Skocz do zawartości


Zdjęcie

Preinstalacja Windowsa XP-Czyli jego usuwanie i instalowanie na nowo(potocznie,,format'').


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jakub566

Jakub566

    Pedobear

  • 897 postów

Napisano 30 10 2008 - 21:21

Instalacja Windowsa XP na nowo



Jak wiadomo dużo ludzi ma ''zamulone'' komputery.Głównie dlatego, że Windows instalowany kilka lat temu spowalnia się coraz bardziej i bardziej :lol: Wiele osób nie potrafi instalować Windowsa.Dlatego biegnę z pomocą.Nie jest to czynność trudna.Jednak to co opisałem może się trochę różnić od tego co będziecie widzieli na ekranie monitora, zawsze może być coś troszkę inaczej.Krótko wam wszystko wyjaśnię. :P

Kiedy naciśniemy ''guziczek'' uruchamiania komputera rozpoczyna się proces tak zwanego Bootowania.Nasz komputer szuka wtedy systemu operacyjnego na wszystkich nośnikach podłączonych do komputera(w Biosie można ustawiać na jakich nośnikach ma go szukać).Jeśli nie znajdzie na żadnym nośniku systemu operacyjnego oznajmia nam to komunikatem Disk boot failure.

Instalacja systemu operacyjnego odbywa się najczęściej z płyty CD.Musimy więc ustawić Bios tak, aby nie szukał systemu operacyjnego na twardym dysku lecz na płycie CD.Przedstawię wam sposób jak ustawić Botowanie z płyty CD w Biosie Award, jeśli masz Bios Phoenix musisz poszukać sobie na googlach.

Aby dostać się do Biosu podczas uruchamiania komputera naciskaj bez przerwy przycisk ''DEL''(Delete).Na starszych płytach głównych zamiast ''DEL''naciskamy ''F2''.

Kiedy będziemy już w Biosie strzałkami najeżdżamy na pozycję Advanced BIOS Features i naciskamy ''Enter'', aby dostać się dalej.Najeżdżamy na opcję First boot Device wciskamy ''Enter'' i w otworzonym okienku naciskając klawisze ''Page Up'' i ''Page Down'' ustaw opcję CDROM, zatwierdź ją ''Enter'em''.Wróć do głównego okna Biosu naciskając ''Esc'' i za pomocą strzałek zaznacz opcję Save&Exit Setup, co po polsku znaczy ''Zapisz i opuść program'', w nowo otworzonym oknie naciśnij literę ''Y''.

Mamy już ustawione szukanie systemu operacyjnego na płycie CD.Podczas, gdy komputer będzie się restartował włóż do napędu CD płytę z systemem operacyjnym.Będziesz widział komunikat ''Dowolny klawisz spowoduje rozruch tego dysku CD'' naciskamy dowolny klawisz np. ''Enter''.
Następnie widzimy już trzy opcje:
-instalacja systemu
-naprawa
-zakończ
Przyciskiem ''Enter'' rozpoczynamy instalację systemu.Ukazuje się naszym oczom umowa licencyjna, aby ją zaakceptować naciskamy ''F8''.W następnym oknie ukazuje nam się lista aktualnie zainstalowanych Windowsów na naszym komputerze.Będziemy mieli możliwość naprawy aktualnie zainstalowanych systemów operacyjnych(naprawa to tylko taki bajer, i tak nigdy nie działa).My nie chcemy go naprawiać więc naciskamy przycisk ''Esc''.Przed nami proces dzielenia partycji.

Na temat dzielenia jest wiele poglądów.Najlepiej podzielić tak jak uważamy,ale to są moje propozycje:

Dysk dla gracza(200GB):
C:\ - 20GB-40GB(Patrycja dla systemu i do innych programów)
D:\ - 140GB-160GB(Partycja na, której będą przechowywane wszystkie gry)

Dysk do pracy(80GB):
C:\ - 40GB-50GB(Partycja na system operacyjny i wszystkie inne zainstalowane programy)
D:\ - 10GB-20GB(Partycja robocza na której będziemy przechowywać aktualne prace)
E:\ - 10GB-20GB(Partycja archiwizacyjna)
Pamiętaj lepiej utworzyć nowy folder niż oddzielną partycję.

Partycja na, której chcemy mieć system musi być sformatowana.Kiedy wybierzemy partycję i naciśniemy opcję formatowania zostaniemy poproszeni przez instalator o wybranie systemu plików i szybkość formatowania.Ustaw system plików(polecam NTFS) i formatowanie pełne,a nie szybkie.Formatowanie potwierdzamy klawiszem ''F''.Uwaga formatowanie powoduje utratę wszystkich danych zapisanych na dysku!

Kiedy formatowanie dobiegnie końca tworzymy nową partycję na system operacyjny.Nie może być ona mniejsza niż 5GB, aby system prawidłowo działał.Partycja, którą utworzymy musi być sformatowana.Zadba o to komunikat Aby kontynuować i sformatować partycję, naciśnij klawisz Enter, naciśnij ''Enter''.Możesz stworzyć więcej partycji.

Kiedy najważniejsze procesy dobiegną końca komputer się zrestartuje i ujrzymy ładny tryb graficzny czekamy na dokończenie instalacji systemu.Podczas instalacji mamy możliwość konfiguracji komputera.Po kilku kinutach zobaczymy okno w, którym możemy ustawić język naszego systemu.Klikamy na przycisk ''Szczegóły''.W następnym oknie klikamy na ''Stany Zjednoczone'' usuwamy je, usuwamy także ''Polski(214)''.Zostawiamy jedynie ''Polski Programisty''.Klikamy dalej.W oknie ''Spersonalizuj swoje dane'' wpisujemy swoje nazwisko i organizację.Dalej jesteśmy proszenie o podanie naszego kodu dołączonej do naszej wersji systemu,wpisujemy go.Dalej nadajemy nazwę naszemu użytkownikowi i idziemy dalej.Następnie wyskakuje okienko z konfiguracją sieci, konfigurujemy ją według naszego dostawcy i wszystkich czynników.Dalej widzimy okno tworzenia użytkowników.Trzeba stworzyć zawsze przynajmniej jedno konto.Tworzymy je.Po następnych kilku pytaniach system uruchamia się.

Kiedy uruchomisz komputer zainstaluj wszystkie sterowniki i inne potrzebne do działania programy

Jeśli nie wiesz co zainstalować i jak zabezpieczyć komputer zajrzyj do drugiej części poradnika:
/Po-instalacji-X...ki.-t31913/

Propozycje lub pomysły proszę zgłaszać na PW.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone~Jakub566

  • 0

#2 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 31 10 2008 - 09:21

Profesjonaliści korzystają z statywu oraz dodatkowego oświetlenia i to w specyficzny sposób że nie ma odbić światła.
Opis jest dobry ale w przypadku jeśli naszym zamiarem jest odświeżenie systemu i dokonania drobnych zmian w wielkości partycji. Ale w przypadku jeśli robimy format na skutek złapania jakiegoś paskudztwa, radzę skorzystać z programu GParted lub innego którego możemy uruchomić z pod BIOS-u. Kasujemy np. tylko partycje na której jest system i tworzymy na nowo partycję i mamy format. Teraz postępujemy tak jak opisał to autor wątku z tym że już nie musimy formatować a tylko omijamy tę operację i od razu instalujemy program systemowy. Oczywiście to nie koniec bo wszystko robimy przy wyłączonym modemie i nie aktywnym internecie, aktywacji internetu dokonujemy dopiero po zainstalowaniu systemu, przeglądarki, programu antywirusowego i firewalla. Dopiero teraz mając dostęp do internetu robimy aktualizację według kolejności przeglądarka, antywirus, firewall. I to tyle dodatku do opisu instalacji systemu. Oczywiście pozostaje program do czyszczenia komputera i dysku z zbędnych wpisów, aktualizacja systemu i po aktualizacji resztki z tej aktualizacji usuwamy właśnie programem do czyszczenia dysku/komputera.
Czy można aktualizować system Windows jeśli mam nielegalnie?, odp. tylko pr. na GG

  • 0

#3 Jakub566

Jakub566

    Pedobear

  • 897 postów

Napisano 31 10 2008 - 09:24

Skąd ja wezmę profesjonalny sprzęt? :sweat:
Dobrze powiedziałeś brutus.
Jak ja próbowałem cyfrówką to jak z lampą to klapa wszystko zalane.
Bez lampy ciemno, a najgorsze widać odbicie aparatu i mnie :D
Chociaż nie wiem po co ja to pisałem, na necie jest pełno takich poradników
P.S.W tym temacie możecie rozbrajać swoje wątpliwości na ten temat :D
  • 0

#4 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 31 10 2008 - 09:44

Kawałek płótna białego (prześcieradło :sweat: ) i naprężyć na ramce i postawić przed światłem będziesz miał rozproszone i nie będzie się odbijało od monitora.
  • 0

#5 Jakub566

Jakub566

    Pedobear

  • 897 postów

Napisano 31 10 2008 - 10:27

No, nie wiem
Nie chce brać screenów z internetu ponieważ będzie to naruszanie czyichś praw autorskich :sweat:
Aha mojego poradnika nie wolno kopiować, kto potrzebuje najwyżej wydrukować.
Jak zobaczę go w jakimś innym serwisie(komputerowym,społecznościowym itp.)to będę szukał sprawcy :D

Czy można aktualizować system Windows jeśli mam nielegalnie?, odp. tylko pr. na GG

Da się :D
Jeśli już to na GG, którego nie podałeś xD
Aha podałeś xD
Aha przypomniałeś mi brutus:
Jeśli ktoś robi formata z powodu jakiegoś paskudztwa to najpierw niech sformatuje dysk programem GParted
  • 0

#6 Macsch15

Macsch15

    Profesjonalista

  • 3 705 postów

Napisano 31 10 2008 - 11:35

Żeby zrobić zdjęcie widoczne ale żeby nie używać lampy błyskowe zmień tryb w aparacie na tryb "nocny" zmień ISO na najwyższe
przykład
http://img.wklej.org/v/8887831102008409.jpg

to było robione moją nokią N73 :D
jak dla mnie żeby zobaczyć jak to wygląda wystarczy :sweat:
  • 0

#7 rafal194

rafal194

    Zaawansowany użytkownik

  • 413 postów

Napisano 31 10 2008 - 19:41

To jest dziwne taka technologia a niemożna zrobić screenu z biosa .Na szczęście obecne telefony robią w miarę dobre zdjęcia.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: instalacja Windows XP bootowanie komputera instalacja Windows kolejność bootowania DISK BOOT FAILURE bootowanie systemu



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych