Skocz do zawartości


Zdjęcie

[OC]Podkręcanie przez BIOS


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Nevitro

Nevitro

    Początkujący

  • 91 postów

Napisano 08 01 2009 - 22:09

Witam. Otóż chciałbym podkręcić mój komputer... w tej chwili mam procesor podkręcony do 3.6 i o dziwo jeden program pokazuje około 68 stopni a drugi jak tylko dam zminimalizowanie gry - 60. Oczywiście SpeedFan nie ma alarmu kiedy przekroczę daną temperaturę dlatego nie wiem czy to prawda czy fałsz...

A tak ogólnie do tematu - oto filmik pokazujący jakie mam ustawienia w BIOSie - co poradzicie zmienić aby komputer działał stabilnie oraz szybciej? Za pomoc bardzo dziękuje.

Filmik

  • 0

#2 Jakub566

Jakub566

    Pedobear

  • 897 postów

Napisano 08 01 2009 - 22:35

1.Temperatura jest za wysoka nie ma co dalej kręcić jeśli jej nie zmniejszysz.
2.Na filmiku prawie nic nie widać. ^_^

  • 0

#3 sw29l

sw29l

    Charlie Don't Surf !

  • 1 958 postów

Napisano 09 01 2009 - 09:27

grzeje sie procesor bo z filmu wynika ,ze masz wszystko na AUTO a 3.6 to bez zmiany napiec podkreci sie ten procesor i spokojnie na 4.2 z minimalnymi ustawieniami na cpu i nominalnymi na pamieciach pojdzie. Osobiscie odradzam dalsze oc - ustaw dobrze cpu na 3.6 i podkrec grafike - to bedzie otymalne rozwiazanie
  • 0

#4 Nevitro

Nevitro

    Początkujący

  • 91 postów

Napisano 09 01 2009 - 14:35

No dobrze. Ale jak mam ustawić "dobrze" CPU? Doradź jakie ustawić napięcie aby było "dobrze" (cokolwiek ma to znaczyć).

A grafike - to mógłbyś doradzić? Jakiś link dla podkręcania GTX 260, 192 core, 896 MB? Dziękuję.
  • 0

#5 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 09 01 2009 - 15:24

do OC grafiki to ten program : http://www.idg.pl/ftp/pc_17161/ATITool.0.26.html, natomiast

No dobrze. Ale jak mam ustawić "dobrze" CPU? Doradź jakie ustawić napięcie aby było "dobrze" (cokolwiek ma to znaczyć).


właśnie (cokolwiek miałoby to znaczyć), w OC procesora nie ma czegoś takiego jak gotowiec, każdy inaczej reaguje i każdy ma inny potencjał, generalnie OC opiera się na znalezieniu jak najwyższego taktowania przy takim napięciu aby utrzymać temperaturę pracy procesora w rozsądnych granicach przy maks obciążeniu. Dlatego najpierw OCuje się sam procesor, przy podnoszeniu fsb wzrasta też taktowanie pamięci, trzeba więc korzystać z różnych dzielników aby utrzymać je w zbliżonym do nominalnego taktowaniu. Każdorazowo po większym podniesieniu fsb trzeba go przetestować orthosem na przykład czy jest stabilny przy tych ustawieniach zwracając uwagę też na temperatury podczas testu, jak stabilny to jedziemy wyżej i znów test, itd. Podstawową zasadą w OC jest znalezienie zworki clr-cmos, i zapamiętywanie w myślach lub spisywanie na kartce ostatnich ustawień, bo może się zdarzyć że płyta nie wstanie więc trzeba ją zresetować. Po tym wszystkim jak już podkręcimy procesor można zająć się pamięciami.
  • 0

#6 Nevitro

Nevitro

    Początkujący

  • 91 postów

Napisano 09 01 2009 - 19:49

Dobrze więc przy 355 taktowaniu (3.2 GHz) mam max 60 stopni celsjusza, a działa stabilnie. Teraz tylko pytanie -

Po tym wszystkim jak już podkręcimy procesor można zająć się pamięciami.

Możesz mi dać namiary na te "pamięci"? Pod jaką nazwą szukać? Bardzo dziękuję.
  • 0

#7 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 09 01 2009 - 20:07

ściągnij program "coretemp" lub "realtemp" zatrzymaj na pulpicie i obciąż czymś kompa zrób screena przy tym obciążeniu z któregoś z tych programów i wklej go tu.
  • 0

#8 Nevitro

Nevitro

    Początkujący

  • 91 postów

Napisano 09 01 2009 - 21:29

Dołączona grafika
Zrobiłem. Oto poklikałem przy okazji w programie. Na dole test z prime95 i obok screen w tym stanie (bez wyłączenia prime!) - czyli co? SpeedFan oraz AI Suite źle pokazują? (edit: teraz mam 3.2 GHz, ale to znaczy że chyba mogę troszeczkę podkręcić?)

Wogóle co to ma być? Mam taki sam procesor i wynik 5000+? Na dodatek coś mam nie tak z procesorem bo pisze że jak się większa różnica niż 3 to znaczy że źle... a u mnie to 9-5 potem 10-6 i ostatnio 9-6... Mógłby mi ktoś pomóc w przetłumaczeniu? Bo to nie jest podręcznikowy angielski...
  • 0

#9 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 12 01 2009 - 20:02

dobra nie ważne, zależało mi na jednej wartości z coretemp'a i nie były to temperatury, przejdźmy więc do pamięci do podkręcania których jest potrzebne znać tzw SPD, a gdzie toto jest? w CPU_Z w zakładce właśnie spd, poza tym wszystkim oc pamięci to użycie innego dzielnika w biosie, różnicy wielkiej nie odczujesz, chyba że chcesz się pochwalić wynikami w superpi.
  • 0

#10 Nevitro

Nevitro

    Początkujący

  • 91 postów

Napisano 26 01 2009 - 20:00

Witam. Otóż odświeżam bo nadal nikt nie odpowiedział...
Oto mam też drugie pytanie. Na filmiku w 0.37 widać to :

Memory Remap Feature [Enabled]
(coś czego nie rozumiem i nie obchodzi mnie raczej)
Memory Hole [Disiabled] (a mam wybór [15-16 MB])
Initiate Graphic Adapter [PEG/PCI] (a mam wybór [PCI/PEG])


I tutaj pytanie - co poradzacie zmienić? Dodać te 15 MB? (mam 500 GB i jeżeli to poprawia wydajność to śmiało mogę włączyć)
Czy zmienić z PCI / PEG na PEG / PCI? W książce tylko piszą opcje ale nie tłumaczą :/
  • 0

#11 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 26 01 2009 - 22:35

"Memory Hole" zostaw disabled, grafika ma być ustawiona na PEG/PCI (PEG czyli karta graficzna w slocie PCI-E), memory hole to pozostałość jeszcze po płytach które posiadały sloty ISA, (pewnie nie wiesz czym to się je :D.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych