Skocz do zawartości


Zdjęcie

Telefony SE podstawowe pojęcia i terminy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
83 odpowiedzi w tym temacie

#1 rademenes14

rademenes14

    Stały użytkownik

  • 255 postów

Napisano 28 02 2008 - 11:09

Telefony SE podstawowe pojęcia i terminy przygotowanie platformy db2020 do patchowania i zdjęcie simlock-a.

SEUS ( Sony Ericsson Update Service) ang. Centrum aktualizacji Sony Ericsson)

CID = Ten numer oznacza wersje zabezpieczenia telefonu obecną w Sony Ericsson. Nowe systemy zabezpieczeń są wypuszczane, co jakiś czas, po to, aby zatrzymać osoby przez odblokowywaniem/flashowaniem/manipulowaniem telefonem przez osoby, które nie są związane z Sony Ericsson. CID używane teraz to: 29/36/37/49/51/52.

CDA = Ten "numer" określa wariant oprogramowania, które telefon powinien posiadać. Pozwala SEUS ( Sony Ericsson Update Service ) ang. Centrum aktualizacji Sony Ericsson) wybrać, jaki język/branding/zabezpieczenia telefon powinien posiadać. Zwyczajny telefon, używany w Polsce posiada CDA102337/1,

a telefon brandowany Orange CDA102338/99.

Oby dwa telefony posiadające ten sam język/oprogramowanie/zabezpieczenia, lecz brandowany telefon zostanie wzbogacony o (zazwyczaj niechciane) dodatki operatora np. skróty internetowe, tapety oraz dzwonki. O tym dalej.

BLUE/BROWN/RED = Ten "kolor" określa, jaki typ telefonu posiadamy.

BLUE (niebieskie) telefony były złożone w fabryce, ale nie dostały jeszcze zaprogramowanie w swoje oprogramowanie/GDFS/IMEI. Nie spotkamy się z tymi telefonami, na co dzień.
BROWN (ang. brązowe) są telefonami deweloperskimi, używanymi do testów. Zawarte jest mniej zabezpieczeń, jako, że są używane do celów debugowania/testowania.
RED (ang. czerwone) to te, które posiadamy my. Są sprzedawane detalicznie.

GDFS = Jest to BIOS("schowek") telefonu, gdzie wszystkie ustawienia oraz cechy danych są zapisane (wchodzi w to również SIMlock). Jest to podobne do bios-a komputera PC.

IMEI = (ang. International Mobile Equipment Identificator) to indywidualny numer identyfikacyjny telefonu komórkowego GSM lub UMTS. Można wyświetlić go w każdym telefonie po wybraniu sekwencji *#06#. Numer IMEI jest używany przez sieć GSM, aby zidentyfikować konkretne urządzenia, zatem może być używany do zatrzymania skradzionych telefonów z dostępnej sieci. Na przykład, jeśli telefon został skradziony, właściciel może zadzwonić do swojego operatora sieci i zlecić im zablokowanie telefonu używając swojego numeru IMEI. To sprawia, że telefon jest bezużyteczny, niezależnie czy karta SIM zostanie zmieniona.

DB2000, DB2010, DB2020 = Jest to platforma sprzętowa SEMC (Sony Ericsson Mobile Communications). Podobna to chipsetu w komputerze PC.

EROM = Rozszerzona pamięć ROM (ang. Extended ROM). Jest to podstawowa część oprogramowania telefonu. Nie jest ona zmieniana, flashowana w operacji aktualizacji SEUS (Sony Ericsson Update Service). EROM kontroluje interfejs flashowania, bootowanie telefonu we flash mode, ect.

Customizacja = Jest to zmiana lub zamiana zawartości telefon jak np. dzwonków, ikon, motywów, które są dołączone do brandowanych/niebrandowanych telefonach. To nic innego jak pierwsza konfiguracja telefonu po flashowaniu FS (File System) Zazwyczaj, ten proces to:
1.Zmiana pliku customize.xml oraz wszystkich certyfikatów w /tpa/preset/custom w wewnętrznej pamięci telefonu.
2. Kiedy telefon włącza się po flashowaniu, analizuje plik .xml i konfiguruje wszystkie ustawienia, które zawiera ten plik, poczym zapisuje to w GDFS telefonu. Po otwarciu pliku customize.xml można zmienić prawie wszystkie ustawienia telefonu jak strefa czasowa, czas, dostawca usług internetowych, ect.

FOTA = Flashowanie poprzez powietrze (ang. Flash Over The Air). Jest to usługa Sony Ericsson na zdalne, wygodne oraz proste aktualizowanie Twojego telefonu do najnowszego dostępnego oprogramowania. Jest to wykonywane bezprzewodowo; podłączenie do komputera nie jest potrzebne. Koszt używania FOTA zależy od stawki, jaką operator narzuca.

Brandowane telefony = Niektórzy operatorzy sieci umieszczają ich własne dzwonki, motywy, ikony, linki, ect. w oprogramowaniu telefonu. ( np. vodafone/telenor, orange, t-mobile, rogers, cingular etc.) Debrandowanie oznacza usuwanie tych wszystkich dodatków i przywrócenie telefonu do stanu, w którym opuścił fabrykę Sony Ericsson.

MAIN = podstawowe oprogramowanie, soft telefonu, pozwalające mu działać .

FS = jest to jakby druga cześć softu zawierajaca ustawienia , dzwonki tapety ,ekrany startowe , paczki językowe i inne potrzebne informacje potrzebne do finalizacji/customizacji telefonu.

Patch = rodzaj poprawki, na podobnej zasadzie jak w PC, przygotowany tylko i wyłącznie do wybranej wersji oprogramowania, najczesceij spotykane rozszerzenie to VKP.

QA > Quick Access = rodzaj patcha , wygenerowany w programie qmarker ;) , pozwalajacy po jego wgraniu na modyfikowanie telefonu tj. patchowanie , bez konieczności każdorazowego wgrywania pliku MAIN .


NIGDY NIEMIALEŚ NIC WSPOLNEGO Z TELEFONAMI ??,

NIEBAW SIĘ

NIEMASZ POTRZEBY -NIESCIAGAJ SIMLOCKA , PAMIETAJ żE TRACISZ GWARANCJE

NIEJESTES PEWIEN WLASNYCH SIŁ I UMIEJETNOSCI IDZ DO SERWISU, ZAPLAC PARE GROSZY NIŻ MASZ UWALIĆ TELEFON.
SPRAWDZAMY NA POCZATKU SOFT W TELEFONIE NIE WGRYWAMY NIC NA SZTUKE


Będziemy potrzebować programów :
[hide]

------------XS++ ,XS++ bez błedu CRC

------------ SEtools , qmarker-zawarty zazwyczaj wraz folderze programuSEtools1.11

------------ SIMLockPatchGen ( jak nazwa mowi do wygenerowania patcha na simlock)SIMLockPatchGenerator

Sterowniki trybu flash

[/hide]



Modyfikacja plików językowych :)

Najprostszy sposób, podmiana innego pliku językowego na plik polski.lng , oczywiście zmieniamy na nazwę jaka usunęliśmy z fona. Pomysł lakoniczny, ale najprostszy z możliwych bez potrzeby zmiany pliku customizacji czy tez zmiany FS byłby plik niewidoczny. Polecam program XS++ w najnowszej wersji. Po tej zmianie brak polskiego T9 i do niektórych brantowanych softów typu np. Vodafon , może występować niezgodność opisów przycisków . MOŻNA PRZEFLASHOWAĆ CAŁY TELEFON , ALE NIE BĘDZIE JUŻ UKLADU SKRUTÓW I np. z VODAFON. PO PROSTU TELEFON BĘDZIE MIAŁ ZMIENIONE CAŁE OPROGRAMOWANIE .

FS/TPS/PRESET/SYSTEM/LANGUAGE






SeTool2Lite v1.11

PROGRAM DO PATCHOWANIA I WIELU INNYCH POZYTECZNYCH RZECZY



Patche możemy pobrać z wielu róznych for zajmujących się tematem SE ,należy jednak pamiętać ,by wgrywać patche TYLKO I WYŁACZNIE DLA NASZEGO TELEFONU I WERSJI OPROGRAMOWANIA I TYLKO TE KTÓRE SA NAM NAPRAWDE KONICZNE . {simlock :) }

Zaczynamy od sprawdzenia wersji MAIN (softu) na telefonie wpisując nastepujaca sekwencje:

>*<<*<* tłumaczę prawo gwiazdka lewo lewo gwiazdka lewo gwiazdka;

Aby sprawdzić stan simlock-a sekwencja:

<**< tłumaczę lewo gwiazdka gwiazdka lewo

Lub też używając, moim zdaniem najlepiej programu XS++

Wystarczy tylko właczyć program XS++ klikając CONNECT przytrzymujemy „C” , podłączamy fona oczywiście bez kary SIM pamięci ect..

OCZYWIŚCIE JEŚLI MAMY ZAINSTALOWANE STEROWNIKI DLA TRYBU FLASH

PO PRAWIDŁOWYM WYKRYCI FONA log WYGLADA TO MNIEJ WIECEJ TAK :


13:59:50| Profiling SEMC phone...
13:59:50| Platform: DB2020 ------------- platforma
13:59:50| OTP CID: 51
13:59:50| EROM CID: 52 -----------------wersja CID
13:59:50| EROM Color: Red
13:59:50| IMEI: 35851601xxxxxx
13:59:50| Phone ID: K550
13:59:50| Region: CENT_EUROPE ------------------------ oprogramowanie które nas interesuje
13:59:50| CDA: CDA102743/29  R7A
13:59:50| Firmware Version: R6BC002 ----------------------------- wersja softu
13:59:50| EROM: R3A022
13:59:50| Ready for operation!



Także szukamy : R6BC002_GENERIC_CID52 bądz podobnie brzmiącego , róznica polega na opisaniu przez dawce archiwum.

Także gdy wiemy już jaki mamy soficik i go znaleźliśmy robimy QA patch i RemoveSimlock patch, oba będą mialy rozszerzenie VKP.

QA

Rozpakowany plik MAIN rozszerzenie mbn przeciągamy na programik Qmarker i po chwili mamy : quick_access_K550_R8BA024.vkp

REMOVEsimlock patch włączamy program SIMLockPatchGen pokazujemy ścieżkę do pliku MAIN powinien być w folderze qmarker. Jeśli podamy prawidłowo ścieżkę pozostale pola uzupełnia się automatycznie , klikamy Generuj i za chwile mamy gotowy patch.

Pamiętamy gdzie znajduja się owe pliki zarówno MAIN jak i patche (vkp).

Są dwie opcje jeśli chcemy zdjąć tylko simlock i gdy chcemy przygotowac również telefon na pozniejsze patche (w tym i simlock ).

Zaczniemy od metody 2 dłuższej a pozniej napisze dlaczego :)

 

-- Patchowanie z Mainem metoda Bypass --

1. Włącz program SeTool2Lite v1.11


zdjecie SE1
ml118516e0e72952184c136d771bacc4ada0a371
2. Wybierz swój model telefonu w zakładce Phone Type oraz zaznacz opcję Bypass DB2020 security.
3. Wciśnij przycisk ADD i wrzuć tam plik Maina ( powinien być w katalogu qamaker)
4. W zakładce MISC files umieść plik patcha: Quick Access.vkp (ten który stworzył qamaker.exe)
5. Klikamy "FLASH" i podłączamy telefon z wciśniętym przyciskiem C (bez karty SIM i M2)
6. Po około minucie lub więcej program poprosi cię o odłączenie kabla od telefonu, wyjecie i włożenie baterii
7. Jeżeli już to zrobimy klikamy na przycisk READY
8. Podłącz ponownie telefon z wciśniętym C
9.czekamy teraz to potrwa (program wgrywa MAINa)

10.wyskoczy okienko z zapytaniem,
11. Czy chcesz usunąć lub wgrać Patcha klikamy na NO i czekamy aż program zakończy swoje działanie?
12. Odłączamy od kabla oraz wyjmujemy i wkładamy baterię.
13. W tej oto chwili mamy już wgrany Patch Quick Access. pozwalajacy na zabawe z Patchami
 

-- Patchowanie metodą Use Quick Access ---


1. Włącz program SeTool2Lite v1.11


zdjecie SE2
ml1185204facf87061211c9f17fa2f58968f44bb

2. Wybierz swój model telefonu w zakładce Phone Type oraz zaznacz opcję Use quick access patch
3. W polu MISC files umieść Patch który chcesz wgrać
4. Kliknij na przycisk WRITE SCRIPT
5. Program zapyta cię czy chcesz usunąć Patch czy go wgrać dla wgrania wciskamy przycisk NO (jeśli usunać YES)
6. Po chwili mamy już wgrany Patch
7. Po zakończeniu odłączamy kabel wyjmujemy i wkładamy baterie. Włączamy telefon i cieszymy się nowym Patchem


opcja szybkiego Patchowania działa gdy przeflas[beeep]emy telefon metodą Bypass

Teraz wyjasnienie , opisana metoda pozwala jak wspomniałem na pozniejsze patchowanie trwa dłużej , a jeśli ktos chce tylko usunać simlock wykonuje PATCHOWANIE METODA BYPASS ,ALE ZAMIAST QA UŻYWA PATCHA REMOWE SIMLOCK

A wyglada to tak :
Generujemy plik patcha rozszerzenie VKP programem SimlockRemove patch generator :)

oczywiscie z naszego pliku MAIN ,

1. Włącz program SeTool2Lite v1.11

zdjecie SE3
ml1185210b65b1763162e05726a612f24b7ad762
2. Wybierz swój model telefonu w zakładce Phone Type oraz zaznacz opcję Bypass DB2020 security.
3. Wciśnij przycisk ADD i wrzuć tam plik Maina ( powinien być w katalogu qamaker)
4. W zakładce MISC files umieść plik patcha:RemoveSimlock_R8BC002_CID52.vkp (ten który stworzył SIMLockPatchGen)
5. Klikamy "FLASH" i podłączamy telefon z wciśniętym przyciskiem C (bez karty SIM i M2)
6. Po około minucie lub więcej program poprosi cię o odłączenie kabla od telefonu, wyjecie i włożenie baterii
7. Jeżeli już to zrobimy klikamy na przycisk READY
8. Podłącz ponownie telefon z wciśniętym C
9.czekamy teraz to potrwa (program wgrywa MAINa)
10.wyskoczy okienko z zapytaniem,
11. Czy chcesz usunąć lub wgrać Patcha klikamy na NO i czekamy aż program zakończy swoje działanie?
12. Odłączamy od kabla oraz wyjmujemy i wkładamy baterię.
13. W tej oto chwili mamy już wgrany Patch RemoveSimlock , pozwalajacy na kożystanie z odwolnej Aktywnej karty sim :)

ZDJECIA I PROGRAMY OPISANE W TYM PORADNIKU DOSTEPNE W MOIM CHOMIKU PONIZEJ,

Pozwoliłem sobie przenieść temat do bardziej odpowiedniego działu - Vojt



Użytkownik bipiw edytował ten post 20 05 2013 - 22:07

  • 0

#2 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 03 03 2008 - 09:55

Było już na innym forum, dlatego też nie mogę brać go pod uwagę, a szkoda bo zapowiadało się wyróżnienie.

  • 0

#3 bocian89krk

bocian89krk

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 01 04 2008 - 17:06

Mam problem ze swoim k800 mianowicie robi wszystko tak jak jest napisane flas[beeep]e sie i nic czekalem ponad 30 min nawet w programie xs++ nic nie wykrywa oczywisice wyjmuje karte sim wylaczam telefon i podlaczam z wcisnietym C
  • 0

#4 kerrmit

kerrmit

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 02 04 2008 - 23:56

SIEMKA MAM PROBLEM JAK Z K800 USUNAC SIMA ZA POMOCA TEGO PROGRAMU CO OPISUJECIE MOZE KTOS MI NAPISAC KROK PO KROKU JAK BD TO ROBIL NA GADU MOJ NUMER GG TO 3381414 Z GORY WIELKIE DZIEKI POZDRAWIAM KErrMIT
  • 0

#5 Diuna

Diuna

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 12 04 2008 - 08:18

Zrobiłam wszystko zgodnie z instrukcją! 4 razy i nic :thumbsup:
Firmware ściągłam do W610 , ponieważ R8BA024 nie było do K550.
Po za tym wszystko zgodnie z instrukcją , Patch do simlocka :

;K550 SW-R8BA024
;Remove SIM-Lock
;© IronMaster
;(p) simox SIM_lock_remover patch generator v2.0
+44140000
4F7918: 30B5041C00231A1C111C1C208BF4 F0B505213A2292F40DFE0020F0BD

po właczeniu SeTool (próbowałam i dłuższą metodą i któtszą) włączeniu Flash i podłączeniu phona robił transfer przez 4 godz. i nic.
Wogóle nie prosi o wyjęcie bateri ani nie zmienia się na Read.

Bardzo proszę o pomoc!!
  • 0

#6 sonyk800iericsson

sonyk800iericsson

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 15 04 2008 - 14:58

Brandowane telefony = Niektórzy operatorzy sieci umieszczają ich własne dzwonki, motywy, ikony, linki, ect. w oprogramowaniu telefonu. ( np. vodafone/telenor, orange, t-mobile, rogers, cingular etc.) Debrandowanie oznacza usuwanie tych wszystkich dodatków i przywrócenie telefonu do stanu, w którym opuścił fabrykę Sony Ericsson.

Jak usunac te oprogramowanie operatora z tele??? ma w sieci play tele i troche mnie nervuje skrot PLAYNET w prawym klawiszu wyboru pomozcie doradzcie<k800i>
piszcie na e-maila madeincina@wp.pl ;] ;]
  • 0

#7 kamilo0002

kamilo0002

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 15 04 2008 - 16:18

Zdjąłem sim-locka wszystko śmiga jest suuper!Dołączona grafika dziex ;] ;] ;]
  • 0

#8 rademenes14

rademenes14

    Stały użytkownik

  • 255 postów

Napisano 16 04 2008 - 10:29

Zrobiłam wszystko zgodnie z instrukcją! 4 razy i nic ;]
Firmware ściągłam do W610 , ponieważ R8BA024 nie było do K550.
Po za tym wszystko zgodnie z instrukcją , Patch do simlocka :

;K550 SW-R8BA024
;Remove SIM-Lock
;© IronMaster
;(p) simox SIM_lock_remover patch generator v2.0
+44140000
4F7918: 30B5041C00231A1C111C1C208BF4 F0B505213A2292F40DFE0020F0BD

po właczeniu SeTool (próbowałam i dłuższą metodą i któtszą) włączeniu Flash i podłączeniu phona robił transfer przez 4 godz. i nic.
Wogóle nie prosi o wyjęcie bateri ani nie zmienia się na Read.

Bardzo proszę o pomoc!!



przedewszystkim stery trybu flash i pojdzie
  • 0

#9 Gunprofessor

Gunprofessor

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 28 04 2008 - 22:15

przedewszystkim stery trybu flash i pojdzie


Prosilbym o sprecyzowanie metody wgrywania sterow trybu flash, gdyz nie sa one uwzglednione w powyzej podanym poradniku.
Pzdr
  • 0

#10 rademenes14

rademenes14

    Stały użytkownik

  • 255 postów

Napisano 29 04 2008 - 09:30

z co tu precyzować sterowniki wgrywasz do kompa nie fona . tak jak do każdego uradzenia podłączanego do komputera by działało należy wgrać odpowiednie sterowniki. w innym wypadku poprostu programy typu XS i SEtool nie wykryją telefonu
Tak samo dla telefonu by go sflashować itp , w temacie jest link do sterowników dla Trybu flash , to instalator ,klikasz ściągasz , klikasz 2 raz i instaluje się automatycznie i wszystko .teraz można zacząć :turned: prace z telefonem.

i powracający temat przytrzymujemy C tylko przy podłączaniu kabelka do fona , później trzeba puścić mam nadzieje ze nie będzie już zapytań typu

......trzymam i trzymam palec boli a nic się nie dzieje .....



Pozdrawiam i uwaga na aktualizacje fonów , jest już od dłuższego czasu CID 53
  • 0

#11 djvino

djvino

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 05 05 2008 - 22:45

A ja mam bardzo ciekawą informację. Mam nadzieję że ktoś mi da odpowiedź...
Ściągnąłem sima i tel nie działa na 'PLAY". Inne sieci chodzą.
Jak rozwiązać ten problem?

Pozdro

Dodatkowo chciałbym ostrzec, że po ściągnięciu nowego softa do k550i z oficjalnej strony będziemy mieli już CID 53.

  • 0

#12 woruś

woruś

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 26 05 2008 - 22:27

To dziła z telefonu k610i usunąłem elegancko sim locka wielki dzięki dla autora

  • 0

#13 wodzunia

wodzunia

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 05 06 2008 - 03:18

a skad sciagnac ten program SeTool2Lite v1.11???

mam sony ericson w 200i w seci orange, i chce scianac simlock...
kurde, i jeszcze jedno pytanie....jak zainstalowac gg w noki 6610i w seci heyah??
własnie mam problem, z tym dla tego chce sciagnac simlocka...

prosze dajcie mi odpowiedz!Dołączona grafika!

pozdrawiam Was Wodzunia:)
  • 0

#14 rademenes14

rademenes14

    Stały użytkownik

  • 255 postów

Napisano 05 06 2008 - 09:10

SeTool powinien być u mnie na chomiku jak juz
z SE W200 nie da sie domowym sposobem,
i gg na fonie - ja używam GGmobile jest duzo lepsze niz to co oferuje operator;. opłata za korzystanie + transmisja danych
  • 0

#15 hixi

hixi

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 24 06 2008 - 17:57

wszystko ok a jednak jakiej komendy bym nie wpisał w moim k800i kupionym w uk na O2 jest takie coś jak podaj kod SPCK co to wogóle jest ?
  • 0

#16 rademenes14

rademenes14

    Stały użytkownik

  • 255 postów

Napisano 25 06 2008 - 12:51

możesz sprecyzować ??
a czy przy zdejmowaniu smoka użyłeś oprogramowania z UK z O2 ?? to jeden z wielu błędów popełnianych na importowanych fonach :confused:
  • 0

#17 slusaz16

slusaz16

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 08 07 2008 - 22:05

czy na tym sposobie pojdzie smok od Z320i oraz od W380i ??
  • 0

#18 rademenes14

rademenes14

    Stały użytkownik

  • 255 postów

Napisano 10 07 2008 - 21:14

wgraj na kompa sterowniki Flash (i bedziesz wiedzial ,jakie zabezpieczenia ma telefon ), podłacz kabelkiem USB ,tym samym co był w zestawie i zobaczysz w Programie XS++, co w nim siedzi , nie powiem Ci napewno czy sie da poprostu nie mialem jeszcze stycznosci z tymi telefonami akurat , ale podeslij logi z XS++ i zobaczymy

Użytkownik Vojt007 edytował ten post 11 07 2008 - 18:18
Nie cytuj posta, który jest bezpośrednio nad twoim.

  • 0

#19 slusaz16

slusaz16

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 18 07 2008 - 20:54

log z W380 wyglada tak:

20:49:57| Baseband ID: D000
20:49:57| PNX5230
20:49:57| Protocol Version: 3.1
20:49:58| Warning: IMEI name does not match GDFS name (IMEI:NULL GDFS:W380)
20:49:58| ...using GDFS name
20:49:58|
20:49:58| Profiling SEMC phone...
20:49:58| Baseband ID: PNX5230
20:49:58| OTP CID: 52
20:49:58| EROM CID: 53
20:49:58| EROM Color: Red
20:49:58| IMEI: 35452602xxxxxx
20:49:58| Phone ID: W380
20:49:58| Network: ORANGE_GEN
20:49:58| CDA: 1205-7759 R5A
20:49:58| Firmware Version: R9BB001
20:49:58| EROM: R4A015
20:49:58| Ready for operation!

a z tym Z320 to wogole jest problem z podłaczeniem bo XS++ go nie wykrywa. ale z tego co wiem to on ma platforme DB2012 czyli za darmo raczej nie pojdzie simlock.
  • 0

#20 rademenes14

rademenes14

    Stały użytkownik

  • 255 postów

Napisano 20 07 2008 - 08:29

NA tym drugim , czyli w380 niestety też nic nie powalczysz za friko. jedynie serwis .

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych