Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ratunku! Vista Ultimate x64, X-Fi i... klawiatura!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Vharijjen

Vharijjen

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 10 03 2007 - 00:36

Ludzie! Ratunku, bo oszaleję!

Posiadam 30-dniową wersję Windows Vista Ultimate x64 na następującym sprzęcie:
Intel Core2 Duo E6300 (nie podkręcany)
Asus P5B Deluxe WiFi/AP
2x1GB Geil 800 MHz
Creative SoundBlaster X-Fi XtremeMusic
Gigabyte GF7600 GT SilentPipe II
Barracuda 250GB SATAII
Klawiatura Labtec na PS2
Standardowa myszka A4 Tech.

Do niedawna na stronie Creative były dostępne sterowniki beta do kart X-Fi. Po instalacji tegoż sterownika karta muzyczna działała wspaniale, ale nie działała... klawiatura! :) Problem był tyleż zabawny, co absurdalny - w głowie mi się nie mieści, żeby karta muzyczna wchodziła w konflikt z klawiaturą (poprzez sterowniki, rzecz jasna). Jednakże, po rozmaitych kombinacjach, skapitulowałem i odinstalowałem sterowniki (przypominam, że była to beta) do X-Fi - klawiatura ruszyła natychmiast. Zatem - jednak sterowniki do X-Fi!

Co to znaczy, że nie działała klawiatura? Komputer wykrywał ją zaraz po włączeniu zasilania, także z wejściem do BIOSu nie ma problemu (zresztą, poza moment liczenia RAMu komputer dalej bez klawiatury nie pójdzie, co jest jasne). Mam stale włączony NumLock i dokładnie obserwuję, co się z nim dzieje - klawiatura działa do momentu, w którym pojawia się ekran ładowania systemu (zielony pasek z napisem © Microsoft Corporation). Podczas normalnego startu w tej właśnie chwili trzy lampki na klawiaturze migają jednocześnie, gasną i za chwilę włączają się te, które powinny się włączyć (w moim przypadku to zawsze, nominalnie włączony, NumLock). W przypadku zainstalowanych sterowników do X-Fi klawiatura już nie zaskakuje. Po prostu nie działa - w żadnym programie, nigdzie.

Jako że sterowniki były wersją beta, myślę sobie: "eee tam, poczekam na pełną wersję, zadowolę się do tego czasu zintegrowaną dźwiękówką na płycie (było, nie było, HD 7.1, więc porządny dźwięk jest))". Dzisiaj zauważyłem, że Creative wypuściło wersję oficjalną sterowników do kart X-Fi pod Windows Vista. Zgadnijcie państwo, co się stało? Klawiatura znowu wisi. Dokładnie tak, jak poprzednio. Gorzko zapłakałem po kilkunastu restartach, powodowanych zmianami konfiguracji (co dało się zrobić myszką) - bez rezultatu. W akcie desperacji odinstalowałem kartę X-Fi (programowo, w kompie nadal siedzi bez zmian) - jeden restart i klawiatura znowu działa.

Informacja, jak mniemam, dość istotna: na Windows XP Professional z SP2 wszystko chodziło jak zegarek i karta dźwiękowa nawet raz się nie zająknęła. O konfliktach słyszałem jedynia w Wiadomościach - tych na Bliskim Wschodzie.

<chwila czarnej rozpaczy i wycia do księżyca>
LUDZIEEE! RATUNKUUU! TO JAKIŚ ABSURD! BUUUHUHUHUUU! Co ja robię źle? Może o czymś nie wiem? Może klawiatura na PS2 to dla Visty przeżytek? Co ten Creative sobie myśli? Żeby klawiaturę z kartą muzyczną? Buuuhuhuhuuuu! (chlip, smark).
</chwila czarnej rozpaczy i wycia do księżyca>

Jestem głęboko zażenowany zaistniałą sytuacją i nie wiem, co dalej z fantem począć. Rozumiem, żeby karta muzyczna wchodziła w konflikt z czymś, co siedzi na PCI, jakieś IRQ, nie IRQ - ale żeby z klawiaturą... Skandal i absurd. Może miał ktoś z Państwa podobny problem? Może natknął się gdzieś na podobny wątek? Będę szczerze zobowiązany, jeżeli dowiem się w tej sprawie czegokolwiek nowego. Póki co, wysyłam informację o powyższym do Teleexpresu - Maciej Orłoś na pewno powie coś na otarcie łez.

Pozdrawiam serdecznie!
Tomasz Laskowski

  • 0

#2 coolzio

coolzio

    Stały użytkownik

  • 154 postów

Napisano 10 03 2007 - 02:40

Szczerze mówiąc to jest najdziwniejsze z czym się spotkałem... niestety tak jak każdy wie nowe windowsy są jeszcze bardziej z[beeep]**e od poprzednich i nic sie na to nie poradzi.

PS. Problem powinien ci się rozwiązać za 30 dni :)

  • 0

#3 Vharijjen

Vharijjen

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 17 03 2007 - 20:49

Donoszę, że problem udało mi się rozwiązać. Pomogła... aktualizacja BIOSu. Tak po prostu. Oczywisty krok przy problemach sprzętowych, a wpadłem na niego dopiero dzisiaj. Skandal, wstyd i hańba. Ale działa. :)

Moja odezwa brzmi: "aktualizujcie swoje BIOSy, bracia!".

Pozdrawiam! :)

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: gaśnie monitor przygasanie monitora problem klawiatura klawiatura nie działa



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych