Skocz do zawartości


Zdjęcie

Programowanie- początek


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 bikerider

bikerider

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 23 08 2007 - 18:28

Witam,

Postanowiłem nauczyć się programowanie, tylko nie wiem w jakim języku ;/;/;/ I teraz moja proźba: poradźcie mi w jakim języku zacząćDołączona grafika!! Myśle, że powinienem zacząć od jakiegoś najprostszego! Czekam na propozycje!!

  • 0

#2 Aman

Aman

    Windows 98/XP/Vista/Ubuntu

  • 955 postów

Napisano 24 08 2007 - 12:22

Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z programowanie to na początek zainteresuj sie Turbo Pascalem potem przejdź do Delphi i potem ewentualnie C++ lub C#. Ale tak jak pisze zacznij od pascala on ma prostą i przejżystą składnie kodu i jest najlepszy do nauczania.

  • 0

#3 bikerider

bikerider

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 24 08 2007 - 13:08

o.O wreszczei ktoś mi pomógł. THANKS!Dołączona grafika Ściągnełem Borland Pascala 7.0!Dołączona grafika Czas zacząć się uczyćDołączona grafika!Mam jeszcze jeden problem: ściągnełem tego borland pacala i teraz nie wiem jak go uruchomić po instalacji!?!? plz help me!
  • 0

#4 Aman

Aman

    Windows 98/XP/Vista/Ubuntu

  • 955 postów

Napisano 24 08 2007 - 13:13

Musisz uruchomić plik TPX.EXE
  • 0

#5 bikerider

bikerider

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 24 08 2007 - 14:27

Nie moge znaleść tego pliku ;/ Mógł bym prośić o jakieś dokładniejsze wskazówki!!!Chyba znalazłem: nie jest to czasem plik turbo.exe??Następne pytanko: ma ktoś jakiś dobry poradnik do nauki pascala albo jakąś książke godną polecenia??
  • 0

#6 Aman

Aman

    Windows 98/XP/Vista/Ubuntu

  • 955 postów

Napisano 25 08 2007 - 10:24

nie jest to czasem plik turbo.exe??


Możliwe. Nazwa pliku zależy tez od wersji. Jak uruchomisz to musi sie otworzyć takie niebieski okienko. Polecam kompilator FreePascal

Następne pytanko: ma ktoś jakiś dobry poradnik do nauki pascala albo jakąś książke godną polecenia??


Na początek poczytaj TO
  • 0

#7 sklsk

sklsk

    Stały użytkownik

  • 232 postów

Napisano 25 08 2007 - 11:11

na pewno jest to turbo.exe w jednej ze starszych wersji było tp.exe
możesz mieć problemy z obsługą programu przez zbyt szybki komputer ( śmieszne ale prawdziwe), dodatkowo w zależności od sprzętu jeśli się będzie cięło ustaw zgodnaść np na win98
jak jesteś zainteresowany to mam na zbyciu "poznaj turbo pascal w 24 godziny - adam majczak z dyskietką. egzemplarz oczywiście używany, w dobrym stanie
  • 0

#8 bikerider

bikerider

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 25 08 2007 - 21:06

Spędziłem już troche czasu na Pascalem i sądze, że opanowałem go w dość dobrym stopniu (jest śmiesznie prosty)Dołączona grafika! Mógł by mi ktoś polecić jakiś poradnik do Delphi lub jakiegoś innego języka którego powinnienem zacząć się uczyćDołączona grafika
  • 0

#9 Aman

Aman

    Windows 98/XP/Vista/Ubuntu

  • 955 postów

Napisano 25 08 2007 - 21:58

Oj, za bardzo sie rozpędzasz. Pascal jest dość prosty ale w jeden dzień go nie opanujesz, kup sobie jaką książkę do niego. To nie wszystko że ty rozumiesz jak sie programuje w pascalu, trzeba jeszcze tą wiedzę zastosować w praktyce i zacząć samemu pisać programy. Wiem, że pod dos'a programy nie są zbyt efektowne ale wierz mi można w nim napisać naprawdę porządne aplikacje.
  • 0

#10 bikerider

bikerider

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 26 08 2007 - 09:22

OK!Dołączona grafika Też myślałem, żęby utrwalić swoją wiedze w Pascalu pewnymi pozycjami książkowymi:

http://helion.pl/ksiazki/tplek.htm
http://helion.pl/ksiazki/cwtp.htm
http://helion.pl/ksiazki/titp.htm

^^Myśle, żę to wystarczy??^^
  • 0

#11 Aman

Aman

    Windows 98/XP/Vista/Ubuntu

  • 955 postów

Napisano 26 08 2007 - 11:40

Polecam książkę

  • 0

#12 Trivelt

Trivelt

    Unix fan

  • 406 postów

Napisano 26 08 2007 - 11:59

Dawniej próbowałem programować z Pascalu, zdecydowałem się jednak przede wszystkim na dwa języki: Python i C++. Jako dla początkującego szczególnie poleciłbym Ci ten pierwszy. Język ten posiada prostą składnie, opanowanie podstawowego poziomu może zając kilka dni a nawet godzin. :rolleyes: Linki:
http://www.python.rk.edu.pl/w/p/wprowadzenie-do-pythona/
http://python.org.pl/tut/tut.html

  • 0

#13 bikerider

bikerider

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 26 08 2007 - 14:44

Myślałem o takiej kolejności uczenia się języków programowania:
1)Turbo Pascal
2)Delphi
3)Któraś z odmian C (tylko która???)- prosze o polecenie najlepszego rodzaju!Dołączona grafika

Yyy... ewentualnie gdzieś pomiędzy może być ten python (im więcej bede umieć tym lepiej :()

Jeśli kolejność jest błędna prosze o poprawienie mnie!!

Jeszcze jedno pytanko: czym rużnia się wszystkie rodzaje C (prosze o nie rozpisywanie sie tylko podanie ogólnych rużnic)Dołączona grafika
  • 0

#14 Aman

Aman

    Windows 98/XP/Vista/Ubuntu

  • 955 postów

Napisano 26 08 2007 - 16:07

Kolejność jest bardzo dobra, jeśli chodzi o odminę języka C to wybierz C++.

A dlaczego C++:

Ogólnie jako tako odmian języka są trzy: C, C++, C#
C++ to po prostu rozszerzenie zwykłego C (tak jakby nowa wersja), więc nie warto już interesować się zwykłym C.
C# nowoczesny język. Jest połączeniem C++ i Javy i dlatego lepiej zostawić sobie go na później.
  • 0

#15 Trivelt

Trivelt

    Unix fan

  • 406 postów

Napisano 26 08 2007 - 17:19

Aman -> w tym miejscu wprowadzasz w błąd użytkowników. C# nie jest wcale odmianą jak Ty to nazwałeś języka C. C++ to jak mówi nazwa kolejna wersja języka C.

Bikerider -> co do Twoj kolejnośći uczenia się cytat z Wikipedii:

Następcą Turbo Pascala stał się w 1995 r. Borland Delphi 1.0 wraz z językiem Object Pascal.


Tak więc czy jest sens uczyć się po kolei ich obu? Osobiście swoją przygodę z programowaniem rozpoczynałem od C++ i jak się okazało był to dobry wybór. Znaczna część języków programowania posiada składnię podobną do C++.
  • 0

#16 Aman

Aman

    Windows 98/XP/Vista/Ubuntu

  • 955 postów

Napisano 26 08 2007 - 17:35

Ok, C# nie jest odmianą C, ale zawiera podobne cechy.

Turbo Pascal obecnie jest używany głównie do nauki, jest bardzo prosty i najlepiej w nim uczy sie co to są pętle, warunki itd.

Object Pascal jak sama nazwa wskazuje to język obiektowy a nie strukturalny . Zaczynając od razu od delphi ciężko czasami zrozumieć podstawowe cechy programowania. Jest więc sens uczenia sie ich obu
  • 0

#17 bikerider

bikerider

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 26 08 2007 - 19:02

Z waszych wypowiedzi wynika, że powinnienem utrwalić jeszcze Turbo Pascal, a potem przejść do C++Dołączona grafika Dobrze mówie??
  • 0

#18 Aman

Aman

    Windows 98/XP/Vista/Ubuntu

  • 955 postów

Napisano 26 08 2007 - 19:20

Utrwal Turbo Pascal potem przejdź do delphi, a potem ewentualnie c++
  • 0

#19 Trivelt

Trivelt

    Unix fan

  • 406 postów

Napisano 26 08 2007 - 20:13

Z mojej wypowiedzi wynika iż powinieneś zając się Pythonem i C++. :] Ale oczywiście możesz postąpić także tak jak radzi Aman. Do programowania najlepszym środowiskiem jest oczywiście Linux (python, perl, C++ domyślnie zainstalowane w systemie)?
  • 0

#20 bikerider

bikerider

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 26 08 2007 - 20:31

Aman: z powyższych wypowiedzi wynika ze Delphi jest następcą Pascala- wieć oto moje pytanie: czy jest sens sie jego uczyć??? Zrobie jak mówicie: utrwale Pascala, a potem przejde do C++ (może jeszcze pomiedzy tymi dwoma jezykami sie naucze)Dołączona grafika

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych