Skocz do zawartości


Zdjęcie

instalacja systemu windows XP


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 dymcio111

dymcio111

    Stały użytkownik

  • 154 postów

Napisano 05 02 2010 - 18:12

Witam
Mam nadzieję że ktoś tutaj mi pomorze bo już 2 cały dzień siedzę przed kompem i kombinuje już mnie... bierze ;)

Mój opis kompa w sygnaturce.
Moja płyta główna

Kupiem dysk WD Caviar 640GB WD6400AADS 32 cache SATA II i chcę teraz postawić systemy Windows XP i Windows 7 na tym nowym dysku bo jest szybszy od starego ATA.

Zrobiłem na nowym dysku programem Partition Magic 8, takie partycje:
1. 25GB pod instalke XP pro + sp3
2. 75GB pod instalke Windows 7
3. ~122 GB
4. 100GB
5. 100GB
6. 100GB
7. ~70 GB

Po próbach nieudanych zainstalowania XP na nowym dysku zainstalowałem go na starym żeby w razie czego mieć dostęp do neta, jeśli próbuje instalować XP na nowym dysku to odłączam ten stary dysk i zostaje tylko podłączony dysk SATA i nagrywarka DVD która jest ustawiona na SLAVE a ten nowy dysk nie miał żadnych zworek to jest tak:
Dołączona grafika
Na płycie głównej mam gniazda SATA o takich numerach: SATA II 0, SATA II 1 ; następne gniazdo: SATA II 4, SATA II 5 / Dysk jest podpięty pod SATA II 1
W BIOS'ie dysk jest widziany jako IDE Channel 1 Master, a DVD jako IDE Channel chyba 6 jako SLAVE

Gdy przechodzę do instalacji systemu wszystko ładnie pięknie aż do okna wyboru partycji. Partycje pokazują się wszystkie i są już wcześniej formatowane na NTFS, gdy klikam na partycję C: i wciskam ENTER w celu instalacji systemu windows pokazuje się ciągle te okno:
Dołączona grafika
Robiłem tak że kasowałem tą partycje C: 25GB i tworzyłem ją na nowo bez formatowania i gdy klikałem znowu na ENTER w celu instalacji systemu to znowu te same okno się pokazywało co wyżej, nie było nawet wyboru formatowania partycji tylko zawsze po ENTERZE te okno co wyżej.

-No to robiłem tak że resetowałem PC i potem przy wyborze instalacja windows czy naprawa to brałem na naprawę i brałem w wierszu poleceń FIXMBR to potem był napis że się powiodło ale potem przy ponownej instalacji systemu znowu było to co wyżej z tym oknem.
-Ponownie wszedłem w ten wiersz poleceń i znowu zrobiłem FIXMBR i jeszcze FIXBOOT też było że zakończyło się powodzeniem ale dalsza próba instalacji również kończyła się tym oknem co wyżej.
-Trzeci raz wszedłem w linie komend i wpisałem format c: to ta partycja się zformatowała ale potem dalej system się nie chciał instalować i było dalej tamto okno :/


Gdy próbowałem instalować Windows 7 to gdy doszło już do wyboru partycji to na każdej partycji był napis że system windows nie może być zainstalowany na tym dysku bo jest coś tam niezgodny z systemem, coś takiego. Partycje oczywiście się pokazywały, gdy klikałem na partycji tej 75GB w celu zainstalowania systemu wyskakiwał jakiś błąd 00x... i jakieś numerki. Wszystko to samo miałem jak również próbowałem instalować Viste tak samo kończyło się to błędem.

Co robić ?

Użytkownik dymcio111 edytował ten post 05 02 2010 - 18:21

  • 0

#2 makhan

makhan

    Początkujący

  • 72 postów

Napisano 05 02 2010 - 18:48

Jeżeli możesz, usuń wszystkie partycje z dysku i utwórz po jednej podczas instalacji systemów. Resztę utworzysz jak już będziesz miał systemy.

Możliwe, że te wszystkie partycje są rozszerzone, więc Windows nie ma gdzie zapisać MBRa.

  • 0

#3 dymcio111

dymcio111

    Stały użytkownik

  • 154 postów

Napisano 05 02 2010 - 19:43

zobacz to Dołączona grafika
  • 0

#4 makhan

makhan

    Początkujący

  • 72 postów

Napisano 05 02 2010 - 19:54

No więc właśnie. To są partycje rozszerzone. Na system potrzebujesz podstawową ;)
Nie sugeruj się polem typ, ale kolorkami. Problem jest taki, że chyba aby pozbyć się tej partycji rozszerzonej, musisz wyrzucić z niej wszystkie dyski ;)
Jeśli faktycznie potrzebujesz tyle partycji, zrób na początku przynajmniej jedną podstawową, reszta może być zamknięta w rozszerzonej.

Chyba ;)

Użytkownik makhan edytował ten post 05 02 2010 - 19:55

  • 0

#5 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 05 02 2010 - 20:16

Problem polega na tym, że system NTFS pozwala na jedynie 4 partycje podstawowe na jednym fizycznym dysku, partycji możesz mieć więcej, ale logicznych.

Użytkownik geronimoo edytował ten post 05 02 2010 - 20:46

  • 0

#6 dymcio111

dymcio111

    Stały użytkownik

  • 154 postów

Napisano 05 02 2010 - 20:27

zrobiłem Dołączona grafika i teraz pokazuje: Dołączona grafika
  • 0

#7 makhan

makhan

    Początkujący

  • 72 postów

Napisano 05 02 2010 - 21:39

Teraz powinno pójść ;)
  • 0

#8 Gość_DoctorMofis_*

Gość_DoctorMofis_*

Napisano 05 02 2010 - 22:25

Zrobiłem na nowym dysku programem Partition Magic 8

Dlatego bo nie dało się zrobić więcej niż z 5 partycji?
  • 0

#9 dymcio111

dymcio111

    Stały użytkownik

  • 154 postów

Napisano 05 02 2010 - 22:32

Dlatego bo nie dało się zrobić więcej niż z 5 partycji?

po części tak a po części że jedna osoba mi doradziła że lepszy będzie do tego partition magic 8 niż ta systemowa możliwość w panelu sterowania w zarządzaniu.

P.S
Dzięki wszystkim za pomoc właśnie zainstalowałem XP'ka i Windows 7 ;)

Partition magic skonwertowałem pierwszą partycje 25GB do tej podstawowej i zformatowałem, reszta partycji bez zmian ;) Wszystko działa ;)

Użytkownik dymcio111 edytował ten post 05 02 2010 - 23:57

  • 0

#10 makhan

makhan

    Początkujący

  • 72 postów

Napisano 06 02 2010 - 00:07

nice ;)

Dobrze Ci doradziła, bo w Windowsowym narzędziu nie możesz edytować istniejących partycji, musisz je najpierw skasować ;) A zrobić więcej niż 5 by się dało.
Tylko pamiętaj, żeby sobie zawsze na początku zostawiać partycję podstawową ;)

Użytkownik makhan edytował ten post 06 02 2010 - 00:07

  • 0

#11 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 06 02 2010 - 17:01

Więcej niż 5 ale logicznych partycji, jak się tak bardzo przywiążesz do PM8 to kiedyś obudzisz się z ręką w nocniku, nie ma gorszego partycjonera niż PM8.

  • 0

#12 makhan

makhan

    Początkujący

  • 72 postów

Napisano 06 02 2010 - 17:58

A i owszem, nie słyszałem o partycjonerze który potrafi stworzyć więcej niż 4 partycje podstawowe ;) (no chyba, że wchodzimy w GPT)
Co do PM8 nie przesadzaj, jeśli ktoś potrzebuje złączyć dwa dyski bez usuwania danych, czy wydłużyć/skrócić (modląc się, że danych nie straci ;)), to jest to proste, szybkie i łatwe w obsłudze narzędzie. A przeciętny użytkownik komputera nie potrzebuje nic więcej. Większości wystarcza partycjonowanie dostępne przy instalacji systemu ;)

Jeszcze z ciekawości, jaki jest wg Ciebie najlepszy partycjoner?

Użytkownik makhan edytował ten post 06 02 2010 - 17:58

  • 0

#13 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 06 02 2010 - 19:59

a czy PM8 nie jest przypadkiem platny?

nie jest juz rozwijany, ale chyba dalej obwiazuje platna licencja na niego...


nie wiem na na ile pozwala Trial, ale lepiej zaopatrzyc w cos nowszego i darmowego


ja osobiscie korzystam z GParted - linux jeszcze mnie nie zawiodl, choc z software'owym RAIDem 0+1 ma problem ;)

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: MBR naprawa MBR sektor rozruchowy instalacja Windows XP fixboot



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych