Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak sprawdzić czy konkurencja Ci szkodzi i czy posiadasz niechciane linki na stronie WWW


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 makensis

makensis

  Naczelny

 • 5 035 postów

Napisano 15 06 2013 - 16:13

Istnieje co najmniej kilka sposobów na sprawdzenie czy nasza strona nie padła ofiarą działań SPAM-erskich, sprzecznych z wskazówkami Google dotyczącymi jakości witryny. Mowa tu o systemach wymiany linków(SWL-ach), które mogą służyć do pozycjonowania stron internetowych własnych jak i.. konkurencji(tzw. depozycjonowanie - usunięcie nas z rankingu). Skupię się tutaj na linkach, które prowadzą do konkretnych stron w naszym serwisie, na których to z kolei znajdziemy odnośniki do stron pozycjonowanych czy tzw. farm. Tworzenie piramidy linków odbywa się naszym kosztem, jeżeli odnośniki ze śmieciowych witryn kierują do nas możemy być również potraktowani jako śmieciowy content. Sytuacja się komplikuje, gdy odnośnik znajduje się na stronie z długą historią i pewnym "trust rank" - stopniem zaufania ze strony Google. Firmy pozycjonerskie wykorzystują ten fakt tworząc sobie TANIO zaplecza. Nowe update algorytmu Google zwraca uwagę czy na fakt czy strona nie znajduje się w SWL i karze ją za nieetyczne zachowania.. niestety jak wspomniałem za linki do naszej witryny może być odpowiedzialna firma pozycjonująca, która wykorzystuje nasz serwis do własnych działań. W artykule przedstawię darmowy sposób na sprawdzenia czynie padliśmy ofiarą działań takich firm. Problem dotyczy głównie forów, które posiadają możliwość dodawania odnośników w profilach, sygnaturce itp.

 

Narzędzia dla Webmasterów Google

Jeśli posiadasz już konto w Google i zweryfikowaną stronę WWW to przejdź Narzędziach Google w menu do pozycji: Ruch -> Linki do twojej witryny. Za przykład posłuży nam niedawno zauważony profil użytkownika o ciekawym loginie noclegiwlebie, do którego wskazuje prawie 2000 odnośników z 50 witryn - podane dane są orientacyjne i tych witryn może być więcej!

 

pre_1371303908__narzedzia_google_odnosni

 

Klikamy na stronę będącą potencjalnie ofiarą działań spamerskich i sprawdzamy skąd pochodzą odnośniki:

 

pre_1371304128__linki_przychodzace_jak_s

 

Po kliknięciu na pierwszy link widać, że w stopce znajdują się nietematyczne linki. Po jej odświeżeniu linki się zmieniając co wyraźnie świadczy o instalacji systemu wymiany linków na stronie. W Google cache możemy znaleźć nasz odnośnik o ile Google nie zdążył odświeżyć zawartości:

 

pre_1371304696__strona_spam_system_wymia

 

Teraz przejdźmy do profilu użytkownika, aby sprawdzić co się znajduje na wskazanej stronie:

 

pre_1371305839__profil_uzytkownika_z_lin

 

 

Jak widać pod tym profilem kryje się firma AlteMedia.pl oraz odnośnik do serwisu e-commerce noclegiwlebie.pl. Serwis Tweaks.pl wymagał weryfikacji e-mail w celu potwierdzenia danych, dlatego mamy pewność, że ten profil nie powstał pod fałszywym adresem e-mail.

Dalej sprawdzamy czy firma jednorazowo skorzystała z naszej witryny jako darmowego zaplecza czy może nagminnie nadużywała możliwości skryptu tworząc kolejne konta:

 

pre_1371305068__altemedia_zakladanie_mas

 

Podane wyżej konta również zostały podlinkowane w SWL i mogą nam zaszkodzić. W tym wypadku pozostaje usunąć szkodliwe profile oraz dodać adres @altemedia.pl do czarnej listy. Inna firma pozycjonerska dodała takich profili ponad 60 w ciągu jednego tylko dnia!

 

Małe śledztwo zostało zakończone sukcesem. W tym momencie należy podjąć stosowne kroki, aby nasza witryna nie ucierpiała na szkodliwych linkach. Działania:

 1. Usuwamy profile użytkowników lub treści, gdzie znajdują się potencjalnie szkodliwe linki

 2. Wskazujemy niechciane linki do naszej witryny w Google z prośbą o wyksięgowanie odnośników z witryn spamerskich

 3. Blokujemy adres e-mail oraz IP, z którego doszło do nadużycia

 4. Kontaktujemy się z daną firmą pozycjonerską z prośbą o zaprzestanie stosowanie takich praktyk na wskazanych witrynach WWW.

Gdy strona została już ukarana za posiadanie takich linków niestety nie dysponuję jeszcze gotowym rozwiązaniem na taką sytuację :(

Powyższy artykuł nie wyczerpuje tematu szkodliwych linków - są jeszcze narzędzia jak linkdetox i różne optymalizatory , jednak chciałem się tu skupić na działaniach innych osób wobec naszej witryny, a nie własnych metod pozycjonowania.

 

Powodzenia!



 • 0

#2 makensis

makensis

  Naczelny

 • 5 035 postów

Napisano 09 08 2013 - 15:17

W narzędziach Google dla Webmasterów będzie teraz można sprawdzić czy na naszą stronę nie została nałożona ręcznie kara.

W tym celu klikamy w panelu domeny na: "Ruch związany z wyszukiwaniem", a następnie "Działania ręczne". Jeśli wszystko jest w porządku pojawi nam się komunikat:

 

pre_1376054090__dzialania_reczne_filtr_g

 

Jeśli jednak witryna posiada filtr ręczny zobaczymy:

 

pre_1376054218__filtr_reczny_google.png



 • 0

#3 bedi12

bedi12

  Obserwator

 • 8 postów

Napisano 02 09 2013 - 14:00

Patrząc na Twój mały raport i poradnik zdałam sobie sprawę, że znam tę firmę i do tej pory chwaliła się ona logo Rzetelna firma bla bla. Muszę sprawdzić swoją stronę w ten sposób.


 • 0

#4 makensis

makensis

  Naczelny

 • 5 035 postów

Napisano 02 09 2013 - 21:27

Taa i jeszcze pozycjonowanie zgodnie z wytycznymi Google. To chyba najbardziej rozbrajająca oferta. Jest jeszcze jedna firma pozycjonująca, o której bym chętnie napisał ale oni wytyczają średnio 2 procesy sądowe dziennie więc się wstrzymam przez przyzwoitość ;)



 • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: niechciane linki seo Google Webmaster Tools



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych