsure:


//Edit
Uprzedzam, że nie mam możliwości i czasu, aby przetestować wszystko na innej płycie głównej lub innym dysku. Dodam też, że podczas instalacji samego systemu musze zawsze czekać dobre 10 minut, aby po boocie z płyty uruchomiła się aplikacja instalacyjna. Pierwszy raz się z czymś takim spotkałem.

//Edit 2
Zapomniałem wspomnieć o bardzo długim czasie uruchamiania wszystkich usług i plikacji po zalogowaniu się do systemu. Wcześniej trwało to kilka sekund, a teraz dysk pracuje na maksymalnych "obrotach" 3-4 minuty (!) przy takiej samej ilości uruchamianych aplikacji.

Użytkownik Zygfryt edytował ten post 16 07 2010 - 15:19

  • 0

#2 Macsch15

Macsch15

    Profesjonalista

  • 3 705 postów

Napisano 16 07 2010 - 14:02

Uprzedzam, że nie mam możliwości i czasu, aby przetestować wszystko na innej płycie głównej lub innym dysku.


A sam dysk na innym komputerze ? Test zapis + odczyt.

Możesz jeszcze sprawdzić czy nie ma bad sektorów.
Przetestujesz go programem MHDD (Jako płyta bootowalna)

  • 0

#3 Zygfryt

Zygfryt

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 16 07 2010 - 15:31

Próbowałem już HDTune i nie było żadnych "bad sectorów", a prędkości zapisu i odczytu są prawidłowe. Jeśli MHDD jest dużo bardziej wiarygodny to mogę przetestować przy jego pomocy.

Mam jeszcze pytanko - czy prawidłowo zidentyfikowany dysk SSD w Windowsie jest wyświetlany w Menedżerze zadań tak jak zwykły "twardziel"? U mnie tak jest, a sterowniki jakie automatycznie dobrał system są z 2006 roku, czyli takie jak do HDD. Pytam, bo nie mam znajomych z SSD, a chciałbym być pewny.

I jeszcze jedno - w menedżerze urządzeń, gdy klikam dwukrotnie na "Kontrolery IDE/ATA ATAPI" wyświetla mi się lista zawierająca między innymi "ATA Channel 0" i "ATA Channel 1". Gdy wchodzę we właściwości któregokolwiek z nich (mam 3x ATA 0 i 3x ATA 1) i przechodzę w zakładkę "Ustawienia zaawansowane" ukazuje mi się pusta lista urządzeń. Czy nie powinny się tu pojawić jakieś pozycje?
  • 0

#4 Macsch15

Macsch15

    Profesjonalista

  • 3 705 postów

Napisano 16 07 2010 - 16:45

Spróbuj tych rozwiązań
  • 0

#5 Zygfryt

Zygfryt

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 16 07 2010 - 18:30

Dwie ostatnie porady wykonałem już dawno. Co do pierwszej to w moim dysku nie można włączyć "buforowania zapisu na dysku". Ponadto nie mam zakładki "Trwała pamieć podręczna (NV)", choć zrobiłem tak jak autor to opisał w artykule - wszystkie 4 opcje wyłączyłem (wcześniej było nie skonfigurowane).
  • 0

#6 Zygfryt

Zygfryt

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 23 07 2010 - 18:04

Dowiedziałem się, że mój kuzyn ma dysk SSD Kingston, więc sprawdziłem jak to jest u niego. Także używa Windows 7 x64 i nie ma żadnych problemów. W Menedżerze urządzeń wszystko ma z wyjątkiem opcji "Buforowania zapisu", która u niego jest włączona.

Teraz pojawia się pytanie - czy istnieje sposób, abym mógł włączyć to buforowanie? Aktualnie, gdy chcę to zrobić pojawia się komunikat informujący, iż system Windows nie może włączyć tej opcji. Urządzenie może nie obsługiwać buforowania lub może blokować włączenie go.


Nie wiem dlaczego, ale z systemem jest coraz gorzej. Jeszcze kilkanaście dni temu podczas instalowania aktualizacji tworzenie punktu przywracania trwało dłuższą chwilkę, a teraz zajmuje to około 10 minut! Mam również wrażenie, że system uruchamia się coraz dłużej, choć i tak trwa to już teraz obrzydliwie długo. ;/

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: powolny komputer wolny komputer zamulanie komputera



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych