Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pentium 4 3,4 Ghz Prescott LGA 775 problem


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 brykiet

brykiet

    Początkujący

  • 30 postów

Napisano 01 07 2011 - 16:56

Witajcie,
jestem nowy na forum... to tak na wstępie, żeby nie było że nieznajomy i się panoszy :(.
A więc do rzeczy, ostatnio kupiłem na allegro procesor Pentium 4 3.4 Ghz /1mb/800mhz na rdzeniu Prescott. Oczywiście opisywany jako 100% sprawny nigdy nie podkręcany itp.

No i przyszło w końcu do mnie to serducho, włożyłem na swoje miejsce i zaczeło bić, już na starcie były problemy, z uruchomieniem bo za pierwszym razem włączyłem i komputer zaraz się samoczynnie wyłączył dlaczego? dalej się zastanawiam, no nic wyciągnąłem procka przesmarowałem pastą, no i drugie podejście komputer działa oczywiście ja happy że mnie nie oszukano itd. I w idlu ok temp. 53-54C co dla tych procków raczej normalne ale zachciało mi się trochę pobawić i włączyłem odświeżenie indeksu wydajności systemu.
Pare sekund i cyk niebieski ekran sie pokazał zrzucanie pamięci i inne szmery bajery tego typu :D no nic komp na nowo się włączył no to wpieniony zacząłem sprawdzać temp. w idle (przeglądarka itp.) tak jak mówie 52-53 st. ale włączyłem muzykę i temp. zaczęła skakać 63-64st. włączyłem film to się jeszcze podniosła już nawet do 80st. ale nic pracuje dalej. No to wyłączyłem wszystko i włączyłem gierke. I co? znów niebieski koleś się pojawił. I tak do tej pory nie wiem co jest nie tak i tu oczekuję waszej pomocy.

Sprzęt: P4 3,4ghz Prescott; Asrock G31M-S; Goodram 2gb (w jednej kości); samsung 320 HD321KJ; Nvidia Geforce 9600 GSO; Delta 400W

Czekam na odpowiedź i pozdrawiam.

  • 0

#2 Kantoro

Kantoro

    Zaawansowany użytkownik

  • 550 postów

Napisano 01 07 2011 - 17:02

Jaką pastę nakładasz? Jest rozsmarowana na cały procesor? Wyczyściłeś również radiatore ze starej pasty?Dokładnie mocujesz radiator z wentylatorem?Wentylator pracuje?

  • 0

#3 brykiet

brykiet

    Początkujący

  • 30 postów

Napisano 01 07 2011 - 22:13

pastę sylikonową, kupiłem w komputerowym za 10zł zbyt dużego wyboru nie mieli, tak rozsmarowałem najdokładniej jak potrafiłem, radiator przeczyściłem spirytusem salicylowym i dokładnie wytarłem, nie wiem czy da się jeszcze dokładniej umocować radiator bo jest na cztery śrubki.

przycisnąłem procka w orthosie w tescie Stress CPU with Gromacs core priorytet ustawiłem na 6, i po jakiś 4 minutach grzania temperatura doszła do 64st. i bluescreen, żadnego będu w orthosie nic poprostu bluescreen i tyle. Co może być? Proc jest uszkodzony czy to może wina czegoś innego? Zasilacza? Płyty głównej? Pomóżcie...

nie ma to jak liczyć na waszą pomoc...
widzę że zostaję sam z tym problemem...

Użytkownik Kantoro edytował ten post 02 07 2011 - 13:13
Połączyłem posty

  • 0

#4 Kantoro

Kantoro

    Zaawansowany użytkownik

  • 550 postów

Napisano 02 07 2011 - 13:14

Nikt nie będzie siedział nocami i myślał o Twoim problemie, skoro nie chcesz dokładnie go opisać.

Nie napisałeś jakie jest zastosowane chłodzenie, czy klasyczne intelowskie czy jakieś inne. Najlepiej zrób zdjęcie.

W jaki sposób jest montowane to chłodzenie?
  • 0

#5 Krzychu25

Krzychu25

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 045 postów

Napisano 02 07 2011 - 14:36

Ja bym radził zresetować bios (wyjęcie bateryjki z płyty na kilka minut). Może masz ustawione niższe napięcia na stary procek, a ten potrzebuje więcej prądu.
  • 0

#6 Kantoro

Kantoro

    Zaawansowany użytkownik

  • 550 postów

Napisano 02 07 2011 - 16:06

Krzychu25, ustawienie złego napięcia nie będzie powodowało przegrzewanie się procesora po kilku minutach.

Problem leży albo po stronie chłodzenia, albo płyta jest już wygrzana (spotkałem takie przypadki w nowszych Athlonach, które pracowały na płytach Gigabyte).
  • 0

#7 Krzychu25

Krzychu25

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 045 postów

Napisano 02 07 2011 - 16:11

Ale gość pisze, że mu po 4 minutach bsod wyskajuje mimo 64 stopni. Zresetowanie biosu na pewno nie zaszkodzi, a nóż pomoże.
  • 0

#8 brykiet

brykiet

    Początkujący

  • 30 postów

Napisano 02 07 2011 - 18:47

Chłodzenie dostałem gratis kiedyś do płyty obiecałem sobie że wymienie ale tak już trzy lata ciągnie, mocowane na 4 śrubki mocowane po podstawki pod płytą a tak wygląda: Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us
ja sam obstawiam że to właśnie chłodzenie jest winne chodź wcześniej nie sprawiało kłopotów, zastanawiałem się też nad tą deltą bo już raz była serwisowana, no ale nie wiem.
Bios resetowałem zworką na płycie zaraz po założeniu nowego procesora.
Już miałem iść dzisiaj po chłodzenie nowe i pastę ale sklep mi przed nosem zamkneli :D

aha warto dodać że wczoraj jak pchałem "tam" paluchy tzn. na radiator to się oparzyłem....
  • 0

#9 Kantoro

Kantoro

    Zaawansowany użytkownik

  • 550 postów

Napisano 03 07 2011 - 11:57

Jeśli radiator jest gorący tzn że nie dolega dobrze.

Śruby masz dokręcone równomiernie? Wszystkie muszą być tak samo. Dasz radę poruszyć tym radiatorem jak jest przykręcony? Wentylator się kręci ze stałą prędkością czy możesz regulować obrotami?

Chłodzenie do s 775, to koszt ok 20zł :D
  • 0

#10 brykiet

brykiet

    Początkujący

  • 30 postów

Napisano 03 07 2011 - 22:54

Niestety nie ma regulacji obrotów, jak przykręcałem to śrubkami na skos tak żeby się wyrównało wszystko myślę że jest równomiernie dokręcony, nie da rady nim poruszać. A za 20zł to chyba pokroju tego co mam co? Bo tak patrzyłem to zainwestował bym w coś lepszego z heat pipeami tak do 80zł.
  • 0

#11 Kantoro

Kantoro

    Zaawansowany użytkownik

  • 550 postów

Napisano 04 07 2011 - 17:07

Dołączona grafika

Do takiego procesora nie jest potrzebne lepsze chłodzenie. Wystarczy takie najtańsze. Zawsze używałem tego jak wyżej.

Użytkownik Kantoro edytował ten post 04 07 2011 - 17:10

  • 0

#12 brykiet

brykiet

    Początkujący

  • 30 postów

Napisano 05 07 2011 - 00:08

No dobra w takim razie to co mam jest szajsowate? Nie wiem o co chodzi ale bluesy pojawiają się już przy 60 st a przed nimi zacinanie dźwięku i windows wywala "program przestał działać" następnie reset.

  • 0

#13 Kantoro

Kantoro

    Zaawansowany użytkownik

  • 550 postów

Napisano 05 07 2011 - 08:58

W Biosie można ustawić temperatury przy których ma zadziałać zabezpieczenie.
Żeby sprawdzić czy na pewno winą jest chłodzenie trzeba je zmienić.
  • 0

#14 brykiet

brykiet

    Początkujący

  • 30 postów

Napisano 05 07 2011 - 12:38

Ok, rozumiem, dzisiaj idę kupić, jak założę nowe to napiszę czy pomogło :D
  • 0

#15 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 06 07 2011 - 09:31

Witam
Jaki procek miałeś wcześniej? Podaj dokładnie czy obsługiwał HT i czy ten obsługuje? Jeśli nie wiesz czy ten obsługuje HT to podaj jego tzw spec numer (coś w rodzaju SL7Z7) jest on podany na obudowie. Jeżeli miałeś procesor jednordzeniowy bez obsługi HT, a włożyłeś procrsor HT lub dwurdzeniowy, trzeba przeinstalować winde - w czasie instalacji systemu jest on odpowiednio konfigurowany pod procki z HT i bez. Jak masz możliwość sprawdź zasilacz - najlepiej podłączyć inny.
Pozdrawiam

PS Mając taką płytę czemu nie kupiłeś core 2duo? Procek z core 2 duo 2400 będzie szybszy od tego twojego :confused:.

Użytkownik Czarcik_s edytował ten post 06 07 2011 - 09:40

  • 0

#16 brykiet

brykiet

    Początkujący

  • 30 postów

Napisano 06 07 2011 - 13:33

Wcześniej miałem też P4 i obsługiwał HT a ten też obsługuje a jego nr to: SL7PWtylko najlepsze jest to że jak wyłącze w biosie obsuge HT to nie resetuje się tak szybko a jak jest włączona to już przy ładowaniu windy, przy starym tak niebyło. Sprawdziłbym zasiłkę ale nie mam takiej możliwości musiałbym kupić.
Pytasz czemu nie kupiłem C2D wiem dokładnie że byłby szybszy ale ten P4 jest o niebo tańszy od C2D bo kosztował mnie 29zł a nie powiedzmy 150zł (zresztą jak bym wydał na C2D te 150zł a miałbym takie same problemy jak z tym to bym sobie chyba w łeb strzelił) a części do komputera są na końcu listy moich wydatków a lista jest naprawdę długa, a komputer nie jest moim priorytetem. Tak mówisz że byłby szybszy od niego , możliwe że tak ale pewnie byś się ździwił że na tym skromnym procku gram w fallouta 3 na najwyższych ustawieniach na rozdziałce 1440x900 bez aa bez scinki i GTA4 na medium (chociaż w to nie gram).
A chłodzenia jeszcze nie kupiłem bo jakoś nie mogę czasu znaleźć żeby wstąpić do komputerowego.
  • 0

#17 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 07 07 2011 - 12:57

Hmm jeżeli dobrze odczytałeś ten numer to to jest 3.2 GHz a nie 3.4. (wg tego opisu) sprawdź dokładnie ustawienia płyty głównej, czy go czasami nie podkręciłeś... Możesz jeszcze spróbować sprawdzić sam procek jeżeli masz taką możliwość (np. u kolegi). Co do zasilacza to jeżeli zwiechy są tuż po starcie systemu, proponuję jakoś dogadać się z jakimś sklepem komputerowym i normalnie u nich podłączyć zasilacz i sprawdzić czy działa, albo zapewnić sobie możliwość zwrotu - teoretycznie do 7 dni mamy prawo zwrócić towar bez podania przyczyny, no ale sprzedawcy wiadomo robią przy tym zawsze trudności.
Pozdrawiam
  • 0

#18 brykiet

brykiet

    Początkujący

  • 30 postów

Napisano 07 07 2011 - 18:40

Jeśli chodzi o symbol to prawdę mówiąc przekopiowałem z aukcji na której go kupiłem :confused: a napewno jest to 3,4Ghz bo na blaszce procesora pisze wiem napewno bo jak przyszedł to bardzo dokładnie go oglądałem.
Czyli obstawiasz zasilacz??? Ja też myślę że to zasilacz zresztą od czasu pobytu w serwisie obwiniam go ciągle za wszystko, bo jakaś podejrzana wydaje mi się ta delta, jest leciutka, pusto w środku i pełno jakiegoś [beeep] białego które obkleja wszystko, nie tak wygląda jak powinna wyglądać delta (tak mi się przynajmniej wydaje).

Jedno jeszcze co zamierzam zrobić to rozebrać cały komp na części to wszystko dokładnie wyczyścić z kurzu, jeszcze raz nałożyć pastę na procesor i dokładnie przykręcić radiator chociaż wątpię żeby to cokolwiek pomogło
  • 0

#19 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 08 07 2011 - 09:25

To sprawdź również ten numer na procku i dokładnie wersję płyty głównej tzn czy jest sam napis G31M-S (bez dopisku rev 2.0) - powinien być napisany na płycie głównej i o ile dobrze pamiętam to koło gniazd pamięci. Możesz jeszcze sprawdzić BIOS czy jest aktualny i ewentualnie wgrać nowy. Ta twoja płyta główna występuje w dwóch wersjach i wg danych ze strony Asrocka - różnią się obsługiwanymi prockami. Jak podasz ten spec numer dla twojego procka to będzie można sprawdzić czy twoja płyta go obsługuje. Jak wyczerpiesz wszystkie możliwości to pozostanie ci reinstalka windy dla pewności....
Pozdrawiam
  • 0

#20 brykiet

brykiet

    Początkujący

  • 30 postów

Napisano 09 07 2011 - 20:41

Jestem już po czyszczeniu jednak niestety zapomniałem sprawdzić numeru :confused: a pasta mi się skończyła i teraz go nie wyjmę, jednak wydaję mi się że jeśli by płyta nie obsługiwała tego proca to wgl. by pc nie zabotował.
Niestety czyszczenie nic nie dało i zaraz po czyszczeniu miałem 2x blue jednak zdecydowałem się prze formatować dysk i postawić na nowo os. Tak jak mówiłeś wcześniej tym razem zanim zabootowałem z cd włączyłem w biosie opcję hyper throttling cpu.
i zabotowałem z cd i tutaj bardzo ciekawe doświadczenie podczas ładowania interfejsu instalacji pojawił się bluescreen a gdy drugi raz tego spróbowałem komp się zawiesił. Natomiast gdy wyłączyłem opcję HT to instalacja bez problemowo ruszyła.
Puki co komputer się nie resetuje i niebiescy się nie pojawiają. Jednak gdy komputer pracuje dłużej procesy i aplikacjie strasznie spowalniają i lagują. Już naprawdę nie mam pojęcia o co mu chodzi...
Biosu nowszego nie ma mam zflashowany (już dużo wcześniej) na 1.80
Jeśli chodzi o płytę to na płycie jest napisane: G31M-S rev. 2.1 a everest wykrywa 1.0 to nie wiem....

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: Intel Pentium 4



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych