Skocz do zawartości


Zdjęcie

[html/xhtml][xml] Specyfikacja HTML/(X)HTML/XML/CSS


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1812 postów

Napisano 21 05 2008 - 20:50

Dzisiaj mam zamiar przedstawić wam tzw specyfikację języków takich jak HTML/(X)HTML/XML/CSS
Co to jest specyfikacja?
Specyfikacja to pełny zbiór zasad i reguł dotyczących danego języka. Ja chcę przedstawić wam dzisiaj specyfikacje języków takich jak XHTML, HTML,SVG itp. czyli tych najprostrzych. Specyfikacja nie jest jakimś tam zbiorem zasad amatorów. Ustalają ją specjaliści z danej dziedziny/języka (w tym przypadku ludzi z W3C). Czym dokładnie zajmuje się owa organizcja opisałem poniżej. Specyfikacja XHTML jest napisana w języku angielskim (występuje w niej wiele specjalistycznych wyrażeń) a co za tym idzie jest trudna do zrozumienia szczególnie dla tych, którzy językiem angielskim nie posługują się zbyt dobrze. Mój tutorial jak zauważyliście staram się pisać językiem prostym i zrozumiałym dla początkujących, a co najważniejsze jest po polsku.


W3C - World Wide Web Consortium, to organizacja, która zajmuje się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron WWW.Specyfikacja HTML
XHTML jest bardzo podobny do HTML i XML. (to taka jakby mieszanka) Specyfikacja XHTML nie zawiera opisu znaczników i atrybutów, ponieważ jest to zawarte w specyfikacji HTML 4.01. Specyfikacja HTML 4.01 jest poprawioną i uzupełnioną wersją specyfikacji HTML 4.0. Zamieszczam link do opisu HTML'a 5.0, który jest nam ja na razie dość odległy http://blog.to-be.pl/2007/08/11/nowe-elementy-w-html-5/
Specyfikacja HTML 4.01: http://www.w3.org/TR/html401


Specyfikacja XHTML i XML
Specyfikacja XHTML zawiera reguły, które są związane z językiem XML. XHTML jest zgodny z językiem XML, który w przyszłości stanie się standardem przechowywania informacji. Jakiś czas temu pojawiła się uproszczona i znana z tego co wiem niewielkiej grupie webmasterów wersja XHTML- Basic XHTML.

Scecyfikacja XML: http://www.w3.org/TR/REC-xml/
Specyfikacja XHTML 1.0: http://www.w3.org/TR/xhtml1/
Specyfikacja XHTML 1.1: http://www.w3.org/TR/xhtml11/
Specyfikacja Basic XHTML: http://www.w3.org/TR/xhtml-basic/


Specyfikacja CSS
Osoby znające HTML i XML nie będą mieli żadnych problemów z opanowaniem języka XHTML. Wszyscy, którzy tych języków nie znają jak zapewne się domyślacie będą musieli trochę pomęczyć nad nauką. Sam XHTML to język moim zdaniem prosty jednak sam wygląda niezbyt pięknie. Aby go w pełni wykorzystać należy posługiwać się stylami kaskadowymi czyli tzw. CSS. Jeśli ktoś miał wcześniej styczność z CSS1 nie będzie miał problemu z opanowaniem CSS2, ponieważ obydwie specyfikacje są do siebie bliźniaczopodobne. Większość dokumentów zgodnych z CSS1 jest zarówno zgodne z CSS2. Specyfikacja CSS2 nie jest nowa, była już zalecana do HTML. Do mniej skomplikowanych dokumentów wystarczy nawet CSS1. Ostatnio prowadzone są prace nad CSS3. Warto pamiętać, że CSS2 nie jest jeszcze w pełni interpretowany przez przeglądarki a CSS3 to zupełna nowość więc jak zapewne się domyślacie jeszcze przez jakiś czas nie ujrzymy go w przeglądarkach, a już napewno nie zobaczymy go w IE, który dopiero w wersji IE7 wprowadził przezroczystość.


Specyfikacja CSS2:http://www.w3.org/TR/REC-CSS2/
Specyfikacja CSS1: http://www.w3.org/TR/REC-CSS1/

Bardziej szczegółowe informacje o HTML, XML i CSS znajdziecie w EduWebie (więc nie martwcie się jeśli nie znacie języka angielskiego)

Artykuł został stworzony na podstawie wielu źródeł toteż informacje mogą się powtarzać.

  • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych