Skocz do zawartości


Zdjęcie

[poradnik] jak sprawdzić sume kontrolną plików.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Abback

Abback

    Ojciec Dyrektor

  • 514 postów

Napisano 15 09 2011 - 01:05

Czym jest suma kontrolna?:
Jest to ciąg znaków, który powstaje w wyniku "obliczenia" zawartości pliku. Każdy plik ma własną sumę kontrolną, jest ona obliczana zawsze tak samo przy pomocy odpowiedniego algorytmu (sposobu, "przepisu").

Po co sprawdzać sumy kontrolne?:
Po to aby upewnić się że plik który ściągnęliśmy z sieci jest ściągnięty poprawnie (nie zawiera błędów). Osoba która wrzuca do sieci np. jakiś obraz płyty, czy program , oblicza jego sumę kontrolną u siebie na komputerze, potem wrzuca plik do internetu i najczęściej wraz z nim umieszcza sumę kontrolną, tak aby osoba, która ściąga plik mogła pobrać i sumę kontrolną i sprawdzić u siebie na kompie czy plik który ściągnęła z sieci ściągnął się poprawnie.

Czym sprawdzę sumę kontrolną?:
Jest kilka darmowych programów do tego, ja polecam winMD5Sum, można go ściągnąć stąd: KLIK

Mała instrukcja:

1. W pierwszym okienku otwierasz plik, którego sumę chcesz policzyć.
2. Czekasz aż program policzy (może to trwać długo, cierpliwości, zużywa dużo mocy CPU, lepiej nie robić w tym czasie nic innego (oglądanie filmów, słuchanie muzyki, etc.),
3. Jak już policzy to wynik pojawi się w linijce poniżej, teraz z pliku w którym mamy zapisaną sumę kontrolną skopiuj sumę i wklej do najniższego pola a następnie kliknij na "Compare" (ang. porównaj), program powiadomi Cię czy sumy się zgadzają czy nie.

Co mam zrobić jeśli suma kontrolna się nie zgadza?:
Najlepiej ściągnąć plik jeszcze raz, bo jeśli sumy kontrolne się nie zgadzają to na 99% napotkasz na problemy związane z używaniem tego pliku (jeśli to obraz płyty to jakiś plik może nie chcieć się z niej zainstalować, jeśli to np. program to może się "wykrzaczać" podczas działania albo nawet na starcie, itd.)

  • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych