Skocz do zawartości


Zdjęcie

niespodziewane wyłączenie komputera


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 BRmisiek

BRmisiek

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 05 07 2014 - 21:37

Witam Wszystkich,

 

Na samym początku chciałbym przedstawić specyfikację swojego komputera

 

1. Płyta główna asus m4n987d evo

2. Procesor AMD phenom™ x4 965 3.40 GHz

3. Graficzna Gigabyte GTX 470

4. 4 GB RAM HyperX kingstone 1600

5. Zasilacz Mod X stream-pro 700w

6. Chłodzenie procesora Arctic CPU cooler Freezer Xtreme

 

 

A teraz do rzeczy, komputer kupowałem jako nowy parę lat temu, nigdy nie miałem z nim problemów, aż do teraz.   Komputer niespodziewanie się wyłącza, jak by ktoś wyciągnął wtyczkę z gniazdka.   Dzieje się tak tylko podczas grania w gry na max detalach. Guild of wars, starcraft 2 , diablo 3.   Problem ustępuję gdy zmniejszę poziom grafiki na LOW / MEDIUM (z rok temu gralem w te same gry na maxie po kilka godzin czasami i nic sie nie działo złego).    Domyślam się, że coś jest nie tak kiedy komputer wchodzi na wyższe obroty. 

 

 

Co zrobiłem:

 

1. Format, przeinstalowanie całego systemu wraz ze sterownikami - nie pomogło..

2. Robiłem testy benchmarkami .. komputer nie padał

3. Sprawdziłem temp GPU - max 90 stopni ( podobno gtx 470 tyle wytrzymują )

4. Pożyczyłem GPU od znajomego, tez ze stajni nVidia o podobych detalach -  komputer dalej padał w tych samych okolicznościach

5. Robiłem Mamtesty ... nic nie wykazały do poziomu 300-400%

6. Pożyczyłem inną pamięć RAM też 1600HZ 8 gb,   komputer nadal padał..

7. Były robione pomiary miernikiem u znajomego informatyka, ktory trzymał komputer 2 tygodnie i nie mógł nic znaleźć. Wszystko było w normie ( albo słaby informatyk, albo komputer czarodziejski )

8. Walnąłem głowa 3 razy o ścianę i raz o biurko :) prosze pomóżcie..   hehe

 

 

W tym momencie obstawiam płytę główną, może mostek, może płyta przekazuje za dużo napięcia pod obciążeniem do RAM i zbytnio się nagrzewa..    Ogólnie brakuje mi już pomysłów co mogę zrobić,  może ktoś z Was mogłby mi podpowiedzieć ?   Planuję zanieść komputer do serwisu, ale chciałbym ich mniej więcej nakierować  żeby nie trzymali mi sprzętu przez kolejne 2-3 tygodnie :/

 

 

 

 

 

 

 



  • 0

#2 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 06 07 2014 - 16:47

Gdzie screen z programu HWMonitor? Kiedy ostatni raz konserwowałeś PC? Wymiana pasty termo itp..

  • 0

#3 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 06 07 2014 - 22:44

Przeczyścić chłodzenie CPU, wymienić pastę mędzy chłodzeniem a procesorem, sprawdzić ustawiania w BIOS-ie pod względem temperatury.

Użytkownik Qauke edytował ten post 07 07 2014 - 19:27

  • 0

#4 BRmisiek

BRmisiek

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 11 07 2014 - 13:06

Pasta wymieniona, komputer przeczyszczony...     problem nie ustąpił. Składniam się do wymiany MOBO, tylko teraz pytanie na jakie ? Ewentualnie Mobo + procesor , tak zeby reszta komponentów pasowała Czyli Ram, graficzna itp.


  • 0

#5 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 11 07 2014 - 16:07

Przywróć standardowe ustawienia BIOS poprzez clear cmos.
Jaką ilość pasty nałożyłes na rdzeń procesora?
  • 0

#6 BRmisiek

BRmisiek

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 11 07 2014 - 19:19

czyściłem pamięć bios, zworką.  Baterię też wyjmowałem.                    Pasty nałożyłem ziarnko grochu, rozprowadzilem po całej powierzchni procesora. ( pasta IC diamnond 7 carat )  Pastę wcześniej ogrzałem ze względu na swoją gęstość :)             Z początku myślałem, że problem mam za sobą, 2 dni grałem w Guild Wars 2 i nie padał, aż do dziś. 

 

 

Jestem w tej chwili praktycznie pewny , że to płyta główna jest winowajcą.         Jeśli nie to to co jeszcze mogło by powodować takie dziwne objawy ?


  • 0

#7 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 11 07 2014 - 21:27

Wcześniejsza nałożona pastę również rozgrzewaleś?jezeli tak to ponów próbę nałożenia tylko nie rozgrzewajac tej pasty. Przed tą czynnością oczyść procesor z wczesniejszej warstwy,i zostanie Ci tylko czekać jak pasta osiagnie w pełni swoje właściwości.
Dodatkowo zrób test przez program OCCT i wrzuć wyniki w temacie.
  • 0

#8 Pavvell

Pavvell

    Początkujący

  • 65 postów

Napisano 15 07 2014 - 14:42

A jak z ciekawości spytam rozważałeś opcję wadliwej listwy/zwarcia w gniazdku :)? miałem kiedyś akwarium podpięte pod 1 listwe z komputerem, podczas włączania pompki powietrza komp mi trzaskał lub się czasem resetował



Użytkownik Pavvell edytował ten post 15 07 2014 - 14:45

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych