Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mało miejsca na dysku w Viscie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 przemo00001

przemo00001

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 29 09 2008 - 22:11

Witam serdecznie. Właśnie kupiłem laptopa z systemem windows vista. pierwszy raz mam stycznośc z tym systemem wobec tego moje pytanie odnośnie miejsca na dysku.
Gdy wchodzę w Komputer na dysku C pokazuje 168 gb wolnych z 223 gb. mam wgrane oproćz systemu tylko swoje rzeczy które zajmuja nie wiecej niz 5 gb.
Czy to możliwe aby windows zajmowal az ok 50 gb?????
Zauważyłem takze ze szybko sie zmniejsza. tzn w tydzen wgralem moze z 500 mb a dysk zmniejszyl sie o 4 gb.
Jesli ktos wie o co chodzi to prosze o pomoc
pozdrawiam

  • 0

#2 rafal194

rafal194

    Zaawansowany użytkownik

  • 413 postów

Napisano 05 10 2008 - 18:22

Niektórzy użytkownicy Visty mogą zauważyć stopniowe zmniejszanie się wolnego miejsca na partycji systemowej. W wielu przypadkach związane jest to z mechanizmem Przywracania systemu (ang. System Restore) i tworzeniem danych w specjalnym folderze o nazwie System Volume Information. Katalog znajduje się na partycji systemowej Windows, lecz nie jest widoczny, bo posiada atrybut „ukryty”. Może się zdarzyć, że folder urośnie do wielogigabajtowego rozmiaru, a wolne miejsce na dysku znacząco się skurczy.

Jest metoda, aby określić maksymalny rozmiar danych tworzonych przez mechanizm Przywracania systemu.

Wystarczy wpisać w Wiersz polecenia specjalną komendę i gotowe. Zatem zaczynamy :-)

1. Otwieramy Wiersz polecenia z uprawnieniami administratora systemu:

Menu Start > Rozpocznij wyszukiwanie: cmd.exe > klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonce pliku, który został znaleziony (cmd.exe) > z menu kontekstowego wybieramy: Uruchom jako administrator

lub

Menu Start > Wszystkie programy > Akcesoria > Wiersz polecenia (klikamy na jego ikonkę prawym przyciskiem myszy > z menu kontekstowego wybieramy: Uruchom jako administrator

2. Wpisujemy poniższą komendę do wiersza polecenia (dla przykładu ograniczamy miejsce na dysku związane Przywracaniem systemu do wartości 3000 MB, czyli prawie 3 GB) i zatwierdzamy klawiszem Enter:

vssadmin resize shadowstorage /For=C: /On=C: /MaxSize=3000MB

Zamiast przepisywać powyższy tekst można posłużyć się metodą kopiuj/wklej. Do wiersza polecenia wklejamy przy użyciu PPM > Wklej (skrót Ctrl+V nie działa).

Objaśnienie:
C: - litera partycji systemowej
MaxSize – rozmiar w MB do jakiego chcemy ograniczyć gromadzenie danych dla Przywracania systemu.

Pozatym uzywaj oczyszczania dysku programy typu CCleaner,Odkurzacz.Zmniejsz przyracanie systemu .



Zródło inforacji

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych