Skocz do zawartości


Zdjęcie

Upgrade starego kompa - która karta?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#21 Archmage

Archmage

    Początkujący

  • 16 postów

Napisano 25 09 2009 - 03:40

To ja juz kompletnie nie wiem co wybrac...

Przegladalem rekomendowane zestawy na forum i zlozylem sobie cos takiego:

Gigabyte MA770T-UD3P /AMD 770/
AMD Phenom II X4 955 Quad-Core /3.2GHz, 2MB L2, 6MB L3, 125W, BOX, AM3/
A-Data 4GB (2x2GB) 1333MHz CL7 Extreme Edition
BeQuiet PurePower L7 530W
HIS Radeon HD4850 512MB DDR3 /256bit/ 2xDVI TV-out

Wyszlo 1912zł

Bardzo boje sie tej plyty glownej, ze cos sie rozpierdzieli albo bedzie zawieszac :D
Na komputronik sa kompentarze, ze nie dziala z niektorymi pamieciami itd:
http://www.komputronik.pl/index.php/search/pl/run/showProducts/1/searchString/JTIwTUE3NzBULVVEM1A=/category/1/

  • 0

#22 TOMASIK17

TOMASIK17

    Początkujący

  • 130 postów

Napisano 25 09 2009 - 15:00

A czemu się bojisz że płyta główna ci się zepsóję??? jak by co zawsze przecież jest gwarancja. Zasilacz proponował bym coś z chieftec bardzo dobre zasilacze sam mami i jestem z niego bardzo zadowolony. Co do skelepu w którym chcesz sobie złorzyc komputer to polecam ci sklep esc.pl w komputroniku moim zdaniem jest za drogo.

  • 0

#23 pala2222

pala2222

    Początkujący

  • 94 postów

Napisano 25 09 2009 - 20:49

BeQuiet produkuje lepsze zasilacze niż chieftec'a (ale nie mówie za chieftec jest zły) ale BeQuiet produkuje lepsze. Również polecam esc.pl mają taniej niż w komputronik.pl
  • 0

#24 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 25 09 2009 - 20:50

Jeśli chodzi o zasilacz to podałem ci wcześniej ten co wybrałeś jest nie pewny do takiego zestawu, taki zestaw wymaga/wart jest lepszego markowego zasilacza.
Co do pamięci RAM to mogłeś śmiało brać 1600MHz a nie 1333MHz.
I rzeczywiście Komputronik jest drogim sklepem.
  • 0

#25 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 26 09 2009 - 00:12

BeQuiet PurePower L7 530W


chcesz powiedzeic ze to jest nipewny zasilacz? czy moze Cie cos zle zrozumialem..?
  • 0

#26 Archmage

Archmage

    Początkujący

  • 16 postów

Napisano 26 09 2009 - 11:33

Z tego co wyczytalem, to BeQuiet robi dobre zasilacze.
Nie jestem jednak pewien, czy 530W wystarczy gdy kiedys wstawie mocniejsza karte grafiki.

Jesli chodzi o plyte, to boje sie ze bedzie ona niestabilna.
Moje poprzednie kompy byly oparte o Intel i zawsze mialem tam dobre plyty glowne (Asus P2B, Abit IC7-G)
Nigdy nie mialem BSODow ani zadnych zawiech.

Jest taka opinia, ze kompy na Intelach sa stabilniejsze.
Jesli teraz AMD + ta tania plyta bedzie niestabilna, to sie zalamie : (

Zastanawiam sie jeszcze, czy nie wybrac czegos sprawdzonego i nie kupic Q9550.
To ze LGA 775 umiera nie jest dla mnie zadna wada, poniewaz jesli bede cos zmienial to wylacznie grafike.
Gdy przyjdzie mi kupowac nowego proca, to zawsze z nowa plyta i ramem.
  • 0

#27 sw29l

sw29l

    Charlie Don't Surf !

  • 1 958 postów

Napisano 26 09 2009 - 14:43

zostan przy amd. W przyszłym roku wychodzą nowe procesory Q6 na AM3 więc przyszłościowo. Osobiście w twoim zestawie zamieniłbym procesor na tanszy x3 710 a grafikę zmienił juz na 5850
  • 0

#28 Archmage

Archmage

    Początkujący

  • 16 postów

Napisano 26 09 2009 - 20:54

OK, sprawdzilem wszystko ponownie i zebralem moim zdaniem optymalny dla mnie zestaw pod AM3.
Kryteria sa nastepujace:

1. Zadnej wymiany proca, zasilacza, ramu i plyty glownej przez najblizsze 4 lata - argumenty o przyszlosciowej podstawce AM3 sa w tym wypadku bez sensu!Dołączona grafika
2. Moge dokupic dodatkowe 4GB ram
3. Moge wymieniac karty graficzne na lepsze
4. Komp musi byc cichy!Dołączona grafika
5. Komp musi pracowac bardzo stabilnie
6. Nie musi byc bardzo wydajny w grach!Dołączona grafika To jest drugorzedna sprawa dla mnie!
7. Musi miec bardzo wydajny procesor
8. Nie bede i nie chce niczego podkrecac

Wszystko to bede chcial wstawic do mojej starej obudowy z 2003 roku:
Chieftec DX-01B-D-U - http://www1.shopping.com/xPF-Chieftec-Chie...-Ports-and-Side

AMD Phenom II X4 955 Quad-Core /3.2GHz, 2MB L2, 6MB L3, 125W, BOX, AM3/
669zł

Gigabyte MA770T-UD3P /AMD 770/
290zł

A-Data 4GB (2x2GB) 1333MHz CL7 Extreme Edition
349zł

BeQuiet PurePower L7 530W
- dobre opinie i podobno cichy
249zł

HIS Radeon HD4850 IceQ4 1024MB DDR3 /256bit/ 2xDVI TV-out
- bardzo drogi egzemplarz, ale podobno najbardziej ciche chlodzenie ze wszystkich HD4850
525zł

- do tego momentu suma: 2052zl

Arctic-Cooling Freezer Xtreme
- podobno referencyjny cooler w AMD jest masakrycznie glosny. Ten cooler nie jest bardzo wydajny, ale jest bardzo cichy.
115zł

Fander Selekta 120mm
Fander Selekta 80mm
- cos do cyrkulacji powietrza w obudowie (bo obecnie nie jest najlepiej). Te dwa wiatraczki podobno pracuja bezglosnie.
45zł i 35zł

Pelikan Sprężone powietrze (200ml)
- to sie przyda do wyczyszczenia starej obudowy :D
20zł

- razem: 2267zl

Wyglada na to ze wyciszenie kompa podnioslo mi calkowity koszt o okolo 300zl
Czy majac na uwadze wyzej opisane kryteria, cos byscie zmienili w tym jeszcze, czy moge bezpiecznie to kupic?
  • 0

#29 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 27 09 2009 - 08:55

Teraz uważaj, podaję zestaw optymalny:
CPU, cena 645zł.
Płyta główna, zintegrowana grafika - ATI Radeon HD 4200 GPU/128MB pamięci RAM to ci na razie w zupełności wystarczy sam się przekonasz. Możesz grać w wiele gier, cena 315zł
Pamięć RAM, to ci na początek wystarczy jak nie to potem dokupisz sobie jeszcze jedną, ale pamiętaj dołożysz drugą to prędkość komputera spadnie ci o połowę, cena 189zł.

Zasilacz , ten ci wystarczy cena 200zł, będziesz miał jeszcze zapas na wypadek jeśli zdecydujesz się wpiąć nową kartę graficzną, nie potrzeba ci 530W zasilacz.
Cichsze chłodzenie CPU to Chłodzenie, cena 129zł, suma wynosi 1478zł oczywiście koszt przesyłki to około od 25-40zł.
Widzisz można tanio i optymalnie dobrać tak komponenty aby komputer był w miarę cichy i wydajny, ale wszystko to pewnego stopnia np. zwiększysz pamięć zmniejszysz częstotliwość pracy i to o 50%.
  • 0

#30 Gość_unitraxxx_*

Gość_unitraxxx_*

Napisano 27 09 2009 - 11:51

integra w komputerze na jakim będzie się grało nie ma miejsca , doradzanie integry nawet na początek (kiedy zwykły crysis ją zarżnie ) jest niezbyt trafne
dzisiaj 4gb ram jest optymalne - wiele gier umożliwia włączanie trybów dx10 tak więc tutaj potrzeba więcej :D

Brutusie procek jaki doradziłeś ma dopisek E - czyli jest energooszczędny , droższy ale też musi być wolniejszy :)

od siebie polecam autorowi zainteresowanie się platformą i5 - wyniki były zadowalające , to jest właśnie nowa platforma intela gdzie można komputer złożyć za rozsądne pieniądze

procesor poza kontrolerem pamięci , ma także zintegrowany kontroler szyny pci-e dla kart graficznych ,spowodowało to mniejsze grzanie chipsetu płyty głównej -wielu producentów daje do chłodzenia mały radiatorek i dla chipsetu p55 starcza w zupełności
  • 0

#31 Archmage

Archmage

    Początkujący

  • 16 postów

Napisano 27 09 2009 - 12:04

Pamięć RAM, to ci na początek wystarczy jak nie to potem dokupisz sobie jeszcze jedną, ale pamiętaj dołożysz drugą to prędkość komputera spadnie ci o połowę, cena 189zł.

Nie rozumiem - dlaczego spadnie wydajnosc?
Te plyty chyba maja jeszcze Dual Channel? Czyli jesli kupuje identyczne 2 kosci, to mam troche szybciej. Jesli wstawiam kolejne 2, by zapelnic wszystkie 4 sloty to Dual Channel w dalszym ciagu jest wlaczony?
Tak bylo kiedys, a teraz cos sie zmienilo w tej sprawie?

  • 0

#32 Gość_unitraxxx_*

Gość_unitraxxx_*

Napisano 27 09 2009 - 12:27

socket 754 i 939 były pierwszymi złączami amd , gdzie w procesorze zintegrowano kontroler pamięci , przeznaczone na rynek domowy . Było to niespotykane rozwiązanie do tej pory a sockety te stały się polem eksperymentalnym amd -więc kontroler w nich był niedopracowany, i tak w sockecie 754 był tylko jeden kanał pamięci - to wydajność faktycznie malała po obsadzeniu wiekszej ilości slotów niż jeden -procesor rozdzielał przepustowosc/ilość modułów
w socket 939 był tryb dual- channel ale działał niezbyt dobrze z niektórymi typami pamięci

od socket am2 kontroler był już poprawiony , i tryb dual channel powodował wzrost wydajności jak i semprony bez dc na am2 nie miały żadnych problemów z wieloma modułami :D

niniejszym twierdze że moduły połączone w dual channel mogą jedynie zyskać na wydajności ,

  • 0

#33 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 27 09 2009 - 13:22

niniejszym twierdze że moduły połączone w dual channel mogą jedynie zyskać na wydajności ,

Nie zyskały na wydajności jeśli chodzi o obsługę wielu gniazd a jedynie jednego podwójnego gniazda. Podział częstotliwości pracy pamięci dalej istnieje, włożysz pamięć podwójną do jednego podwójnego gniazda gniazda masz częstotliwość pełną czyli np. pamięć 1GB/1600MHz to z taką częstotliwością będzie pracowała. Lecz włożysz do następnego gniazda następną dodatkową pamięć 1GB/1600MHz to częstotliwość będzie wynosiła 800MHz.

integra w komputerze na jakim będzie się grało nie ma miejsca , doradzanie integry nawet na początek (kiedy zwykły crysis ją zarżnie ) jest niezbyt trafne

Autor wątku napisał wyraźnie granie w gry jest dla niego sprawą drugorzędną, po drugie teraz integra ma zbliżone możliwości jak w osobnej karcie graficznej.
Owszem nie ma takiej wydajności jak karta graficzna ale to nie problem jeśli zadziała odpowiednie chłodzenie (na przykład założyć dodatkowo wentylator) już o parę procent może wzrosnąć wydajność GPU. Ale jak wcześniej napisałem grafika zintegrowana wystarczy dla przeciętnego gracza nie wymagającego grafiki do super gry.

Brutusie procek jaki doradziłeś ma dopisek E - czyli jest energooszczędny , droższy ale też musi być wolniejszy

Nie ja doradziłem to autor wątku się uparł że go na niego stać, a czy wolniejszy według specyfikacji jaką podaje producent nie twierdził bym że ten procesor jest wolniejszy od pozostałych (czyżbyś twierdził że producent kłamie?). Obecnie prawie każdy procesor produkowany jest z zapasem swej mocy, oczywiście jedne z większym inne z mniejszym przez co sami producenci namawiają do podkręcania swoich procesorów, (kiedyś byli przeciwni i kończyło to się utratą gwarancji).
Kartę graficzną jako osobny pakiet, dodatkową ma uzasadnienie wtedy gdy mamy zamiar grać w gry i to od najprostszych do najbardziej wymagających odpowiedniej konfiguracji komputera oraz dla programistów piszących programy gdzie animacja (ruch obrazu), jest jeną ze składowych danego programu.
W pozostałych przypadkach wystarczy obecnie grafika zintegrowana.
  • 0

#34 Archmage

Archmage

    Początkujący

  • 16 postów

Napisano 27 09 2009 - 14:36

Czyli pod AM3 jesli w przyszlosci planuje miec 8 GB ram, to nie oplaca mi sie kupowac teraz 2 x 2GB zeby potem wstawic kolejne 2 x 2GB poniewaz spadnie wydajnosc pamieci? Powinienem raczej miec 2 x 4GB ?

A czy tak samo jest pod i7, ze 4 kosci obnizaja wydajnosc ?
  • 0

#35 sw29l

sw29l

    Charlie Don't Surf !

  • 1 958 postów

Napisano 27 09 2009 - 15:05

platforma na i7 to droga sprawa ale b.wydajna. Jeżeli nie jesteś do konca przekonany do amd to za te same pieniadze mozna zbudować nowy system na intelu.
Intel i5 750 + MSI P55-GD53 + 4GB DDR3 1333 - reszta podzespołów tak jak wymieniłes.
Do tego Coolermaster Hyper TH3 i bedzie ok.
Co do pamieci to mozna instalować jej tyle ile podaje producent płyty głównej, najwazniejsze aby instalowac pamieć o tych samych parametrach
  • 0

#36 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 27 09 2009 - 15:19

Słuchajcie po co podajecie DDR3/1333MHz jak można zainstalować DDR3/1600MHz a przecież są i szybsze pamięci.
I jeszcze jedno jeśli autor wątku chce AMD-a to nie mieszajmy mu w głowie jeszcze Intelem.
  • 0

#37 sw29l

sw29l

    Charlie Don't Surf !

  • 1 958 postów

Napisano 27 09 2009 - 16:49

Można zainstalować ddr3 1883, 2000 - tylko one kosztują. Faktem jest, ze cenowo z sredniej półki 1333/1600 nie róznia sie za bardzo cena, te szybsze pamieci juz sporo kosztuja i sa dla entuzjastów oc.
  • 0

#38 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 28 09 2009 - 00:22

Tak tylko że w karcie graficznej są zamontowane pamięci RAM mające częstotliwość pracy co najmniej 1600MHz więc wolniejsza pamięć RAM przy CPU może wpłynąć na wydajność grafiki.
Zamontujesz wolniejsze pamięci o będziesz narzekał że karta graficzna jest do niczego, bo nie skojarzysz że wystarczy wymienić pamięć RAM na szybszą.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych