Skocz do zawartości


Zdjęcie

Windows 7 - bezpieczeństwo w sieci lokalnej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 kokoroko

kokoroko

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 25 10 2009 - 14:17

Witam,

Jestem świeżo po instalacji Win7 na dwóch komputerach i mam pewne wątpliwości związane z bezpieczeństwem.
Najpierw może opiszę, co chcę osiągnąć:
  • chcę móc udostępniać zdjęcia, wideo, muzykę w sieci lokalnej jako Media Device - celem odtwarzania na innych urządzeniach
  • czasem chcę popracować na lapku i mieć dostęp do plików ze stacjonarki (lub vice versa) - więc potrzebuję możliwości udostępnienia dowolnego folderu

Ok, pierwszą kwestię rozwiązałem przez włączenie Homegroup sharing i ustawienie opcji streamowania.
Drugą, z tego co rozumiem, też mogę bardzo prosto zastosować - p-klik na folderze > share with > homegroup.

Problemem jest to, że jak zauważyłem, nie ma żadnego problemu z połączeniem się z komputerem, zalogowaniem się na lokalne konto użytkownika i przeglądaniem wszystkich plików z folderu Users/XXX - w tym całej struktury AppData. Czy nie jest to spore security flaw :P?

Więc teraz pytania:

Gdzie mogę wyłączyć możliwość zdalnego zalogowania na lokalne konto, zachowując oczywiście możliwość współdzielenia wybranych folderów?

Czy przedstawiona sprawa jest security flaw czy nie? Osobiście używam w tej sytuacji losowego 8-znakowego hasła alfanumerycznego, więc teoretycznie atak słownikowy i brute-force odpadają. Co jednak z użytkownikami, którzy ustawiają hasło "[beeep]" czy inne tego pokroju? Nawet zabezpieczając sieć WiFi, złamanie WEPa to kwestia kilku dni, a i masa ludzi zostawia sieci po prostu niezabezpieczone. Wówczas w piękny sposób można uzyskać dostęp do choćby wszystkich dokumentów użytkownika, archiwów gadu-gadu i haseł zapamiętanych w Firefoksie :P. Co o tym myślicie?

  • 0

#2 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 25 10 2009 - 14:32

Najpierw to ktoś musiałby się dostać do Twojej sieci, łamiąc i tak już bardzo trudne do załamania hasło.
Następnie musiałby znać hasła do komputerów w sieci aby się do któregoś podłączyć. Instalując np. Norton Internet Security 2010 ma się dodatkową ochronę całej sieci, etc.
Inaczej mówiąc to o czym piszesz nie jest żadną luką w zabezpieczeniach. Do mnie przez 10 lat nikt się nigdy nie dostał mimo, że miało się różne wersje Windowsa.
Windows 7 jest bardzo bezpiecznym systemem, więc nie masz się czym przejmować. Oczywiście miej zawsze dodatkowe zabezpieczenie.

  • 0

#3 kokoroko

kokoroko

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 25 10 2009 - 14:44

Ok, ja mam jakieś tam zabezpieczenia. Ale co z typowym użytkownikiem, który ma hasło do sieci "pupa" i zapewne takie samo na koncie użytkownika? Wystarczy się przejść z laptopem po paru klatkach w bloku żeby zebrać sporą bazę login i haseł do poczty, webbankingu, etc.? :P
  • 0

#4 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 25 10 2009 - 15:30

To już jest problem użytkownika, który nic sobie z zabezpieczeń nie robi ustawiając wszędzie hasła typu "123"
  • 0

#5 kokoroko

kokoroko

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 25 10 2009 - 18:42

Ok, ale skoro takich użytkowników jest znaczna większość, to nie uważasz, że system nie powinien domyślnie udostępniać całej struktury AppData, gdzie wszystkie nowe programy trzymają dane użytkownika?

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych