Skocz do zawartości


Zdjęcie

System nagle nie startuje - komunikat SMART


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 talvii

talvii

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 01 01 2011 - 20:32

Witam.
Na poczatku chcialbym wszystkim zlozyc najlepsze zyczenia z okazji nowego roku.

Przechodzac juz do mojego problemu ze sprzetem, ktory mam ogromna nadzieje, ze pomozecie mi rozwiazac..
Wczoraj rano wlaczylem komputer, jak gdyby nigdy nic i ku mojemu zaskoczeniu po wyswietleniu okienka BIOS'u nie chcial ruszyc dalej. Nie bylo rowniez charakterystycznego sygnalu dzwiekowego. Ostatnie komunikaty na ekranie dotyczyly moich 2 dyskow, przy ktorych widnial napis "S.M.A.R.T Capable but disabled". Zniesmaczony postanowilem poszukac informacji w internecie, ale po dluzszym czasie poszukiwan nie dowiedzialem sie nic sensownego.

Zaczalem wiec od 2 najrozsadniejszych opcji, czyli sprawdzilem czy kable sa dobrze podpiete, sprobowalem je przepiac, no i wszedlem do BIOS'u, w celu ustawienia S.M.A.R.T. na enabled, z nadzieja ze to cos zmieni. Niestety po ponownym uruchomieniu kompa dostalem komunikat o tresci "S.M.A.R.T. Capable and Status OK" i dalej nie chce ruszyc.

Sprobowalem wiec przywolac domyslne ustawienia BIOS'u, ale to takze nic nie dalo. Ostatecznie zrobilem twardy reset BIOS'u, ale bez rezultatow...

Dodam jeszcze, choc nie wiem czy ma to znaczenie, ze w prawym dolnym rogu ekranu wyswietla mi sie kod 00A1, a moja plyta glowna to asrock AM2NF6G-VSTA

Nie mam juz pojecia co robic, nawet nie wiem gdzie lezy problem. Jedyny pomysl jaki przychodzi mi jeszcze do glowy to wymiana baterii plyty glownej.

Zwracam sie do was z prosba o pomoc.

To zdecydowanie nie jest dobry poczatek nowego roku ; (

Pozdrawiam.

Użytkownik talvii edytował ten post 01 01 2011 - 20:37

  • 0

#2 Gość_cabana_*

Gość_cabana_*

Napisano 01 01 2011 - 20:52

Po prostu dysk jest do wymiany , zależy ile już go męczysz :yes:

  • 0

#3 talvii

talvii

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 01 01 2011 - 21:30

Mam 2 dyski, dzieje sie tak niezaleznie czy podpinam jeden, czy drugi, czy oba jednoczesnie.

Co ciekawe przed chwila sprobowalem odpiac je w ogole i ciagle zatrzymuje sie na tym samym poziomie, tyle ze teraz, naturalnie, nie ma juz informacji o dyskach i narzedziu S.M.A.R.T.
Czyli to chyba nic z dyskami

Probowalem tez pobawic sie moja pamiecia. Mam 2 x 2 GB - podpinalem naprzemiennie i to takze nic nie dalo..


@Edit

Przeczytalem przed chwila na jakiejs anglojezycznej stronie, ze facet mial podobny problem i wylaczyl w ustawieniach CPU opcje "Cool'n'quiet". Zrobilem podobnie, no i prosze. Zadzialalo.

Tylko teraz nurtuje mnie pytanie dlaczego mam takie objawy? Czy to bardzo niepokojace? Jak myslicie?


Pozdrawiam!

Użytkownik talvii edytował ten post 01 01 2011 - 21:54

  • 0

#4 Saletra

Saletra

    Zaawansowany użytkownik

  • 937 postów

Napisano 02 01 2011 - 11:03

Po prostu dysk jest do wymiany , zależy ile już go męczysz :yes:


Ten problem nie dotyczy dysku, który jest całkowicie sprawny. Po prostu pojawia się informacja, że smart jest wyłączony ale można aktywować. Normalnie pojawia się to w przypadku płyt ASROCKA.

Problem związany jest prawdopodobnie z z płytą główną. Cool and Quiet to funkcja, która sprawia, że procek pracuje, jak nazwie, bez wydzielania zbędnego ciepła i cicho, kiedy jest mniejsze zapotrzebowanie na jego moc. Widocznie płytka ma jakiś problem z współpracą z procesorem.


Zobacz więcej tematów z tagiem: SMART test dysku komunikat SMART



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych