Skocz do zawartości


Zdjęcie

BSOD - przyczyna w soft- czy hardware?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 jarmunt

jarmunt

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 08 02 2010 - 16:00

Witam wszystkich,

Na poczatku grudnia zakupilem komputer z konfiguracja:
Procesor:
AMD Athlon II X4 620 /2.6GHz, 2MB, 95W, BOX, AM3/

Płyta główna:
AsRock M3A785GXH/128M /AMD 785G, DDR3-1600/

Pamięć RAM:
G.Skill 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 NQ

Dysk twardy:
Samsung 1 TB 7200rpm 32MB cache SATA-II F3 (HD103SJ)


Nagrywarka DVD:
LG GH22LS50 SATA SecurDisc LightScribe (black)

Zasilacz:
Fortron FSP400-60GHN 400W

Obudowa:
Cooler Master Elite 333 (Black)

Z MSDNAA dostalem Windowsa 7 Professional 64 bit.

Wlasciwie to juz pare dni od instalacj zaczely nawiedzac mnie BSODy.Prawie zawsze ok 1 min po uruchomieniu komputera, wystepowaly w ciagach tzn. np kilka bledow pod rzad i nagle spokoj na jakis czas [zwykle kilka dni]. Szukalem zrodla problemu, ale bez skutku. Jakies 3 tygodnie temu odkrylem, ze jak wylacze avasta to blad nie wystepuje, wiec zmienilem go na avire. Pare dni temu blad powrocil i skojarzylem go z nowa aktualizacja windows defendera, tzn. BSOD wyskakiwal po uruchomieniu komputera jak w windows update byla dostepna nowa aktualizacja [aktualizacje instaluje recznie], po zainstalowaniu nowo dostepnej aktualizacji blad przestawal wyskakiwac, myslalem ze sprawa zostala ostecznie rozwiazana:) Niestety w ubiegly piatek BSOD powrocil chociaz nie bylo dostepnej zadnej nowej aktualizacji [zainstalowalem nowa aktualizacje defendera wraz z nowa aktualizacja IE dzien wczesniej]. Wylaczylem wiec w uslugach windows defendera i BSOD przestal sie pojawiac, niestety nastepnego dnia rano [sobota] powrocil z nasileniem dotad niespotykanym. Mam na kompie 2 uzytkownikow [administratora i zwyklego] i moze sie to wydawac dziwne, ale do tej pory BSOD jak wyskakiwal na jednym uzytkowniku, to zwykle mozna bylo spkojnie pracowac na drugim...W sobote BSOD wyskakiwal po uruchomieniu kazdego uzytkownika w trybie normalnym, w trybire awaryjnym bylo ok, chociaz raz wyskoczyl mi po bledzie firefoxa [ktore zreszta tez w sobote wyskakiwaly dosc czesto].
Sprawdzilem pamiec memtestem w trybie awaryjnym [ w normalnym trybie w tym czasie BSOD wyskakiwal pare minut po uruchomieniu kompa] , bylo tyle bledow, ze musialem polozyc ksiazke na klawiszu enter...Dotrwalem do 0,3% skanu i mialem w tym czasie ok 25 tys bledow... Oczywiście taki wynik nawet mi [informatyka to zdecydowanie nie moja dziedzina] nasunął na mysl uszkodzenie fizyczne pamieci RAM, no ale….
Tak się sklada ze w sobote wieczorem chciałem zrobic zdjecie BSODowi, uruchomiłem wiec kompa w normalnym trybie i nic…BSOD sie nie pjawil.W koncu postanowiłem jeszcze raz zrobic skan memtestem, tym razem było 100% i 0 bledow…???!
W niedziele od rana powtorka z rozrywki, BSOD w normalnym trybie, w awaryjnym ok…wczoraj [poniedziałek] podobnie, jednak wieczorem zaczal działać normalnie. Zrobilem skan memtestem przy uruchamianiu kompa z plyty DVD i nic nie wykryl…
Co do samych bledow, to generalnie zawsze byly to bledy kernel 41(63), na niebieskim ekranie u gory zwykle bylo napisane "memory management lub memory dumpdump" [lub cos bardzo podobego], chociaz nie zawsze [np w sobote bylo cos z ap... - niestety nie zdazylem zapamietac;/].

Oto przykladowy blad z dziennika:
- <Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
- <System>
<Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}" />
<EventID>41</EventID>
<Version>2</Version>
<Level>1</Level>
<Task>63</Task>
<Opcode>0</Opcode>
<Keywords>0x8000000000000002</Keywords>
<TimeCreated SystemTime="2010-02-06T12:10:20.937500000Z" />
<EventRecordID>44189</EventRecordID>
<Correlation />
<Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />
<Channel>System</Channel>
<Computer>STARY</Computer>
<Security UserID="S-1-5-18" />
</System>
- <EventData>
<Data Name="BugcheckCode">26</Data>
<Data Name="BugcheckParameter1">0x41790</Data>
<Data Name="BugcheckParameter2">0xfffffa800044e5c0</Data>
<Data Name="BugcheckParameter3">0xffff</Data>
<Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>
<Data Name="SleepInProgress">false</Data>
<Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>
</EventData>
</Event>
Oto screen:
Dołączona grafika

Zastanawiam się co powinienem zrobic. Macie jakies pomysły?

Prosze o pomoc.
Pozdrawiam

  • 0

#2 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 08 02 2010 - 16:26

masz problemy z pamiecia prawdopodobnie

sproboj pracowac tylko na jednej kosci RAM, a potem jesli beda bledy tylko na drugiej

w innym wypadku mozna podjezewac plyte glowna, ale pamieci bys musial sprawdzic wtedy na innym komputerze..

  • 0

#3 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 08 02 2010 - 16:47

Po pierwsze testów pamięci nie uruchamia się na działającym systemie. Ściągnij sobie program "memtest" wypal cd jako botowalne z tym programem i dopiero w ten sposób testuj pamięć.
Dwa, spakuj rarem katalog minidump (ten podkatalog jest w katalogu windows) i wyślij go na speedyshare a tu daj linka do niego. Na razie tyle.
  • 0

#4 jarmunt

jarmunt

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 08 02 2010 - 17:56

fernandez> Jak juz wspomnialem kompa zakupiłem na początku grudnia 2009 w esc.pl.
Jest to zestaw, którego poszczególne elementy sam wybrałem poprzez odpowiednie narzędzie [formularz] na ich stronie, a oni mi to złożyli w całość. Nie miałem jeszcze czasu zapoznać się z informacjami na ich stronie odnośnie reklamacji, dlatego nie wiem czy z dają gwarancję na zestaw jako całość, czy na każdy element osobno czy w ogóle nie mają już wobec mnie żadnych zobowiązań i od razu będę musiał uderzać bezpośrednio do producenta.
Zastanawiam się dlatego czy warto rozkrecac samemu kompa, nie wiem czy nie dali jakis plomb i czy w takim razie nie strace ewentualnej gwarancji na zestaw jako calosc?


Może ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenie/informacje odnośnie reklamacji sprzętu w esc.pl?

geronimoo> O tym sprawdzaniu pamieci na dzialajacym systemie nie wiedzialem, ale tak jak juz napisalem, wczoraj sprawdzilem RAM bootowalnym DVD i wszystko bylo ok.

Oto link do mojego minidumpa:
http://www.speedyshare.com/files/20824375/Minidump.zip


Pozdrawiam

Użytkownik jarmunt edytował ten post 08 02 2010 - 17:57

  • 0

#5 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 08 02 2010 - 18:15

to jak nie wiesz czy sa plomby to sprawdz :P
  • 0

#6 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 08 02 2010 - 18:44

Błędy najczęściej związane są z ramem, spróbuj zaktualizować bios, wyciągnij je i oglądnij dokładnie czy na końcach nie odchodzi na którejś radiator (czy dokładnie przylegają do kości) ustaw ręcznie w biosie timingi na fabryczne, napięcie możesz lekko podnieść tak do wartości 1.55V.

Użytkownik geronimoo edytował ten post 08 02 2010 - 18:44

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: Memtest86+ testowanie pamięci BSOD blue screen niebieski ekran



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych