Skocz do zawartości


Zdjęcie

Komputer nie widzi dysku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Burnago

Burnago

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 26 02 2011 - 20:42

Mój komputer:
CPU: Athlon 2,2GHz
GPU: Radeon 9200
RAM: 1,5GB
HDD: 500GB SATA Seagate
MB: Epox 8RDA3+
System: Win XP SP3



Witam. Ok 5 miesięcy temu kupiłem dysk Seagate Barracuda 7200.12 500GB, SATA II. Zainstalowałem sterowniki SATA, wgrałem system i wszystko działało poprawnie.

Przedwczoraj próbowałem podłączyć drugi dysk ATA na Slave jednak komputer nie chciał się włączyć więc go wypiąłem. Od tego czasu miałem wrażenie, że komputer chodzi jakoś dziwnie tak jak by wolniej... ale to tylko moje wrażenie. Dla pewności przeskanowałem Kasperskym ale nic nie wykryło.

Czasami mam tak, że brzęczy mi wentylator na chipsecie, wykręcam go smaruje i zakładam. Tak było w tym przypadku. Jednak teraz komputer się już nie włączył. BIOS go nie widzi i pokazuje się na dole DISC BOOT FAILURE. Nie można także wejść w tryb awaryjny. Kabli żadnych nie dotykałem i to jest pewne ponieważ zawsze to robie niezwykle ostrożnie. Przepinałem zworkę ograniczającą, wpinałem kabel do drugiego slotu SATA jednak to nie pomogło.

Spróbowałem więc wypiąć dysk. Włączyć komputer i wyłączyć bez dysku. Następnie go spowrotem wpiąłęm i coś jakby zaskoczyło. BIOS normalnie wykrył dysk, komputer się włączył jednak się zaraz potem zawiesił i zrestartował. Jednak już dysku nie zobaczył.

Próbowałem restarować ustawienia w BIOSIE i jeszcze raz wszystko poustawiać ale to nie pomogło.

  • 0

#2 Gość_cabana_*

Gość_cabana_*

Napisano 26 02 2011 - 21:32

Ponieważ interfejs ATA jest wolniejszy od SATA. Co do problemu, jak podepniesz dysk po wejście na płycie, ale to drugie, nie tam gdzie napęd problem występuje?

  • 0

#3 Burnago

Burnago

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 26 02 2011 - 23:28

Są dwa wejścia: O nazwie SATA I i SATA II. Próbowałem do obydwóch ale to nic nie daje.
  • 0

#4 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 27 02 2011 - 03:54

BIOS jest to zbiór programów wejścia wyjścia, między innymi w BIOS-ie jest program sprawdzający takie wej/wyj czyli gniazda FDD Connector,
IDE Connector oraz SATA Connector. Pierwsze sprawdza czy jest gniazdo FDD jeśli jest to sprawdza czy jest podłączona stacja dysków, jeśli jest to uruchamia ja sprawdzając czy w stacji jest dyskietka jeśli jest to uruchamia stację dysków i odczytuje z niej pierwsze trzy do pięciu sektorów zwykle są to trzy pierwsze sektory zwane Boot sektorami. Jeśli wynik w momencie sprawdzania gniazda FDD jest negatywny w którymś momencie, to BIOS sprawdza następne gniazdo IDE i sprawdza jaki tam jest podłączony sprzęt jeśli nagrywarka to postępuje tak samo jak z stacją dysków FDD, próbując odczytać następne dane. Jeśli i tu będzie w jakimkolwiek momencie odpowiedź negatywna, BIOS sprawdza dalej następne gniazda.
Oczywiście sprawdzając każde gniazdo program sprawdza czy są jakieś podpięte urządzenia i ile ich jest max to dwa urządzenia na jedno gniazdo. Czyli mając jedno gniazdo pod FDD możesz podpiąć dwie stacje dysków FDD, mając dwa gniazda IDE możesz podpiąć cztery urządzenia, pod jedno gniazdo SATA możesz podpiąć dwa urządzenia.
Z tym że kolejność gniazd jest ustalana w programie i nie można ich kolejnością manipulować, jedynie możesz wyznaczyć co pierwsze po Self Test-cie ma być odczytane czy urządzenie FDD, czy IDE czy SATA i podpinając pod odpowiednie gniazdo.
Dlatego jeśli podpinasz urządzenie HDD pod gniazdo IDE a system masz na dysku HDD pod SATA to musisz w BIOS-ie ustawić odczyt na dany dysk. Ale jest uwaga, jeśli będziesz chciał na nowo instalować system i chcesz na SATA to dysk z gniazda IDE musisz wyłączyć inaczej system zostanie zainstalowany na dysku podpiętym pod IDE. Bo taka jest już na stałe ustalona kolejność w programie BIOS-u. Tego nie ma mowy żeby można było zmienić.
W twoim przypadku może być złe podpięcie dysku taśmy ATA i zasilania Może trzeba mocniej docisnąć zwłaszcza ten zasilający one szczególnie ciężko wchodzą w gniazdo. Dobrze sprawdź ustawienia w BIOS-ie bo można coś przeoczyć.
  • 0

#5 Gość_cabana_*

Gość_cabana_*

Napisano 27 02 2011 - 10:22

pod jedno gniazdo SATA możesz podpiąć dwa urządzenia.


Pod gniazdo SATA możesz podpiąć 1 urządzenie na jedno wejście, do IDE, na jedno wejście 2 urządzenia.

Użytkownik cabana edytował ten post 27 02 2011 - 10:23

  • 0

#6 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 27 02 2011 - 14:48

Nie prawda bo jedno gniazdo SATA jest gniazdem podwójnym xD .
przyjrzyj się dokładnie nie zdjęciu ale rysunkowi w instrukcji do płyty głównej, a wiesz dlaczego bo sygnał prostokątny ma dwa stany 1 i 0 , np. stan wysoki (1) to z automatu Master, stan niski (0) to z automatu Slave.
Zasada pracy i funkcji gniazda SATA i IDE jest ta sama różnica polega na konstrukcji, wielkość gniazd nie bardzo pozwalała na stosowanie gniazd podwójnych bo zajmowały by dwa razy więcej miejsca na płycie głównej. W związku z tym gniazdo IDE ma połączenie na jednej linii z rozpoznaniem dwóch adresów dzięki czemu na taśmie można było zainstalować dwa wtyki identyczne plus wtyk do płyty. Z kolei w SATA jest to samo ale wspólny punkt mają już na płycie głównej ale też z adresem podwójnym a samo gniazdo jest już podwójne nie pojedyncze jak w IDE. To tak jak rozgałęźnik, w IDE to taśma i trzy wtyki do gniazd, w SATA rozgałęźnikiem jest podwójne gniazdo, spełniające rolę rozgałęźnika.
Dzięki czemu biorąc pod uwagę wielkość gniazd SATA można ich zainstalować więcej niż gniazd FDD czy ID. Dlatego to ci się tak wydaje że podpinasz jedno do jednego gniazda w rzeczywistości to tak jak byś miał gniazdo sieciowe na ścianie i wkładasz rozgałęźnik (potoczna nazwa złodziejka), i podpinasz dwa urządzenia. ;)

Użytkownik brutus3 edytował ten post 27 02 2011 - 15:17

  • 0

#7 Burnago

Burnago

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 27 02 2011 - 16:19

Dziękuję za odpowiedź bo troche poznałem zasade działania BIOSU. I mam dla was wiadomość. Udało mi się włączyć komputer robiąc tak samo jak ostatnio. Czyli wypialem dysk. Włączyłem komputer i wyłączyłem go. Następnie znów podpiąłem dysk i normalnie wszystko wykryło a komputer się nie zawiesza jak do tej pory. Czasami tylko coś zachrobota porządnie w dysku. Z tego co widze to może trzeba było jakoś zresetować dysk albo coś w tym stylu. Poza tym prawdopodobnie jest on zepsuty.
Zauważam jeszcze wolniejsze działanie komputera ale przynajmniej w ogóle chodzi.
  • 0

#8 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 27 02 2011 - 16:59

Dla pewności to jak byś mógł, podpiąć inny jakiś dysk HDD i zobaczył byś czy występuje różnica w pracy komputera.
  • 0

#9 server

server

    Zaawansowany użytkownik

  • 414 postów

Napisano 27 02 2011 - 17:02

Na 100% jest to uszkodzenie dysku twardego.
  • 0

#10 Gość_cabana_*

Gość_cabana_*

Napisano 27 02 2011 - 18:29

brtutus, do jednego wtyku SATA, podłączysz JEDNO urządzenie SATA!

Użytkownik cabana edytował ten post 27 02 2011 - 18:30

  • 0

#11 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 27 02 2011 - 19:33

Nie prawda całe gniazdo składa się z dwóch wejść masz wejście 1 i 2, kurcze jak ci to wytłumaczyć widziałeś kiedyś rozgałęziacz masz z jednej strony jeden wtyk a z drugiej strony (piszę o kablu) ma np. dwa wtyki lub gniazdka czyli męskie lub żeńskie. i wiadomo jeden wtyk do jednego urządzenia ale w sumie podłączasz całość pod jedno gniazdo lub wtyk. I tak gniazdo SATA II ma 1)masa, 2)TXP,3)TXN,4)masa,5RXN,6)RXP,7masa. jak widzisz jedno gniazdo składa się z dwóch gniazd wtyków inaczej pin. A że obecnie jeden kabel jedno urządzenie to fakt s tym że jest to taka sama zasada działania jak połączenia w IDE tylko tam jest to jedna taśma zresztą wcześniej tłumaczyłem co i jak. Po prostu jedno urządzenie jeden kabel podłączany do podwójnego gniazda.

  • 0

#12 szybki10

szybki10

    Początkujący

  • 114 postów

Napisano 27 02 2011 - 23:26

No to wytłumacz mi Brutus jak na jednym kablu do jednego gniazdka SATA podłączyć dwa dyski.Wytłumacz mi jak małemu dziecku,bo z tego co piszesz to nawet profesor Oxfordu nie wyciągnie sensu.

  • 0

#13 Burnago

Burnago

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 28 02 2011 - 01:04

Wiesz, komputer mi jest bardzo potrzebny i boje się cokolwiek jeszcze dłubać koło tego. Na razie poczekam na odpowiedź z serwisu technicznego sklepu internetowego gdzie kupiłem dysk i wtedy będę wiedział czy jest uszkodzony czy nie ale osobiście podejrzewam, że jednak jest zepsuty. Powiadomie Was o tym.
  • 0

#14 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 28 02 2011 - 04:06

No to wytłumacz mi Brutus jak na jednym kablu do jednego gniazdka SATA podłączyć dwa dyski.Wytłumacz mi jak małemu dziecku,bo z tego co piszesz to nawet profesor Oxfordu nie wyciągnie sensu.

Masz rację i o to mi chodzi że obecnie masz jeden kabel jedno urządzenie ale same gniazdo w płycie głównej jest gniazdem podwójnym, masz chyba w domu w ścianie takie zainstalowane że masz dwa miejsca w jednym gnieździe ale zasilanie jest z jednego i tego samego przewodu i to samo jest w gnieździe SATA II i IDE bo IDE to taśma która ma z jednego końca dwa wtyki a z drugiego jeden. Tam transfer jest równoległy czyli na każdy bit jedno wejście a w SATA II masz szeregowy jedno wejście dla wszystkich bitów po kolei.
Mi chodzi że masz jedno podwójne gniazdo do którego możesz podłączyć dwa kable/wtyki ale linia jest ta sama czyli go jednego gniazda możesz podłączyć dwa urządzenia. Nie rozumiesz to że jest jeden kabel od każdego urządzenia to i tak zasada jest ta sama jak przy podłączeniu taśmą.
Już wcześniej tłumaczyłem to że każdy dysk ma z osobna kabelek to i tak podłączasz pod jedną szynę adresową. O to mi chodzi anie jak piszesz że pod jedno gniazdo jedno urządzenie to nie prawda bo dwa urządzenia z tym że każde ma osobny swój kabel z wtykiem bo te gniazdo podwójne liczy się faktycznie jako jedno inaczej gniazdo pod IDE liczy się podwójnie i to samo gniazdo pod SATA liczy się podwójnie i są one na stałe wykonywane parami jako jedna całość o to mi chodzi. A nie że jednym kablem spinamy dwa urządzenia choć jak bym się uparł to to bym ci udowodnił jeśli gniazdo na płycie głównej liczył bym jako przedłużenie kabla czyli przewodu łączącego :)
Dobra koniec dyskusji bo nie ogarniesz o co mi chodzi, musiał bym ci to rysować a mi się nie chce ale poszukaj układu scalonego transmisja szeregowa i masz 16 nóżek to szyna adresowa i 1 nóżka wyjście i 1 nóżka wejście, masa i jeszcze parę nóżek do innych informacji. Powiedz mi ile urządzeń możesz podłączyć pod taki układ bo ja twierdzę że 16 pod szynę adresową a ile będzie dołączonych przewodów pod nóżkę wejścia 16 a pod jedną nóżkę wyjścia 16 i oto mi chodzi. Kumasz czy muszę ci aż rysować. I powiedz że to nie możliwe aby pod jedną nóżkę można podpiąć 16 kabelków jak to udowodnisz to masz ty nobla bo ja ci udowodnię. :) Jak załapałeś o co mi chodzi to przyznasz mi rację.
Uprzedzam to jest podchwytliwe i ma haka.;) ciekawe czy dasz się wrobić.
  • 0

#15 szybki10

szybki10

    Początkujący

  • 114 postów

Napisano 28 02 2011 - 08:09

Dane z Wikipedii ja też czytałem.Odpowiedz na proste pytanie: jedno gniazdo,jedna taśma dwa dyski.To wszystko
  • 0

#16 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 28 02 2011 - 16:56

Jedno gniazdo w nim dwa miejsca na dwa wtyki czyli kable i masz dwa urządzenia podłączone pod jedno gniazdo, to w SATA II a w IDE jedna taśma jedno gniazdo trzy wtyki taśma działa jak rozgałęziacz dzięki czemu można podłączyć pod jedną taśmę dwa urządzenia. Taśmę traktuj jak kabel czyli wiązkę przewodów w tej samej izolacji. ;)
Jaśniej już nie można chyba że rysunkiem ale mi się rysować nie chce.
Po prostu gniazdo pod SATA II jest takim samym gniazdem jak pod IDE i nie z wyglądu ale konstrukcji i działaniu. Jak nie rozumiesz tego to przykro mi. Może znajdę czas i narysuję ci o co mi chodzi.
Masz układ scalony ma on np. 32 nóżki.
1) to zasilanie +5V
2) to Strobowanie
3) do 11 to szyna przesyłu bity informacji
12 to status 0 to wejście 1 to wyjście
13 do 28 to 16 adresów tag zwana szyna adresowa.
29 to sygnał zajętości urządzenia
30 to sygnał gotowości urządzenia do przesyłu danych
31 to +12V
32 to masa
Jest pytanie ile urządzeń można podpiąć pod dany układ?.
Odp. 16 urządzeń bo szyna danych jest szyna wspólną dla wszystkich 16 urządzeń jedynie szyna adresowa ma połączenie tylko z każdym z osobna urządzeniem.
To tak w uproszczeniu że możesz mieć 16 gniazd ale i tak obsługują jedną wspólną szynę danych.
Gniazdo SATA II punkt 1/4/7 maja wspólną masę Patrz na odwrocie płyty drukowanej (głównej), punkt 2/6 mają wspólna linię przesyłu z tym że punkt 2 TXP jest Master a 6 RXP jest Slave to samo punkt 3/5 mają wspólną linię z tym że 3 TXN jest Master a 5 RXN Slave. I tyle w temacie.

Użytkownik brutus3 edytował ten post 28 02 2011 - 17:20

  • 0

#17 Burnago

Burnago

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 28 02 2011 - 20:56

Widzę otworzyła nam się katedra informatyki w temacie.

Odpisano mi z serwisu żeby zgłosić wadliwy dysk na ich stronie w odpowiednim dziale i czekać na akceptację i dalsze instrukcje.

Czy da się jakoś sprawdzić ten dysk teraz jakimś programem czy jest on rzeczywiście uwalony?
Spadek wydajności komputera jest jednak odczuwalny i warto o tym wspomnieć.
  • 0

#18 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 01 03 2011 - 01:03

progr1 , progr2 , progr3 , progr4 , progr5
masz tu 5 programów do zbadania swego komputera.
  • 0

#19 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 01 03 2011 - 01:37

proponuje sprawdzic programem MHDD


natomiast co do dyskusji co sie tu rozwinela (mozna powiedziec, ze po czesci i na temat), kontrolerey transmisji szeregowej sa roznie skonstruowane(!), ale w kazdym z nich jakis standard musi byc zachowany, a mowimy tutaj o Serial ATA, co mnie bedzie obchodzicy czy gniazdo jest podowjne, potrojne (a szczerze watpie ze tak jest) czy pojedyncze, jak dla mnie wazne jest, ze zapewnia standardowy transfer i obsluguje standardowe dyski
wracajac do slynnych slave i master w BIOSach od plyt glownych, to jest jasne i mowi o tym specyfikacja kontrolera Intela, ze jest to tzw. "Legacy Mode", czyli tryb zgodnosci, zeby starsze systemy mogly obslugiwac ten kontroler i dyski

podsumowujac, do portu SATA wpinamy jedno urzadzenie, koniec kropka
  • 0

#20 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 01 03 2011 - 16:04

Nie prawda do portu SATA II podpinamy 16 urządzeń a do gniazda SATA II podpinamy dwa kable a każdy kabel do jednego urządzenia patrz foto że gniazdo składa się z dwóch wejść pod dwa kable:

[attachment=2957:Gniazdo SATA II.jpg]

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: dysk problem podłączenie podłączenie dysku wykrywanie dysku niewidoczny dysk nie wykrywa dysku nie widzi dysku



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych