Skocz do zawartości


Zdjęcie

problem z dyskiem ssd


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 gerwazy87

gerwazy87

    Początkujący

  • 90 postów

Napisano 24 02 2013 - 14:47

witam posiadam nastepujący problem z dyskiem ssd kingstona seria v300 120GB sata 3. problem polega na tym ze dysk nie pracuje na tyle szybko na ile powinien tzn sprawdzalem jego odczyt i zapis programem atto ale wykazuje mi w nim zapis okolo 237 a odczyt 404 natomiast parametry tego dysk to 450 odczyt i zapis tez 450. dodam ze kupilem ten dysk razem ze znajomym i u niego ten dysk pokazuje nawet wiecej niz powinien miec w tym programie. oboje mamy podlaczone dyski na sata 3 i mamy identyczna konfiguracje (wył indeksowanie itd) ale mój dysk nie wyciaga takich predkosci jak znajomego różnice widac tez w normalnej pracy windowsa jest szybki ale zdecydowanie nie az tak jak znajomego a komputery mamy bardzo podobnej konfiguracji. nie wiem co jest tutaj problemem instalowalem sterownik kontrollera z plyty głównej ten marvell 9xxx jakos tak sie zwie i nic to nie zmienia. moja płyta główna to gigabyte 770ta-ud3 dodam ze tryb ahci mam wlaczony, bios płyty głównej zaktualizowany. jedyne co jeszcze zauwazylem to ze gdy ustawie tryb ahci dla drugiego dysku hhd to wtedy podczas botowania wyświetla sie ten dysk hdd w takiej jakby oddzielnej ramce ale dysku ssd tam nie ma tak samo zauwazylem ze komputer tak jakby pomija botowanie dysku ssd gdy nie ma na nim systemu tylko najpierw szpera po sata 2 portach. aktualizacji firmware dysku nie moge zorbic bo jeszcze zadnego nie wydali. nie mam kompletnie juz pomyslów co z tym zrobic. jakies pomysły?

  • 0

#2 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 24 02 2013 - 15:11

Pasowałoby sprawdzić dysk.Np przypiąć go u tego znajomego i sprawdzić jak transfery wyglądają. Jeśli będzie dobrze znaczy, że dysk sprawny tylko coś z Twojego sprzętu/oprogramowania nie pozwala mu chodzić na pełnych obrotach. Chociaż tak jak wszedłem na test dysku to wygląda że tak już ma i wcale to nie jest jakoś nisko. Zerknij:
•• SSD dysk test - Kingston SSDNow V300 test | test dysku SSD Kingston SSDNow V300 test | dysk SSD test. Strona 2.
Chociaż niby w tym programie ATTO akurat powinno być szybciej. Ale do CristalDiska już masz podobnie. Może sprawdź innym programem.

Użytkownik bipiw edytował ten post 24 02 2013 - 15:29

  • 0

#3 gerwazy87

gerwazy87

    Początkujący

  • 90 postów

Napisano 24 02 2013 - 16:03

zamierzam tak zrobic ale zobacz sobie ten link co wyslales i tam na dole sa 3 screeny i ten po prawej to jest wykres z atto i tam jest na pliku 8mb 400 zapis i odczyt 555 a u mnie pokazuje zaledwie 237 zapisu wiec polowa mocy nie wiadomo gdzie jest. takze nei poewidzial bym ze wypadl slabo ten dysk w testach

sprawdzalem hd tune ale to jest debilny program bo sie w nim nie da przestawic co ma testowac czy odczyt czy zapis tylko poprostu podaje średnia nie wiadomo czego. w hd tune mam nie cale 400 tylko pewnie chodzi tu o odczytu
  • 0

#4 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 24 02 2013 - 21:36

A Ty i kolega macie takie same płyty główne?

Może on ma lepszy kontroler? Ty używasz Marvela i wg mnie to przez niego masz gorsze osiągi.
Najwyższe wyniki zwykle ludzie osiągają na chipsetach Intela.

Natomiast jeśli chodzi o responsywność systemu to na Twoim miejscu podpiąlbym pod gniazdo SATA2 i sprawdził jak to wygląda.

Użytkownik fernandez edytował ten post 25 02 2013 - 19:48

  • 0

#5 gerwazy87

gerwazy87

    Początkujący

  • 90 postów

Napisano 25 02 2013 - 17:19

podpiołem go raz pod gniazdo sata 2 i dysk mial taki sam zapis i nieco wolniejszy odczyt ale nie pamietam liczb. hmm sprawdze jaki znajomy ma kontroller jemu nawet sam sie zainstalowal sterownik jak ledwo co zainstalowal win7 na nowo a u mnie bez reakcji dopiero jak recznie wgralem to cos wgral ale nic to nie polepszylo.
  • 0

#6 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 25 02 2013 - 19:53

W benchmarkach (i ogólnie w sekwencyjnym odczycie i zapisie) bedzie mniej ze wzgledu na SATA2 i ograniczenia transferu. Ale może czas reakcji będzie lepszy, bo pisałeś, że na Marvellu Ci coś przycinało.

Sprawdź te kontrolery, oczywiście AHCI musi byc włączone.
  • 0

#7 gerwazy87

gerwazy87

    Początkujący

  • 90 postów

Napisano 25 02 2013 - 21:57

hmm przycinalo ale nie wiem czy to wina marvella byla bo np mialem cos takiego ze dokupilem sanki do tego dysku zeby w zatoczke hdd wchodzil i notorycznie jak umocowalem go w sankach system sie zawieszal doslownie od momentu uruchomienia do zaladowania sie systemu juz byl zawias. przedtem mialem go luzem w obudowie i bylo ok potem dalem go w miejsce zatoczek napedów i nakrylem kablami z zasilacza. elektrostatycznosc ???
  • 0

#8 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 25 02 2013 - 22:03

Raczej pole magnetyczne niż elektrostatyczność :) Kable mogły powodować indukowanie jakichś ładunków.

Użytkownik bipiw edytował ten post 25 02 2013 - 22:04

  • 0

#9 gerwazy87

gerwazy87

    Początkujący

  • 90 postów

Napisano 25 02 2013 - 22:38

heh no pomylilem sie teraz zauwazylem ;p chodzilo mi o pole. co do podlaczaniu pod sata 2 nie ma sesu moim zdaniem bno spadnie duzo odczyt a czas dostepu dla mnie to nei jest tak bardzo wazna wartosc bo to są mili sekundy a nie np sekundy. takze chyba zostane dalej na tym co mam. szkdoa tylko bo swego czasu za płyte główna dalem sporo kasy a teraz troche dala ciala. btw patrzylem na jego płyte główna i u niego nie ma chyba kontrollera co sata 3 z tego co zrozumialem ze schematu bo u mnie od mostka pd jest po drodze jeszcze marvell a u niego nie ma nic wiec chyba tym steruje u niego caly mostek pd. jego płyta główna to gigabyte


F2A85XM-D3H

Użytkownik gerwazy87 edytował ten post 25 02 2013 - 22:39

  • 0

#10 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 26 02 2013 - 00:31

Mylisz się kolego. W praktyce Odczyt/Zapis sekwencyjny nie ma żadnego znaczenia. Chyba, że SSD używasz jako magazyn danych (i to duzych plików, jak np. filmy) a nie jako dysk systemowy.
W przypadku dysku systemowego głównie liczy się szykość reakcji (tak, te milisekundy sie liczą). Dlatego SSD ma taką przewagę nad HDD.

A co do kontrolerów. To patrzyłem w Manuala Twojej płyty głównej i wychodzi, że kontrolerem Marvela zarządza mostek północny. Mało tego, wykorzystuje on magistrale PCI-Express x1, czyli ogranicza maxymalny transfer danych do 500MB/s (SATA3 to 6Gb/s, czyli ~750MB/s). Już nie wspomnę, że można wygooglać szereg problemów z tym kontrolerem dotyczących wydajności.
Natomiast kolega Twój ma kontroler natywny od AMD (z mostka południowego) i prawie napewno dlatego ma lepsze transfery od Ciebie.
  • 2

#11 gerwazy87

gerwazy87

    Początkujący

  • 90 postów

Napisano 26 02 2013 - 16:34

no dobra do 500MB ale chyba łącznie w obie strony bo na to by wynikalo u mnie. no to z tym kontrolerem zauważylem właśnie. szukalem też kart rozszerzen z kontrolerami sta 3 i kurde ciekawa rzecz zauwazyloem ze te na pci ex x1 nawet nie obsluguja w pełni tych 6Gb/s. przepustrowosc calej tej karty rozszerzen jest tylko 2,5 Gb/s a sam sata 3 ma 6 ;p jedynie takie za wieksza kase od asusa np maja pełna przepustowosc ale one sa na pci express x4 ale niestety takiego portu nie mam wolnego. takze chyba nic nei zrobie z tym fantem zostawie to tak jak jest i tyle. nast razem bede bardziej na to uwazal przy zakupie płyty głównej. dzieki za pomoc mozna zamknąć temat.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych