Skocz do zawartości


Zdjęcie

Oświetlenie pokoju


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 panzinternetu

panzinternetu

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 21 12 2010 - 16:37

Myślę o zmianie oświetlenia w moim pokoju. W nocy jest ciemno i praca z komputerem jest strasznie męcząca. Mam pokój 12m2, wysokość około 2,75m i lampy punktowe 3x45 wat. Jakie polecicie? Zastanawiam się nad 4x50 wat lub 4x75 wat. Może halogeny? Czy to nie będzie zbyt jasno? Jak oświetlacie swoje stanowiska pracy? :P

  • 0

#2 Gość_cabana_*

Gość_cabana_*

Napisano 21 12 2010 - 17:19

Ja bym tam polecił zwykłą lampkę :P
3x45 by wystarczyło :P

Użytkownik cabana edytował ten post 21 12 2010 - 17:19

  • 0

#3 Krzychu25

Krzychu25

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 045 postów

Napisano 21 12 2010 - 17:33

Mam mniej więcej taki pokój jak ty, na suficie w centralnym miejscu mam jedną lampę z 3 mini świetlówkami 15W, na opakowaniu pisało, że robią za 60, nie wiem ile w tym prawdy. Dodatkowo na biurku stoi lampka z taką samą żarówką w środku. I muszę powiedzieć, ze w największe ciemności jest jasno :P
  • 0

#4 panzinternetu

panzinternetu

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 21 12 2010 - 20:25

A widzicie, mam 3x45 i jest mi ciemno. Lampy są na listwie przyczepionej na środku sufitu, ich światło jest skierowane w trzy punkty pokoju tworzące trójkąt wokół jego środka: komputer, biurko, łóżko.

To chyba wina skupionego światła bo jest tłumione przez lampy. Czy lepsze są rozproszone żarówki czy halogeny?
  • 0

#5 petunia

petunia

    Początkujący

  • 13 postów

Napisano 25 12 2010 - 02:22

5 halogenów nad biurkiem i dwa za plecami, na ścianie. Oczywiście prawie nigdy nie palą się wszystkie na raz.
  • 0

#6 savi

savi

    Początkujący

  • 14 postów

Napisano 25 12 2010 - 13:51

Praca przy komputerze ze słabym oświetleniem nie tylko jest mecząca ale również psuje oczy i zmniejsza koncentrację. Oświetlenie powinno być dostosowane do miejsca. Lampka na biurku przy nocnej pracy z mocna żarówką i oświetlenie za plecami.
  • 0

#7 panzinternetu

panzinternetu

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 27 12 2010 - 17:55

5 halogenów nad biurkiem i dwa za plecami, na ścianie. Oczywiście prawie nigdy nie palą się wszystkie na raz.


halogeny są takie słabe, że 5 ich potrzeba? Jakiej mocy?

Praca przy komputerze ze słabym oświetleniem nie tylko jest mecząca ale również psuje oczy i zmniejsza koncentrację.


zgadzam się w 100%

A co myślicie o świetlówkach kompaktowych?
  • 0

#8 brodziu

brodziu

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 05 01 2011 - 01:49

swietlowek nie polecam jesli siedzisz po nocach. Mi jakos nie leza. Oczy mi sie mecza, barwa swiatla jest irytujaca. Mnie to przytlacza. ;)
  • 0

#9 Jochnka

Jochnka

    Selfie

  • 356 postów

Napisano 05 01 2011 - 16:36

A mnie nie. Ja mam świetlówki takie (są nazywane też żarówkami energooszczędnymi, raczej prawda skoro dłużej działają niż zwykłe żarówki)) i nie mam problemów z męczeniem się wzroku. Tylko raz zapadłam w sen o 23:30, a obudziłam się o 2:47 i musiałam zgasić światło i wyłączyć komputer.
  • 0

#10 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 06 01 2011 - 10:32

Po pierwsze ustaw kontrast na słabszy, po drugie nie rób tak jak mój syn przy laptopie, że ma małe znaki alfanumeryczne. Proponuję tak ustawić kontrast na mniej ostry, znaki alfanumeryczne ustawić na 120 dpi, lampka z żarówką 40W tyle wystarczy ma świecić pod kątem na monitor ale tak aby nie było odblasku światła z lampki. I siedzieć od monitora co najmniej 1.5m. Od czasu do czasu dać odpocząć oczom, kierując wzrok w bok i patrzeć np. w okno lub inne tło np. zielone. W monitorach lampowych dobrze jest ustawić czas odświeżania np. na 75Hz / 85Hz ale nie na maxa bo to może przyśpieszyć wypalenie się luniformu.
  • 0

#11 rainbowwarrior

rainbowwarrior

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 11 01 2011 - 20:16

Nad stołem mam lampę z papieru który rozprasza światło. W lampie jedna "żarówka" energooszczędna o niskiej temperaturze barwowej, a więc dająca przyjemne żółte światło, o mocy ok. 20 W. Do oglądania filmów zapalam LEDy skierowane z sufitu na ściany.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych