Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przejscie z Visty na XP, konieczna zmiana BIOSu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Wookie

Wookie

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 04 02 2008 - 22:22

Witam serdecznie.

Problem generalnie dotyczy zagadnienia laptop z Visty na XP czyli:
czy nazlezy zmieniac/flashowac BIOS w laptopie dedykowanym na Viste zeby poprawnie zainstalowac na nim sterowniki(do plyty, kart itp) pod XP.

Mam laptopa fujitsu-siemens v5545.
Ma on naklejke Windows Vista, czyli jest przystosowany do Visty ktorej nie chce.
Zainstalowalem na nim Windows XP SP2 ze sterownikami do intelowskiego SATA, bez ktorych instalacja nie rozpoznawala dysku w trybie AHCI.

Problemy pojawiaja sie dalej, po instalacji systemu XP, niestety tak jak sie obawialem.
Obaw nabralem czytajac przerozne wypowiedzi ludzi probujacych instalowac sterowniki do swoich lapow na XP, ktore to sterowniki pomimo tego ze sa dedykowane na XP (sciagniete ze strony producenta), nie dzialaja prawidlowo na laptopach dedykowanych pod Viste, albo wogole sie nie instaluja.

W moim przypadku gdy zainstalowalem pierwszy sterownik "Chipset" do V5545 ze strony producenta, po restarcie komputer przestal widziec pendrive a w menedzeze urzadzen kontrolery USB zastalem z wykrzyknikami.

Gdzies wyczytalem ze jedynym sposobem zeby zainstalowac poprawnie sterowniki na XP na takim sprzecie to flashowanie/zmiana BIOSu.

Poprawcie mnie jezeli jestem w bledzie i jest na to inny sposob.

Ponadto nie wiem czy zmiana BIOSu jest bezpieczna i czy wogole cos da, mozliwe ewentualne efekty uboczne?

Jestem w tym temacie laikiem i nigdy tego nie robilem. Moze nie zdaje sobie sprawy na co sie porywam, to mi odradzcie.

Na stronie Fujitsu-siemens jest cala gama sterownikow typu BIOS FLASH do XP w formie bootowalnych CD lub innych formach z instrukcjami wykonania.

Prosze o rady.

  • 0

#2 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 05 02 2008 - 09:44

Nie sądzę żeby zmiana biosu coś dała. po prostu trzeba szukać odpowiednich sterowników

  • 0

#3 rademenes14

rademenes14

    Stały użytkownik

  • 255 postów

Napisano 05 02 2008 - 11:53

Naklejka oznacza , ze sprzet jest przygotowany do Visty i zalecany przez producenta nic wiecej , reszta to tylko stery.
  • 0

#4 Wookie

Wookie

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 05 02 2008 - 13:17

Nie sądzę żeby zmiana biosu coś dała. po prostu trzeba szukać odpowiednich sterowników


Jezeli znalazlem na stronie producenta sterowniki do konkretnie mojego modelu, to moga byc jakies bardziej odpowiednie?
Tak jak pisalem ich instalacja nie przebiega dobrze.

Naklejka oznacza , ze sprzet jest przygotowany do Visty i zalecany przez producenta nic wiecej , reszta to tylko stery.


Ale co wg Ciebie oznacza ze sprzet "jest przygotowany do Visty"?
  • 0

#5 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 05 02 2008 - 13:43

Jezeli znalazlem na stronie producenta sterowniki do konkretnie mojego modelu, to moga byc jakies bardziej odpowiednie?
Tak jak pisalem ich instalacja nie przebiega dobrze.

A czy ten twój Xp ma service packa?
Sterowników czasem lepiej poszukać na stronach producentów podzespołow, np. jak masz chipset intela to na stronce intela - mogą być nowsze wersje itp. Co prawda te ze strony producenta laptopa też powinny działać ale różnie to bywa. W każdym razie zmiana biosu absolutnie nic nie da - przecież w komputerze bedziesz miał dalej te same urządzenia do których potrzebne dalej będą sterowniki.
  • 0

#6 pash

pash

    Zaawansowany użytkownik

  • 665 postów

Napisano 05 02 2008 - 13:43

Sprzet jest przygotowany do visty oznacza ze poprostu vista na nim pojdzie "w miare" szybko
  • 0

#7 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 05 02 2008 - 14:00

Sprzet jest przygotowany do visty oznacza ze poprostu vista na nim pojdzie "w miare" szybko

Laptop z Vistą i 512 ramu nie chodzi szybko, a tez jest "Vista Ready" Chodzi raczej o to że pod ten system sa sterowniki do tego sprzetu
  • 0

#8 Wookie

Wookie

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 05 02 2008 - 14:01

A czy ten twój Xp ma service packa?


Tak ma wczesniej juz pisalem :

Zainstalowalem na nim Windows XP SP2 ze sterownikami do intelowskiego SATA, bez ktorych instalacja nie rozpoznawala dysku w trybie AHCI.


W każdym razie zmiana biosu absolutnie nic nie da - przecież w komputerze bedziesz miał dalej te same urządzenia do których potrzebne dalej będą sterowniki.


W takim razie po co producent na swojej stronie umiescil wersje BIOSu pod XP i Viste do wyboru, do konkretnie tego laptopa? Czemu ma to sluzyc?

Sprzet jest przygotowany do visty oznacza ze poprostu vista na nim pojdzie "w miare" szybko


;) To znaczy ze XP pojdzie jeszcze szybciej? Dalej nie rozumiem co macie na mysli poprzez "jest przygotowany".
  • 0

#9 pash

pash

    Zaawansowany użytkownik

  • 665 postów

Napisano 05 02 2008 - 14:21

Miałem na myśli, że producent poleca na niego wlasnie viste. Dlatego dalem w miare szybko w cudzyslowie, czyli nie koniecznie bedzie szybko
  • 0

#10 Wookie

Wookie

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 05 02 2008 - 14:22

Laptop z Vistą i 512 ramu nie chodzi szybko, a tez jest "Vista Ready" Chodzi raczej o to że pod ten system sa sterowniki do tego sprzetu


Wlasnie. Czyli to nie powinno miec wplywu na instalowanie na nim Windows XP.
A jednak cos sie gryzie przy instalacji sterownikow. I czy tu przypadkiem nie chodzi o BIOS?
  • 0

#11 pash

pash

    Zaawansowany użytkownik

  • 665 postów

Napisano 05 02 2008 - 14:26

Bios nie ma nic do rzeczy. W tym lapku masz dysk SAta? Probowales instalowac na czysty dysk tzn. po formacie? XP nie da sie zainstalowac majac juz zainstalowana viste chyba ze bedziesz mial stery na plytce albo skorzystasz z kopii swojego sterego systemu. Ja tak zrobilem, skopiowalem obraz partycji i nie musialem formatowac tej z vistą.

  • 0

#12 Wookie

Wookie

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 05 02 2008 - 14:34

W tym lapku masz dysk SAta? Probowales instalowac na czysty dysk tzn. po formacie? XP nie da sie zainstalowac majac juz zainstalowana viste chyba ze bedziesz mial stery na plytce albo skorzystasz z kopii swojego sterego systemu. Ja tak zrobilem, skopiowalem obraz partycji i nie musialem formatowac tej z vistą.


Da sie. Wystarczy w BIOSie wylaczyc tryb AHCI/SATA i juz formatujesz i instalujesz co chcesz.

Ale ja zrobilem inaczej tak jak juz wczesniej pisalem, doczytaj.

  • 0

#13 pash

pash

    Zaawansowany użytkownik

  • 665 postów

Napisano 05 02 2008 - 14:36

Ja po wylaczeniu tej opcji w biosie dalej nie moglem zainstalowac xp. Pomogła mi dopiero moja metoda
  • 0

#14 Wookie

Wookie

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 05 02 2008 - 14:49

Ja po wylaczeniu tej opcji w biosie dalej nie moglem zainstalowac xp. Pomogła mi dopiero moja metoda


Fakt, to nie zawsze dziala. Trzeba bylo zintegrowac XPSP2 ze strami SATA i z glowy. Mozna tez wcisnac F6 podczas instalacji i dograc stery SATA z dyskietek, tyle ze w przypadku laptopow ktore przewaznie nie maja stacji... ;)


Ale nie to jest tutaj problemem.
  • 0

#15 pash

pash

    Zaawansowany użytkownik

  • 665 postów

Napisano 05 02 2008 - 14:53

Fakt, to nie zawsze dziala. Trzeba bylo zintegrowac XPSP2 ze strami SATA i z glowy. Mozna tez wcisnac F6 podczas instalacji i dograc stery SATA z dyskietek, tyle ze w przypadku laptopow ktore przewaznie nie maja stacji... ;)


Ale nie to jest tutaj problemem.

Wlasnie o tym mowilem, o dogrywaniu sterow. Moj problem to to ze nie mialem stacji dyskietek a naped tylko jeden
  • 0

#16 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 05 02 2008 - 15:35

W takim razie po co producent na swojej stronie umiescil wersje BIOSu pod XP i Viste do wyboru, do konkretnie tego laptopa? Czemu ma to sluzyc?

A czy to przypadkiem nie sa te same pliki? Ściągnij oba i porównaj rozmiary - pewnie będą się zgadzać co do bajta.

;) To znaczy ze XP pojdzie jeszcze szybciej? Dalej nie rozumiem co macie na mysli poprzez "jest przygotowany".

Ze są do niego sterowniki pod vistę, że został pod tą vistą przetestowany i że bezproblemowo pod tym systemem pracuje
  • 0

#17 Wookie

Wookie

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 06 02 2008 - 00:05

A czy to przypadkiem nie sa te same pliki? Ściągnij oba i porównaj rozmiary - pewnie będą się zgadzać co do bajta.


Fakt zgadzaja sie pod wzgledem wielkosci, nazwy, nawet pliku txt... ale czy sa do konca takie same, tego nie potrafie stwierdzic, pewnie mozna to jakos sprawdzic.

Na stronie ACERa tez podaja do sciagniecia osobno jeden pod drugim BIOS do XP i do Visty. Tez niby niczym sie nie roznia, tylko po co tak robia?

Mysle ze jednak sa roznice.

W kazdym razie zmienie BIOS, nic do stracenia. Jak nie pomorze, to problem tkwi gdzie indziej.
  • 0

#18 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 06 02 2008 - 12:16

W trakcie zmiany biosu mozesz uwalic komputer jak pójdzie coś nie tak.

Mozesz podac linka do tych biosów bo jakoś nie moge znaleźć?
  • 0

#19 Wookie

Wookie

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 06 02 2008 - 18:35

Tutaj tylko trzeba wybracd mojego lapa tzn:

notebooks, esprimo mobiles, esprimo mobile v5545, potem plaforme XP, albo Vista

Dla porownania BIOSy do przypadkowo wybranego ACERa TUTAJ (tez niby takie same pliki)

Skoro bede uzywal BIOSu napisanego pod moj model to chyba nic nie powinno sie uwalic? ;)
  • 0

#20 Wookie

Wookie

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 07 02 2008 - 18:42

narazie nie zmienialem biosu.

zainstalowalem aktualizacje kb888111.

Pozniej sterownik audio, ale w trakcie setup wyskakuje blad: blad instalacji sterownika: brak urzadzenia obslugiwanego przez ten sterownik

a kiedy probowalem zainstalowac go "na sile" w menedzeze to wyskoczyl niebieski ekran na sekunde i restet!

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych