Skocz do zawartości


Zdjęcie

ArcaVir 2012 Internet Security


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 -AssassiN-

-AssassiN-

    Profesjonalista

  • 1 322 postów

Napisano 02 03 2012 - 13:38

Dołączona grafika

Gdy podłączymy nasz komputer w świat internetu to musimy zaopatrzyć się w dobry program, który zapobiegnie przedostaniu się wirusów na nasz dysk. Gdy nie zakupimy oprogramowania przeciwdziałającemu wirusom, możemy się spodziewać, że nasz komputer będzie zachowywał się przeróżnie albo wogóle nie będzie działać. W tej recenzji przybliżę polskiej produkcji program firmy ArcaBit czyli ArcaVir 2012 Internet Security.

Platforma testowa i wymagania sprzętowe
Procesor AMD PHENOM II X4 965 Black Editon C3
Płyta główna Gigabyte M68M-S2P
Pamięć Ram 2x2GB Kingston DDR2 800MHz CL 6
Karta Graficzna Gigabyte GTX260 OC
Dysk twardy Seagate 160gb 7200rpm
System operacyjny Windows 7 32bit Enterprise

Specyfikacja produktu:
ArcaBit - ArcaVir antywirus - Dom

1. Wstęp

Premiera ArcaVir 2012 miała miejsce w grudniu 2011r. Wtedy to firma ArcaBit przedstawiła najnowszą kontynuację swoich poprzedników. AV Antywirus to bardzo ubogi brat Internet Security, co za tym idzie słabszy. Plusem jest niska cena, która wacha się w cenie 100zł. Internet Security jest wyposażony w lepsze zabezpieczenia i funkcje. Firma ArcaBit nie jest tak bardzo popularna jak np. Eset, Kaspersky, Norton, AVAST! itp. Ale to nie znaczy, że odstępuje on krokiem od tych gwiazd rynkowych.

2. Zestaw otrzymany przy zakupie


Dołączona grafika

Testowałem dużo produktów firmy Kaspersky Lab i tu zastałem pozytywne wrażenie. A to dlatego, gdyż przy recenzji Kaspersky PURE opisywałem już, że ciągle są one zapakowane w kartonowe pudełko i jest one nie poręczne podczas podróży bez torby. Tu już tak nie jest, oprogramowanie jest w zgrabniejszym opakowaniu. Choć nie jest ono do końca takie cudowne, ponieważ poprostu nie mogę go domknąć bo nie posiada żadnych magnesów lub zatrzasków. Sama ulotka znajdująca się po lewej stronie może wypaść, wtedy zgubimy także sam klucz produktu i jak to mówią "po ptokach". Pomijając temat instrukcji, a raczej jej braki bo nie ma pełnego podręcznika obsługi, a jest tylko skrócony opis etapu instalacji, resztę musimy przeczytać w sieci. Płyta jest całkiem dobrze przymocowana do podstawy wykonanej z całkiem mocnego plastiku i o nią musimy się najmniej martwić bo gdy zgubimy ją to możemy program pobrać bez problemu z samej strony arcabit.pl. To tyle na temat zestawu

3. Instalacja oprogramowania

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Instalacja to bardzo prosty proces, który przechodzi użytkownik, gdyż jest on praktycznie automatyczny. Ale do tego już jestem przyzwyczajony i myślę, że to obowiązek każdego producenta w obecnych czasach. Tu nie mogę zarzucić firmie ArcaBit niedbalstwa o ten proces. Program zajmuje bardzo mało miejsca na płycie instalacyjnej, nie jest ona nawet zapełniona w połowie...

4. Pierwsze wrażenia i interfejs

Dołączona grafika

Nie będę was już zanudzać mało istotnymi szczegółami i rozpocznę proces włączenie i sprawdzenia produktu. Na początek możemy zauważyć, że jest on przybliżony do sportu jakim jest piłka nożna. Jest to celowe, ponieważ ma przypominać nam o tym, że w polsce jest organizowane Euro 2012 i jak widzimy jest ona w kolorach biało - czerwonym, nie muszę chyba mówić dlaczego? Oprogramowanie niestety nie zbyt przyciąga wzrok bo jest ono, że tak powiem "martwe". Plusem tego interfejsu jest całkiem prosta obsługa, gdyż wszystko jest pod ręką ale nie jest fajnie opisane jak to miało miejsce w Kaspersky PURE. Poruszyłem ten temat ponieważ starszy człowiek może nie rozumieć jakiegoś narzędzia np. Audyt systemu, Skaner http itd. Kolejna rzecz, która zapadła w mojej pamięci to brak gadżetu do paska bocznego w Windows 7. Minusem jak dla mnie jest ciągłe wyskakiwanie okienka podczas włączania jakiegoś programu i muszę zaznaczyć opcję "Przepuść", a to jest bardzo denerwujące i do tego przypomina mi Windows Vista bo ona także ciągle prosiła o zezwolenie. Przypadkiem gdy otworzyłem jakąś funkcję by ją poznać napotkałem się na istotną niespodziankę, a jest nią niezbyt dokładne przedstawianie informacji o komputerze. Jak program za 120zł może pokazać, że mój komputer ma tylko 2047mb RAM, skoro posiadam 2 kości po 2gb?!. Inne programy pokazują również 4,00 GB, lecz wiadomo, że wersja 32 bit nie pokazuje pełnej specyfikacji pamięci i zabiera ona swoją działkę i wskazuje u mnie 3,25 GB. No ale 2047, a 3250 to znacząca różnica.


Dołączona grafika
Dołączona grafika
5. Skanowanie systemu

Dołączona grafika

Teraz przejdę do kolejnego ważnego tematu dotyczącego samego znajdowania potencjalnych zagrożeń. Po pierwsze nie znajdziemy tu już możliwości włączenia "skanowania obszarów krytycznych" do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Kaspersky. Funkcja ta przydawała się, gdyż sprawdzała ona najważniejsze pliki systemowe systemu Windows. Ale myślę, że nie jest to aż taki ogromny minus, choć napewno plusem nie jest. Następną rzeczą, którą muszę poruszyć to zaskakująco szybki czas skanowania wybranej partycji lub folderu. Skanuje on w praktycznie okresie kilku minut dysk o pojemności 160gb. ArcaVir 2012 nie skanuje tak dokładnie jak to robi konkurent, czyli Kaspersky Internet Security 2012. Wygląda to tak, jakby programiści ArcaBit wpisali kody na które ma reagować testowany egzemplarz. Zastanawiam się czy jest do dobre czy złe rozwiązanie i nie mogę odkryć właściwej odpowiedzi bo z jednej strony mamy szybko zeskanowany komputer, a z drugiej nie wiemy czy napewno doszczętnie pozbędzie się wirusów z dysku. Ale ten temat poruszę już w fazie testów, gdzie sprawdzę jak naprawdę sprawuje się program.

6. Testy

Przejdzmy do można powiedzieć najważniejszej części recenzji, a jest to testowanie produktu firmy ArcaBit. Sprawdzę na swojej platformie jak on tak naprawdę działa i czy ma szanse z produktami konkurencji. Główne testy jakie wykonam to: zmierzenie czasu, którego potrzebuje ArcaVir 2012 Internet Security do sprawdzenia folderu; sprawdzenie ile program potrzebuje do pracy, czyli sprawdzimy zużycie podzespołów; a na koniec przekonamy się o skuteczności programu pojawią się prawdziwe wirusy i te syntetyczne. Więc do dzieła...

a) Zużycie zasobów komputera
Kolejnym etapem jest sprawdzenie zużycia zasobów komputera, a dokładnie pamięci RAM i procesora. Jak wiadomo u każdego użytkownika zużycie procentowe będzie inne i nic na to nie poradzimy ale w przybliżeniu możemy zobaczyć jak zachodzi za skórę podzespołom komputera.

Dołączona grafika

;) Rzeczywiste wykrywanie zagrożeń
W celu dokładniejszego pomiaru pobrałem paczkę wirusów, której używałem już do innych programów i za zadanie ArcaVir będzie wykrycie jak największej liczby zagrożeń ze strony pliku. W paczce znajduje się 5923 wirusów "aktywnych", które są spakowane w formacie .rar . Tu nastąpi także pojedynek pomiędzy KIS 2012, a AVIS 2012.

Dołączona grafika


7. Podsumowanie
Reasumując oprogramowanie przygotowane przez producenta ArcaVir jest może i oprogramowaniem udanym, lecz nie w stu procentach. Produkt ArcaBit całkiem dobrze radzi sobie z nowymi zagrożeniami, które czekają na nas w sieci ale także bardzo szybko skanuje wybraną partycję lub folder. Pudełko i zawartość zestawu jest uboga ale wykonana z całkiem zgrabnego i wytrzymałego materiału, połączenie plastiku z papierem. Ale nie jest on taki cudowny jak przypuszczamy, ma on sporo minusów takich jak: ciągłe wyskakiwanie komunikatów ostrzegawczych,a wygląd nie przyciąga wzroku i co ważne raz trochę się zdenerwowałem gdy program zatrzymał skanowanie na aktywatorze/cracku, który potencjalnie zawierał wirusa, jednym słowem mówiąc program poprostu "zamarł", a czas przemijał, na koniec podam najmniejszy minus czyli brak gadżetu paska bocznego bez którego można się obejść ale jest on całkiem przydatny. Tu zakończę mowę o minusach i dokończę sprawę plusów, jak już pisałem dobrze radzi sobie z wirusami, lecz także posiada całkiem dużą liczbę narzędzi do ochrony danych komputera. Osobiście produktowi ArcaVir 2012 Internet Security daję ocenę 3,5-4, gdyż nie przekonał mnie do siebie i nie wiem czy sam bym go zakupił. Nie chcę tu urazić producentów ArcaBit, a wręcz przeciwnie pochwalę za to, że dalej sobie radzi na rynku i produkuje z roku na rok coraz lepsze produkty ale brakuje jej jeszcze do doskonałości. Najlepsze jest to, że to polski producent i powstaje on właśnie w Naszej ojczyźniet. Zakończając temat chciałbym również przypomnieć o tym, że zakup obojętnie jakiego produktu od ArcaBit będzie wspierać fundację rozwoju kardiochirurgii w Zabrzu, więc zakupując produkt korzystamy my i człowieczeństwo...

Użytkownik -AssassiN- edytował ten post 02 03 2012 - 13:54

  • 0

#2 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 02 03 2012 - 15:32

ArcaVir to żadna ochrona.. Ten ich soft z niczym mocniejszym nie potrafi sobie poradzić.
Nie mówiąc już o blokowaniu "poważniejszych" włamań gdzie też kuleje.
Nie polecam nikomu tego dziadostwa, które kiedyś miałem "nieprzyjemność" testować.

Użytkownik Wujek Celdur edytował ten post 02 03 2012 - 15:35

  • 0

#3 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 02 03 2012 - 16:17

wujek ma rację , to jest jeden z najgorszych antywirusów . Miałem już też okazję korzystać z tego antywirusa i jestem bardzo zawiedziony.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: Kaspersky Anti-Virus Kaspersky Internet Security Kaspersky IS ESET Smart Security ArcaVir



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych