Skocz do zawartości


Zdjęcie

komputer się zawiesza po jak i przed sformatowaniem dysku twardego.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Leeway

Leeway

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 07 03 2013 - 17:51

Witam.

Przed wczoraj w końcu zabrałem się za format mojego komputera ze względu na nawarstwiające się problemy z jego działaniem, niestety zrobienie (nawet dwukrotne) owego formatu nic a nic nie pomogło. Problemy to m.in Spontaniczne zawieszanie się, choćby podczas przeglądania stron na otwartym samym Firefox_ie, myszka staje, komputer freeze (ctrl+alt+dlt - nie działa), po czym po jakiejś chwili wraca do normalnego działania. Folder "Mój Komputer" raz się otworzy raz nie, chociaż częściej to drugie, najlepsze jest to że nie zawiesza się cały proces explorer.exe, gdyż normalnie w takim wypadku przyzwyczaiłem się już przechodzić do docelowego folderu przez "Moje Dokumenty" które otwierają się normalnie. Programy również, raz się otworzą, raz nie, a raz dopiero kiedy poczekam aż będą miały ochotę (od 2 do 5 min). Tak samo przy pracy powiedzmy w Abletonie (czy każdym innym programie, przez więcej niż 5min - poza Firefoxem), w pewnym momencie choćby wybierając jakiś dźwięk z biblioteki program staje i "Brak Odpowiedzi", twarde "zakończ teraz" zazwyczaj nie działa, zabicie procesu w menadżerze również, wyskakuje mi tylko pytanie czy wysłać raport o błędach ale gdy klikam wyślij/nie wysyłaj, program nadal stoi w stanie "brak odpowiedzi" i czasem albo mam ochotę czekać i się w końcu wyłączy (wtedy oczywiście po całym zajściu reset komputera) albo twardy reset guzikiem.

Komputer ten ma służyć tylko do oglądania filmów, przeglądania stron i tworzenia muzyki. (Nawet antywirusa na nim nie stawiam, zadnych gier, dodatków, pierdół i tym podobnych badziewii - sterowniki, kodeki, WMP classic +napiprojekt, Ableton + instrumenty/vst/efekty, Firefox, uTorrent, iTunes - i to chyba tyle.)




Z góry dziękuję za pomoc. :)

Użytkownik Qauke edytował ten post 07 03 2013 - 19:48

  • 0

#2 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 07 03 2013 - 18:03

Po pierwsze z logami to nie tutaj(do działu logi, chociaż po formacie to raczej nic tam nie ma). Po drugie nie stosuje się combofixa bez wyraźnej potrzeby jego użycia. Po trzecie HJT jest przestarzałym narzędziem->teraz używa się OTL. Po czwarte wrzuć SMART dysku z jakiegoś programu->CrystalDiskInfo czy HDTune.

Użytkownik bipiw edytował ten post 07 03 2013 - 18:04

  • 0

#3 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 07 03 2013 - 19:15

Pełna konfiguracja PC wraz z modelem i mocą zasilacza ? Wklej screen z programu HDTune zakładka Health. Temperatury podzespołów ?
Jak wygląda zużycie CPU podczas włączenia jakieś programu ? Czy jakiś konkretnie proces obciąża procesor mimo że żaden program nie jest włączony ?
  • 0

#4 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 07 03 2013 - 20:04

Tak jak powyżej podaj SMART z któryś z programów który podał bipiw
  • 0

#5 Leeway

Leeway

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 07 03 2013 - 20:15

@ElektromonterZasilacz: Fortron FSP400-60GLN /w noise killer.Napisz jaki jeszcze konkretnie podzespół powinienem wpisać gdyż w specyfikacji wyżej umieściłem wszystko co uważałem za stosowne/znaczące. Procesor przeważnie pracuje w od 1% do 16% przy włączaniu na przykład iTunes, w Abletonie przy wielu różnych operacjach (ale to głównie przez wtyczki) do 50% (czasem nawet 80-90% ale to sytuacje ekstremalne, zwiazane z jednoczesną konwersją i używaniem VST na ustawieniach najwyżej jakości i bufforowania), najbardziej obciążający proces "svchost.exe" - około 30 816K.

Log z OTL oraz SMART (HDtune) w załącznikach.

Przy okazji chciałbym się pozbyć tych folderów (screen) lecz nie wiem jak, są to chyba pozostałości po Win7 (?)

PS: Czemu usunięto specyfikację komputera z głównego postu?

Załączone miniatury

  • Schowek01.jpg

Załączone pliki


Użytkownik Leeway edytował ten post 07 03 2013 - 20:45

  • 0

#6 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 07 03 2013 - 20:21

Przy okazji chciałbym się pozbyć tych folderów (screen) lecz nie wiem jak, są to chyba pozostałości po Win7 (?)
PS: Czemu usunięto specyfikację komputera z głównego postu?


Spróbuj użyć do tego programu unlocker powinno pomóc.. co do Twojego drugiego pytania, to do niczego to się nie nadawało więc usunąłem to razem z logami które wkleiłeś do tematu.
  • 0

#7 Leeway

Leeway

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 07 03 2013 - 20:45

Logi z OTL w załącznikach.

// czy to jest odpowiedni dział do podawania logów z OTL ? //
// raz jeszcze i będzie WARN //
// Qauke //

Użytkownik Qauke edytował ten post 07 03 2013 - 20:54

  • 0

#8 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 07 03 2013 - 21:32

Z SMART dysku wygląda że jest wszystko OK, załóż temat w "dziale bezpieczeństwo" i podaj logi z OTL
  • 0

#9 Leeway

Leeway

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 08 03 2013 - 05:17

Co by nie dublować tematu treścią, proszę w takim razie o przeniesienie do dzialu bezpieczeństwo.
  • 0

#10 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 09 03 2013 - 00:47

Nic nie będzie przeniosione, opis problemu wydawał się sprzętowy więc w tym dziale pozostanie. Logi OTL to inna sprawa więc wymagane jest założenie nowego tematu.
  • 0

#11 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 09 03 2013 - 12:05

Wrzuć screena z temperaturami podzespołów. Jakbyś nagrał sobie na płytę jakiegoś linuxa live cd(np ubuntu), odpiął dyski i powiedzmy posiedział trochę na FF w internecie to dałoby sporo informacji(jeśli będą też te freezy to albo coś Ci się grzeje, albo coś z ramem/procesorem/płytą jak nie będzie znaczy, że to wina któregoś dysku lub kontrolera; możesz też później podłączyć dyski i jeszcze raz odpalić liveCd i obserwować co się będzie działo-> czy otwieranie dysku 'powiedzmy mojego komputera' też będzie powodowało ścinanie, czy na przeglądaniu internetu będzie się działo coś niepokojącego). Jeśli w obu przypadkach będzie dobrze wtedy wina spada jednak na oprogramowanie-> format i sprawdzanie czy pod czystym win są problemy i czy zainstalowanie któregoś z programów powoduje wystąpienie Twoich problemów(instalujesz jeden program restart i sprawdzasz i tak systematycznie).

Użytkownik bipiw edytował ten post 10 03 2013 - 13:25

  • 1

#12 100nka

100nka

    Stały użytkownik

  • 194 postów

Napisano 11 03 2013 - 12:32

Nikt nie spytał, wiec jestem w obowiązku : Jak stary jest to komp? Jeśli masz podkręcony CPU to mogło dojść do mikropęknięć z przegrzania i już po nim. To samo tyczy się RAMu. Płyta główna z gorąca, kurzu lub starości potrafi wystrzelić kondensatory i tym samym niestabilnie przenosić napiecie. Prowadzi to do zwieszeń systemu - sporadycznie w losowym momencie. Jeśli płyta główna była dźgnięta śróbkowkrętem podczas montowania to mogły się uszkodzić ścieżki. Obejrzyj ją dokładnie i najlepiej odkurz :D Ewentualnie złącze zasilania jest niepoprawnie podłaczone. na przykład brakuje złącza P4 przez co komp dostaje za mało mocy. Może jakis luźny przewód od zasilacza zahacza metalowymi stykami do PINów na płycie głównej? Sprawdź przewody zasilacza. Czy nie są przetarte czy złamane, albo przytrzaśnięte klapką od obudowy. Pożycz od znajomych zasilacz i zobacz czy problem nadal pozostaje. Ostatnia możliwość to padajacy dysk twardy. Miałem tak z Maxtorem i Samsungiem, że dysk (mimo że nowo kupiony - max 3 miechy) sam się wyłączał z powodu błędu firmware lub elektroniki. Wymiana twardziela u mnie pomogła

Użytkownik 100nka edytował ten post 11 03 2013 - 12:33

  • 1

#13 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 12 03 2013 - 17:02

Ostatnia możliwość to padajacy dysk twardy. Miałem tak z Maxtorem i Samsungiem, że dysk (mimo że nowo kupiony - max 3 miechy) sam się wyłączał z powodu błędu firmware lub elektroniki. Wymiana twardziela u mnie pomogła

Użytkownik podał SMART dysku w pierwszym poście, nie widać żeby HDD miał jakieś problemy.
  • 0

#14 100nka

100nka

    Stały użytkownik

  • 194 postów

Napisano 13 03 2013 - 09:24

U mnie w tych padających dyskach też SMART wykazywał, że są OK. Nawet serwis przy mnie podłączył dyski i pokazał, że nie mają powodu do uznania reklamacji. Poprosiłem ich aby zostawili je podłączone na jakis czas. Kiedy przyszedłem następnego dnia - przyznali, że faktycznie po ... chyba godzinie wyłączył się jeden dysk, a kolejny po trzech.
  • 0

#15 Leeway

Leeway

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 14 03 2013 - 01:47

Odkurzyłem jak tylko się dało, chyba zauważyłem poprawę. Komputer ma… Sporo, ale wymieniane były w nim różne komponenty (Procesor, zasilacz, ramy, dodatkowy dysk, chłodzenie, karta graficzna - w przeciągu myślę ostatniego roku czy dwóch).

Zawieszanie się całego komputera już nie występuje, jedynie programy otwierają się przeważnie baaaaaaaaardzo długo, no i ten felerny folder "Mój Komputer" (nie wiem czy w ogóle się otworzy kiedykolwiek, ostatnio okienko z nim wisiało przez połowe dnia na "brak odpowiedzi" aż po prostu przy zamykaniu systemu dałem "zakończ teraz").
  • 0

#16 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 15 03 2013 - 02:08

Próbowałeś zrobić defragmentację dysku? jeżeli nie to skorzystaj z programu Auslogics Disk Defrag i daj znać czy coś pomogło.
  • 0

#17 Leeway

Leeway

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 21 03 2013 - 16:20

Pomogło! Komputer chodzi znacznie szybciej i nawet "mój komputer" zaczął się otwierać. Wielkie dzięki, zrobię w takim razie teraz jeszcze raz format i miejmy nadzieję że będzie już normalnie działał. :)

Btw. czyli okazuje się że co było problemem?

Użytkownik Leeway edytował ten post 21 03 2013 - 16:21

  • 0

#18 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 21 03 2013 - 23:55

Jeżeli po defragmentacji dysku nie pojawia się już problem, tzn że miałeś bałagan na dysku twardym, i wcale nie jest tu potrzebne żadne formatowanie.

Użytkownik Qauke edytował ten post 21 03 2013 - 23:55

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: mój komputer zawieszanie komputera wolne działanie



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych