Skocz do zawartości


Zdjęcie

Format


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 raflat17

raflat17

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 17 11 2006 - 23:19

Witam

Chciałbym sformatować dysk pod linuksem ale jestem kompletnie zielony z tego systemu. Mam oryginalnego Aurox 12.0 Live na 2 DVD. Dysk o wielkości 160GB. Nie posiadam stacji dyskietek. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak wgrać linuksa a potem sformatować komputer w miarę przystępny sposób. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

  • 0

#2 Gość_Wasacz_*

Gość_Wasacz_*

Napisano 17 11 2006 - 23:24

wgrać linuksa a potem sformatować

Ale jaki to ma sens?

  • 0

#3 raflat17

raflat17

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 17 11 2006 - 23:53

Ale jaki to ma sens?



poprostu chce sformatowac kompa jesli da sie bez wgrywania linuxa to extra ale jak. wszyscy mi radzą zeby sformatowac za pomocą linuxa
  • 0

#4 Titter

Titter

    Linux I Sieć.

  • 237 postów

Napisano 18 11 2006 - 01:16

Najczesciej (tak jest w instalatorach Mandrake) podczas instalacji jest mozliwosc sformatowania i ustalenia dokladnego podzialu dysku na partycje. Nie wiem jak sie to ma w Aurox 12. Mysle ze bedzie podobnie. Podstawa do odpalenia takiego systemu jaki masz bedzie posiadanie DVD podpietego jako MASTER i ustawienie w BIOS opcji boot'owania na CDROM. Po tym zabiegu komp powinien odpalic wlozona plytke w napedzie i uruchomic system podobnie jak to jest z WinXP (on tez ma opcje formatowania!Dołączona grafika). Innym wyjsciem jest skorzystanie z linux'ów LIVECD co pozwala na odpalenie kompletnego systemu i sformatowania przy uzyciu polecen powloki systemowej bash. To tyle co moge doradzic na podstawie twojego posta. Podaj szczegoly albo konkretne juz pytania!!
  • 0

#5 raflat17

raflat17

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 18 11 2006 - 13:13

Najczesciej (tak jest w instalatorach Mandrake) podczas instalacji jest mozliwosc sformatowania i ustalenia dokladnego podzialu dysku na partycje. Nie wiem jak sie to ma w Aurox 12. Mysle ze bedzie podobnie. Podstawa do odpalenia takiego systemu jaki masz bedzie posiadanie DVD podpietego jako MASTER i ustawienie w BIOS opcji boot'owania na CDROM. Po tym zabiegu komp powinien odpalic wlozona plytke w napedzie i uruchomic system podobnie jak to jest z WinXP (on tez ma opcje formatowania!Dołączona grafika). Innym wyjsciem jest skorzystanie z linux'ów LIVECD co pozwala na odpalenie kompletnego systemu i sformatowania przy uzyciu polecen powloki systemowej bash. To tyle co moge doradzic na podstawie twojego posta. Podaj szczegoly albo konkretne juz pytania!!


Dzięki za pomoc. Wiem że spod XP da się sformatować dysk ale nie do końca a mi zależy na pełnym sformatowaniu (co do mb).
  • 0

#6 Titter

Titter

    Linux I Sieć.

  • 237 postów

Napisano 18 11 2006 - 19:30

Zatem do tak dokładnego formata to lepiej uzyć programu który robi format LOWLEVEL. Czyści sektor po sektorze a przy tym sprawdza czy dany sektor (nie tam caly MB) jest sprawny czy nie i zaznacza jako zdatny albo nie.
  • 0

#7 raflat17

raflat17

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 18 11 2006 - 23:51

Zatem do tak dokładnego formata to lepiej uzyć programu który robi format LOWLEVEL. Czyści sektor po sektorze a przy tym sprawdza czy dany sektor (nie tam caly MB) jest sprawny czy nie i zaznacza jako zdatny albo nie.



Dzięki. skąd można wziąć taki program?
  • 0

#8 tick

tick

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 01 12 2006 - 15:54

Allah
hmm
aby sformatowac dysk wydajesz polecenie:
$mke2fs -j /dev/hdx
Aby stworzyc partycje odpal programy qtparted(GUI), partimage lub cfdisk
qtparted znajduje sie na Auroxie (jesli dobrze pamietam) a jesli nie to wystarczy wydac 3 podstawowe polecenia:
$fdisk -l <=dostepne partycje
$mke2fs -j /dev/hdx <=formatowanie
$cfdisk <=partycjonowanie

Pozdrawiam
  • 0

#9 Titter

Titter

    Linux I Sieć.

  • 237 postów

Napisano 01 12 2006 - 16:48

A czy te polecenia sformatuja dysk LOWLEVEL?? Bit po bicie??

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych