Skocz do zawartości


Zdjęcie

Uwaga na instalator z DobreProgramy.pl


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 03 07 2013 - 16:21

Coś mnie podkusiło, aby pobrać szukany przeze mnie program ze strony dobreprogramy.pl .  Już wcześniej mi się zdarzało, że zamiast programu ściągałem asystenta pobierania, który wydłużał tylko instalacje samego programu. Dziś podczas instalacji, na której ustawienia nie miałem wpływu(niby do wyboru dwie opcje: szybka i zaawansowana, ale druga była zaznaczona na szaro) asystent pobierania z dobrychprogramów.pl zainstalował sobie bez mojej zgody aż 2 programy szpiegujące i 1 malware: Claro Search Browser Defender, Delta Search i Delta Chrome Toolbar. Programy te integrują się z przeglądarką internetową, instalują własny toolbar i podmieniają domyślną wyszukiwarkę np. Google na wyszukiwarkę Delta(a'ka Claro to te same firmy..), również w pasku wyszukiwania. Pomimo deinstalacji powyższych programów poprzez Panel Sterowania -> Dodaj Usuń Programy nadal mamy oszukańczą wyszukiwarkę. Ten soft to zwykły spyware i malware. Do tego Browser Defender zainstalował się bez zgody użytkownika, bo nie o nim ani jednej wzmianki w instalatorze.
 
UWAGA NA INSTALATOR DOBRYCH PROGRAMÓW - INSTALUJE GRATIS SPYWARE i MALWARE!
 
pre_1372860332__dobreprogramy_asystent_p
 
W dalszym kroku instalujemy spyware. Nie mamy nawet możliwości zapoznania się z regulaminem tego oprogramowania. Opcja instalacji zaawansowanej została zaznaczona na szaro sugerując, że jest wyłączona:
 
pre_1372882647__asystent_pobierania_dobr
 
Jest to zamierzony chwyt marketingowy, bo jak jeden z użytkowników DobreProgramy zauważył, że w czerwcu instalator wyglądał bardziej profesjonalnie.
 
I tak po ściągnięciu programu resetuje nam się przeglądarka i naszym oczom ukazuje się Delta Search - na pierwszy rzut oka wygląda jak Google. Mniej obeznani użytkownicy internetu z łatwością pomylą Delta Search z Google tym bardziej, że wyniki, układ menu, a nawet logo nawiązuje do Google:
 
pre_1372861003__delta_search_oszukancza_
 
Jak usunąć Delta Search?
Niestety bez logów OTL się nie obejdzie(patrz dział bezpieczeństwo). Programy się integrują z przeglądarkami i nawet po ich deinstalacji nadal są aktywne. O usuwaniu Delta Search w Google można znaleźć ponad 590 milionów wyników. Także nie został on wybrany przed DobreProgramy.pl bez ogólnej wiedzy na temat zasad jego działania.

Co na to DobreProgramy?
Ano wszystkich poszkodowanych zapraszają na.. Netfix! Ich bezpłatną platformę naprawiania zdalnie komputerów. Brrr aż strach pomyśleć co wtedy nam zainstalują w tle..
 
pre_1373145570__reklama-nie-dobreprogram

  • 2

#2 Macsch15

Macsch15

    Profesjonalista

  • 3 705 postów

Napisano 03 07 2013 - 16:38

Niestety, od jakiegoś czasu całe dobreprogramy.pl stało się koszmarnie komercyjne, więcej o tym pisze Łukasz: http://lukasztkacz.com/quo-vadis-dobreprogramy/

Osobiście korzystam z innych serwisów, a jeżeli już nawinie się dobreprogramy.pl można pobierać z linków bezpośrednich:

pre_1372862239__2013-07-03_16-37-04.png

 

Szkoda generalnie tego serwisu.



  • 1

#3 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 03 07 2013 - 16:41

właśnie nie raz instalowałem parę programów z tej strony, i kto wie czy nie mam nic podejrzanego :(


  • 0

#4 unitrax

unitrax

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 03 07 2013 - 17:11

Potwierdzam- do niedawna programosy.pl byly strona wolna od syfu instalatorów, niestety ostatnio i to się zmieniło.

Softu warto szukać na stronie producenta, a takie zagrywki ze strony polskich stronek są żenujące.

Jak tylko zobaczyłem ten shit od dobreprogramy przestalem korzystac z tej stronki,

 

I tu makensis masz nisze- możesz zrobić stronke z programami i rozreklamować ją jako instalators-free


  • 0

#5 lukasamd

lukasamd

    Początkujący

  • 61 postów

Napisano 03 07 2013 - 21:41

Jako że jestem autorem linkowanego artykułu, a razem aktywnym userem DP i ich blogerem nie mogę się zgodzić z tym, że serwis stał się strasznie komercyjny. Spójrzcie na duże portale, jak tam wyglądają reklamy. Spójrzcie na DP... tam reklam jest mało i nie są inwazyjne. Downloader może każdy sobie po zalogowaniu wyłączyć, lub korzystać z linków które są obok bezpośrednio do plikow (bez downloadera). Ja tu jakoś problemu nie widzę.


  • 0

#6 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 03 07 2013 - 21:51

Chwila, chwila, instalacja spyware bez zgody użytkownika to trzeba traktować w kategorii oszustw internetowych. Programy doinstalowane gratis integrują się z systemem i nie wystarczy je odinstalować. Jest już wątek na ten temat w LOGach. Inne serwisy owszem mają swoje downloadery, ale programy instalowane w nich "gratis" można odznaczyć, tutaj mamy jasną sytuację - scam.


  • 0

#7 lukasamd

lukasamd

    Początkujący

  • 61 postów

Napisano 03 07 2013 - 22:05

Ja bym się najpierw przyjrzał czy to downloader instaluje ten syf, czy aplikacja (która jest wrzucana przez instalator).

Jeżeli pierwszy wypadek to ok, pretensje są na miejscu. Jeżeli drugi, to warto byłoby to zgłosić administracji.


  • 0

#8 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 04 07 2013 - 09:16

Nie trzeba w ogóle zakładać o tym tematów.

Wszystkie podobne instalatory z takich stron to syf w 100% i każdy normalny omija to z daleka.

Szczególnie że to samo można dostać na innych www.

No i oczywiście nie jest to żadna nowość.


Użytkownik Celdur edytował ten post 04 07 2013 - 09:17

  • 0

#9 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 04 07 2013 - 10:50

Co innego instalacja antywirusa, a co innego spyware. Po drugie wcześniej asystent wyglądał inaczej.Widać różnice?

 

Asystent pobierania 2012:

 

pre_1372927926__asystent_pobierania_star

 

Asystent pobierania lipiec 2013:

 

pre_1372882647__asystent_pobierania_dobr


  • 0

#10 Crox

Crox

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 04 07 2013 - 11:17

Nadal istnieje opcja instalacji zaawansowanej. Inna sprawa, że zastosowano tutaj podstępny trick. Zaznaczając pole instalacji zaawansowanej na szaro, tak jakby było niemożliwe do wyboru: 

pre_1372929212__1.jpg


Jednak można kliknąć w punkt Instalacja zaawansowana (pojawiają się niewidoczne opcje składników instalacji) i wtedy jest możliwość odznaczenia instalacji syfu:

pre_1372929280__2.jpg

 


  • 0

#11 DocentDP

DocentDP

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 04 07 2013 - 14:28

Witajcie, reprezentuję redakcję dobrychprogramów. Pozwólcie, że kilka rzeczy wyjaśnię...

 

Od pewnego czasu, podobnie jak większość serwisów oferujących pobieranie aplikacji, korzystamy z asystenta pobierania. To aplikacja, która w coraz trudniejszych czasach kryzysu pomaga nam utrzymać serwis poprzez oferowanie opcjonalnych ofert sponsorowanych podczas pobierania. Zwracam jednak uwagę, że oferty są opcjonalne, testowane przez nas przed udostępnieniem i oferowane wyłącznie niezalogowanym użytkownikom. Jeśli się zalogujecie i będziecie pobierać jakikolwiek program z naszego serwisu, asystenta pobierania nigdy nie zobaczycie. Zachęcam więc do rejestracji, zwłaszcza że jest bezpłatna i nie ma tu żadnych haczyków. Można też skorzystać z dostępnych przy każdej aplikacji linków do pobierania bezpośredniego, z pominięciem asystenta - nawet jeśli jest się niezalogowanym.
 
Niektórzy producenci oprogramowania antywirusowego faktycznie flagują czasami samą aplikację asystenta pobierania. Nie zgadzamy się z tym i współpracujemy z nimi, żeby wyjaśnić sytuację. Niemniej ten sam problem mają wszyscy korzystający na świecie z podobnych asystentów pobierania (instalatorów). NOD32 przykładowo flaguje jako niebezpieczne nawet instalatory samego producenta (!), które zawierają oferty sponsorowane - niektóre programy są po prostu na tym punkcie przewrażliwione. Dodam jeszcze, że nasz asystent jest obsługiwany przez tę samą firmę, która obsługuje czołówkę światowych portali z downloadem. Zgadzam się, że kilka rzeczy wymaga w nim poprawy (np. fakt wyszarzenia opcji "instalacja niestandardowa" czy brak linka do regulaminu i zasad Delta Search - te rzeczy sa w tej chwili poprawiane i powinny być dostępne jeszcze dzisiaj.
 
Co do Claro Search - my czegoś takiego nie oferujemy, więc podejrzewam, że ten dodatek akurat został pobrany np. od jednego z naszych konkurentów lub zupełnie w inny sposób.. My każdą ofertę sponsorowaną sprawdzamy przed udostępnieniem i na pewno nie udostępniamy obecnie ani nie będziemy udostępniać ofert zawierających spyware.
 
Pozdrawiam,
Docent


  • 1

#12 lukasamd

lukasamd

    Początkujący

  • 61 postów

Napisano 04 07 2013 - 21:27

(usunięto na prośbę autora)



Użytkownik makensis edytował ten post 05 07 2013 - 11:44

  • 0

#13 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 04 07 2013 - 21:36

No tak wszystkiemu winna jest złośliwa konkurencja. Też ubolewam nad tym, że zainstalowałem asystenta dobrychprogramów i nie mogę za nic w świecie usunąć pozostałości po nim. poza tym nie brak wam na forum problemów użytkowników z tym software? Google wyświetla prawie 500 tematów odnośnie deinstalacji tego dziadostwa na waszym forum ;)


  • 2

#14 lukasamd

lukasamd

    Początkujący

  • 61 postów

Napisano 04 07 2013 - 21:47

(usunięto na prośbę autora)


Użytkownik makensis edytował ten post 05 07 2013 - 11:45

  • 0

#15 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 04 07 2013 - 22:05

Napisałem "waszym", bo nie widzę innego logicznego wytłumaczenia dlaczego bronisz DP. Praktyki asystenta dobrychprogramów jak już wcześniej wskazałem są nieuczciwe. łatwo wprowadzić użytkownika w błąd i takie są fakty.. Promują oprogramowanie PUP(potentially unwanted program), które w dodatku szpieguje użytkownika. Trochę to za dużo jak na taką markę serwisu. Zarzucanie mi złośliwości jest tutaj nie na miejscu. Możliwe, że sprawa zostałaby zamieciona pod dywan, a użytkownicy dalej by instalowali sobie nieświadomie bądź na podstawie lakonicznego opisu oprogramowanie, które zdecydowanie nie należy do pożądanych. Na portalu również zamieściłem rzeczowy komentarz odnośnie działania tej aplikacji i niestety nie został on opublikowany, przypadek?


  • 0

#16 Sicknature

Sicknature

    A$AP Rocky - Peso

  • 1 648 postów

Napisano 05 07 2013 - 09:03

Mi sie udało usunąc pozostałości po nim ale zeszło poszukać wszystkich plików i walczyć z rejestrem ... to jest dno i wodorosty Delta Toolbar :E prędzej wrzody idzie wyleczyć niż ten syf z pc wywalić


  • 2

#17 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 05 07 2013 - 11:24

Wiem coś o tym nadal walczę.. i niech mi nie opowiadają, że jeden program się doinstalował, bo w panelu sterowania były trzy do usunięcia. Nie chcę sobie wirtualki tym gównem zaśmiecać, ale wiem co mówię.

A teraz ciekawostka, redakcja dobrychprogramów chyba kłamie twierdząc, że nie wiedzieli o tym jak się tworzyć poprawnie instalator, tak aby nie wprowadzał w błąd użytkowników. Jeszcze miesiąc temu wyglądał on całkiem inaczej:

 

post-2-0-35858500-1368154925.png

Zrzucanie winy na firmę obsługującą DP to już chwyt poniżej pasa. A kreacji reklamowych to się nie sprawdza przed jej zamieszczeniem w oprogramowaniu? Ktoś ma nas chyba za idiotów..


  • 0

#18 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 05 07 2013 - 12:29

To jeszcze nic,z ciekawości chciałem sprawdzić czy działają linki bezpośrednie a jest napisane jasno nad każdą instalką.

Instalacja przebiega z użyciem asystenta pobierania plików,
który może proponować również oferty sponsorowane.
Jeśli chcesz, możesz też skorzystać z linków bezpośrednich.

 

 A linki bezpośrednie nie działają :( a i tak nadal mamy "asystenta pobierania"


  • 0

#19 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 05 07 2013 - 17:54

Dobre programy.pl to syf i zeszło na dno wg mojej opinii. Po co komu jakiś asystent pobierania ? Dla upośledzonych czy głupich ? Osoba korzystająca z internetu potrafi pobrać plik i go zainstalować bez pomocy "asystenta". Ciekaw jestem ile im płacą za to że zgodzili się dodać śmiecie typu ask, delta, claro i tym podobne spyware. 

Dobrą stroną na pobieranie plików jest np FileHippo - można nawet starsze wersje danego programu pobrać. A jak już zajdzie potrzeba pobrania z DP to tylko przez kliknięcie w 32/64bit i pobiera z linku bezpośredniego jak wyżej pokazano. 


  • 2

#20 Macsch15

Macsch15

    Profesjonalista

  • 3 705 postów

Napisano 05 07 2013 - 19:01

ESET nie przepuszcza go.

pre_1373043280__2013-07-05_18-53-21.png



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych