Skocz do zawartości


Zdjęcie

[FAQ] Wszystko o zasilaczach , jaki wybrać itp.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 jackass

jackass

    Staruszek Jack

  • 8 823 postów

Napisano 28 09 2009 - 12:12

Co to jest zasilacz komputerowy?

Zasilacz komputerowy stanowi tak naprawdę serce komputera - dostarcza prąd elektryczny do wszystkich podzespołów komputera, takich jak procesor, płyta główna, pamięć, karta graficzna jak również do dysków twardych, czy napędów. Zasilacz przekształca podawany przez sieć energetyczną prąd przemienny na prąd stały.

Wielu użytkowników nie traktuje jednak sprawy doboru odpowiedniego zasilacza zbyte poważnie. Zapewne dzieje się tak, ponieważ zakup lepszego zasilacza nie powoduje zwiększenia wydajności ani nie wzbogaca (zazwyczaj) komputera o jakiekolwiek dodatkowe właściwości*. Prawda jednak jest taka, że zasilacz jest niezwykle istotną częścią komputera jako że każda inna część jest utrzymywana właśnie przez niego przy "życiu". Dodatkowo zasilacze z wyższej półki zapewniają komponentom długie i bezawaryjne działanie. Z drugiej strony większość awarii i problemów z użytkowaniem sprzętu wynika z używania przeciążonych lub niskiej jakości zasilaczy. Dla przykładu używanie niewłaściwych zasilaczy jest sprawcą większości przypadkowych resetów, zawieszeń lub błędów przy wyświetlaniu obrazu. Niemarkowe zasilacze szybko ulegają też awariom/spaleniu , często towarzyszy temu spalenie płyty głównej lub innego podzespołu.



Moc zasilacza a zużycie pradu:

Załóżmy, że mamy dwa zasilacze o takich samych parametrach i różniących się tylko mocą. Pierwszy z nich posiada moc 400W, a drugi moc 600W. Jeżeli podłączymy każdy z nich do takiego samego komputera (obciążęnia) to obydwa zasilacze będą pobierały identyczną ilość prądu z gniazdka elektrycznego. Mitem jest więc twierdzenie, że im większą moc zasilacza tym więcej prądu pobiera z sieci. Jest tak dlatego, że "moc" zasilacza oznacza jakie maksymalne obciążenie może wytrzymać, a nie ile mocy cały czas dostarcza.


Sprawność zasilacza

Sprawność to również bardzo ważna sprawa, która w przeciwieństwie do PFC bezpośrednio przekłada się na rachunki jakimi obarcza nas dostawca energii elektrycznej. Dlaczego tak się dzieje ? Otóż sprawa jest bardzo prosta - sprawność zasilacza (wyrażana najczęściej w procentach) określa nam jak dużo energii pobranej z gniazdka przekształcane jest w energię, którą następnie pobiera nasz komputer, a ile w energię cieplną (która nomen omen potrzebna jest nam np. w lecie jak dziura w płocie).

Przykład: Załóżmy, że mamy komputer, który pobiera 300W mocy. Zasilacz o sprawności 85% pobierze z sieci 353 waty, natomiast zasilacz starszego typu o sprawności rzędu 70% pobierze 428W. Różnica to około 75W. Łatwo zauważyć, że te 75W po 13 godzinach i 20 minutach da dodatkową 1kWh na rachunku. Jeżeli komputer pracuje codziennie przez ten czas, to po miesiącu daje to około 30kWh więcej. Warto zauważyć, że te 30kWh "poszło w powietrze" - dogrzało miejsce w którym pracuje komputer.

Dodatkowo wartymi uwagi zaletami posiadania zasilacza o wysokiej sprawności jest to, że mniej wydzielanego ciepła pozwala na niższe obroty wentylatora. To z kolei zapewnia cichszą pracę zasilacza, oraz mniej wydzielanego ciepła. Dodatkowo niższa temperatura wewnątrz zasilacza, to również dłuższa i bezawaryjna praca zasilacza.




Przy wyborze zasilacza nie sugerujemy się jego mocą! , bo cóż to za porównanie Tracera 500W do BeQuiet 500W. Obecnie porządny markowy zasilacz 500-550W wystarczy do każdej konfiguracji z pojedyńczą jedno rdzeniową kartą graficzną nawet super wydajną typu GTX580.

Polecam skupiać się na porównaniu linii +12V , ponieważ niektóre zasilacze 400W mają mocniejszą linię 12V niż zasilacze 500W ; oraz czy jest to markowy zasilacz.


( 80+ ) - norma ta wyznacza efektywności energetyczne zasilacza , istnieje norma 80+ , 80+ Brozne, 80+ Silver, 80+ Gold , 80+ Platinium - dwie ostatnie spełniają tylko zasilacze najwyższej klasy.



Oto czarna lista
marek zasilaczy których się nie kupuje , ponieważ są to zasilacz no-name które są beznadziejnej jakości , nie trzymają napięć itp i mogą doprowadzić nawet do spalenie komputera.

Akyga, Aspire, Codegen, ColorSit, COMPAQ, Computer, Carbon , Fever , HANTOL , Impet, I-box, Linkword, L&C , Logic, LOGISYS, LC Power , Megabajt, Mercury, Metropilis, Mustang, Modecom Feel , NOX , NeoTec , Platin Power, Powercomp, Procomp, Powerfox , TakeMe , Q-tec, RAIDMAX, Rubikon, Ropla, SilenX, Spire , Tracer, Tronje, Xilence, XION , XPOWER

jak widac pełno jest tego szrotu na rynku , wszystko to chiński badziew który powinien być niedopuszczony do sprzedaży.



Porządne zasilacze:
Antec , Amacrox , BeQuiet , Chieftec , Corsair , CoolerMaster , Enermax , Fortron , OCZ , Seasonic , SilverStone , Silver Power (Seasonic) , Pentagram , Tagan , Thermaltake , Topower , XFX , SuperFlower , NZXT , LEPA , Cougar , HuntKey






Część poradnika oparta jest o treść poradnika ze strony zenfist.pl



Użytkownik jackass edytował ten post 03 05 2015 - 18:02

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych