Skocz do zawartości


Zdjęcie

[problem] z dyskiem Seagate ST3160021A po formacie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 rob.mark

rob.mark

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 07 10 2012 - 17:41

Witam.

Zwracam się z prośbą o interpretację uzykanych wyników ze skanu dysku programem HD Tune. Właśnie wykonałem tę czynność, lecz nie wiem jak odczytać rezultaty. Czy mógłby ktoś zinterpretowac odczyty i podać stan dysku, czy jest ok, czy też nie i dlaczego. Prosze o opis w tym względzie.
Załączam skany.


Zrobiłem rzecz jasna format i od tego momentu pojawiły się opisane poniżej problemy. Otóż, niekoniecznie właśnie dysk, to występuje "zacinanie" się kompa. Wszystko ładnie chodzi i nagle stop na 2-3sek, chodzi i znowu 2-3sek i ponownie. Nawet jak piszę to pojawiają się takie "przycinki" i na chwile wiesza się myszka, a tekst napisany pojawia się po chwili.
W pewnych momentach bywa tak, że zwyczajnie komp "siada", bo jakw spomniałem chodzi przez chwilę i zatrzymuje sie na 3sek, znowu chodzi i znów zatrzuje się na 3sek, a bywa tak, że po prostu zatrzymuje się i już koniec, muszę restartować. Ale zauważyłęm, że dzieje się tak, gdy jest "zbytnio" obiążony, np. podczas otwierania stron z grafiką flash lub, gdzie wymagane jest użycie javy.
Występuje też problem z uruchomieniem plików multimedialnych. O włączeniu filmu, nie ma anwet mowy, po prostu po kliknięciu na plik czy to .avi, czy jakikolwiek inny z filmem, komp zaczyna się "ciąć" i "zamulać", oczywiście film się nie uruchamia. A przy słuchaniu muzyki w Winampie, następują cykliczne "zgrzyty" podczas odtwarzania; muzyka sobie gra i nagle "zgrzyt" przez 2-3sek.

Całe to zamieszanie, zaczęło występować... po formacie. Zrobiłem format, postawiłęm nowy system i włąśnie tak się teraz dzieje. Oczywiście wcześniej było ok.

Tak sobie myślę, jeśli dysk jest ok, to może to być wina zasilania????

Czemu się tak dzieje i jak sie z tym uporać??. Proszę o wypowiedź.
Pozdrawiam.

Załączone miniatury

  • HDTune_Benchmark_ST3160021A.png
  • HDTune_Error_Scan_ST3160021A.png
  • HDTune_Health_ST3160021A.png

  • 0

#2 Wassup

Wassup

    Początkujący

  • 45 postów

Napisano 07 10 2012 - 18:47

Błąd świadczący o zużyciu napędu talerzów, czyli po jakimś czasie dysk może po prostu nie ruszyć, ale kiedy to nastąpi to nawet najstarsi górale nie wiedzą. Więc ku przestrodze nagraj sobie gdzieś najważniejsze dane.

  • 0

#3 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 07 10 2012 - 19:50

Podaj jeszcze screena z programu CristalDiskInfo
(Spin Retry Count)- Podaje liczbę prób ponownego uruchomienia osi dysku. Ta cecha gromadzi całkowitą liczbę prób początku wirowania, żeby uzyskać pełną szybkość pracy osi dysku (pod warunkiem, że pierwsza próba była nieudana). Wzrost tej wartości świadczy o problemach z mechaniką dysku.
W tym wypadku dopóki wartość Current tego parametru nie spadnie do 97 jest OK. Na razie nie ma powodów do obaw.

Zrobiłem rzecz jasna format i od tego momentu pojawiły się opisane poniżej problemy. Otóż, niekoniecznie właśnie dysk, to występuje "zacinanie" się kompa. Wszystko ładnie chodzi i nagle stop na 2-3sek, chodzi i znowu 2-3sek i ponownie.


Podaj pełną konfigurację swojego PC-ta w raz z marką i mocą zasilacza.

Użytkownik Tomasz6688 edytował ten post 07 10 2012 - 21:33

  • 0

#4 rob.mark

rob.mark

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 16 10 2012 - 20:39

Witam.
Dzięki za odpowiedzi.
Wrzucam screena z CrystalDiskInfo,a poniżej podaję konfigurację sprzętową.
Dołączona grafika

Nie wiem, czy to będzie miało jakieś znaczenie, ale... nurtuje mnie to wciąż. Oczywiście przed formatem wszystko było ok, ale zmuszony byłem go wykonać.
I teraz tak:
Wpierw zainstalowałem gołego Windowsa XP, bez żadnych dodatków i packów. Zanim chciałem zainstalowac kodeki, to filmy już wtedy śmigały bez kłopotu. Wszystko pięknie działało i nic się nie cięło!! Na gołym XPpeku myszka nawet nie dygnęła.
Natomiast za cholerę nie byłem wstanie zainstalować tak istotnych komponentów jak: FlashPlayer, Java,a nawet DirectX!!!! Choć wcześniej, jak mi się wydaje nie było z tym problemu. Wszak nie mogłem pojąć dlaczego nie mogę nic zainstalować. Natomiast muzyka i filmy jak wspomniałem nie cięły się.
Mimo woli zmuszony zostałem do instalacji Windowsa XP wraz z Service Packiem 2. Bez problemu zainstalował się FlashPlayer, Java oraz DirectX. Ale nie ma mocnych na płynne odtwarzanie muzyki, nie wspominając o filmach. Kodeki niczego nie zmieniają. Mało tego, już najężdżając myszką na plik z jakimkolwiek filmem, komp dostaje "zadyszki" i zaczyna zamulać!! O próbie właczenia filmu nie ma nawet mowy i często takie próby kończą się restartem. A do tego dochodzą wspomniane "przycinki" na 2-3 sek myszki co jakiś czas. Mimo bezproblemowej instalacji wymaganych aplikacji, strony, na których znajdują się filmiki flash lub wyamagana jest obsługa javy, zwyczajnie zamulają, a czasem również potrzeby jest restart.
Na zwykłym XP nie było to po prostu możliwe, bo wspomniane aplikacje nie dały się nawet zainstalować, ale przynajmniej nic się nie cięło. Przec formatem.... bla... bla, no właśnie.
A oto konfiguracja sprzętowa:
Windows XP Service Pack 2
Gigabyta GA-7VAXFS
AMD Athlon XP 2100+ (5.25x333)
1280 DDR SDRAM 400MHz
NVIDIA GeForce 6200 256MB
Zasilanie:
ATON EPS350W ATX PFS
  • 0

#5 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 16 10 2012 - 22:14

A podejżyj jaki process zżera Ci CPU (bo to on Ci tak zacina komputer)?

Najlepeij zrobić to "Process Explorer"-em, ale może systemowy Menedżer Zadań wystarczy


Zainstalowałes wszystkie potrzebne sterowniki?
  • 0

#6 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 16 10 2012 - 22:24

Z programu CristalDiskInfo zauważyłem że masz dwa dyski c,e,f -> d,g,h podaj screena z tego dysku.

ATON EPS350W ATX PFS

Podmień ten zasilacz na coś markowego i sprawdź jak komputer się zachowuje.
  • 0

#7 rob.mark

rob.mark

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 18 10 2012 - 17:59

Najlepeij zrobić to "Process Explorer"-em, ale może systemowy Menedżer Zadań wystarczy.

Oto podgląd z menadżera zadań. Jak dla mnie wszystko ok, choć czasem CPU skacze do setki.
Dołączona grafika

Zainstalowałes wszystkie potrzebne sterowniki?

Pytanie raczej zbędne.

Z programu CristalDiskInfo zauważyłem że masz dwa dyski c,e,f -> d,g,h podaj screena z tego dysku.

Oto screen drugiego dysku:
Dołączona grafika

Wykonałem też skan tego drugiego dysku w HD Tune. Oto rezultaty:
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Jak widać jest jeden Bad Sector. Jak go usunąć/naprawić? I czy to w ogóle rozwiąże kłopoty, o których pisałem wyżej.
System zainstalowany jest na innym dysku.

Użytkownik rob.mark edytował ten post 18 10 2012 - 18:01

  • 0

#8 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 18 10 2012 - 18:36

Zawieszanie się systemu itd to co opisujesz w pierwszym poście, może być to wina dysku który ma parę problemów. Odłącz go i sprawdź czy zacinki będą się nadal pojawiały.
Masz również dużo nie naprawionych błędów na drugim dysku twardym, użyj do tego chkdsk

Jak widać jest jeden Bad Sector. Jak go usunąć/naprawić?

Można użyć do tego programu MHDD instrukcja jak sie robi za pomoca tego programu -Przystępując do zerowania dysku należy pamiętać:
1. Zerowanie dysku spowoduje bezpowrotną utratę danych
2. Należy je wykonać na stabilnym (czytaj - dobrze trzymającym napięcia) zasilaczu. To bardzo ważna uwaga, ponieważ w przeciwnym wypadku zerowanie będzie miało skutek odwrotny od zamierzonego.
3. Zerowanie nie usuwa fizycznych bad sektorów, jest to proces który może usunąć tylko logiczne bad sektory.
4. Im większa pojemność dysku, tym dłuższy proces zerowania. To chyba logiczne.

Jak dla mnie wszystko ok, choć czasem CPU skacze do setki.

W menedżerze zadań nie widać jakiegoś podejrzanego procesu. Spróbuj wyłączyć programy które uruchamiają się razem z systemem.
Start -> msconfig -> uruchamianie (wyłącz nie potrzebne elementy startowe) oprócz antywirusa -> ogólne -> uruchamianie selektywne -> usługi (jeżeli posiadasz Windows7) Wyłączenie niepotrzebnych usług Windows - Tweaks.pl zastosuj -> OK -> uruchom ponownie.

Jeżeli nie pomoże, podaj logi z OTL w dziale bezpieczeństwo (wymagane założenie nowego tematu)
OTL - Logi - Forum Komputerowe Tweaks.pl

Użytkownik Qauke edytował ten post 18 10 2012 - 19:34

  • 0

#9 rob.mark

rob.mark

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 23 10 2012 - 15:49

Odłącz go i sprawdź czy zacinki będą się nadal pojawiały.

Tak też uczyniłem i niestety zacinki wciąz się pojawiają. Odłączyłem dysk, na którym znajduje się BadSector, bo to nie na tym dysku jest zainstalowany system. A mimo to wciąz się "przycina". Filmu także nie można uruchomić, przy jakiejkolwiek próbie uruchomienia pliku filmowego, komp dostaje zadyszki, a w konsekwencji należy go zrestartować.

Masz również dużo nie naprawionych błędów na drugim dysku twardym, użyj do tego chkdsk.

Dokonałem skanowania wszystkich dysków z osobna poprzez komendę chkdsk. Próby moim zdaniem przebiegły bez konfliktów, wykonały się stosunkowo szybkie i nie było żadnych komend "po drodze".

Co do naprawy dysku z BadSectorem, to zrobię to w najbliższym czasie. Przypominam, że ten dysk był odłączony, a mimo to przycinki się pojawiały nadal. W każdym razie użyję programu MHDD, by naprawić dysk.

Spróbuj wyłączyć programy które uruchamiają się razem z systemem.
Start -> msconfig -> uruchamianie (wyłącz nie potrzebne elementy startowe) oprócz antywirusa -> ogólne -> uruchamianie selektywne -> usługi (jeżeli posiadasz Windows7) zastosuj -> OK -> uruchom ponownie.

Podczas uruchamiania systemu uruchamia się jedynie antywirus, który raczej ani nie wadzi, a jest raczej wymagany. Dla ścisłości jest to Avast.

Mogę się mylić, ale dochodzę do wniosku, że dysk raczej nie jest winowajcą tego "zamieszania". Bowiem po instalacji "zwykłego" Windowsa XP (bez dodatków) nie występują zacinki, a filmy "śmigają" bez problemu!! Ale za cholerę, nie mogę zainstalować tak istotnych aplikacji, jak Flash, Java i DirectX. Zatem strony internetowe nie wyświetlają wszystkiego, między innymi filmików czy innych aplikacji flash.
Natomiast po instalacji Windowsa XP z Service Pack 2 aplikacje takie jak Java, Flash czy DirectX instalują się bez kłopotu (same sie o to proszą), to niestety pojawiają się takie problemy, o których mowa w tym temacie.
Może należy się skupić, nie na tym czy dysk jest uszkodzony, lecz na tym co zrobić by można było normalnie włączyć film i usunąć "zacinki".
  • 0

#10 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 23 10 2012 - 18:40

A możesz tak dla testów odłączyć fizycznie ten drugi dysk? I wtedy zobaczyć jak się system zachowuje?
  • 0

#11 rob.mark

rob.mark

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 25 10 2012 - 17:23

A czytałeś mój powyższy post??

Tak też uczyniłem i niestety zacinki wciąz się pojawiają. Odłączyłem dysk, na którym znajduje się BadSector, bo to nie na tym dysku jest zainstalowany system. A mimo to wciąz się "przycina".

A przecież nie odłaczę dysku, na którym jest system zainstalowany, bo nie uruchomię kompa.
Swoją drogą ciekawe czemu na "gołym" XPeku nie ma "zacinek". A co do BadSectora, to oczwiście poprawię ten błąd w MHDD, ale to raczej nie on jest problemem.

  • 0

#12 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 25 10 2012 - 20:40

Rzeczywiście jakoś musiało mi umknąć to zdanie, sorry.

Pierwsza rzecz:
Te Windowsy, które masz, są oryginalne?

Druga rzecz:
Jednak sprawdziłbym co Ci zżera te 100% procesora (jak sam pisałeś) - polecam do tego Process Explorer.
Ale patrz tylko kiedy wystepują te przycinki.

  • 0

#13 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 25 10 2012 - 20:57

Swoją drogą ciekawe czemu na "gołym" XPeku nie ma "zacinek".

"Goły" Windows XP to inaczej modyfikowany system operacyjny. Więc jakby nie patrzeć system jest wersją "piracką"
Zasilacz podmieniłeś na coś markowego? Sprawdź również ten zasilacz, być może to on stwarza Ci takie problemy.
  • 0

#14 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 25 10 2012 - 21:20

Dlaczego tak uważasz, przecięz nie od początku sprzedawano WindowsXP z service Pakcami, a poza tym były jeszcze SP1a i SP1b.
  • 0

#15 Ymo

Ymo

    Zaawansowany użytkownik

  • 401 postów

Napisano 10 11 2012 - 16:45

Według mnie najlepiej wymienić zasilacz na sprawny, ponieważ problemy ze startem dysku mogą być wywołane uszkodzonym zasilaniem.

To czy dysk jest winny zacinek jest łatwo sprawdzić, zazwyczaj gdy dysk nawala, mocno zwalnia jakiś parametr SMART rośnie, bywa że są to Reallocated Sectors Count, czasem RAW Error, ale nigdy nie ma tak że dysk pracuje słabo a SMART milczy. Zwolnienie spowodowane dyskiem to zazwyczaj "przeprowadzki" sektorów które dysk robi w locie.

Na temat przeróbek XP to się nie wypowiem, bo jedna z najpopularniejszych przeróbek bo obejrzeniu okazała się być robiona przez totalnego amatora i może powodować problemy.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych