Skocz do zawartości


Zdjęcie

ASUS GTX 670 DCUII TOP - problemy w aplikacjach 3D


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mr. Sanders

Mr. Sanders

    Początkujący

  • 85 postów

Napisano 06 07 2012 - 22:45

Witam.

Zanim opiszę problem przedstawię swoją konfiguracje sprzętową:

ASRock Z77 EXTREME4
Intel Core i5-2500K (niepodkręcony) + Thermaltake Contac 29 BP
Kingston HyperX Red LIMITED EDITION 2x4GB@1600MHz@CL9
ASUS GTX 670 DCUII TOP
Crucial M4 128GB@SATAIII
Seagate Barracuda 7200.12 1TB@32MB@SATAII@7200RPM
LG GH24NS70
XFX XXX Edition 750W Silver
Fractal Design Arc
Windows 7 64bit

Sprawa pierwsza.

Od kilku dni posiadam kartę ASUS GTX 670 DCUII TOP i mam z nią poważny problem. W tym tygodniu miałem okazję przedestować ją w grach i co się okazuje. W Alan Wake na maksymalnych ustawieniach w 1920x1080 dostaje spadków do 40+ FPS (szczególnie w miejscach intesywnego światła), a w pewnych momentach liczba klatek spada do kilku na sekundę i ekran zaczyna skakać. Czasami w tej sytuacji pomaga wyjście do pulpitu poprzez Alt+Tab i powrót do gry. W Skyrim na max ustawieniach gra trzyma 60 FPS, choć zdarzają się miejsca ze spadkami do 50+, ale to nie taki problem. Prawdziwy problem zaczyna się po wejściu do pomieszczeń, zwłaszcza tych z dużą liczbą źródeł światła. Wtedy zdarzają się spadki do 0 FPS (sic!), po prostu nie da się nic zrobić. Zaniepokojony tymi efektami postanowiłem sprawdzić jak karta będzie sie zachowywać w 3DMark11. W trybie PERFORMANCE zwykle nie dochodzi do trzeciego testu, ponieważ pojawiają się niewielkie artefkty i aplikacja wywala do pulpitu. Każdy z tych przypadków kończy się pojawiwniem się komunikatu, którego treść informuje o tym, że sterownik karty graficznej uległ awarii, ale odzyskał sprawność.
Kartę testowałem na kilku wersjach sterowników: 301.42, 301.34 oraz 301.25, za każdym razem przed instalacją kolejnego zestawu dokładnie usuwając składniki bieżącej wersji używając do tego RegCleanera oraz Driver Sweapera. Efekt ciągle ten sam, więc zostałem przy najnowszych podpisanych cyfrowo.
Przekopałem tony wątków na forach internetowych w poszukiwaniu rozwiązania mojego problemu i natknąłem się na kilka spostrzeżeń. Nawiasem mówiąc okazuje się, że to dość powszechny problem i prawdopodobnie tyczy się właśnie wersji TOP kart graficznych od ASUSa.
Niektóre osoby sugerują wyłączenie efektów wizualnych systemu operacyjnego i niektórym to pomaga, ale zwykle tylko na jakiś czas.
Inni wskazują na niewstarczającą moc zasilacza, ale w moim przypadku raczej nie to jest źródłem problemu, ponieważ wg NVIDIA minimalna wartość mocy zasilacza dla tej karty to 500W. Z kolei możliwość, że zasiłka jest za mocna dla karty też raczej odpada, bo jeszcze nie spotkałem się z przpdakiem żeby karta sypała się w grach z powodu zbyt dużego kopa od zasilacza.
Są i użytkownicy zwracający uwagę na wadliwe kości RAMu. Swoje pamięci sprawdzałem Memtestem przez kilka godzin i nie było żadnych błędów. Poza tym, biorąc pod uwagę opisane przeze mnie skutki, problem zdecydowanie dotyczy karty graficznej.
Ponoć problem może wywoływać sterownik dźwięku znajdujący się w pakiecie sterowników graficznych do karty. Ta opcja odpada, pnieważ ja go nie istalowałem.
Najczarniejszy scenariusz jest taki, że kartę kupiłem uszkodzoną i nadaje się do wymiany. Ale zanim przyjmiemy taką wersję chciałem zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Podczas grania używałem takich programów jak HWMonitor, GPU-Z, NVIDIA Inspector czy CPU-Z. Okazuje się, że karta pracowała z częstotliwością dochodzącą nawet do 1250-1270MHz na rdzeniu (sic!), a przecież ASUS podaje, że max częstotliwość w trybie Turbo Boost dla tego modelu to 1137MHz. Użycie karty przy takim taktowaniu dochodziło do 99%, co ciekawe chłodzenie jest tak świetne, że przy takich jazdach karta osiągnęła zaledwie 70 stopni, a standardowo dochodzi max do 55 stopni w upalny, duszny dzień (w spoczynku 30-33 stopnie). NVIDIA Inspector określił bezpieczną granicę częstotliwości rdzenia na 1202MHz, a więc to może być przyczyną kuriozalnych spadków klatek i sporadycznych artefaktów. Może to potwierdzić fakt, że niejednemu użytkownikowi tego modelu pomogło obniżenie częstotliwości rdzenia za pomocą programu GPU Tweak. Jeśli rzeczywiście tak jest, to pozostaje pytanie, co jest przyczyną tego, że zegar rdzenia tak horrendalnie odbiega od specyfikacji producenta? Z mojego laickiego punktu widzenia może to wina źle skonfigurowanego BIOSu karty, który przetaktowuje rdzeń do takich odjechanych wartości. Zauważyłem nawet, że ASUS umieścił 18 czerwca na swojej stronie nową wersję BIOSu do tego modelu, który zgodnie z opisem ma poprawiać wydajność i kompatybilność w aplikacjach 3D.
Co mi doradzacie?
Wolałbym samodzielnie nie obniżać taktowania rdzenia za pomocą programów, poneważ to producent powinien mi dostarczyć produkt pracujący z deklarowaną przez niego częstotliwością. Z drugiej strony nie chciałbym odsyłać karty na gwarancji, bo to trochę trwa, no i mam dylemat. Czy myślicie, że powinienem zacząć od aktualizacji BIOSu karty? Jeśli tak, to proszę was o dokładny opis tego procesu, ponieważ ręce mi drżą na myśl o aktualizowaniu BIOSu/Firmware czegogolwiek... W końcu mówimy tu o karcie za ~1800zł, dlatego wolałbym nie popełnić żadnych błędów.
Z resztą nic już nie sugeruję, czekam na waszą kolej.

Druga sprawa.

Przeraziły mnie pewne wskazania w HWMonitorze. Są tam, w zakładce ASRock Z77 EXTREME4, takie dwie wartości CPUTIN oraz AUXTIN, które w spoczynku mają odpowiednio mniej więcej 30 stopni i 40-45 stopni, ale podczas grania osiągają wartość - UWAGA - 127 stopni! Możecie mi powiedzieć jak należy to interpretować? Czy to w ogóle możłiwe żeby gdzieś na płycie pojawiły się takie temperatury? Przecież przy 127 stopniach powinno już chyba dojść do degradacji materiałów, z których jest wykonana płyta?
Co właściwie oznaczają te skróty CPUTIN oraz AUXTIN? Jak CPUTIN ma się do procesora? Contac 29 BP chłodzi tak kapitalnie, że temperatura paczki (wszystkich rdzeni) nie osiąga 50 stopni w mocarnym stresie, tym bardziej ciekawi mnie powiązanie CPUTIN z prockiem.

Drodzy użytkownicy, będę wam bardzo wdzięczny za udzielenie mi pomocy w rozwiązaniu powyższego problemu. Liczę na wasze doświadczenie i dobre chęci. Mam nadzieję, że wspólnie uda się nam wyjść z tej sytuacji.

Pozdrawiam.

  • 0

#2 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 08 07 2012 - 12:35

127 stopni to niemożliwe, dawno komp by się wyłączył albo spalił, no chyba że Farenhaitów to wtedy wychodzi coś ponad 65 stopni Celsjusza co jest akceptowalne.
CPUTIN to temperatura rdzeni procesora, ale program chyba ją sobie dodał. Lepiej sprawdzić to dedykowanymi narzędziami jak CoreTemp do Intela.
AUXIN to temperatura zasilacza, ale jej pomiar nie jest wiarygodny, przynajmniej w dzisiejszych czasach.

Odnośnie twojego problemu to stawiam, że winę ponosi karta muzyczna. Spróbuj zmienić ustawienia próbkowania w systemie Windows w tym celu:
  • Kliknij PKM na głośniczek obok zegara systemowego
  • Wybierz z menu: Urządzenia do odtwarzania
  • W zakładce dźwięk dwukrotnie kliknij na wyjście głośników
  • We właściwościach głośników wybierz zakładkę: Zaawansowane
  • Teraz w ramce format domyślny wybierz częstotliwość próbkowania - spróbuj zmniejszyć parametry bądź zwiększyć i zobaczyć jak zachowuje się gra komputerowa.
  • Sprawdź też masz zaznaczone: Włącz ulepszanie Audio.


  • 0

#3 Mr. Sanders

Mr. Sanders

    Początkujący

  • 85 postów

Napisano 08 07 2012 - 14:35

Temperatury, które podałem są w Celsjuszach.
Z HWMonitor wynika, że śr. temp. na rdzeniach w spoczynku wynosi 30 stopni, a temp. paczki (wszystkich rdzeni łącznie) wynosi 35-37 stopni. Jesteś więc pewien, żę CPUTIN to temp. rdzeni?

Sprawdzałem różńe częstotliwości próbkowania, ale nic to nie dało. I nie wiem gdzie jest to "Włącz ulepszanie Audio", w ustawieniach nogdzie go nie widzę.
Teraz, po zainstalowaniu najnowszych sterowników BETA do karty graficznej, karta potrafi sypać artefaktami w przeglądarce internetowej, a nawet na pulpicie. Sam już nie wiem co o tym myśleć...
  • 0

#4 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 08 07 2012 - 15:36

Wróć do poprzednich sterowników. Spróbuj zaaktualizowac BIOS karty graficznej, jest to dość niebezpieczna czynność, więc jeśli twój system nie pracuje stabilnie to daruj sobie. Całkiem możliwe, że dostałes bios sklecony na szybcika byle tylko zdąrzyć do premiery przed konkurencją, więc stąd artefakty i błędy w taktowaniu. Aby wyłączyć wpływ muzycznej karty spróbuj zagrać na wyłączonej karcie dźwiękowej w menedżerze urządzeń, wbrew pozorom to właśnie wsparcie efektów muzycznych przez najnowszy Windows powoduje wiele problemów z grami.

ps. do sprawdzania częstotliwości karty graficznej na Asusie służy GPU Tweak.
  • 0

#5 Sicknature

Sicknature

    A$AP Rocky - Peso

  • 1 648 postów

Napisano 08 07 2012 - 16:31

Nie aktualizuje sie biosu w Nowej karcie graficznej która jest miesiąc na rynku bo takich jeszcze nie ma!
Kombinuj ze sterownikami a temperature karty sprawdź programem GPU-Z.
  • 0

#6 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 08 07 2012 - 16:56

Jak puścili bubla to co zrobić, masz info od produicenta do karty aby updejtować:
"Just so everyone is aware, Asus has released a BIOS update (as of yesterday) for the DCII TOP 670 that apparently improves stability. This may resolve many of the issues users are having with boost clocks exceeding the specified frequency. "

ASUS - Graphics Cards- ASUS GTX670-DC2T-2GD5

2012.06.18. Na forum nVidii pisali o poprawie w działaniu karty. Ponadto usuwa ten bug o którym pisał użytkownik, że procesor się podkręca do ponad 1250Mhz i stad błędy w grafice na 3D Marku. hehe kto wie czy ten bug nie był specjalnie aby karta dostała lepsze noty, wystarczy na pierwsza serie puścić kartę z wyselekcjonowanymi chipami i wtedy ktoś nierozgarnięty może nie zauważyć, że karta chodzi ponad specyfikację.
  • 0

#7 Mr. Sanders

Mr. Sanders

    Początkujący

  • 85 postów

Napisano 08 07 2012 - 18:09

W takim razie spróbuję podjąć się aktualizacji BIOSu. Jednak najpierw chciałbym się dowiedzieć czy zrobić to z zainstalowanymi sterownikami do karty, czy najpierw je odinstalować?

EDIT: Dziwi mnie jedna rzecz. Kiedy zjechałem z zegarem na rdzeniu do wartości referencyjnej (915MHz), nic to nie zmieniło.

EDIT_2: Aha, jeszcze jedna ważna sprawa. Okazuje się, że moich pamięci nie ma na liście pamięci kompatybilnych z płytą ASRock Z77 EXTREME4. Myślicie, że może to wpływać na występowanie mojego problemu? Choć z drugiej strony BIOS i OS wykrywają kości prawidłowo, no może poza tym, że OS pokazuje we właściwościach komputera, że z zainstalowanych 8GB RAMu dostępnych jest 7,89.

Użytkownik Mr. Sanders edytował ten post 08 07 2012 - 18:13

  • 0

#8 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 08 07 2012 - 19:26

Jest ok, zmień sterowniki do wersji stabilnej, aby się nic ci nie zawiesiło podczas update biosu. Możliwe, że masz tam schrzanione coś więcej niż tylko taktowanie.
  • 0

#9 Mr. Sanders

Mr. Sanders

    Początkujący

  • 85 postów

Napisano 08 07 2012 - 22:24

Możliwe, że to nie tylko wina samej karty. W opisie najnowszej wersji BIOSu do mojej płyty głównej pisze "Improve discrete VGA card vBIOS compatibility.". Jak myślisz, zaryzykować aktualizację BIOSu płyty?
  • 0

#10 -AssassiN-

-AssassiN-

    Profesjonalista

  • 1 322 postów

Napisano 08 07 2012 - 22:37

Po co ryzykować uszkodzenie sprzętu, skoro można wywnioskować, że to nowy sprzet i na pewno ma gwarancję. Zgłaszasz do serwisu, że to i to Cię niepokoi i po problemie :D
  • 0

#11 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 09 07 2012 - 00:37

Nie wiem co to jest, ale BIOS mobo, a karty graficznej to z goła dwie różne rzeczy. Możesz dać karte na gwarancję oczywiście, że ją przyjmą ale to zajmie czas. Operacja update BIOS-u choć jest ryzykowna to jednak nie wymaga dyplomu z informatyki. Jak się powiedzie to OK, jak nie to tracisz gwarancję, bo zrobiłeś update w domowych warunkach i tyle w temacie.

  • 0

#12 Mr. Sanders

Mr. Sanders

    Początkujący

  • 85 postów

Napisano 09 07 2012 - 10:56

Dlaczego aktualizacja BIOSu wiąże sę z utratą gwarancji? Przecież używam do tego oficjalnej wersji BIOSu producenta, robię to za pomocą oficjalnego oprogramowania producenta, a na dodatek to jedyny sposób żeby sprzęt, który kupiłem u producenta osiągnął pełną funkcjonalność - w końcu nikt mi nie powiedział, że kupuję płytę, która może mieć problemy z obsługą zewnętrznych kart graficznych, prawda?
Czy to samo tyczy się aktualizacji BIOSu grafiki?

BTW:
Zauważyłem, że nawet kiedy wyłączę zasilanie na listwie, to diody na karcie graficznej (przy złączach zasilania) święcą się jeszcze przez jakiś czas.
Zastanawia mnie również dlaczego przy ładowaniu się Windy, mniej więcej w momencie pojawienia się dźwięku powitalnego, ekran robi się na krótką chwilę ciemny i monitor komunikuje za pomocą jakiego złącza jest podpięty do karty. To samo tyczy się grafiki zintegrowanej i pojawia się w przypadku obu dostępnych dla mojego monitora złączy - DVI-D oraz D-SUB.
Czy to normalne zjawiska?

  • 0

#13 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 09 07 2012 - 12:48

Nieudana aktualizacja wiąże się z utratą gwarancji. Zrób update, albo daj go do serwisu, a potem sprawdź jak się komputer zachowuje. To, że napięcie nie znika od razu to normalne, rozładowaniu ulegają kondenstaory po jakimś czasie etc. To, że monitor szuka łącza łączy to kwestia konfiguracji monitora.
  • 0

#14 Mr. Sanders

Mr. Sanders

    Początkujący

  • 85 postów

Napisano 09 07 2012 - 13:17

Cóż, w takim razie rozważę czy zrobić to samemu czy zgłosić się do serwisu.
A korzystając z okazji chciałbym zadać jeszcze jedno pytanie odnośnie grafiki. Kiedy monitor mam podłączony do GTXa to logo płyty głównej, które pojawia się na ekranie po załączeniu kompa, jest wycentrowane. Natomiast kiedy monitor jest podłączony do integry, wtedy logo jest rozciągnięte. W obu przypadka korzystam z kabla DVI-D - DVI-D. Możecie mi powiedzieć jak mam to interpretować?
  • 0

#15 Mr. Sanders

Mr. Sanders

    Początkujący

  • 85 postów

Napisano 10 07 2012 - 12:26

Aktualizacja BIOSu karty graficznej nie rozwiązała mojego problemu, jedynie co to zmieniły się wartości do jakich dochodzi zegar na rdzeniu, w Skyrim nie jest to już 1215MHz lecz 1163MHz, co nie zmienia faktu, że to i tak więcej od wartości deklarowanej przez producenta. Pozostaje już chyba tylko aktualizacja BIOSu płyty głównej, wg ASUSA najnowsza wersja poprawia współpracę płyty z BIOSem oddzielnych (niezintegrowanych) kart graficznych.

PS: Co ciekawe, po aktualizacji BIOSu grafiki, programy diagnostyczne jak GPU-Z, w dalszym ciągu pokazują poprzednią wersję BIOSu.
  • 0

#16 Mr. Sanders

Mr. Sanders

    Początkujący

  • 85 postów

Napisano 12 07 2012 - 17:45

Niestety aktualizacja BIOSu płyty głównej do najnowszej wersji 1.90 też nic nie dała...
3DMrk11 znowu wysypał, raz w czwartym teście, za drugim razem podczas ładowania trzeciego testu. Tym razem przyjrzałem się dokładnie komunikatowi błędu, który wygenerował program po wystąpieniu błędu, oto jego treść:

Workload Single init returned error message: File: device_resources.cpp
Line: 200
Function: class eva::com_ptr<struct ID3D11PixelShader> __cdecl eva::d3d11::device_resources::create_pixel_shader(const void *,unsigned __int64,struct ID3D11ClassLinkage *) const

Expression: m_device.native()->CreatePixelShader( shader_bytecode, bytes, linkage, result.receive()): DX11 call failed.

Hardware device removed.
DXGI_ERROR_DEVICE_REMOVED: ID3D11Device::CreatePixelShader:


Ja się na tym nie znam, jedynie co to widzę, że to coś związanego z shaderami. I rzeczywiście coś jest na rzeczy z tymi shaderami ponieważ poza 3DMark11 sprawdzałem Skyrim i F12010 z włączonym NVIDIA Inspector w tle, i zarówno pod 3DMark11 i obiema grami zegar shaderów był równy zero i nawet nie drgnął w żadnej aplikacji, monitor programu NI cały czas pokazuje linię ciągłą. Poza tym, jak pisałem już wcześniej, Skyrim sprawiał największe problemy w pomieszczeniach z dużą liczbą źródeł światła generujących dużo cieni. Alan Wake też sprawiał problemy przy intensywnej grze świateł. A w 3DMark11 liczba klatek w trzecim teśie spadła do kilkunastu. Coś jest z tymi cieniami nie tak.

Panowie, ręce mi opadają... Moża jeszcze uda się wam coś wymyślić.

PS: Podczas testów w 3DMark11 oraz w niektórych miejscach w Skyrim, karta zaczyna słyszalnie "zgrzytać".

Użytkownik Mr. Sanders edytował ten post 12 07 2012 - 17:47

  • 0

#17 Sicknature

Sicknature

    A$AP Rocky - Peso

  • 1 648 postów

Napisano 13 07 2012 - 07:53

Serwis....
na co jeszcze czekasz?
  • 0

#18 Mr. Sanders

Mr. Sanders

    Początkujący

  • 85 postów

Napisano 15 07 2012 - 14:28

Racja. Serwis to jedyne wyjście jakie pozostało.

BTW: Chciałbym złożyć zgłoszenie bezpośrednio u ASUSa, ale wygląda na to, że ich serwis nie obejmuje kart graficznych, zobaczcie sami - http://www.asus-polska.pl/serwis/
Może wy znacie jakieś punkty ASUSa, w których można zgłaszać karty graficzne? Jeśli takich nie ma to będę musieć reklamować przez sklep.

PS: Mam zamiar wymienić tego TOPa na inną wersję, ponieważ z tymi TOPami dużo osób ma problemy. A to nie trzymają zegary, a to karta jest niestabilna. Czasami pomaga aktualizacja BIOSu, ale nie zawsze. Trafiła się nawet osoba, która zgłaszała do serwisu aż kilka sztuk z rządu... Jaką wersję polecacie z tych tutaj? - http://www.morele.net/search/ffinder/0/1/?q=gtx+670

Użytkownik Mr. Sanders edytował ten post 15 07 2012 - 14:31

  • 0

#19 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 15 07 2012 - 15:12

Oddaj z tytułu niezgodności towaru z umową(a nie na gwarancję) i poproś o nową, w ciągu 14 dni otrzymasz odpowiedź. Wada o której piszesz była fabryczna, czyli taka jaka wystąpiła w momencie zakupu.
  • 0

#20 Mr. Sanders

Mr. Sanders

    Początkujący

  • 85 postów

Napisano 15 07 2012 - 15:28

Jedyna opcja jaką posiadam to standardowe zgłoszenie serwisowe (dostępne w przypadku uszkodzonego produktu). Zwrot 10-dniowy (czyli możliwość zwrotu towaru ze względu ma niezgodność z opisem) już mi nie przysługuje (zresztą to chyba nie byłoby właściwe wyjście).

Użytkownik Mr. Sanders edytował ten post 15 07 2012 - 15:32

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: karta graficzna ASUS GeForce GTX 670 GTX670



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych