Skocz do zawartości


Zdjęcie

[inne] Tworzymy recenzję stron internetowych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1812 postów

Napisano 25 03 2007 - 11:39

Tak ten tutorial jest bynajmniej bardzo nietypowy, ale cóż to już moja technika wprowadzania ludzi w tematyke internetową. Zacznijmy może od tego, że każdy kto będzie wykorzystywał ten tutorial w praktyce powinien znać dobrze html, css i coś tam wiedzieć z php gdyż jeśli masz zamiar zjechać jakąś stronke lepiej, abyś sam umiał wykonać to co ci się na niej nie podoba.

Zacznijmy więc od małego planu tego tutka:

1.top (logo czyli górna część strony)
2.treść
3.kolorystyka
4.ogólny wygląd
5.rozklad paneli
6.wersje językowe
7.sam pomysł
8.stopka i prawa autorskie
9.ilość administratorów, userów, modów w zależności czy strona udostępnia nam rejestracje
10.Podsumowanie pod wszystkimi względami i wystawienie oceny.

1
Top-Oceniamy go na podstawie użytej do niego technologii (ocene powinien zawyżać flash bądź trudne efekty z photoshopa. Bierzmy bardzo dużą uwagę na to czy pasuje on kolorystycznie do reszty strony i czy nie jest zbyt szeroki bądź wąski. Przy logach nie powinnie być samego napisu wykonanego dziwaczną czcionką, której nawet nie rozczytamy, a jakiś obraz pasujący do tematyki strony i obok ewentualnie ten napis (najlepiej z linkiem do strony, który trudno będzie usunąć)

2
Treść-Jest to bardzo ważny pkt. Staraj się zwracać na niego trochę uwagi i przeczytaj przynajmniej treść newsów ze strony głównej i zobacz ich ilość. jeżeli strona istnieje od dawna i ma kilku adminów możesz spokojnie postawić przy tej części oceny minusa jeśli ma mniej niż 20newsów, których napisanie to kwestia kilku dni bądź godzin. Powinieneś również sprawdzić większość podstron patrząc czy jest odpowiednio wypełniona. Tekst powinien być uozdabiany miniaturkami obrazów, które są logiem bądź znakiem firmowym tym do czego artykulik nawiązuje.

3
kolorystyka-tak jest to bardzo ważny pkt. Poniżej podaje wam przykład źle dobranej kolorystyki:
-http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/317a5387d4f61061.html

W tle proponuję używać uniwersalnego koloru szarego do którego świetnie będzie pasowała kolorystyka pomarańczowa. Na pomarańczowym tle możesz używać białych jak i czarnych napisów co jest zaletą gdy chcemy coś wyróżnić. Kolorów nigdy nie powinno być za duzo muszą przedewszystkim ze sobą współgrać (kolory kontrastowe). Jeśli chcemy do czegoś przyciągnąć uwagę postaraj się, aby znalazło się tam żółte nie jaskrawe tło i czerwone napisy.

4
ogólny wygląd-wszystko musi do siebie pasować, aby zaliczyć ten pkt. Sprawdź czy jest to idealnie dopasowane szerokością. Do ogólnego wyglądu zaliczają się wszystkie poprzednie podpunkty, chociaż jeśli masz wszystko dobrze z poprzedniej części i tak możesz popełnić ten błąd. Do tego poprostu trzeba mieć wyczucie i nieprzesadzać z nieoptrzebnymi bajerami typu bramka sms czy nadmierna reklama.

5
rozkład paneli-ten punkt jest wyjątkowo prosty. Postaraj się zachowywać ten podstawowy zarys stron internetowych, a internautom wszystko łatwiej będzie znaleźć. I to tyle co do tej części :rolleyes:

6
wersje językowe-ostatnio sporym zainteresowaniem cieszą się strony oferujące swoją treść w języku polskim jak i angielskim (oczywiście można zawsze użyć niemieckiego bądź inego języka). Jeśli podejmujesz się tego podpunkty staraj się tłumaczyć wszystko prawidłowo gdyż błąd jest o wiele gorszy niż brak tej wersji. Dla ludzi niezaawasnowanych w inych językach proponuję przeoczyć ten pkt.

7
pomysł-tak jest to bardzo ważny punkt. Po co w internecie kolejne forum młodzieżowe, graficzne czy ogólnotematyczne? Staraj się doceniać i wykonywać jedynie projekty interesujące i oryginalne wierz mi kolejne fora nie mają sensu, bo nie ma kto na nich dyskutować. jeśli masz już coś tworzyć to połącz się z istniejącym i rozwijającym się portalem, a napewno ci się uda.

8
stopka i prawa autorskie-tak ile to już razy widziałem szablon autorstwa innej osoby ze zmienioną jedynie informacją w stopce. Jeśli dostrzesz coś takiego bez wachania napisz do prawdziwego autora bądź poproś kogoś kto ma z nikm stały kontakt, aby to zrobił i podjął jakieś kroki w tym kierunku. Śmiało obniżaj ocene złozdiejowi i sam nigdy nie zrób tego blędu.

9
ekipa-jeśli strona posiada 20 adminów 30 modów i 5 userów nie jest godna uwagi! Sama administracja to błąd gdyż szybko przestaną się dogadywać i są to najprawdopodoniej znajomi, a nie efekt ciężkiej pracy przy marketingu swojej strony. Możesz śmiało dać jednak plusa jeśli a stronie jest kilka adminów kilku modów i kilkudziesięciu bądź kilkuset userów.

10
podsumowanie-ostatni punkt i chyba najważniejszy, a jednak bardzo prosty. Jeśli jeszcze nie zauważyłeś strony oceniamy w skali od 1 do 10, a punktów w tym tutorialu było wlaśnie 10. Za każdy punkt, który został poprawnie oceniony śmiało dawaj plusa będąc jak najbardziej obiektywny pod tym względem. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tworzone przez was strony jak i te oceniane będą coraz lepsze.

  • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych