Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak uzupełnić atrament w pojemnikach do drukarek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 06 05 2009 - 17:46

Każdy kto używa drukarki po pewnym czasie zastanawia się nad możliwością obniżenia kosztów eksploatacji drukarki czy urządzenia wielofunkcyjnego.
Jednym z sposobów jest uzupełnianie atramentu w pojemnikach urządzenia/drukarki. Ceny takich atramentów są różne i są nie wielkie różnice w cenie za pakiet 3*20ml atramentu kolorowego i 2*20ml za atrament czarny.
Z reguły do każdego pakietu dołączane są rękawiczki foliowe, trzy igły 1mm, instrukcja napełniania pojemników atramentem a sam atrament jest w strzykawkach z tworzywa sztucznego o pojemności 20ml.
Niestety ale instrukcje te nie są zbyt dobrze napisane i mogą występować pewne problemy z zrozumieniem. Przykład nie każdy wie że :
Turkus - to Niebieski z odcieniem zieleni czyli nie jest to czysty niebieski kolor (C-Cyan).
Purpurowy - to silna Czerwień z od cienią koloru wiśni (M-Magenta).
Żółty - to silna Żółć z odcieniem brązu (Y-Yellow).
Nawet po mimo że są zaznaczenia gdzie jaki kolor w jakim pojemniku się znajduje lecz nie zawsze te informacje są dokładne.
Sam napełniając pojemnik (foto niżej ) na skutek błędu w instrukcji napełniając jedną z komór pojemnika trój kolorowego innym kolorem niż tym co faktycznie tam był. I tak zamiast do komory z atramentem żółtym (Y-Yellow), dolałem/uzupełniłem atramentem o kolorze niebieskim z tego wyszło że drukowałem zamiast na żółto to na zielono.
Dlatego wiedząc jak jest z instrukcjami nie podaję gdzie w jakiej komorze znajduje się jaki kolor, dotyczy to pojemników trójkolorowych i czterokolorowych.
Co innego jak są pojemniki czarne osobno wtedy nie ma problemu z napełnianiem. Pojemniki na atrament czarny mają w miejscach małych otworów odpowietrzających punkt A (patrz foto niżej), otwory o większej średnicy i wystarczy nieznacznie odlepić nalepkę jaka jest przyklejona na pojemniku i już mamy dostęp do otworu odpowietrzającego. Poprzez ten otwór wkładając/wsuwając igłę z strzykawką napełnioną czarnym atramentem do długości 1/3 długości igły i wciskając tłok w strzykawce napełniamy atramentem do momentu aż atrament zacznie się pokazywać w otworze odpowietrzającym. Wtedy przestajemy wtłaczać atrament do pojemnika a robimy odwrotnie zasysamy z pojemnika nadmiar atramentu od 1ml do 2ml tak aby w czasie pracy pojemnika-głowicy nie następowało wylanie się atramentu i nie brudziło nam wydruk. Po uzupełnieniu pojemnika atramentem, należy delikatnie przetrzeć pojemnik od strony dysz papierem takim na jakim robimy wydruki. A wiec delikatnie dotykamy pojemnikiem do leżącego na płaskiej powierzchni papieru i delikatnie pocieramy pozbywając się wyciekającego z dysz atramentu tak aby powierzchnia była sucha bez drobin atramentu.
Uwaga! - w czasie czynności wykonywanych przy uzupełnianiu pojemników z atramentem nie dotykamy ścianki na której są umieszczone ścieżki z foli miedzianej, są to styki elektryczne łączące drukarkę z głowicą/dyszami w pojemniku. Jeśli zauważymy że są przybrudzone atramentem to przy pomocy papieru z ręczników papierowych lub do WC delikatnie starając się nie dotknąć gołą ręką, osuszamy styki z brudu.

Trochę inaczej ma się uzupełnianie atramentu w pojemnikach wielokolorowych, pierwsze nie wiemy jaki kolor jest w danej komorze po drugie ile jest jeszcze poszczególnego atramentu. Dlatego przed napełnieniem komór/y należy do tego odpowiedni się przygotować. A więc przygotować odpowiedniej grubości drut, lub igłę może być taka jak jest dostarczana w komplecie z atramentem i wykonać dodatkowe otwory którymi będziemy uzupełniali atrament w komorze.
Punkt C (patrz foto niżej) pokazuje miejsca w których tak w przybliżeniu należy wykonać dodatkowe otwory. Dlaczego wykonujemy te dodatkowe otwory, dlatego że w czasie napełniania komory atramentem nadmiar powietrza uchodzi otworami odpowietrzającymi i dzięki temu nie powstaje ciśnienie wypychające atrament dołem poprzez dysze drukujące. Oczywiście zawsze trochę atramentu poprzez dyszę się wydostanie w zależności jak szybko będziemy uzupełniali atrament a powietrze w całości nie zdąży ujść otworem odpowietrzającym. Dlatego wszelki prace robimy dbając o czystość i nie spieszymy się wolno ale dokładnie.
Otwory wykonujemy w następujący sposób jeśli mamy w domu imadło lub prosimy kogoś o pomoc by przytrzymać pojemnik w trakcie robienia otworów do uzupełniania atramentu. Jak mamy już pojemnik przymocowany to podgrzewamy końcówkę igły, drutu możemy końcówkę podgrzać zapalniczką i przykładamy do pojemnika w miejscu wskazanym punkt C. Wykonujemy taką ilość otworów jaką ilość ma pojemnik kolorów. Otwory nie wiercimy a wytapiamy na gorąco, ponieważ w czasie wiercenia na samym jego końcu, do komory z atramentem dostaną się drobiny wiór które skutecznie nam uszkodzą dysze w głowicy.
Po wykonaniu otworów i wyrównaniu nierówności na ich brzegach przy pomocy nożyka. Możemy przystąpić do badania ile jest w danej komorze atramentu oraz jaki znajduje się kolor. Do tego świetnie nadaje się wykałaczka ale ta z rodzaju okrągłych, są one jeszcze za grube ale przy pomocy nożyka czy papieru ściernego możemy zrobić wykałaczki jeszcze cieńsze. A możemy też wykorzystać igły dołączone do kompletu z atramentami ale trudno będzie nam określić ilość atramentu, jedynie co to możemy określić jaki kolor jest na końcówce igły.
Sondę bo tak nazwiemy to czym badamy kolor i ilość atramentu wkładamy do momentu jak poczujemy lekki opór. Dalej nie próbujemy wkładać bo uszkodzimy głowicę drukującą. Należy pamiętać że pojemniki na atrament czarny tego typu co foto niżej mają pojemność od 10ml do 20ml (faktycznie to od 15ml do 25ml).
jeśli chodzi o pojemniki wielokolorowe tego samego typu co niżej (patrz foto niżej), to komory na każdy kolor mają max po 8ml. Z tym że my nie napełniamy atramentem pustych pojemników tylko uzupełniamy atrament o ilość zużytą przy drukowaniu.
Uwaga! - nigdy nie dopuszczamy do całkowitego zużycia atramentu z pojemnika. Ponieważ dusze ostatnimi resztkami atramentu zostają zatkane już na stałe, a zatkanie następuje pod wpływem temperatury jakiej podany jest atrament w dyszy.
Regułą jest że przy komunikacie o stanie atramentu w pojemnikach że ilość atramentu jest niska i pokazane jest graficznie że już zużyliśmy 2/3 ilości atramentu należy niezwłocznie uzupełnić atrament. Wiadomo że jedynie do drukarki Epson można kupić przyrząd do resetowania o ilości zużytego atramentu w pozostałych drukarkach należy po włączeniu drukarki, odczekać aż pojawi się komunikat na wyświetlaczu LC drukarki o niskim stanie atramentu. Wtedy należy nacisnąć zwykle czerwony klawisz do kasowania wprowadzonej ostatniej operacji (czerwony klawisz z krzyżykiem). To wyłączy komunikat jaki pokazuje się potem na ekranie monitora o stanie atramentu w pojemniku i że należy go wymienić. Klawisz kasowania naciskamy raz i jak pokaże się informacja ponownie to nacisnąć drugi raz tak jest jak brak jest atramentu czarnego i jakiegoś koloru w drugim pojemniku.
Nie podaję ile należy dolać atramentu do każdej z komór to należy dość samemu i uwaga po napełnieniu pojemnika atramentem już nie będzie komunikatu że pojemnik jest pełny po mimo że uzupełnimy go po sam brzeg atramentem tu już wszystko zależy od waszej czujności. Czyli po pewnym czasie musicie bacznie zwracać uwagę na wydruki z drukarki i przyglądać się drukowanym znakom. Oczywiście kto drukuje często i dużo musi cżesciej sprawdzać wydruki a kto sporadycznie to wystarczy że raz na tydzień miesiac sprawdzi jak drukuje drukarka. Po napełnieniu pojemnika naklejamy nalepkę jaka była naklejiona na pojemniku i zakąłdamy/instalujemy pojemnik w drukarce/urządzeniu.

Dołączona grafika
Wyjaśnienie oznaczeń punkt A otwory odpowietrzajace, punkt B ścieszki/rowki umożliwiajace dopływ powietrza do i z komory z atramentem, punkt C przybliżone miejsca w których można wykonać dodatkowe otwory do uzupełniania pojemnika/komór atramentem.
Naklejajac nalepkę na pojemnik staramy się aby nalepka nie zasłaniała tych wzdłużnych gróbszych rowków, ponieważ nimi dostaje się i wydostaje się powietrze do pojemnika/komory z atramentem. Zasłaniając te oteory tak skutecznie że powietrze z komory/pojemnika nie będzie mmiało żadnego ruchu do i z komory/pojemnika uniemożliwy orawidłowe działanie głowicy i co zatym idzie dysz nie otrzymają odpowiedniej ilości atramentu do drukowania (inaczej do wystrzelkenia/naniesienia kropli atramentu na papier) i spowoduje to że temperatura dyszy spowoduje trwałe zatkanie się dyszy czyli trwałe uszkodzenie głowicy. Wtedy taki pojemnik nadaje się tylko do wyżucenia.

Mam nadzieję że w jakiś przystępny sposób ogólnie nakręśliłem w jaki sposób należy uzupełniać atrament w pojemnikach a zwłąszcza w tych posiadających więcej niż jeden kolor atramentu.
Wrocław 06-05-2009r. brutus3 (JPP)

  • 1

#2 eunstachy

eunstachy

    Zaawansowany użytkownik

  • 512 postów

Napisano 06 05 2009 - 20:00

Bardzo ładnie Brutusie :D

  • 0

#3 dirc27

dirc27

    Początkujący

  • 44 postów

Napisano 16 10 2012 - 12:46

Bardzo przydatne informacje. Trzeba się jednak zastanowić czy napełnianie jest opłacalne czy np nie lepiej kupić zamiennik. Renomowane marki dają na takie zamienniki gwarancje nawet na 3 lata.
  • 0

#4 MamyBeke

MamyBeke

    Początkujący

  • 10 postów

Napisano 21 03 2013 - 12:10

Bardzo dobry poradnik, akurat dziś zabieram się do uzupełnienia atramentu :)
  • 0

#5 grobelski

grobelski

    Początkujący

  • 27 postów

Napisano 22 04 2015 - 10:05

dokładnie o tym samym pomyślałam, myślę że uzupełnianie tuszy jest naprawdę problematyczne a można z powodzeniem kupić dobre zamienniki o to w dobrej cenie z gwarancja, ja np. od dłuższego czasu kupuję zamienniki activ jeta i przy zakupie zawsze dostaję 5 lat gwarancji na zamienniki.


  • 0

#6 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 22 04 2015 - 15:42

tak, tak kolejny wartościowy post active jeta..


  • 1

#7 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 22 04 2015 - 15:42

tak, tak kolejny wartościowy post active jeta..


  • 0

#8 panterada

panterada

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 05 02 2016 - 00:12

Ja kupuje zamiennik bo samo napełnienie o wiele drożej mi wychodzi.



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych